Контакт

Свет

(Видео) Не се смирува Попокатепетл

Објавено пред

Вулканот Попокатепетл, кој се наоѓа во централно Мексико, во близина на Мексико Сити, во најновата експлозија исфрли пепел во висона од 3,5 километри кон небото, соопшти службата за цивилна одбрана во земјата.

Вулканот исфрли пепел во средата по што продолжи да исфрла гасови на висина од 800 метри. Властите ги предупредија жителите да не се приближуваат кон вулканот.

Неговата активност е зголемена по еколошката криза, која неодамна се случи во главниот град поради високото ниво на загаденост на воздухот во ова подрачје.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Според австралискиот суд, донорот на сперма е законски татко на детето

Објавено пред

Австралискиот суд одлучи дека донорот на сперма е законски татко на едно единаесетгодишно девојче, објави „Би-би-си“.

Одлуката на судот е донесена по разгледувањето на барањето на донорот да биде вклучен во животот на девојчето и да има право да донесува одлуки во врска со нејзиното воспитување. Австралиецот започнал судска постапка за да ги спречи биолошката мајка и нејзината сопруга да се преселат со детето во Нов Зеланд.

Правните експерти сметаат дека овој случај ќе има значителни импликации во Австралија, бидејќи ја проширува правната рамка за барање родителски права.

Неименуваниот 49-годишен маж бил долгогодишен пријател на биолошката мајка на детето, која тогаш не била во брак, а во 2006 година се согласи да донира сперма, за да имаат дете.

Тие се договориле дека детето ќе го одгледуваат заедно, но по некое времесе скарале. работата отишла дотаму што адвокатите на биолошката мајка тврделе дека тој не е вистинскиот татко на девојчето.

Сепак, тој е наведен како татко во родниот лист на девојчето.

Судот во средата донесе одлука дека човекот има правен статус на родител, со што законски е оневозможено преселувањето на детето во Нов Зеланд.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Мотоцикл од конвојот на принц Вилијам удрил во старица

Објавено пред

Стара жена на возраст од 83 години е хоспитализирана во критична состојба, со напукната карлица и неколку други повреди по судир со мотоциклист од полицискот конвој за принц Вилијам и Кејт Мидлтон, додека двојката патувала на церемонија во Виндзор.

Сведоците велат дека 83-годишната Ајрин Мејор била прегазена од полициски мотоцикл од конвојот.

„Ја удри со својот мотоцикл и таа падна на земја. Полицаецот беше очаен. Но, тој беше на погрешната страна на патот. Ситуацијата можеше да биде многу полоша“, изјавил очевидец.

Како што пренесе „Дејли Мејл“, Кејт и Вилијам не ја виделе несреќата и минале низ Ричмонд по стандардниот полициски протокол кој важи за кралскиот конвој во случај на незгода.

Кралскиот портпарол потоа излезе со изјава во врска со несреќата и истакна дека двојката е длабоко загрижена и тажна поради немилиот настан и дека е остварен директен контакт со семејството на настраданата старица. Тие испратиле и цвеќиња во болницата каде таа е хоспитализирана, а најавиле дека се подготвени и да ја посетат кога докторите ќе го дозволат тоа.

Мејор е вдовица која пензионерските денови ги посветила на волонтерска работа во локалната црква.

Несреќата ќе биде испитана од страна на Независната полициска канцеларија.

Прикажи повеќе...

Свет

Би-би-си првпат сними кинески камп за трансформација на мисли

Објавено пред

Би-би-си неодамна ја сними својата прва репортажа од внатрешноста на големиот комплекс на кампови со висока безбедност, во кои, наводно, живеат повеќе од еден милион Ујгури, кинеско малцинство од исламска вероисповед во провинцијата Ксинџијанг.

Но, кинескиот режим инсистира на тоа дека не станува збор за затвори, туку за училишта, кои имаат цел реедукација на екстремистите.

„Тие се под влијание на верски екстремизам. Нашата цел е да ги ослободниме од нивните екстремистички мисли“, велат надлежните.

Сепак, колку повеќе репортерите на Би-би-си поставувале прашања обидувајќи се да дојдат до вистината што навистина се случува во овие кампови, толку повеќе се отворале нови прашања.

„Додека стотици илјади муслимани престојуваат во огромниот силно обезбеден комплекс, кинеските власти внатре дозволуваaт влез само за избрани новинари. Тие сакаат светот да види, а како доказ нудат слика, дека не се работи за затвореници, туку за ученици, кои со нивна согласност се ослободуваат од екстремизмот“, вели новинарот на снимката од момче и девојка кои синхронизирано играат некој вид народен танц.

„Дали сте осудени за криминал?“, ја прашува репортерот Џон Судворт една девојка. „Јас не сторив кривично дело, туку само направив грешка“, одговара таа.

„Колку често можеш да се молиш тука?“, го прашува новинарот момчето.

„Кинеските закони ги дефинираат училиштата како јавни места, а верските активности не се дозволени на јавни места“, одговара тој.

Кина ја оправдува својата програма за реедукација, која меѓународната заедница ја осудува како загрижувачка како одговор на децениското сепаратистичко насилство од страна на Ујгурите.

Сепак, како што информира Би-би-си, Ујгурите, Казаците и другите припадници на малцинствата понекогаш завршуваат во овие логори само поради своите верувања и однесување.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Седум земји членки на ЕУ гласале против отворањето преговори со Северна Македонија

Седум земји членки на Европската Унија гласале против отворањето преговори со Северна Македонија и Албанија на вчерашниот Совет на министрите...

Свет2 часа

Во земјотресот во Јапонија повредени 26 лица

Најмалку 26 лица се повредени, од кои едно критично, кога земјотрес со јачина од 6,7 степени го погоди во вторникот...

Европа2 часа

Џонсон вети дека Британија ќе излезе од ЕУ до 31 октомври

Водечкиот кандидат за британски премиер и поранешен министер за надворешни работи, Борис Џонсон, го потврди своето ветување дека ќе ја...

Свет3 часа

(Видео) Запленети 16,5 тони кокаин во Филаделфија вреден една милијарда долари

Американските власти открија 16,5 тони кокаин во товарен брод „МСЦ Гајан“ во пристаништето во Филаделфија. Станува збор за една од...

Македонија15 часа

Заев очекува формален почеток на преговорите со ЕУ до крајот на годинава

Задоволни сме од денешниот заклучок на Советот на министри, но тој ќе значи целосен успех во октомври, кога ќе се...

Свет15 часа

Трамп на „Твитер“ најави масовни апсења на мигранти

Претседателот на САД, Доналд Трамп, на „Твитер“ најави масовни апсења на мигранти. Иронично за објавата на Трамп е дека големите миграциски...

Топ17 часа

Маж и жена од Тетово сексуално експлоатирале 15-годишно девојче

Жена од Тетово и нејзиниот сосед сексуално експлоатирале 15-годишно девојче. Тие договарале сексуални услуги на интернет и го носеле девојчето...

Македонија18 часа

ЕУ не определи датум за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на Европската Унија на Советот за општи работи на Унијата во Луксембург не се согласија околу доделувањето...

Европа20 часа

(Видео) Меркел, поради дехидрација, неконтролирано се тресеше на пречекот на Зеленски

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изгледаше како да не ѝ е добро и нејзиното тело неконтролирано се тресеше додека денеска во...

Македонија22 часа

Грујевски наредил опремата за прислушување да се сече на парчиња

Ни беше кажано од Горан Грујевски дека опремата за следење на комуникациите ќе ја исечка на парчиња од 5 сантиметри,...

Македонија22 часа

УБК прислушувала од аероклубот во Центар

Сведокот Сашо Трајковски во продолжението на сведочењето за предметот за масовното прислушување на СЈО – „Таргет – Тврдина“, рече дека,...

Свет22 часа

ОН: Светското население ќе порасне на 9,7 милијарди до 2050 година

Населението во светот старее и иако бројот на жители расте со побавно темпо, сепак се очекува негово зголемување од сегашните...

Регион23 часа

(Видео) Тројно убиство во Белград, жртвите биле мачени и фрлени во септичка јама

Во текот на изминатата ноќ по пријава на граѓани, српската полицијата открила три тела во септичка јама зад шопинг-центар во...

Македонија1 ден

Сведок на СЈО: Знаевме каде и како Мијалков и Грујевски се логираат за да прислушуваат

Сашо Трајковски, инженер во поранешната УБК, сведок на СЈО во предметот „Таргет – Тврдина“, во исказ пред судот рече дека...

Спорт1 ден

Мишел Платини уапсен за доделување на СП во 2022 на Катар!

Поранешниот претседател на УЕФА и легенда на францускиот фудбал, Мишел Платини, е уапсен во Нантер, предградие на Париз, поради одлуката...

Свет1 ден

(Видео) Во земјотресите во Кина загинаа 12, а повредени се 134 лица

Бројот на загинати во двата силни земјотреса во Кина се искачи на 12, а бројот на повредени на 134. Спасителите...

Свет1 ден

(Видео) Четворица повредени, пукотници и стампедо на прослава во Торонто

Четири лица се ранети при пукање на прославата на првата шампионска титула во НБА-лигата на Торонто репторс на плоштадот „Нејтан...

Македонија1 ден

Судир во ЕУ за почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Членките на ЕУ во понеделникот се судрија во однос на почетокот на преговорите за членство на Албанија и Северна Македонија,...

Македонија1 ден

Необезбедена јама демне во школски двор во Хиподром – родителите стравуваат за децата

Необезбедена јама веќе неколку месеци стои без заштитна ограда во дворот на основното училиште „Вера Јоциќ“ во населбата Хиподром (општина...

Hitech1 ден

„Хуавеј“ со загуба од 30 милијади долари

Основачот и директор на „Хуавеј“, Рен Женгфеи, потврди дека приходите на овој телекомуникациски гигант ќе бидат 30 милијарди долари помали...

Досие