Контакт

Свет

(Видео) Шефот на СЗО: Пандемијата може да заврши во 2022 година

Објавено пред

Шефот на Светската здравствена организација во новогодишната порака изрази надеж дека пандемијата во 2022 година може да заврши велејќи дека светот има „алатки за ставање крај на пандемијата“ иако бројот на нови случаи во светот достигнува нови рекорди.

Но, оптимистичката објава на генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејсус, објавена на LinkedIn, дојде со предупредување: „Колку подолго трае нееднаквоста, толку подолго ќе трае пандемијата“.

Две години по почетокот на пандемијата, алатките достапни за борба против Ковид-19 сè уште се нерамномерно распределени во светот. Во Африка тројца од четворица здравствени работници не се вакцинирани, а луѓето во Европа и САД примаат трета доза, напиша Тедрос.

„Ако ставиме крај на нееднаквоста, ќе ставиме крај на пандемијата и на глобалниот кошмар што сите го доживеавме. И тоа е можно“, додаде тој.

Како дел од неговите новогодишни резолуции, шефот на СЗО рече дека ќе работи со владите за да им даде приоритет на испораката на вакцини на глобалните иницијативи, како што се „Ковакс“ и „Ават“, со цел да се вакцинираат 70 % од луѓето во сите земји до средината на 2022 година.

„По две години, сега добро го познаваме овој вирус. Знаеме докажани мерки за контрола на преносот: користете маски, избегнувајте метеж, одржувајте физичко растојание, одржувајте хигиена на рацете, отворете ги прозорците за вентилација, тестирајте и следете ги контактите. Со сите овие учења и капацитети можноста да ја претвориме оваа пандемија на подобро е во наши раце“, напиша шефот на СЗО.

Свет

Десет години по масакрот во Норвешка, Брејвик бара ослободување

Објавено пред

Десет години по извршувањето на најсмртоносниот напад во Норвешка, десничарскиот екстремист Андерс Беринг Брејвик ќе побара од судот условно ослободување, а се очекува судот да го одбие барањето. Семејствата на жртвите, кои стравуваат дека Брејвик ќе го искористи сослушувањето за да ги промовира неговите политички ставови, апелираат да му се ускрати вниманието што го бара.

Од безбедносни причини, општинскиот суд во јужниот регион Телемарк ќе одржи рочиште за барањето на Брејвик во салата на затворот Скиен, каде што Брејвик ја отслужува казната.

Брејвик, кој уби 77 луѓе, во 2012 година беше осуден на 21 година затвор, со можност за неопределено продолжување на казната додека тој претставува закана за општеството. Во тоа време, тоа беше најголемата можна казна во Норвешка, иако оттогаш законот беше изменет за да се овозможи изрекување подолги затворски казни.

Екстремистот морал да одлежи најмалку 10 години затвор пред да поднесе барање за условно ослободување.

Брејвик, кој сега има 42 години, уби осум лица во Осло со активирање на камион полн со експлозив пред владините канцеларии на 22 јули 2011 година. Потоа застрела 69 луѓе, главно тинејџери, во летниот младински камп на Лабуристичката партија на островот Утоја. Тоа е најсмртоносниот напад во Норвешка од Втората светска војна.

„Како и во секоја друга држава со владеење на правото, осуденикот има право да поднесе барање за условно ослободување. Брејвик одлучи да го искористи тоа право“, изјави неговиот адвокат Ојстеин Сторвик за AFP.

На суд и во различни комуникации, вклучително и со АФП, Брејвик во минатото тврдеше дека се дистанцирал од насилство. Сепак, Торе Бјорко, раководител на Центарот за проучување на екстремизмот (C-REX) на Универзитетот во Осло, вели дека Брејвик не станал помал екстремист во идеолошка смисла.

„Сега тој се претставува како националсоцијалист. Иако вели дека, што се однесува до него, вооружената борба е минато, тој на ниту еден начин не се огради од масовното убиство што го изврши и кое го смета за целосно легитимно“, рече тој.

Во тужбата против норвешката држава што ја поднесе во 2016 година за изолација во затвор, Брејвик се спореди себеси со Нелсон Мандела, истакнувајќи дека тој преминал од вооружена во политичка борба.

Прикажи повеќе...

Свет

Земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтер ја погоди Турција

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтер ја погоди турската провинција Кајсери, јави агенцијата „Анадолија“.

Засега нема информации за жртви, а оштетени се и неколку станбени објекти.

Две лица, поради претрпен страв, се пренесени во болница, но сега се добро.

Прикажи повеќе...

Европа

Европскиот парламент доби нов претседател

Објавено пред

Европскиот парламент доби нов претседател.

Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи апсолутно мнозинство од 458 гласа.

Мецола, член на десничарската група ЕПП од Малта, беше меѓу четворицата кандидати за оваа позиција заедно со Шпанката Сира Рего (левица), Полјакот Косма Злотовски (ЕЦР, евроскептици) и Швеѓанката Алис Бах Кунка (зелените).

Алиса беше на второ место со 101 глас, а Сира на третото место со 58.

Секој од кандидатите во Стразбур го изнесе својот аргумент зошто треба да го наследи Сасоли, кој почина на 11 јануари и чиј мандат истече оваа недела.

Мецола е европратеник од 2013 година и потпретседател на Парламентот од 2020 година. Конзервативниот пратеник неодамна го привлече вниманието на јавноста со преземањето на функцијата од Сасоли, кој отсуствуваше неколку недели поради болест.

Но, мајката на четири деца исто така наиде на остри критики од многу свои колеги поради ставовите против абортусот, кои се широко распространети на Малта, последната земја на ЕУ каде што абортусот е сè уште целосно нелегален.

Свесна за критиките што ги провоцира во врска со ова прашање, таа рече дека ќе биде нејзина должност да ја застапува позицијата на Парламентот, вклучително и сексуалните и репродуктивните права.

По европските избори во 2019 година, двете најголеми политички групи во ЕП, Европската народна партија и аоцијалистите и демократите, постигнаа договор за доделување петгодишен мандат на претседателот на Парламентот на две и пол години, прво на социјалдемократ, а потоа и на претставник на ЕПП.

Првите две и пол години на чело на Парламентот беше неодамна починатиот социјалист Давид Сасоли.

Изборот на новиот претседател на ЕП се одржа во три круга тајно гласање.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа31 минута

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи...

Македонија1 час

(Видео) Премиерот Ковачевски го пречека премиерот Петков на првата официјална посета на нашата земја

Со државна церемонија пред платото на Владата, претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, го пречека премиерот на Република Бугарија, Кирил Петков,...

Македонија3 часа

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет3 часа

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг ги прикажуваат земјата...

Македонија4 часа

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија13 часа

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија17 часа

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија20 часа

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија21 час

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија23 часа

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија24 часа

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија1 ден

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет1 ден

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт1 ден

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување,...

Регион1 ден

Од денеска сите Грци постари од 60 години мора да се вакцинираат или ќе платат казна

Во Грција од денеска стапуваат во сила мерките за изрекување казни за лица над 60 години што не се вакцинирани...

Свет1 ден

Научниците утврдија зошто некој природно подобро се бори со вирусот

Утврдено е дека една третина од луѓето во Европа може полесно да се борат со инфекцијата со коронавирус. Идентификуван е...

Свет1 ден

Aвстриска министерка со босанско потекло осомничена за плагијат

Познатиот ловец на плагијати Стефан Вебер најде нова жртва во австриската политика – министерката за правда Алма Задиќ, кој тврди...

Свет1 ден

Вонредна состојба во повеќе американски држави – најави за невреме и поплави

Снежна бура донесе снег и мраз во делови од САД и Канада. Откажани се илјадници летови, а електричната енергија е...

Македонија2 дена

Собранието го изгласа новиот состав на Владата

Со 62 гласаа „за“, 46 „против“ и без возджани Собранието го избра новиот состав на Владата. Нов премиер ќе биде...

Досие