Контакт

Свет

(Видео) Новороденче спасено од канализација во Јужна Африка

Објавено пред

Спасувачи во јужноафриканскиот град Дурбан, по тричасновна акција, успеале да извлечат новороденче од одвод, објави Би-би-си.

Минувачи го слушнале плачот на детето и се јавиле во надлежните служби. За да стигнат до бебето, спасувачите ја ископале областа околу каналот.

Болничарите веднаш го прегледале бебето и го пренеле во главната болница во градот.

Докторите рекле дека бебето имало блага хипотермија, губење на телесната топлина и неколку модринки и расеченици.

Полицијата испитува како новороденето девојче завршило во градскиот одвод и кои се неговите родители.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Холандски научници: Аерозагадувањето може да влијае на пораст на заразени од коронавирус

Објавено пред

Постојат докази дека загадувањето на воздухот ја влошува состојбата со коронавирусот и влијае на зголемувањето на бројот на заразени лица и стапката на смртност, се вели во анализа спроведена во Холандија.

Истражувањето што го пренесува „Гардијан“ покажува дека долгорочната изложеност на луѓе на честички од загадување ја зголемува можноста за заразување со „Ковид-19“ за приближно 10 проценти и ја зголемува смртноста од оваа болест за 15 проценти.

Холандските истражувачи зедоа предвид повеќе од 20 други фактори, вклучувајќи ја просечната густина на населението на едно место, возраста на населението, големината на домаќинствата, занимањата на луѓето и дебелината.

Постојат докази од поголемите градови во Европа, САД и Кина дека загадениот воздух ги влошува ефектите на коронавирусот врз луѓето. Истражувањето покажува дека е големо загадувањето и во руралните области каде мештаните интензивно се занимаваат со сточарство, па оттука ова истражување ја исклучува идејата дека загадувањето влијае само врз урбаното население, кое станува поподложно на вируси поради дејството на штетните честички.

Научниците предупредуваат дека е важно уште подлабоко да се разбере врската помеѓу загадувањето и коронавирусот, така што луѓето ќе знаат како да се справат со новите бранови во иднина.

Веќе е познато дека загадениот воздух предизвикува респираторни и срцеви заболувања кои ги прават луѓето поранливи, а со тоа и повеќе подложни на Ковид-19, велат научниците.

„Користејќи детални податоци, наоѓаме убедливи докази за врската помеѓу загадувањето на воздухот, особено концентрацијата на ситните честички и влошувањето на епидемијата на коронавирус“, заклучија истражувачите.

Прикажи повеќе...

Свет

Мозаиците во „Аја Софија“ ќе бидат покриени со завеси или ласери за време на муслиманска молитва

Објавено пред

Мозаиците во истанбулската „Аја Софија“ ќе бидат покриени со завеси или ласери за време на муслиманската молитва, објави портпаролот на турската владејачка Партија на правдата и развојот  (АКП), откако претседателот Таип Ердоган го претвори музејот во џамија.

Христијанските икони ќе бидат откриени и отворени за сите посетители во текот на останатото време, а влезот ќе биде бесплатен, рече Омар Челик. Сè уште не е јасно како ласерите ќе ги покриваат мозаиците.

Претседателот Таип Ердоган ја прогласи истанбулската „Аја Софија“ отворена за муслиманска богослужба, откако судот донесе одлука дека претворањето на некогашната византиска црква во музеј во 1934 година било нелегално.

Одлуката предизвика критики и загриженост низ целиот свет, вклучително и Грција, САД и Русија, како и УНЕСКО и папата Франциско, кои рекоа дека се погодени од одлуката.

Челик на прес-конференција изјави дека Светиот Престол покажал најголемо непочитување кон „Аја Софија“ во историјата.

Тој рече дека православните христијани страдале со години како резултат на „латинската инвазија“ предводена од Ватикан во 13 век кога крстоносците ја ограбиле базиликата.

Американскиот Стејт департмент соопшти дека е разочаран од одлуката на турската влада да го смени статусот на „Аја Софија“, а грчкиот премиер Киријакос Мицотакис остро ја осуди одлуката на Турција да ја претвори „Аја Софија“ од музеј во џамија.

Грција рече дека одлуката ќе има последици врз односите меѓу двете земји и врските на Турција со Европската Унија.

Лидерот на екстремно десничарската италијанска партија Лига, Матео Салвини, го предводеше протестот пред турскиот конзулат во Милано.

„Ќе запрам секаква финансиска помош за турскиот режим и ќе ја завршам еднаш засекогаш секоја претпоставка за влез на Турција во Европската Унија затоа што дадовме повеќе од десет милијарди евра за режимот што ги претвора црквите во џамии и мислам дека ја преминаа границата“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Поплавата за миг однесе цела куќа во Кина

Објавено пред

Во долината на реката Јангце се забележани врнежи од дожд какви што не се паметат во последните 50 години, а во поплавите досега загинаа најмалку 141 лице.

Поплавите носат сè пред себе, дури и големи куќи.

Во провинцијата Џангси, на југот на земјата, надојдената река за миг проголта двокатна куќа.

Прво, приземјето беше поплавено, а потоа целата куќа се преврте и се распадна во водата. Сето тоа траеше околу 5 секунди.

Најмалку 140 луѓе загинаа и исчезнаа во поплавите во централните и источните области на Кина, а сега е загрозен и Вухан, градот каде што почна пандемијата на коронавирусот.

Најголемите поплави во Кина се случија во 1998 година, кога повеќе од 4.000 луѓе загинаа.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ36 минути

Kривична пријава за скопјанецот осомничен дека ја убил невенчаната сопруга, а телото го фрлил покрај пат

Полицијата поднесе кривична пријава против 36-годишен скопјанец кој е осомничен дека ја убил невенчаната сопруга. Според информациите на МВР, И.Е.(36)...

Македонија44 минути

Австрија забрани летови од Македонија и другите земји од Западен Балкан

Со цел да се избори со пандемијата на коронавирус, Австрија го прошири списокот на земји на кои им е забрането...

Македонија1 час

Најголем дел од заболените изминатата недела се лица над 60 години

Минатата недела, односно за седум дена, регистрирани се вкупно 1.073 нови позитивни случаи на коронавирус од вкупно направени 9.995 тестови....

Македонија2 часа

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123...

Македонија3 часа

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Во тек е вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Откако вчера своето гласачко право го остварија заразените со...

Свет3 часа

СЗО: Многу земји одат во погрешна насока, нема враќање во нормала во скоро време

Светот во догледна иднина нема да се врати во некогашната нормала, оцени Светската здравствена организација (СЗО), еден ден по рекордните...

Европа3 часа

Судот во Каталонија го забрани карантинот

Судот во Каталонија ја оспори одлуката на регионалната власт да воведе целосна забрана за движење на околу 200.000 луѓе кои...

Регион4 часа

Шест часа траеше сослушувањето на Тачи во Хаг, рочиштето продолжува и денеска

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, по шестчасовно испрашување ги напушти просториите на Специјалното јавно обвинителство во Хаг, а рочиштето ќе продолжи...

Македонија15 часа

Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација

Вкупно 723 лица, кои се заболени од Ковид-19 или се наоѓаат во самоизолација, гласале денеска. Како што информира претседателот на...

Македонија16 часа

На базен со маска, задолжително е туширање пред влегување во водата

На денешната владина седница веше усвоен протоколот за работата на базените, кој вклучува носење маска на лицето и држење растојание,...

Македонија17 часа

Растојание помеѓу лежалките и во водата, забрана за играње одбојка – објавен протоколот за плажите

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Во согласност со протоколот, покрај...

Македонија19 часа

Планинар синоќа залутал на косовска територија, утрово е пронајден на бачило

Утрово е пронајден 42-годишен планинар од планинарското друштво „Љуботен“, кој синоќа залутал на косовска територија. Тој се движел во група...

Топ19 часа

Нова мигрантска драма во кумановското село Ваксинце – Пакистанци во залошништво држеле мигранти

Нова мигрантска драма деновиве се случувала во кумановското село Ваксинце, каде што две лица од Пакистан во засложништво држеле 19...

Македонија20 часа

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Македонија21 час

Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти,...

Свет24 часа

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Европа1 ден

Германците одложиле 50.000 онколошки операции поради коронавирусот

Поради пандемијата на коронавирус во Германија се одложени десетици илјади онколошки операции, терапии и мерки за рано откривање на карцином,...

Топ1 ден

Повредени 11 мигранти во сообраќајна несреќа на патот Радовиш – Штип

Единаесет мигранти се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на патот Радовиш – Штип во која учествувале два...

Топ1 ден

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за соучесништво во убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска доби 19-годишна казна затвор поради свирепото убиство на Пино Секондо. Судијката Ленка Давитковска ја прогласи за виновна, односно...

Македонија1 ден

Почна изборниот процес, гласаат 706 лица кои се во самоизолација

Денеска е првиот ден од тридневниот гласачки процес за предвремените парламентарни избори во Македонија, кои ќе завршат в среда. Од...

Досие