Контакт

Свет

(Видео) Трамп: Кина ќе плати висока цена поради коронавирусот

Објавено пред

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој сè уште се лекува од коронавирусот, денес повторно ѝ се обрати на јавноста преку „Твитер“.

Тој испрати специјална порака до постарите Американци и им се закани на Кинезите дека ќе платат за „ослободување на коронавирусот во светот“.

„На моите омилени луѓе во светот, постарите лица. И јас сум постар, знам дека не го знаете тоа, никој не го знае тоа, не мора да им кажете, но и јас сум постар. Напредуваме во борбата против оваа страшна болест што ни ја испрати Кина. Кина, која ќе плати висока цена за тоа“, рече Трамп во воведот на обраќањето.

Тој ја пофали терапијата што ја добил во воената болница „Валтер Рид“ и истакна дека набргу ќе биде достапна за сите, особено за постарите лица.

„Но, ние имаме лекови. Минатата недела бев многу болен и отидов во болница. Ги зедов тие лекови и беше неверојатно. Ќе ги ставиме на располагање веднаш. Сакам да ја добиете истата грижа што ја добив јас. Овие лекови се тотално безбедни и бесплатни“, рече Трамп, кој не ја пропушти можноста да се задева со својот противник Џо Бајден.

„Тој само зборува, но не направи ништо за 47 години. Јас направив повеќе за 47 месеци отколку што тој направи за 47 години. Тој имаше шанса, но не знаеше што да прави. Јас знам што правам. Ви благодарам, ве сакаме и ја сакаме Америка“, вели Трамп.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Германец ги прскал луѓето со спреј за самоодбрана бидејќи не држеле растојание

Објавено пред

71-годишниот Германец ги прскал минувачите со спреј за самоодбрана базиран на црн пипер бидејќи премногу сериозно го сфатил правилото за физичко растојание, соопшти германската полиција.

Тој прво испрскал група луѓе што џогирале, а потоа и двајца велосипедисти во западниот град Ахен, се вели во полициското соопштение, додавајќи дека нападите биле извршени без предупредување.

Велосипедистите, брачна двојка на возраст од 51 до 49 години, успеале да го избегнат спрејот и застанале за да повикаат полиција.

Човекот ѝ рекол на полицијата дека нема друг начин да им покаже на другите да се придржуваат кон воспоставените мерки за борба против ширењето на коронавирусот.

Тој е обвинет за предизвикување сериозни повреди и опасно попречување на сообраќајот.

Ахен е еден од најголемите урбани центри во Германија кој во моментов е класифициран како област со висок ризик поради високата стапка на инфекција.

Прикажи повеќе...

Свет

Ерменци и припадници на ПКК протестираа во Париз против Азербејџан

Објавено пред

Излјадници Ерменци излегоа на протест во францускиот главен град против операцијата на Азербејџан во Нагорно-Карабах, пренесува „Дејли сабах“.

Припадници на Курдската работничка партија (ПКК0 исто така беа дел од протестите во Париз организирани од Координативниот совет на ерменски организации на Франција (CCAF). Демонстрантите се собраа на плоштадот „Инвалидес“ да протестираат против тоа што Азербејџан го користи своето право на самоодбрана против нападите на Ерменија.

Официјалните претставници од Координативниот совет го обвинија францускиот претседател Емануел Макрон дека ја остава Ерменија сама и побараа Нагорно-Карабах да биде признат како ерменска територија. Тие тврдат дека Ерменците се најцивилизиран народ во регионот и дека Ерменија е најголем заштитиник на феминизмот, демократијата и на цивилизацијата.

Демонстрантите извикуваа слогани против турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и азербејџанскиот претседател Илхам Алијев и ја повикаа меѓународната заедница да интервенира против Турција и Азербејџан.

Односите меѓу двете поранешни советски републики се тензични од 1991 година, кога ерменската војска го окупираше Нагорно-Карабах, меѓународно призната територија на Азербејџан. Пограничните судири избувнаа на 27 септември, кога ерменските сили започнаа со напади врз азербејџанските цивилни населби и воени позиции, кои резултираа со жртви.

Ерменија и Азербејџан на преговорите во Москва договорија примирје од хуманитарни причини што стапи во сила на 10 октомври, а чија цел беше размена на телата и затворениците во Нагорно- Карабах. Ерменската војска по неполни 24 часа од примирјето изведе напад врз градот Ганџа во Азербејџан, во кој загинаа десет лица, а 35 се ранети.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Во Србија 122 новозаразени со Ковид-19, двајца починати

Објавено пред

Во изминатите 24 часа во Србија за коронавирус биле тестирани 5.746 граѓани, од кои 122 биле позитивни.

За жал, починале уште две лица.

Во моментов има 24 пациенти на апарати за дишење во болниците низ Србија.

Од почетокот на епидемијата во Србија се потврдени вкупно 36.282 случаи на инфекција со Ковид-19, а животот го загубија 778 лица.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

Дванaесет починати и 161 нов случај на коронавирус во Македонија

Дванaесет лица починаа, а потврден е 161 нов случај на коронавирус во земјата во последните 24 часа, соопшти Министерството за...

Топ2 часа

Кумот на Груевски во притвор поради плацовите на Водно

Кривичниот суд во Скопје му изрече 30 дена притвор на Ристо Новачевски, кој се товари за сторено кривично дело перење...

Македонија2 часа

Филипче: Ситуацијата е навистина сериозна, следен чекор би бил полициски час

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека утре до Владата ќе биде предложен дополнителниот сет мерки за превенција од коронавирусот....

Свет2 часа

Европската агенција за лекови ќе ги разгледа резултатите од студијата на СЗО за лекот ремдесивир

Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе ги разгледа резултатите од студијата на Светската здравствена организација (СЗО) за антивирусниот ремдесивир, што...

Македонија2 часа

(Видео) Пендаровски: Научните аргументи и вистината за јазикот се на наша страна и од нив никој разумен не може да се откаже

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на манифестацијата Отворени денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“. Овогодишниот...

Топ2 часа

Инспекторите растурија свадба во Глумово со 250 гости, следи кривична пријава

Инспекторите откриле уште еден случај на масовно непочитување на мерките против коронавирус во околината на Скопје. Синоќа во периодот од...

Македонија3 часа

Од отворањето на градинките, од корoнавирус заболеле 18 деца и 55 вработени

Од отворањето на градинките на 9 септември досега од коронавирус заболеле 18 деца и 55 вработени, информира министерката за труд...

Македонија4 часа

Приведен кумот на поранешниот премиер Никола Груевски, за плацевите на Водно

По наредба на Обвинителството за организиран криминал и корупција, полицијата утрово го приведе Ристо Новачевски, кум на Никола Груевски, а...

Свет6 часа

(Видео) Запалени две цркви на протестите во Чиле

Најмалку две цркви се запалени во главниот град на Чиле, а илјадници луѓе се собраа на улиците на првата годишнина...

Европа6 часа

(Видео) „Фајзер“ произведе стотици илјади дози вакцина против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Фајзер“ објави видео кое покажува дека веќе има произведено стотици илјади дози вакцина против коронавирус во својата белгиска...

Свет7 часа

Научниците предупредуваат: Заразата со коронавирус на отворено не е невозможна, но е ретка

И покрај тоа што речиси целиот документиран пренос на коронавирус се случил во затворен простор, експертите велат дека е оправдано...

Свет7 часа

Европа ги надмина сите рекорди – многу земји воведуваат построги мерки

Европа, соочена со вториот бран на пандемијата, го премина прагот на 250.000 смртни случаи од коронавирус. За една недела се...

Свет8 часа

(Видео) Се качил на кулата на Трамп во Чикаго и барал да разговара со претседателот

Неидентификуван маж се качил на кулата на Трамп во Чикаго, барајќи да разговара со претседателот на САД и медиумите. Мажот,...

Македонија8 часа

Ковид-19 го прележале над 17 илјади лица во земјава

Од Ковид-19 досега оздравеле 17.239 лица во земјава, покажуваат податоците на Министерството за здравство. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во земјава...

Регион8 часа

Полициски час во неколку црногорски градови

Здравствените власти во Црна Гора одлучија да воведат ограничувачки мерки во пет града во црвената зона според бројот на лица...

Европа20 часа

(Видео) Илјадници Французи излегоа на улиците поради убиството на наставникот

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Франција во знак на поддршка на наставниците и со цел да ја одбранат слободата...

Европа20 часа

Стотици демонстранти ја нападнаа полицијата во Прага

Чешката полиција употреби солзавец и водени топови за да растера стотици демонстранти во Прага кои ги нападнаа полицајците по протестот....

Регион21 час

Црногорските медиуми за Амфилохие: Привилегиран e, го лечат со „ремдесивир“

Митрополитот Амфилохие, кој се зарази со коронавирусот, доби лек „ремдесивир“, кој, според порталот ЦдМ, е недостапен за другите пациенти во...

Свет22 часа

Бројот на заболени во светот надмина 40 милиони

Бројот на заразни лица со Ковид-19 во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, според податоците на веб-страницата Worldometer. Бројот на...

Македонија23 часа

Аеродром, Центар и Карпош се општини со најголем број заболени од Ковид-19

Аеродром, Центар и Карпош се скопски општини со најголем број на заболени од Ковид-19. Според најновите податоци од Министерствоот за...

Досие