Контакт

Свет

(Видео) Најмалку 50.000 луѓе на протестите во Бангладеш против Франција

Објавено пред

Најмалку 50.000 луѓе, според проценките на полицијата, демонстрирале против Франција во главниот град на Бангладеш, Дака, повикувајќи на бојкот на француските производи и обвинувајќи го Париз за поддршка на карикатурите на пророкот Мухамед, по изјавите на францускиот претседател Емануел Макрон за слободата на изразување.

Демонстрантите извикувале пароли како „бојкот на француски производи“ и „Не клеветете го пророкот Мухамед“, повторно палејќи кукла која го претставува францускиот претседател.

Маршот, во кој учествуваат десетици илјади исламисти, е само продолжение на слични акции што се одржаа во Бангладеш минатата недела. Францускиот претседател тогаш беше наречен „сатанист“, а демонстрантите ги запалија неговите фотографии. Слични протести имаше и во Пакистан.

Бесот на исламскиот свет започна со карикатура на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“, инаку познат по провокативни цртежи, но и поради одбраната на Макрон на францускиот весник и слободата на изразување.

Регион

Катимерини: Спорот меѓу Скопје и Софија ќе се пренесе во НАТО

Објавено пред

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската Унија со Северна Македонија ризикува да создаде уште една пукнатина во југоисточното крило на НАТО. Две нејзини земјичленки – Грција и Турција – веќе се длабоко поделени и сега се појавија уште две земји кои се во судир, поради полемика стара два века на етничка основа, пишува Ставрос Цимас во коментар за „Катимерини“.

Според Цимас, и Бугарија и Северна Македонија се клучни регионални членки на алијансата. Бугарија за нејзината улога како супервизор над Црното Море и јужна Русија и Северна Македонија како тампон против понатамошно руско ширење во срцето на Балканот. И двете земји многу силно го чувствуваат влијанието на американско-рускиот конфликт на влијание.

„Меѓутоа, НАТО се чини дека е нарушен од ривалството Софија-Скопје, сметајќи го за европско прашање што треба да го решат земјите членки на ЕУ. Приговорите на Бугарија за влез на Северна Македонија во ЕУ не произлегуваат од критериумите за пристап, како што е потребата за зајакнување на демократијата и сузбивање на корупцијата; наместо тоа, тие се поттикнуваат од историски тврдења што предизвикуваат национализам од обете страни и во одреден момент наскоро ќе имаат влијание врз НАТО, освен ако не се решат овие разлики.

Антибугарската треска се зголемува во Северна Македонија, со благослов на политичкото раководство и медиумите, а ставот на Скопје кон Софија станува поагресивен. Индикативно е отфрлањето на барањето на Софија да учествува во воздушното полициско работење на НАТО во Северна Македонија, како и повлекувањето на интересот за бугарската нуклеарна централа Белене, и одбирајќи место тоа да се поддржи проектот за природен гас во северното грчко пристаниште Александрополи. Во меѓувреме, Бугарија се подготвува за избори на пролет, а политичкиот врв многу се занимава со националистичките чувства, обидувајќи се да формира нова балканска агенда инспирирана од Отоманската Империја и големите аспирации од 19 век, обвинувајќи ги своите балкански браќа дека се оддалечуваат од виситнскиот пат, се вели во коментарот.

Прикажи повеќе...

Регион

Од денес заострени мерки за влез во Хрватска

Објавено пред

Од денес Хрватска почна да применува построги правила за влез во земјата, според кои сите патници мора да имаат негативен ПЦР-тест или да одат во самоизолација, освен оние кои доаѓаат од „зелените области“ на ЕУ.

Според одлуката за привремена забрана и ограничување на преминување на државната граница што стапи на сила денес, сите патници кои доаѓаат во Хрватска, без оглед на државјанството, мораат да покажат негативен ПЦР-тест кој не е постар од 48 часа или да се тестираат по пристигнувањето во Хрватска и да бидат во самоизолација до негативен наод.

Единствен исклучок се патниците кои доаѓаат од области кои се наоѓаат на „зелената листа“ на Европскиот центар за контрола и превенција на болести. Според министерот за внатрешни работи Давор Божиновиќ, тоа во моментов е единствено островот Фаста во Финска.

Од одлуката се ослободени и граничните и здравствените работници, учениците и студентите, морепловците, како и патниците во транзит до 12 часа, но тоа мора да го докажат на граничниот премин.

За граѓаните на таканаречените трети земји сè уште важат дополнителни ограничувања. Ним ќе им биде дозволено да влезат само со негативен ПЦР-тест кој не е постар од 48 часа или тест во Хрватска и самоизолација до негативен резултат, само ако имаат итна лична и деловна причина или друг економски интерес.

Одлуката ќе важи до 15 декември.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Хрватска 75 починати и 2.900 нови случаи на коронавирус

Објавено пред

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 2.900 новозаболени со коронавирус и 75 смртни случаи, објави министерот за здравство, Вили Берош.

Во Хрватска од вчера се воведени казни за непочитување на мерките.

Казна за неносење или погрешно носење  маска е 500 куни. Исто така, во Хрватска е дозволен влез само со негативен ПЦР тест не постар од 48 часа или задолжително тестирање по влез во земјата и самоизолација додека се чекаат резултатите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Волонтерите од Воено Медицинскиот центар и студентите од шеста година се вклучија во работата на ковид-центрите

Лекарите и медицинските сестри од Воениот медицински центар (ВМЦ) и студентите кои се на шеста година студии на Медицинскиот факултет...

Регион9 минути

Катимерини: Спорот меѓу Скопје и Софија ќе се пренесе во НАТО

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската Унија со Северна Македонија ризикува да создаде уште една...

Свет1 час

„Модерна“ бара од САД и ЕУ да ја одобрат нејзината вакцина

Фармацевтската компанија „Модерна“ побара од регулаторите на САД и Европа да ја дозволат употребата на нејзината вакцина против коронавирус. Компанијата...

Свет1 час

Азар: Првите вакцини против коронавирус во САД ќе стигнат пред Божиќ

Првите две вакцини против новиот коронавирус би можеле да им бидат достапни на Американците пред Божиќ, изјави американскиот министер за...

Свет2 часа

Си-ен-ен: Кина од почетокот криела податоци за коронавирусот, покажувала помали бројки

Си-ен-ен објави ексклузивни документи за кои наведува дека покажуваат значајни пропусти од страна на Кина на почетокот на епидемијата на...

Свет2 часа

Американски експерти: Ким е вакциниран против Ковид-19, вакцината му ја дала Кина

Кина му обезбедила експериментална вакцина против коронавирус на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и неговото семејство, тврди американскиот аналитичар Хери Казианис,...

Свет2 часа

САД: Осуден на смрт пред 20 години не може да биде погубен бидејќи нема инјекција

Судот во Јужна Каролина донесе одлука да се одложи извршување на смртната казна со вбризгување инјекција на осуденикот Ричард Бернард...

Македонија3 часа

Меркел: Северна Македонија се надеваме годинава да ги почне преговорите, Албанија ќе почека

Северна Македонија сè уште има шанси да ја одржи првата Меѓувладина конференција со ЕУ оваа година, во текот на германското...

Македонија11 час

Нови 336 заболени и 32 починати од Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95 -Куманово...

Свет13 часа

(Видео) Пензионери излегоа на улиците на Минск против Лукашенко

Стотина пензионери протестираа денеска во Минск барајќи оставка од долгогодишниот авторитарен претседател Александар Лукашенко. Безбедносните сили во еден момент спречија...

Регион14 часа

Руската вакцина „спутник V“ ќе стигне во Србија до крајот на неделата

Првиот дел од руската вакцина „спутник V“ ќе пристигне во Србија до крајот на оваа недела, соопшти владината прес-служба на...

Македонија15 часа

Групата за процена во ЦУК: Да се продолжи кризната состојба

Денеска, во Центарот за управување со кризи се одржа втора седница на групата за процена во ЦУК. Со седницата на...

Свет15 часа

Се самоуби телохранителот на Путин

Припадник на руската Федерална служба за безбедност изврши самоубиство денеска додека бил на должност во Кремљ, соопшти полицијата. „Вработен изврши...

Свет17 часа

Во Јапонија повеќе луѓе починале поради самоубиства отколку од Ковид-19

Експертите предупредуваат дека пандемијата би можела да доведе до криза на менталното здравје кај луѓето. Масовната невработеност, физичката дистанца и...

Македонија20 часа

Филипче: Состојбата во болниците се стабилизира, очекуваме повеќе исписи од приеми на болни

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово одржа состанок со директорите на ковид-центрите од клиниките во комплексот „Мајка Тереза“ на кој...

Македонија21 час

Престануваат да важат мерките против загадувањето во Тетово, Куманово и Кавадарци

Мерките против загадувањето кои пред два дена беа воведени во Тетово, Куманово и Кавадарци, престануваат да важат, соопшти Владата. „Согласно...

Европа21 час

Во поранешниот берлински аеродром наскоро ќе се вакцинираат по 4.000 луѓе дневно

Големиот натпис „Добре дојдовте“ сè уште виси пред берлинскиот аеродром Тегел, кој месецов беше затворен засекогаш. Но, наскоро се очекува...

Економија21 час

За време на пандемијата 15.000 лица останале без работа

За време на пандемијата без работа останале околу 15.000 лица во Македонија, истакна министерот за економија, Крешник Бектеши, повикувајќи се...

Економија22 часа

Бензините и дизелот поскапуваат

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за 1 и за 1,5 денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Со денешната...

Македонија22 часа

Плевнелиев: Скопје да даде гаранции за реформи, Софија да се откаже од ветото

Oднecите меѓy Софија и Скопје треба итно да деескалираат со одлучен чекор направен од двете страни, вели поранешниот бугарски претседател...

Досие