Контакт

Свет

(Видео) Инвазија во САД од џиновски отровни пајаци, нивните нозе се долги 10 сантиметри и можат да летаат

Објавено пред

Североисточниот дел на САД се подготвува за инвазија на џиновски отровни пајаци со нозе долги околу 10 сантиметри. Станува збор за пајаците Џоро кои можат да летаат, пренесува Си-би-ес.

dobivaj vesti na viber

Претходно оваа година, Њу Џерси за контрола на штетници предупреди на пајаците кои доаѓаат, велејќи дека тие „тешко се пропуштаат“ бидејќи женките имаат распон на нозете до 10 сантиметри и се познати по нивното светло жолто тело.

„Џоро пајаците се одликуваат со нивната способност да летаат, особина невообичаена кај пајаците. Тие не летаат како птици, туку користат техника позната како балонирање, во која ослободуваат свилени нишки во воздухот, дозволувајќи им да ги носи ветрот“, изјавија од Контролата на штетници во Њу Џерси.

Хозе Р. Рамирез-Гарофало, еколог од Лабораторијата Локвуд на Универзитетот Рутгерс, изјави за SI Live дека прашањето е кога, а не дали пајаците ќе пристигнат во Њујорк.

Пајаците се по потекло од Азија, но беа внесени во Северна Џорџија околу 2010 година и продолжија да се шират од таму. Експертите предупредија дека пајаците би можеле да се прошират во Њујорк до 2022 година, но никој сè уште не е откриен.

„Податоците покажуваат дека пајакот Џоро веќе населува голем дел од источните делови на САД, Местото од каде што потекнуваат се совпаѓа со поголемиот дел од Северна Америка и затоа можат да се населат таму“, изјави експертот за инвазивни видови Дејвид Којл за Си-би-ес.

Џоро пајаците се отровни, но Којл вели дека тие не претставуваат никаква опасност за луѓето.

„Тој отров е резервиран за суштества фатени во нивните мрежи, вклучувајќи пеперутки, оси и бубашваби. Тие можат да претставуваат закана за домашните пајаци. Немаме докази дека овој вид на пајаци им нанел штета на луѓето или на домашните миленици“, рече тој.

Свет

Полицијата во Охајо уби маж во Висконсин каде се одржуваше конвенцијата на Трамп

Објавено пред

Полицијата на Охајо во Висконсин, каде се одржуваше републиканската национална конвенција, застрела и уби маж кој држеше нож во двете раце, изјави началникот на полицијата во Милвоки, пренесе АП.

dobivaj vesti na viber

Петмина полицајци од државата Охајо застрелаа маж со два ножеви кој ги одби полициските команди, изјави функционерот на Милвоки Џефри Норман на прес-конференција.

Тој нагласи дека на местото на настанот биле пронајдени два ножа.

Прикажи повеќе...

Свет

Германските лидери и го честитаа 70-тиот роденден на Ангела Меркел

Објавено пред

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел денеска го слави својот 70-ти роденден во кругот на најблиските пријатели, а честитки и испратија членови на нејзината партија Христијанско-демократска унија, но и политички противници.

dobivaj vesti na viber

„Поранешната канцеларка Меркел роденденот ќе го помине со семејството“, изјави нејзиниот портпарол, пренесува Дојче веле.

Неколку политичари и честитаа на Меркел, вклучувајќи го и канцеларот Олаф Шолц, нејзиниот наследник од централно-левичарските Социјалдемократи (СПД).

Прикажи повеќе...

Регион

Извлечено тело на Кинез кој падна при изградба на мост во Дунав кај Нови Сад

Објавено пред

На градилиште на мост во Нови Сад загина кинески работник околу 9 часот и 19 минути. Вработен во кинеска компанија кој бил задолжен за безбедноста на градилиштето ја известил полицијата дека Ј.П.П.(20) се лизнал и паднал во оградена шахта полна со вода, каде требало да се подигне столб од мост и дека не испливал.

dobivaj vesti na viber

Непосредно пред тој повик, полицијата добила повик и од градилиште од работник од Кина кој бил сведок на несреќата.

На терен веднаш се испратени полициски патроли и пожарникари. Припадниците на нуркачкиот тим на полицијата го извлекле телото во 13 часот и 52 минути, пишува Телеграф.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Петровска: Мицкоски реши своето синче да го почасти со патување во Вашингтон, ДПМНЕ го штити со лаги

„Последното соопштение на ДПМНЕ е резултат на нивниот очаен бес како да го заштитат лидерот Мицковски од службената злоупотреба што...

Македонија3 часа

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Градоначалникот на Ново Село, Ѓорѓе Божинов, преку „Фејсбук“ извести дека заедно со пожарникарите и цивилите се заробени на Огражден. „Во...

Македонија3 часа

Повторно отворен граничниот премин Богородица

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека повторно е отворен граничниот премин Богородица. Граничниот премин денеска беше привремено затворен...

Економија4 часа

Економијата е во клиничка смрт, но има 5 милијарди денари за пензии и ќе се зголемат платите на администрацијата, уверува министерката за финансии

Лошата состојба во буџетот ги надминала очекувањата на новата Влада, но министерката за финансии, Гордана Димитриевска-Кочоска, уверува дека со ребалансот...

Македонија6 часа

Романскиот авион „спартан“ со водни бомби ќе го гасне пожарот на Солунска Глава

Пристигнаа романските авиони „спартан“ и „херкул“, кои ќе помогнат во гаснењето на пожарите. Директорот на Центарот за управување со кризи...

Македонија8 часа

Oбјавени имињата на предлозите за заменик-министри

Владата до Собранието ги предложи следните имиња за заменик-министри, при што целосно се комплетира владиниот тим. За заменик-министер во Министерството...

Македонија8 часа

Владата именува директори на повеќе институции

Владата, вчера, на шестата седница донесе повеќе одлуки за разрешување на досегашните и именување нови кадровски решенија, и тоа: Фејсаљ...

Свет9 часа

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Претседателските избори во САД ќе се одржат на 5 ноември. Американскиот лидер Џозеф Бајден во интервју изјави дека ќе се...

Свет9 часа

Лавров: САД е во голема заблуда ако мисли дека нема да страдаат од нова светска војна

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден е во голема заблуда ако мисли дека САД нема да страдаат од нова светска...

Македонија9 часа

Расчистен обидот за убиство врз градоначалникот на Арачиново, поднесена кривична пријава

Полицијата го расчисти случајот со пукањето кон градоначалникот на општина Арачиново и други лица вработени во општината, додека вршеа увид...

Култура10 часа

„Бизнисот на задоволството“ со награда во Уругвај за сценографија

„Бизнисот на задоволството“ на Гоце Цветановски се закити со десетто признание на меѓународните филмски фестивали во светот. Овој пат наградата...

Македонија1 ден

Убиство во Македонски Брод, жртвата е 31-годишен војник во АРМ, поведена истрага

Основното јавно обвинителство Кичево донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишник од селото Суви Дол, Македонски Брод за кого...

Македонија1 ден

Повторно активен пожарот над Битола

Огнот повторно се разгоре над обиколницата на Битола. Екипите на ТППЕ Битола постојано се на терен и работат на ставање...

Македонија1 ден

Почувствуван земјотрес во Скопје: „Кратко тресење и гласен краток звук“

Во 14.07 часот беше почувствуван земјотрес во Скопје, извести ЕМСЦ. #Earthquake (#земјотрес) possibly felt 40 sec ago in #RepublicofNorthMacedonia. Felt...

Македонија1 ден

Таравари за тримесечното бебе со модринки: Нема докази дека е намерно повредено, но има дисциплински мерки

Министерот за здравство, Арбен Таравари, не ги добил во писмена форма одлуките на комисијата што треба да го расветли случајот...

Македонија1 ден

Родителите на бебето и медицинската сестра се смирија и си подадоа рака, случајот е затворен, рече Мемеди

Немало апсолутно никаква намера кај медицинската сестра за нанесување повреда, туку тие модринки на раката настанале при процедурата земање венска...

Македонија1 ден

Обвинение за пет лица во предметот „Грчец“, за другите постапката ќе продолжи по нивно обезбедување

По спроведена сеопфатна истражна постапка што се водеше од почетокот на оваа година, предметниот обвинител од Основното јавно обвинителство за...

Скопје1 ден

„Главниот град се задушува во смет, дали Скопје има градоначалник“, прашуваат од ЛДП

Либерално-демократската партија (ЛДП) упатува остра реакција за нехигиената во главниот град, истакнувајќи дека насекаде се забележува отпад, од кој, поради...

Македонија1 ден

Oбвинителството испитува неправилности во ЈСП по тврдењата дека автобусот заврши во жардиниера кај „Мавровка“ поради неисправност

Основното јавно обвинителство оформи предмет за настанот со автобусот на ЈСП кога возачот на 8 јули изгуби контрола, излета во лево...

Македонија1 ден

Бизнисменот Чедомир Радомировиќ пронајден застрелан покрај автомобилот, до него имало пиштол

Бизнисменот Чедомир Радомировиќ, вчера, со повреди на главата од оружје беше пронајден покрај автомобилот во Орман, со пиштол и патрон...