Контакт

Свет

(Видео) На раката на Ким Џонг-ун забележан белег кој укажува на медицински третман?

Објавено пред

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун за прв пат по 20 дена отсуство се појави во јавноста. По неколкунеделните шпекулации за неговото здравје, се појавија снимки кои ги негираат тврдењата дека тој е во лоша состојба, па дури и дека починал.

На новите снимки се гледа како лидерот на земјата разговара со различни службеници, пуши цигари и се смее. Дури не користеше ни бастун како поддршка при одењето, што на пример, беше случај во 2014 година кога се појави во јавноста по наводна операција на глуждот.

Сепак, наскоро медиумите на снимката забележаа еден интересен детаљ – точка на неговата рака која можеби укажува дека лидерот на Северна Кореја неодамна бил подложен на некоја медицинска процедура.

Според државната агенција КЦНА, Ким Џонг-ун присуствувал на церемонија за отворање на фабрика за вештачки ѓубрива, каде ја персекол свечената лента.

Севернокорејскиот лидер, до денеска, во јавноста последен пат веше виден на 11 април, кога претседаваше на конгресот на социјалистичката партија. Во меѓувреме, се шпекулираше дека тој имал операција на срце и бил во кома, а подоцна и дека се заразил со коронавирус.

Денеска, државните медиуми објавија снимки на кои се гледа лидерот на Северна Кореја како се вози во електрично голф возило за време на посетата на фабриката и весело разговора со службените лица. Но, наскоро се појавија шпекулации околу мистериозната трага на неговата рака, објави „НК Њуз“.

Со оглед на тоа што информациите кои доаѓаат од Северна Кореја се многу често се контролирани и ограничени, државните власти досега не доставиле никакви податоци или коментари за трагата на раката на Ким Џонг-ун.

Свет

Трамп: Американците ќе мора да учат кинески ако победи Бајден

Објавено пред

Американците ќе треба да учат кинески ако Џо Бајден биде избран за претседател на САД, изјави американскиот претседател Доналд Трамп.

Во радиоинтервју за конзервативно ориентираниот новинар Хуго Хевит, тој зборуваше за себе во трето лице еднина, пренесува „Си-ен-ен“.

„САД ќе бидат во сопственост на Кина ако Трамп загуби. Ако не победам на изборите, Кина ќе ги поседува САД. Вие ќе мора да научите кинески”, рече Трамп.

Односите меѓу САД и Кина се во средиштето на предизборната кампања на републиканецот Трамп и демократот Бајден. Трамп ја обвини Кина за ширење на коронавирусот и прикривање информации за вирусот, а неговата администрација повлече неколку потези што доведоа до тензии во односите со Кина, пишува „Си-ен-ен“.

Прикажи повеќе...

Европа

Руски функционер: Вакцината делува, веќе ја примија моите родители и сопругата

Објавено пред

Не стивнуваат реакциите во светската јавност откако рускиот претседател Владимир Путин објави дека Русија е прва земја во светот што регистрирала вакцина против коронавирусот.

Додека западниот свет покажува многу скептицизам, па дури и отворено ги критикува Русите, дека поради нетранспарентноста не може да се верува во безбедноста и ефикасноста на вакцината наречена Спутник V, Русите се убедени во делотворноста на нивната вакцина и ја најавуваат следната фаза кон тоа истата да стане јавно достапна.

Кирил Дмитриев, шеф на рускиот Фонд за директни инвестиции (РДИФ), кој ги финансира истражувањата за вакцини против коронавирус, одобрени во Русија, најави дека воведувањето на лекот би било многу постепено.

„Ние нема да ја дадеме вакцината на 10 милиони луѓе веќе утре“, изјави Дмитриев за Си-ен-ен.

„Тоа ќе биде многу постепено, внимателно, движење напред“, додаде тој.

Вакцината е развиена од московскиот институт „Гамалеја“, а името Спутник V е референца за изненадувачкото лансирање на првиот светски сателит од Советскиот Сојуз во 1957 година. Таа допрва треба да помине низ клучните испитувања од третата фаза кога би ја примиле илјадници луѓе.

„Можеме да кажеме дека делува“, рече Дмитриев во програмата во живо на Си-ен-ен.

„Ја примив вакцината. Ја дадов на моите родители, на сопругата…“, рече тој.

Најавата за руска вакцина против коронавирус, предизвика многу скептицизам, особено во западниот свет. Светската здравствена организација во изјавата за руската вакцина истакна дека „истражувањата за вакцини треба да се забрзаат, но со следење на воспоставените процеси, низ секој чекор за развој, за да се осигура дека сите вакцини кои на крајот ќе влезат во производство се безбедни и ефикасни“.

Прикажи повеќе...

Свет

Кралството Бутан во карантин само поради еден заболен од Ковид-19

Објавено пред

Бутанските власти за првпат прогласија општ карантин, откако еден граѓанин кој е позитивен на коронавирус бил во близок контакт со луѓе во главниот град.

Одлуката, со која ќе се ограничи движењето на граѓаните на земјата со 750.000 жители, е донесена откако 27-годишна бутанска државјанка по враќањето од Кувајт била тестирана за коронавирус и како негативна била пуштена од изолација. Но, при повторните тестови таа била позитивна ан Ковид-19, пренесува Ројтерс.

Оваа неочекувана целосен карантин е воведен со цел полесно да се откријат контактите на заразената жена и да се запре ширењето на вирусот, соопштија надлежните.

Бутан, иако е земја којашто зависи од туризмот, ги затвори своите граници во март откако американски турист беше тестиран позитивно за Ковид-19 и нареди тринеделен карантин за сите оние коишто се враќаат од странство.

Вкупно 113 луѓе биле заразени во тоа мало кралство на Хималаите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Извештај на ИЈЗ: Намален е бројот на новозаразени и починати

Трета недела по ред продолжува трендот на намалување на бројот на новозаболени и починати лица, а се бележи благо зголемување...

Свет49 минути

Кралството Бутан во карантин само поради еден заболен од Ковид-19

Бутанските власти за првпат прогласија општ карантин, откако еден граѓанин кој е позитивен на коронавирус бил во близок контакт со...

Свет1 час

Американскиот епидемиолог Фаучи: Сериозно се сомневам во руската вакцина

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи изјави дека рече дека има сериозни сомнежи дека вчерашната одобрена вакцина против коронавирус во Русија...

Свет1 час

Руската вакцина веќе ја бараат 20 земји

Откако рускиот претседател Владимир Путин објави дека е одобрена првата светска вакцина за Ковид-19, 20 држави побараа од Русија да...

Македонија2 часа

Бројот на заразени од почетокот на пандемијата во Македонија надмина 12.000 лица

Од почетокот на пандемијата во земјата над 12.000 лица биле регистрирани позитивни на коронавирус. Вкупната бројка досега изнесува 12.083 случаи...

Македонија17 часа

Моделот за образовниот процес ќе се донесе по мислењето на Комисијата за заразни болести

Конечната одлука за начинот на кој ќе се спроведува наставата од септември ќе биде донесена врз основа на мислењето на...

Македонија17 часа

Автобусите отсега ќе можат да превезуваат поголем број на патници, одлучи Владата

Автобусите отсега ќе може да пренесуваат патници со 75 отсто од капацитетот, наместо досегашните 50, одлучи Владата на седница. „На...

Европа17 часа

СЗО сака дополнително да ја проверува ефикасноста на руската вакцина против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) и руските власти разговараат за процес на евентуално тестирање на безбедноста и ефикасноста за нова вакцина...

Македонија17 часа

(Видео) Костадинов: Заев е мандатар, преговараме за Влада со полн четиригодишен мандат

Во тек се разговорите и консултациите за парламентарно мнозинство и владина коалиција за четиригодишен стабилен мандат, изјави портпаролот на СДСМ...

Македонија18 часа

Филипче: Ќе разговараме за воведување ПЦР-тест за патниците што транзитираат од соседството

Ниту еден од патниците што бил тука во нашата земја со престој како двојно државјанство, финско и македонско, не е...

Македонија20 часа

Нови 141 заболен и еден починат од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.885 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Македонија20 часа

Мицкоски: Ахмети ми рече дека ќе преговара со СДСМ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, една недела по средбата со Али Ахмети, изјави дека тие воопшто не ни преговорaле за...

Македонија20 часа

Лукаревска веќе не е директорка на УЈП, ќе биде пратеник

По верификувањето на мандатот за пратеник, Сања Лукаревска ја напушти функцијата директор на Упрвата за јавни приходи, а на нејзино...

Македонија22 часа

Ниту еден патник од авионот за Финска го нема во македонската база на позитивни случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека веќе се извршени проверки за сите патници од авионот за Финска, кои, според финските власти,...

Свет23 часа

Русија ја регистрира првата вакцина против Ковид-19; Путин: Вакцината ја прими и мојата ќерка

Претседателот на Русија, Владимир Путин, тврди дека Русите ја регистрирале првата светска вакцина против короната. Според руската новинска агенција ТАСС,...

Македонија23 часа

Повеќето патници со коронавирус што слетале во Финска биле иселеници со косовски пасоши

Во однос на информациите за летот од Скопје до Турку, Финска, каде што според финските власти од авион со 157...

Топ23 часа

Се удави рибар во водите на Вардар

Педесет и шестгодишен маж од гевгелиското село Миравци се удави во реката Вардар. Несреќата се случила вчера во 15.40 часот...

Свет24 часа

Над 250.000 новозаболени од Ковид-19 во светот

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот надмина 20 милиони, а само во последните 24 часа пријавени се повеќе...

Свет1 ден

(Видео) Експлозија разнесе три куќи во САД – плач на заробени деца се слуша под урнатините

Експлозија раснесе три куќи во САД, а неколку лица се заробени под урнатините, меѓу кои има и деца, соопштија пожарникарите...

Свет1 ден

Русија подготвена да ја лансира првата вакцина против коронавирусот

Русија е подготвена да ја лансира првата вакцина против коронавирус, пишува Ентертејмент Тајмс. Рускиот кандидат за вакцината е вирусна векторска...

Досие