Контакт

Свет

(Видео) Ураганот Мајкл однесе најмалку шест човечки животи

Објавено пред

Спасувачките екипи ги продолжуваат своите спасувачките операции во САД кога ураганот Мајкл, кој достигна четврта категорија, го разори Мексико Бич на Флорида. Бројот на жртви денеска се зголеми на шест лица.

Спасувачите се обидуваат да ги пронајдат стотиците луѓе што не ги послушаа наредбите за евакуација во Мексико Бич на Флорида и останаа во своите домови.

Ураганот Мајлк, кој удри во северозападниот дел на американската сојузна држава Флорида, оштети многубројни домови, беше толку моќен што разурна стотици објекти, откорна стотици дрвја и зад себе остави вистински пустош.

Припадниците на американската војска во туристичкото место Мексико бич пронајдоа 20 лица што го преживеале силниот налет на ураганот, изјави гувернерот на оваа сојузна држава, Рик Скот.

 

Свет

Трамп најави дека ќе испрати илјадници тешко вооружени војници на улиците

Објавено пред

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се закани дека ќе испрати војска на улиците за да ги задуши граѓанските немири во државите поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд при апсење.

Тој кажа доколку државите и градовите не успеат да ги контролираат протестите и да ги заштитат своите граѓани дека ќе ја мобилизира војската и дека брзо ќе го реши проблемот за нив, пренесе Би-би-си.

„Се заколнав дека ќе ја бранам Америка и ќе го направам тоа. Правдата за Флојд ќе стигне, но не можеме да дозволиме на насилните демонстранти да ги загрозат нашите мирољубиви граѓани. Јас сум сојузник на сите мирни демонстранти, но тоа е нарушено со професионалните анархисти, антифи и други“, кажал тој.

Трамп рекол и дека храбрите медицински сестри кои се борат против коронавирусот се плашат да излезат од дома.

„Правда, а не хаос, е нашата мисија, и ќе успееме 100 отсто. Нашата земја секогаш победува. Затоа преземам моментална претседателска акција, ќе ги мобилизирам сите цивилни и воени ресурси. Ќе испратам илјадници тешко вооружени војници и претставници на законот да го запрат вандализмот“, кажал Трамп.

Најавил дека полицискиот час ќе биде стриктно почитуван.

Потоа Трамп позирал пред една оштетена црква, предизвикувајќи критики дека ги користи мирните демонстранти како прилика за сликање.

Тој не дозволил никакви прашања и најавил дека ќе оддаде почит на посебно место.

Репортерските камери го снимиле претседателот како шетал на тревникот на Белата куќа и дека се упатил кон блиската црква Сент Џон.

Оддавањето почит на Трамп било сведено на позирање со Библијата пред црквата.

Во тој момент, полицијата со солзавец и гумени куршуми пукала кон мирните демонстранти во близина на Белата куќа, пренесе „Ројтерс“. Фотографот на „Ројтерс“, Џонатан Ернст, бил сведок на полициска рација врз демонстрантите во паркот Лафајет, покрај претседателската резиденција.

Протестите траат веќе седум дена. Протестите избувнаа низ целата земја поради смртта на 46-годишниот Афроамериканец Џорџ Флојд, кој починал откако бел полицаец го притиснал со коленото на вратот на земја скоро девет минути додека го апсел, по што Флојд изгубил воздух и починал. Како што пренесоа американските медуми, полицаецот го апсел Флојд по пријава дека се обидел да купува со лажна банкнота од 20 долари.

Прикажи повеќе...

Европа

Шпанскиот премиер бара уште едно продолжување на вонредната состојба

Објавено пред

Премиерот на Шпанија, Педро Санчез, изјави дека на неговата земја и се потребни дополнителни 15 дена вонредна состојба, што би траела до 21 јуни, за дефинитивно да се стави крај на здравствената криза предизвикана од пандемијата на коронавирус.

Затоа, Санчез неделава од парламентот ќе побара ново, шесто продолжување на вонредната состојба, со која се ограничува движењето и собирањето на 47 милиони жители.

„Постигнавме голем напредок“, рече премиерот на прес-конференцијата во Мадрид.

„Но, ќе ни треба уште едно, конечно продолжување на вонредната состојба, за да го завршиме она што го започнавме“, додаде тој.

Владата има намера да ги олабави мерките воведени на 14 март преку четири фази (од 0 до 3).

Денес 70 проценти од населението влезе во фаза 2, во која нема утврден дневен распоред за излегување на прошетка и дозволено е да се соберат до 15 лица, а сите трговски центри, без оглед на големината, може да примаат купувачи.

Најголемите градови, Мадрид и Барселона, најпогодени од вирусот, сепак останаа во фаза 1.

После 21 јуни, жителите на Шпанија би можеле слободно да се движат во рамките на секоја од 17-те автономни покраини, а од 1 јули ќе им биде дозволено да патуваат низ целата земја.

Тогаш Шпанија има намера да ги отвори своите граници и за странски туристи.

Прикажи повеќе...

Регион

Грција в година забранува пластични производи за еднократна употреба

Објавено пред

Грција планира до 1 јули 2021 година да ја забрани употребата на пластични производи за еднократно користење, рече министерот за животна средина и енергија, Костис Хацидакис.

Хацидикис ја објави веста на настан на плажа во Атина, на кој беше најавена соработка меѓу Министерството за животна средина и енергија и „А.Ц. Ласкаридис“, хуманитарна организација, со мото „Грција без пластика за еднократна употреба“.

Министерот истакна дека секој ден во Грција се користат голем број пластични производи за еднократна употреба и дека на тоа мора да му се стави крај.

„Затоа, почнува иницијативата ‘Грција без пластика за еднократна употреба’, која беше силно поддржана од премиерот, а која мора да се спроведе во соработка со граѓаните“, рече Хацидикис.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет19 минути

Трамп најави дека ќе испрати илјадници тешко вооружени војници на улиците

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се закани дека ќе испрати војска на улиците за да ги задуши граѓанските немири во...

Свет12 часа

(Видео) Се огласи братот на Џорџ Флојд: Тој беше џин со нежно срце, немаше да поддржи насилни протести

Теренс Флојд, помладиот брат на Џорџ Флојд, се обидува да ја смири ситуацијата по жестоките и масовни портести кои избувнаа...

Свет12 часа

СЗО: Нема докази дека корнавирусот сега е послаб

Нема докази дека коронавирусот ја сменил формата на пренесување или дека се променила тежината на болеста што ја предизвикува, велат...

Македонија12 часа

Судниците и просториите во зградата на Кривичниот суд се подготвуваат за продолжување на судењата

Основниот кривичен суд Скопје, по добивање на одлуката на Судскиот совет за судење на сите насрочени судења, која беше објавена...

Македонија17 часа

Филипче: Бројки како вчерашните и денешните очекуваме и во следните неколку дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека се очекува бројката на новодијагностицирани од Ковид-19 и во следниве 2-3 дена да...

Македонија18 часа

Филипче: Над 70 отсто од новите случаи се од познати кластери

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека 70 отсто од новозаболените од Ковид-19 од Скопје се од веќе познати општини...

Македонија18 часа

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на...

Македонија19 часа

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за...

Економија20 часа

Горивата поевтинуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на...

Македонија20 часа

(Видео) Заев: Датумот е завршена работа, избори ќе има на 5 јули

Поради заштита, изборите се решение, а датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули за да добиеме...

Регион21 час

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на Ковид-19

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус. Од денеска се олеснети рестриктивните мерки, а со работа почнуваат фитнес-центрите, салоните...

Македонија21 час

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, позитивна на Ковид-19

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, објави на Фејсбук дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека по...

Македонија22 часа

И директорот на финансиска полиција и градоначалникот на Чаир во самоизолација

Директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, и градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, се во самоизолација затоа што...

Македонија23 часа

Од утре пак не важи бесплатниот автобуски превоз за пензионери

Oд утре, вторник, 2 јуни, повторно нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица, односно за жени...

Македонија23 часа

Османи: Денеска бројот е уште позагрижувачки!

Денеска бројот е уште позагрижувачки, напиша вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на „Фејсбук“. Тој вели дека не е потребно...

Македонија24 часа

Царовска и Манчевски во самоизолација, биле на состанок со Зекири

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, од денеска се во самоизолација...

Македонија24 часа

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата...

Свет1 ден

(Видео) Протестите за смртта на Афроамериканецот се проширија и во Европа

Во Лондон и уште неколку градови во Велика Британија се одржаа протести како поддршка на демонстрациите во САД, поради смртта...

Свет1 ден

(Видео) Трамп евакуиран во подземен бункер под Белата куќа

Агенти од тајната служба го спровеле американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во време кога Белата куќа ја опколија демонстранти,...

Свет1 ден

(Видео) Астронаутите на „Спејс-икс“ и НАСА пристигнаа во вселенската станица

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, пристигна...

Досие