Контакт

Свет

(Видео) Стотина приведени на протест во Москва

Објавено пред

Московската полиција уапси повеќе од сто демонстранти што одржуваа неодобрен митинг во средата вечерта за да протестираат против уставните измени донесени на националното гласање претходно овој месец, пренесува РТ.

Демонстрантите се особено против новата клаузула со која се утврдуваат ограничувањата на мандатот на претседателот – ова може потенцијално да му овозможи на Владимир Путин да се кандидира за претседател уште двапати и да остане во Кремљ до 2036 година. Сличен настан се одржа и во Санкт Петербург, вториот најголем град во Русија.

Помеѓу 200 до 300 луѓе се собраа на плоштадот Пушкин во центарот на Москва во средата вечерта, според процените на „Комерсант“. Демонстрантите рекоа дека собирале потписи во прилог на отповикување на уставните амандмани исгласани претходно овој месец со поддршка од 78 отсто од учесниците.

Иако собирот беше неодобрен, полицијата во почетокот не интервенира. Полицијата дејствуваше кога повеќето од демонстрантите се обидоа да го пренесат маршот кон Гарден Ринг – главната обиколницата во центарот на Москва – и да го нарушат сообраќајот таму.

Приведени се вкупно 132 лица, јави новинската агенција ТАСС повикувајќи се на официјални податоци. Меѓу нив биле и Јулија Галјамина, добро познат градски советник во Москва. Очевидците се пожалија на бруталниот полициски однос.

Сличен неодобрен настан се одржа во исто време во центарот на Санкт Петербург. Според процените на медиумите, собирот привлекол речиси 500 демонстранти, но се покажал како помалку привлечен од оној во Москва, при што нема извештаи за апсења.

Во последните години јули се смета за протестна сезона во Русија. И покрај гневот на опозицијата за уставните измени и начинот на спроведување на националното гласање, оваа година досега беше релативно тивка во главниот град. Ова, најверојатно, се должи на ограничувањата поврзани со Ковид-19, кои го оневозможуваат организирањето големи одобрени собири.

Наместо тоа, највидливите протести се случија во Кабаровск, каде што голем дел од локалното население е бесно поради апсењето на нивниот гувернер Сергеј Фургал под обвинение за убиство.

Свет

Трамп ја критикуваше советничката за коронавирус во Белата куќа: Отворете ги училиштата

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп ја критикуваше советничката за коронавирус во Белата куќа Дебра Биркс бидејќи таа на националната телевизија изјави дека новото зголемување на бројот на заразени е екстремно распространето во руралните делови на земјата и градовите.

Трамп напиша на „Твитер“: „Во повеќето делови на земјата ситуацијата е многу добра. Отворете ги училиштата“.

Ден претходно, д-р Дебра Биркс, координатор на работната група за коронавирус во Белата куќа, за „Си-ен-ен“ изјави дека САД се наоѓаат во нова фаза.

„Она што го гледаме денес е различно од ситуацијата во март или април. Сите што живеат во руралните области треба да знаат: не сте имуни или заштитени од овој вирус“, рече Биркс, пренесува „Гласот на Америка“.

Таа рече дека патувала во 14 земји во последните три недели и дека е загрижена за некои работи што ги видела.

Ненси Пелоси, претседателка на Претставничкиот дом, која ја контролираат демократите, за телевизијата „Еј-би-си“ изјави дека не верува во претходните процени на Биркс, направени пред неколку недели, дека вирусот се повлекува во САД пред новиот скок на бројот на случаи во средината на јуни.

„Мислам дека претседателот шири дезинформации за вирусот и таа е именувана од него, така што немам доверба“, рече Пелоси во програмата „This Week“.

Трамп напиша на „Твитер“: „Лудата Ненси Пелоси кажа страшни работи за д-р Дебра Биркс, таа ја критикуваше затоа што е премногу позитивна во однос на многу добра работа што ја работиме во борбата против кинескиот вирус, вклучувајќи ги и вакцините и лековите. За да и одговори на Ненси, Дебра ја проголта мамката и нè критикуваше. Патетично!“

Прикажи повеќе...

Свет

Залутан куршум усмрти 12-годишно девојче во Шведска

Објавено пред

Поради смртта на 12-годишно девојче, кое настрада кога ја погоди залутан куршум, во Шведска повторно е отворена расправата заа сузбивање на насилството меѓу локалните банди.

Според информациите на медиумите, неименувано девојче е убиено во неделата за време на пукотници, до кои дошло покрај бензиска пумпа.

Истрагата е во тек.

Прикажи повеќе...

Регион

На жена болна од коронавирус и` дал вештачко дишење и и` го спасил животот

Објавено пред

Сенад Даутовиќ од Нови Пазар без ронка размислување и` помогна на жена која престанала да дише иако знаел дека е заразена со коронавирус. И, за среќа, не се инфицирал, но жената починала по 15 дена.

Даутовиќ, кој како волонтер му помагал на персоналот во Општата болница во Нови Пазар, направи вистински подвиг кога на жената, која била позитивна на ковид-19, во просториите на болницата со вештачко дишење и` го спасил животот.

„ Звук од санитетската сирена најави дека стигнал уште еден пациент во критична состојба. Ја презедовме жената, која тешко дишеше. Додека стигнавме до ходникот на спратот, таа престана да дише. Се работеше за секунди кои одлучуваа за живот или смрт. Колегата почна да ги вика лекарите, одлуката ја донесов во секунда, почнав на жената да и` давам вештачко дишење. Немав време да размислувам за своето здравје, ниту за можни последици“ раскажува Сенад и дополни дека подоцна морал да се тестира за коронавирус и за среќа тестовите покажале дека е негативен.

Тој бил меѓу педесетина волонтери кои за време на најкритичните денови на епидемијата помагале на персоналот на болницата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет50 минути

Гутереш: Коронавирусот ќе уништи генерации поради затворањето на училиштата

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш предупреди дека светот се соочува со „генерациска катастрофа“ поради затворањето на училиштата во...

Свет1 час

СЗО ќе распореди меѓународен тим експерти во Вухан

Светската здравствена организација соопшти дека тимот што го истражува потеклото на пандемијата на коронавирус ја завршил својата мисија во Кина...

Европа2 часа

Расте бројот на тешко заболени од коронавирус во Франција

Бројот на пациенти заразени со коронавирус во одделите за интензивна нега во Франција денеска се искачи на 384, што е...

Македонија2 часа

Напладне конститутивна седница на новиот парламентарен состав

Денеска напладне треба да се одржи конститутивна седница на новиот парламентарен состав по предвремените избори, кои се одржаа на 15...

Македонија13 часа

Привремено е прекината потрагата по момчето кое се удави во Преспанското езеро

Потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанското езеро е привремено прекината поради временските услови. Како што информираат од...

Регион14 часа

Преглед на состојбата во регионот: Во Албанија почина уште еден лекар, во Србија пад на бројот на новозаразени

Преглед на состојбата со коронавирусот во регионот во изминатото деноноќие. Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус Во болницата...

Македонија15 часа

Поранешни вработени во СЈО бараат од Пендаровски да им се извини: „Обвинителството не беше една личност“

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не...

Топ17 часа

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно...

Македонија17 часа

Досега 500 лица починаа од коронавирус во Македонија

Бројот на починати од коронавирус во земјава достигна 500 лица, откако денеска беа потврдени 3 нови смртни случаи. Тројцата починати...

Македонија18 часа

Гостивар со најмногу новозаразени во изминатото деноноќие

Гостивар е на врвот на листата со најмногу новозаразени од коронавирус во земјава во изминатите 24 часа. Според податоците на...

Свет19 часа

СЗО: Mајките да ги дојат своите деца и кога имаат ковид-19

Светската здравствена организација денеска предупреди дека наспроти големите надежи за пронаоѓање на вакцина, можеби никогаш нема да има чудотворено решение...

Македонија20 часа

Нови 74 заболени и тројца починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Свет21 час

Германските ученици се вратија во училишните клупи во екот на пандемијата

Десетици илјади училишни деца денеска се вратија во училиштата во северна Германија. Мекленбург-Западна Померанија е првата од 16 германски држави...

Македонија22 часа

Џафери: Добро се чувствувам, јас ќе ја водам седницата

Претседателот на Собранието, Тала Џафери изјави дека утре тој ќе ја води конститутивната седница. Џафери денеска ја напушта Клиниката за...

Свет23 часа

Руски доктор: Пандемијата личи на проба за биолошка војна

Ситуацијата со пандемијата на коронавирус личи на проба за биолошка војна, изјави рускиот детски хирург, Леонид Рошаљ, пренесе „Спутник“. „...

Свет24 часа

Мелбурн ги затвора речиси сите продавници и фабрики за да го спречи вирусот

Вториот по големина австралиски град Мелбурн, во кој веќе на сила е ноќен полициски час, најави нови ограничувања за индустријата,...

Свет24 часа

Латинска Америка најтешко погоден регион во светот, има речиси пет милиони заразени

Аргентина вчера надмина 200.000 случаи на ковида-19, Колумбија поставува дневен рекорд, а во Латинска Америка се рушат црните рекорди со...

Свет1 ден

Трамп: Ретко кој заслужил смртна казна повеќе од бомбашот од Бостон

Американската сојузна влада би можела уште еднаш да побара смртна казна за Чеченецот Џохар Царнаев, изјави американскиот претседател Доналд Трамп....

Свет1 ден

Германците сакаат да продолжат да работат од дома и по пандемијата

Поголем дел од Германците сакаат да ја задржат можноста за работа од дома и по завршувањето на пандемијата на коронавирус,...

Свет1 ден

Американски и британски фармери добиваат мистериозни пакети со семиња од Кина

Фармери во Велика Британија и САД веќе некое време примаат чудни пакувања со семиња од Кина во пошта што не...

Досие