Контакт

Свет

(Видео) Помпео ќе стане првиот државен секретар на САД што ќе посети израелска населба

Објавено пред

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, ќе посети еврејска населба во Јудеја и Самарија (Западниот Брег) за време на својата посета на Израел следната недела, што го прави првиот државен секретар што го сторил тоа, тврди познат израелски новинар, кој се повикува на израелски и американски официјални лица.

Официјални лица во американската амбасада и во Тајната служба на САД прават планови за необичното патување до населбата Псагот северно од Ерусалим, објави Барак Равид на веб-страницата „Вала“ на хебрејски јазик и на „Аксиос“ на англиски јазик.

Таквата посета ќе означи драматично отстапување од политиката на САД, која сè до администрацијата на Трамп ги означуваше Западниот Брег и Голанската Висорамнина како окупирани територии.

Во јануари Помпео го осуди долгогодишното правно мислење на Стејт департментот, со кое еврејските населби на Западниот Брег беа прогласени за кршење на меѓународното право. Месеци порано тој издаде поумерена декларација, во која се наведува дека САД повеќе не ги признаваат израелските населби како неконзистентни со меѓународното право.

Сè уште е нејасно дали посетата ќе се смета за приватна или официјална посета и не е јасно кој висок израелски службеник ќе го придружува Помпео до населбата, рече Равид.

Американскиот Стејт департмент соопшти дека посетата на Помпео на Израел, која ќе трае три дена, ќе претставува еден вид посета на наследство за да се потенцираат клучните одлуки за политиката што ги донесе администрацијата на Трамп во однос на Израел.

Равид додаде дека посетата за Помпео, најверојатно, има и лично значење пред можната претседателска кандидатура во 2024 година.

По пристигнувањето во Израел во средата, Помпео ќе се сретне со премиерот Бенјамин Нетанјаху, како и со алтернативниот премиер и министер за одбрана, Бени Ганц, министерот за надворешни работи, Габи Ашкенази, и со шефот на Мосад, Јоси Коен.

Помпео, кој ќе биде придружуван од својата сопруга, потоа ќе замине во приватна посета на христијанското место за крштевање Каср ал-Јехуд во близина на Ерихон на Западниот Брег, кое се смета за трето најсвето место на христијанството.

Населбата Псагот е позната по својата винарница, која неделава се најде на насловните страници кога се обрати на суд против политиката на ЕУ за обележување производи направени од Израелци во населбите.

Еден од главните инвеститори на винарницата е еврејско-американскиот бизнисмен и сопственик на „Дјути фри Америка“, Симон Фалич, кој е донатор и на неколку политичари во Републиканската партија, како и на премиерот Бенјамин Нетанјаху.

Кога Помпео не го прифати меморандумот од ерата на Џими Картер, со кој сметаше дека населбите се нелегални, сопственикот на винарницата „Псагот“ именува нова серија вино по државниот секретар и му испрати кутија со вино.

За време на мандатот како државен секретар, Помпео присуствуваше на настани организирани од Фалич вклучувајќи го и евангелистичкиот самит во Де Моин, Ајова. Според блогерот Џоел Розенберг, Фалич го повикал Помпео на настанот да му помогне на Израел да го примени суверенитетот над Западниот Брег.

За време на својата посета, Помпео ќе ја посети и Голанската Висорамнина. Во март минатата година претседателот Доналд Трамп објави дека САД ќе го признаат израелскиот суверенитет над стратешкото плато. Израелската влада одговори со најава за основање нов град наречен „Трамп хајтс“.

Помпео во минатото отстапи од американската политика обраќајќи се на Националната конвенција на републиканците од Ерусалим. Тој исто така стана првиот врвен американски дипломат, кој оствари официјална посета на Западниот ѕид во Ерусалим.

Во октомври 2017 година амбасадорот на САД во Израел, Дејвид Фридман, присуствуваше на деловен форум во официјално својство во населбата Ариел на Западниот Брег, што беше прва ваква посета на претставник на американската влада. Левичарската група „Ј Стрит“ упати остри критики за присуството на Фридман.

„Со официјалното јавно појавување на настан во израелска населба на Западниот Брег амбасадорот Фридман уште еднаш ја премина главната долготрајна црвена линија на двопартиската политика на САД. Администрацијата на Трамп продолжува да испраќа јасна порака за поддршка на движењето за населбите и за агендата на израелската десница“, рече тогаш попретседателот за владини работи на „Ј-Стрит“, Дилан Вилијамс.

Свет

Бајден ja освои и Пенсилванија

Објавено пред

Џо Бајден е победник на претседателските избори во Пенсилванија, напиша гувернерот на таа американска држава, Том Волф, на својот Твитер профил. Тој изјави дека Пенсилванија ги потврди резултатите од изборите одржани на 3 ноември за претседател и потпретседател на Соединетите Американски Држави, објави „Њујорк пост“.

„Како што налага федералниот закон, потпишав сертификат за изборни гласови за Џо Бајден и Камил Харис“, напиша гувернерот Том Волф на Твитер.

Досегашниот претседател на САД, Доналд Трамп, се огласи на Твитер по повод објавата на Управата за општи услуги (ГСА) во САД. „Запомнете, ГСА беше одлична и Емили Марфи заврши одлична работа, но ГСА не одредува кој ќе биде следниот претседател на САД“, напиша тој.

Прикажи повеќе...

Свет

Зошто Путин досега не се вакцинирал?

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките испитувања, изјави денеска пред новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Се разбира, шефот на државата не може да учествува во вакцинацијата како волонтер“, објасни Песков на прашањето зошто рускиот лидер досега не ја примил руската вакцина против Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Маж со секира држеше во заложништво шест деца во Русија

Објавено пред

Маж кој држеше шест деца како заложници во стан во Санкт Петербург, се предаде на полицијата.Во стан во предградијата на Санкт Петербург, маж вооружен со секира држеше како заложници шест деца, пренесоа руските агенции.

Извор од безбедносните сили за агенцијата РИА Новости изјавил дека човекот бил пијан, а со полицијата била контактирана неговата сопруга, која не можела да влезе во станот.

Полицијата преговарала со човекот, но тој не упатил никакво барање сè до моментот кога руските агенции ја пренеле информацијата.

Агенцијата ТАСС објави дека мажот се забарикадирал во станот со децата и дека причина за земање на децата во заложништво може да биде неговиот конфликт со сопругата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на...

Свет4 часа

Зошто Путин досега не се вакцинирал?

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките...

Свет4 часа

(Видео) Маж со секира држеше во заложништво шест деца во Русија

Маж кој држеше шест деца како заложници во стан во Санкт Петербург, се предаде на полицијата.Во стан во предградијата на...

Македонија4 часа

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник Мухамед Зекири е избран за нов генерален секретар во Владата.Одлуката e донесена на последната владина седница одржана денеска....

Европа4 часа

Старските домови во Шпанија први ќе бидат вакцинирани против Ковид-19

Штитениците и персоналот на домовите за стари лица ќе бидат први вакцинирани против коронавирус во Шпанија, изјави министерот за здравство...

Свет5 часа

САД: Повеќе од 190.000 новозаразени со Ковид-19

Во САД 1.083 лица починаа како последица на Ковид-19 во изминатите 24 часа, додека регистрирани се 190.562 нови случаи на...

Спорт6 часа

Ѓоковиќ најдобар во 2020-та година

Моментно најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја завршува годинава на првата позиција на АТП листата. Тоа му појде од рака...

Топ6 часа

Приведен германски државјанин баран и од Интерпол, кај него пронајдени две исчезнати деца

Полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка-Отсек за потрага на ул.МАНАПО во Скопје врз основа на издадена меѓународна потерница...

Македонија6 часа

Вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола по фотографиите дека пациент прима инфузија покрај починати лица

Министерот за здравство Венко Филипче побара од ДСЗИ да испрати вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола како би се...

Македонија7 часа

На инфективните одделенија се лекуваат 814 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 814 пациенти позитивни...

Свет8 часа

Во Шведска стапи во сила ограничувањето на јавни собири на најмногу осум луѓе

Во Шведска стапува во сила ограничувањето на јавните собири на најмногу осум лица како мерка во обид да се запре...

Европа8 часа

Германски научници докажаа дека проветрувањето е поефикасно од прочистувачите на воздухот

Кратко отворање на сите прозорци во училницата неколкупати на ден е многукратно поефикасно отколку да користите прочистувач на воздухот, според...

Свет9 часа

Кина тврди дека коронавирусот најпрвин се појавил во Европа, а не во Вухан

Кина користи нова студија за раното скриено ширење на коронавирусот во Италија за да се доведе во сомневање цврсто заснованата...

Свет12 часа

СЗО: Бројот на потенцијални вакцини против коронаворусот се зголеми од 11 на 48

Десетици компании – од стартап до фармацевтски гиганти – се натпреваруваат за производство на безбедна и ефективна вакцина против коронавирусот...

Македонија12 часа

„Медијапул“: Десет незгодни прашања во врска со бугарското вето

Бугарскиот портал „Медијапул“ објави прашања до бугарската влада, кои се однесуваат на блокадата за Северна Македонија, со наслов „Десет незгодни...

Македонија13 часа

Свршувачка со 30 и свадба со 90 гости – глоба за скопјани поради организирање собири

Скопското Обвинителство поднесе предлози за издавање казнени налози против три лица и еден угостителски објект поради организирање масовни собири за...

Македонија14 часа

За една недела, регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излекувани и 204 починати

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лицата над 60...

Свет14 часа

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана...

Македонија14 часа

Заев најави дека не сме далеку од договор со Бугарија, опозицијата бара со декларација да се утврдат позициите

Премиерот Зоран Заев вчера најави дека не сме далеку од договор со Бугарија. Тој рече дека не се разговара за...

Свет15 часа

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да почне со преземање на власта

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да почне со преземањето на власта....

Досие