Контакт

Свет

(Видео) Немири на протестите во САД, полицијата со возило туркала луѓе

Објавено пред

Во 25 градови ширум САД воведен е полициски час по протестите за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше задавен од полицискиот службеник Дерек Шовин.

Полицијата се обиде да ги растера демонстрантите со солзавец и гумени куршуми. Неколку полициски автомобили беа запалени.

Во Чикаго демонстрантите фрлаа камења кон полицијата. Во Лос Анџелес полицијата пукаше со гумени куршуми кон демонстрантите, откако тие запалија неколку нивни автомобили.

Втор ден по ред голема група демонстранти се собра и пред Белата куќа. Илјадници луѓе протестираа на улиците на Минеаполис, Њујорк, Мајами, Атланта и Филаделфија. Полицискиот час е воведен во Минеаполис, Атланта, Лос Анџелес, Филаделфија, Портланд и Луисвил.

Најмалку едно лице загина, а две други се застрелани во Индијанаполис. Ова е трета жртва убиена за време на протестот.

На снимки од Бруклин прикажани се два полициски автомобили кои ги туркаат демонстрантите.

Градоначалникот на Њујорк изјави дека е многу вознемирен од инцидентот и дека му е жал што полицајците го сториле тоа.

„Полицајците беа во таква ситуација што беа нападнати и мораа да избегаат од тоа. Јас ги разбирам, тие се најдоа во невозможна ситуација“, рече тој, но додаде дека му е жал што се случил инцидентот.

Екипа на Ројтерс беше погодена од гумени куршуми на протестот во Минеаполис

Двајца членови на тв екипата на Ројтерс се здобиле со повреди од гумени куршуми испукани од полицијата додека ги снимале протестите против полициската бруталност во саботата вечерта во Минеаполис.

Инцидентот се случил откако припадниците на безбедносните сили, непосредно по почетокот на полицискиот час, упаднале меѓу петстотини демонстранти собрани во југозападниот дел на градот.

Снимките покажуваат дека полицаец се насочува директно кон снимателот, додека неговите колеги пукаат гумени куршуми и фрлаат солзавец за да ги растераат собраните демонстранти.

„Полицаецот што го снимам се врти и ја покажува неговата пушка со гумени куршуми директно кон мене“, вели Чавез во снимката..

Трамп рече дека може да и нареди на војската да ги сопре протестите

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави во саботата дека државите и градовите мора да бидат „многу построги“ против анти-полициските протести или ќе биде вклучена федералната влада, со евентуална употреба на војската и апсења.

„Либералните гувернери и градоначалниците треба да бидат МНОГУ построги или федералната влада ќе мора да се вклучи и да направи што треба да се направи, а тоа вклучува користење на неограничена моќ на нашата војска и многу апсења“, рече тој.

Пентагон во саботата соопшти дека наредил своите воени единици да бидат на готовс, доколку тоа го побара гувернерот на Минесота, поради немирите.

Ваквиот краток рок за потенцијално воено учество обично се воведува во случај на природни непогоди.

„Досега гувернерот на Минесота не побара поддршка од вооружените сили на Националната гарда на Минесота или полицијата“, информира Пентагон.

Свет

СЗО: Ебола се шири во Конго, потврдени 50-ина случаи

Објавено пред

Еболата се шири во Демократска Република Конго со речиси 50 регистрирани случаи, објави Светската здравствена организација (СЗО).

Откако властите ја прогласија епидемијата на 1 јуни, потврдени се 48 случаи во Конго, а за уште тројца постои сомнеж дека се заболени. Вкупно починале 20 лица, изјави експертот на СЗО, Мајк Рајан.

„Ова е многу активно жариште и јас би рекол дека имаме голема причина за загриженост“, рече Рајан пред новинарите.

Тој предупреди дека иако сега бројките се мали, во ерата на Ковид-19 многу е важно да не ги запоставиме другите болести што се појавуваат.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Во Србија ќе се предложи задолжително носење маски во затворен простор

Објавено пред

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, најави дека ќе предложи задолжително носење маски во затворен простор.

Ова ќе се однесува на цела Србија, без оглед дали во некое место е прогасена или не вонредна состојба.

Во Србија досега со Ковид-19 се заразени 18.639 лица, од кои 405 починаа, а оздравеле 13.940 луѓе.

Прикажи повеќе...

Регион

Премиерот на БиХ позитивен на коронавирус

Објавено пред

Премиерот на Федерацијата Босна и Херцеговина, Фадил Новалиќ, е позитивен на коронавирус.

Тој ги почувствувал првите симптоми на неодамнешниот мировен марш по повод одбележувањето на 25-годишнината од масакрот во Сребреница.

Медиумите во БиХ пренесуваат дека тој денеска има покачена температура, треска, болки во мускулите и мачнина во стомакот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација

Вкупно 723 лица, кои се заболени од Ковид-19 или се наоѓаат во самоизолација, гласале денеска. Како што информира претседателот на...

Македонија4 часа

На базен со маска, задолжително е туширање пред влегување во водата

На денешната владина седница веше усвоен протоколот за работата на базените, кој вклучува носење маска на лицето и држење растојание,...

Македонија4 часа

Растојание помеѓу лежалките и во водата, забрана за играње одбојка – објавен протоколот за плажите

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Во согласност со протоколот, покрај...

Македонија7 часа

Планинар синоќа залутал на косовска територија, утрово е пронајден на бачило

Утрово е пронајден 42-годишен планинар од планинарското друштво „Љуботен“, кој синоќа залутал на косовска територија. Тој се движел во група...

Топ7 часа

Нова мигрантска драма во кумановското село Ваксинце – Пакистанци во залошништво држеле мигранти

Нова мигрантска драма деновиве се случувала во кумановското село Ваксинце, каде што две лица од Пакистан во засложништво држеле 19...

Македонија7 часа

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Македонија8 часа

Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти,...

Свет11 час

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Европа12 часа

Германците одложиле 50.000 онколошки операции поради коронавирусот

Поради пандемијата на коронавирус во Германија се одложени десетици илјади онколошки операции, терапии и мерки за рано откривање на карцином,...

Топ13 часа

Повредени 11 мигранти во сообраќајна несреќа на патот Радовиш – Штип

Единаесет мигранти се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на патот Радовиш – Штип во која учествувале два...

Топ13 часа

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за соучесништво во убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска доби 19-годишна казна затвор поради свирепото убиство на Пино Секондо. Судијката Ленка Давитковска ја прогласи за виновна, односно...

Македонија13 часа

Почна изборниот процес, гласаат 706 лица кои се во самоизолација

Денеска е првиот ден од тридневниот гласачки процес за предвремените парламентарни избори во Македонија, кои ќе завршат в среда. Од...

Регион14 часа

При дефект на рингишпил во Сомбор повредени осум деца, три од нив потешко

Како што објавија српските медиуми, синоќа околу 20:30 часот се случила несреќа во Србија во село кај Сомбор. Локалните портали...

Регион14 часа

Од денеска во Хрватска задолжително е носење маска

Од денеска во Хрватска е задолжително носењето маска во продавниците. Маски, исто така, ќе мора да носат и вработените во...

Свет14 часа

(Видео) Експлозија и пожар на американски воен брод

Во експлозија и пожар што избувнал на американски брод во Калифорнија се повредени 21 лице, соопштија локалните власти. Американските медиуми...

Свет15 часа

Од коронавирус заболени 12,7 милиони луѓе во светот

Според Универзитетот „Џон Хопкинс“, 12,7 милиони луѓе ширум светот се заразени со коронавирус, а повеќе од половина милион починале. Во...

Регион15 часа

Хашим Тачи на сослушување во Хаг

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, денеска во Хаг треба да биде сослушан од меѓународните обвинители за воени злосторства. Тoj беше врвен...

Македонија16 часа

Почнува тридневното гласање – први ќе се изјаснат заразените со Ковид-19 и лицата во самоизолација

На полноќапочна предизборниот молк, кој ќе трае до среда, кога ќе се одржат парламентарните избори во земјава. Денеска ќе гласаат...

Македонија1 ден

Бројот на заболени од коронавирус во земјава надмина 8.000 лица

Од почетокот на пандемијата во Македонија, досега заболеле 8.111 лица, откако само денеска беа регистрирани 136 новозаболени. Според последните информации, вкупната...

Македонија1 ден

Во Скопје има 1.830 активни случаи, најмногу во Чаир, Гази Баба и Аеродром

Во Скопје во моментов има 1.830 активно заболени лица од ковид-19. Според информациите по општини, најголем број од заболените се...

Досие