Контакт

Свет

(Видео) Немири на улиците на Хонгконг, голем судир меѓу полицијата и демонстрантите

Објавено пред

Протестите во Хонгконг повторно станаа насилни. Демонстрантите фрлаат „молотови коктели“, тукли и камења кон полицијата. На видеоснимките се слуша пукање и експлозии.

U Hong Kongu se ponovno spremaju veliki neredi. Prosvjednici su izašli na ulice, policija spremna za obračun. Pratite uživo stream na Index Video! via Ruptly

Posted by Index Video on Вторник, 01 октомври 2019

Во Хонгконг повторно има големи немири. Демонстрантите се на улиците, полицијата е подготвена за пресметка, само неколку часа откако Кина ја изведе грандиозната парада во знак на одбележување 70 години контрола на Комунистичката партија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Авион со дрога слета и се запали на пат во Мексико

Објавено пред

Мал авион, за кој се претпоставува дека пренесувал дрога, се запали откако слетал на пат во јужната мексиканска држава Кинтана Ро.

Не се знае дали авионот принудно слетал и се запалил или криумчарите го запалиле. На снимките кои ги објави полициски претставник на земјата, се гледа како се издигнува чад од авионот, кој се наоѓа на рурален пат со две ленти.

Секретарот за јавна безбедност Алберто Капеља изјавил дека авионот може да се доведе во врска со нелегални активности. Сајтот „Авијејшн Сејфти Нетворк“ го идентификува авионот како повеќедецениски стар БАе-125, со 15 патнички места.

Прикажи повеќе...

Регион

Грција повторно им забрани влез на српските туристи, метеж на границата со Бугарија

Објавено пред

Грција донесе одлука од денеска од 6 часот наутро повторно да ги затвори границите за Србија по порастот на бројот на заболени од коронавирус.

Сепак, метежот на граничниот премин Кулата – Промахонас ги натера грчките власти утринава да ја отворат границата за српските државјани кои чекале со часови за влез во земјата.

Грчкиот портал Newsit објави дека српските државјани кои утринава пристигнале на границата ќе може да влезат во Грција.

На граничниот премин од раните утрински часови чекале стотина српски државјани, кои со часови биле заробени на границата меѓу Грција и Бугарија, пренесуваат српските медиуми.

Државјаните на Србија го блокирале преминот кој е отворен за државјани на ЕУ, па царинските службеници поради метежот одлучиле пред седум часот наутро, сепак, да ги пуштат да влезат во Грција, пишува порталот.

Грција повторно им забрани влез на српските туристи, а ваквата одлука ќе важи до 15 јули.

Прикажи повеќе...

Свет

Австралија ќе ја изолира една од најнаселените држави поради коронавирусот

Објавено пред

Австралија ќе ја изолира државата Викторија од останатиот дел од земјата и ќе воведе мерки без преседан како дел од борбата против зголемувањето на бројот на новозаразени од коронавирус, соопштија властите.

За првпат од избивањето на пандемијата, од полноќ, ќе се затвори граничната линија која ги разделува двете најнаселени австралиски држави – Викторија и Нов Јужен Велс.

Премиерот на Викторија, Даниел Ендрус, затворањето на линијата го нарече добра одлука со оглед на предизвиците со кои се соочени за спречување на ширењето на вирусот. Викторија денеска забележа рекордни 127 случаи на коронавирус, најмногу во Мелбурн.

Австралиската втора најнаселена држава бележи најголем пораст на бројот на случаи на ковид-19 од крајот на март, поради што продолжена е наредбата за седење дома на повеќе предградија на

Мелбурн, каде од саботата се ставени во целосна изолација девет висококатници со околу 3000 жители.

Најавената мерка за изолација, која би требало да биде на сила до 29 јули, ќе погоди над 300.000 од пет милиони жители на овој град.

Австралија досега успеа да го сузбие ширењето на коронавирусот многу подобро од голем дел од другите земји. Досега забележа вкупно 8500 случаи на зараза и 105 смртни случаи.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион5 минути

Грција повторно им забрани влез на српските туристи, метеж на границата со Бугарија

Грција донесе одлука од денеска од 6 часот наутро повторно да ги затвори границите за Србија по порастот на бројот...

Свет17 минути

Австралија ќе ја изолира една од најнаселените држави поради коронавирусот

Австралија ќе ја изолира државата Викторија од останатиот дел од земјата и ќе воведе мерки без преседан како дел од...

Топ30 минути

Притвор за двајцата скопјани кои киднапираа Италијанка

Судот им определи притвор од осум дена на двајцата скопјани кои киднапираа Италијанка. Тие се осомничени за кривично дело противправно...

Свет43 минути

Индија стана трета земја во светот по бројот на заразени од коронавирус

Индија стана трета најпогодена земја во светот од пандемијата на коронавирус, со скоро 700.000 случаи, покажуваат најновите податоци. Министерството за...

Култура46 минути

Почина легендарниот композитор Енио Мориконе

Познатиот италијански композитор Енио Мориконе почина на 91-годишна возраст. Мориконе се смета за еден од највлијателните филмски композитори од доцните...

Македонија49 минути

Над 7.000 заразени со коронавирус во земјава

Бројот на заразени од коронавирус во земјава надмина 7.000 лица, откако вчера беа регистрирани 115 новозаболени. Во моментов активни се...

Регион16 часа

Во Грција 25 новозаразени со коронавирус, осуммина се странски туристи

Грчките власти објавија дека регистрирале уште 25 заразени со коронавирус во изминатите 24 часа и дека нема смртни случаи. Од...

Регион17 часа

На изборите во Хрватска гласале 107.000 гласачи помалку од 2016 година

До попладне, околу 107.000 помалку гласачи излегоа на гласање за хрватскиот парламент отколку во 2016 година, покажуваат податоците на Државната...

Забава18 часа

Индиец со златна маска се штити од коронавирус

Индискиот бизнисмен Шанкар Курхаде рече дека платил околу 3.550 евра за златна маска направена по мерка којашто треба да го...

Свет18 часа

Во поплавите во Јапонија настрадаа 16 лица, а 20 се тешко повредени

Најмалку 16 лица загинаа, а 20 се повредени и се во сериозна состојба во западниот дел на Јапонија каде обилните...

Спорт19 часа

Руски голман заврши во болница откако го удрил гром на тренинг

Иван Заборовски, голман на рускиот третолигаш Знамја Труда завршил во болница, откако го погодил гром на тренинг на тимот. Иако...

Македонија20 часа

Регистрирани 115 новозаразени и седуммина починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на...

Топ20 часа

Од куќа во Скопје украдени речиси милион евра

Скопјанец на возраст од 58 години во вечерните часови на 4 јули пријавил тешка кражба во неговиот дом. Според пријавеното,...

Македонија22 часа

Битолчаните кои претрпеле штети од поројниот дожд ќе може да аплицираат за помош од општината

По обилните врнежи од дожд, кои синоќа ја зафатија Битола и по целоноќните интервенции на терен од страна на екипите,...

Македонија23 часа

Уролог од Тетово е прв починат доктор со Ковид-19 во земјава

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека во градската болница ,,8 Септември” во Скопје, на 64 годишна...

Топ24 часа

Еден загинат и тројца ранети во пресметка со ножеви и пиштол во Батинци

Во вечерните часови на 4 јули во скопската полиција било пријавено дека во градската болница „Св. Наум Охридски“ со повреди...

Европа1 ден

Курц: Правиме сè за да спречиме ново затворање порди коронавирусот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакна дека сака да спречи ново затворање на земјата, поради што е важно брзо да се...

Свет1 ден

Раперот Канје Вест најави дека влегува во претседателската трка, доби поддршка од Илон Маск

Американскиот рапер Канје Вест во саботата на „Твитер“ објави дека ќе се кандидира на претседателските избори во ноември и ќе...

Свет2 дена

СЗО: Забележан нов рекорд на новозаразени во еден ден

СЗО објави дека во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што претставува рекордно зголемување...

Македонија2 дена

147 новозаразени и шестмина починати во изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања за Ковид-19, а регистрирани се 147 нови...

Досие