Контакт

Свет

Вирусолог од „Оксфорд“: Вакцинацијата против Ковид-19 се очекува пред Божик

Објавено пред

Тим научници на „Оксфорд се ближи до крајот на клиничкото испитување на вакцината против коронавирус. Испитувањето се врши на над десет илјади луѓе од сите возрасти во Британија и други делови во светот, а пред сè во Бразил, каде што пандемијата излегува од контрола. Првите вакцинации се очекуваат пред крајот на годината и тоа не само во Велика Британија.

Вирусологот од „Оксфорд“, Роб Ламкин Вилијамс, за РТС изјави дека во тек е глобално производство на вакцината.

На прашањето колку е блиску Британија до развојот на вакцината, тој вели:

„Многу блиску. Со оглед на тоа дека во тек е огромно клиничко испитување, групата од ‘Оксфорд’ се надева, иако сè уште нема никакви гаранции, дека првите вакцинации ќе почнат пред Божик. Вакцината веќе се произведува на неколку локации во Европа и Америка и што е уште поважно, во Институтот ‘Серум’ во Индија. Значи, веќе во тек е глобално производство на вакцината, која ќе биде употребена доколку клиничките испитувања се покажат успешни“.

Тој додаде дека во испитувањето се вклучени луѓе на сите возрасти, како и испитаници што спаѓаат во ризични групи.

„Во ова студија добиваат или вакцина или плацебо, а ни самите, а ни лекарите што им ја даваат вакцината, не знаат дали е вистинска или не. Кога студијата ќе биде завршена, се споредуваат резултатите од вистинската вкацина и плацебото. Стискаме палци вакцината да дејствува“, вели Ламкин Вилијамс.

Тој рече дека во тек е производство на две милијарди вакцини, од кои половина милијарда во Индија.

На прашањето како ќе се одвива вакцинацијата, дали во две фази, Ламкин Вилијамс вели:

„Тоа е одлично прашање затоа што не знаеме дали заразата создава имунитет. Минатата недела е објавена студија дека заразените произведуваат антитела, но дека нивната концентрација се намалува во рок од шест месеци. Не знаеме колку време по заразата луѓето се имуни, така што можно е да биде потребна ревакцинација. Тоа не го знаеме затоа што уште не знаеме доволно за самиот вирус. Минатиот Божик не знаевме ништо за вирусот. Никогаш досега не е развиена вакцина за една година“.

Вирусологот вели дека една од предностите на оксфордската група што ја развива вакцината е во тоа што работела на слична вакцина за сличен вирус што го предизвикува МЕРС или блискоисточниот распираторен синдром.

„Тоа значи дека основата на развојот на вакцината и нејзината безбедност веќе постоеја во извесна мера. Значи, станува збор за приспособување на вакцината на новиот вирус. Исто така, тоа значи дека многу безбедносни мерки се преземени и продолжуваат и сега“, рече тој.

Во врска со цената за вакцината, вели дека глобалната инцијатива за вакцинација ГАВИ ќе им помогне и на најсиромашните земји да стигнат до неа.

„Цената се споредува со еспресо, но за некои земји и тоа е многу. Постои глобална иницијатива за вакцинација ГАВИ, која финансиски ќе им помогне и на најсиромашните земји да дојдат до вакцината“, вели вирусологот.

Лемкин Вилијам вели дека ова е прва од многуте вакцини против Ковид-19 и дека секоја наредна ќе биде посовршена од претходната.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Германија влезе во вториот бран на епидемијата, експертите ги предупредуваат граѓаните

Објавено пред

Германија, според тамошните експерти, моментно се наоѓа во вториот бран на епидемијата, пренесува „Си-ен-ен“.

„Ние сме во вториот бран на ширење на инфекцијата“, рече Сузана Џона, претседателка на синдикатот на лекарите „Марбургер бунд“.

Бројот на заразени лица во Германија се зголеми во последните неколку дена, поради што политичарите и експертите ги повикуваат граѓаните да се придржуваат повеќе кон мерките за физичка оддалеченост.

„Постои опасност да го прокоцкаме успехот што го постигнавме досега во Германија“, рече Џона, додавајќи дека причината за тоа е желбата на граѓаните да се вратат во нормалниот живот пред епидемијата.

Синдикатот „Марбургер бунд“ смета дека германскиот систем за здравствена заштита е добро подготвен за зголемувањето на бројот на заразените, но ги предупреди граѓаните дека нема причина за опуштање.

„Посакуваме нормалност. Но, продолжуваме да живееме во ситуација што едноставно не е нормална“, рече Џона.

Прикажи повеќе...

Европа

Полскиот премиер: Гасоводот „Северен тек“ е опасен за Европа

Објавено пред

Гасоводот „Северен тек 2“ е како Европа да инвестира во руско оружје и е опасен за Европа, рече полскиот премиер Матеуш Моравјецки за време на дискусијата во Атлантскиот совет, пренесува полскиот портал „Бизнес алерт“.

„Не мислам дека во Полска постои силна антируска реторика. Сепак, има некои прашања што не ни се допаѓаат – на пример, Северен тек 2“, рече Моравјецки, додавајќи дека изградбата на гасоводот е како Европа да вложува пари во руско оружје.

Шефот на полската влада го критикуваше ставот на Германија во врска со изградбата на рускиот гасовод. Моравјецки посочи дека во владејачката партија во полскиот Парламент постојат различни мислења кога станува збор за односите со Германија, меѓутоа, Варшава не го прифаќа „Северен тек 2“.

Според полската страна, „европските пари за тој гасовод се финансираат руско оружје“, истакна премиерот и додаде дека со овој проект ќе и се овозможи на Москва да ја отсече Украина од снабдувањето со гас во Европа, а потоа да прави што сака со таа земја , пренесува „Спутник“.

„Затоа Северен тек и Северен тек 2 претставуваат таква опасност за нашиот регион. Токму затоа ја критикуваме Германија“, заклучи Моравјецки.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Новите британски тестови за коронавирус даваат резултати за 90 минути

Објавено пред

Новите 90-минутни ДНК-тестови за коронавирус, грип и други респираторни вируси ќе бидат достапни во британските болници и старски домови од следната недела, објави британската влада.

„Фактот дека овие тестови може да откријат грип и Ковид-19, ќе биде од голема корист за нас кога ќе дојде зимата“, рече британскиот министер за здравство, Мет Хенкок, пренесува „Њу сајентист“.

Владата на Велика Британија обезбеди 5,8 милиони ДНК-тестови и 5.000 машини за тестирање ДНК од компанијата DNA Nudge, како и 450.000 теста од друга британска компанија – „Оксфорд нанопоре“.

Во моментот нема јавно достапни податоци за точноста на новите тестови, но Џон Бел од Универзитетот „Оксфорд“, кој ја советува владата за тестирање, за Би-би-си изјави дека новите тестови имаат иста чувствителност како постојните лабораториски тестови. Компанијата DNA Nudge тврди дека нивниот тест има точност од 98 проценти.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

42-годишен маж спасен на Клиниката за кардиологија со стентирање на трауматска трансекција на торакална аорта

Маж на возраст од 42 години е спасен од сигурна смрт, откако на Клиниката за кардиологија му било извршено стентирање...

Македонија32 минути

Јагода Шахпаска избрана за претседател на Верификациската комисија на Собранието

Со интонирање на химната почна првата седница на новиот парламентарен состав која се одржува во салата Голема купола, со засилени...

Свет2 часа

В година Русите ќе ја тестираат вакцината против коронавирусот врз деца

Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да почне со тестирање на вакцината против коронавирусот врз деца во јануари-февруари в...

Регион3 часа

Грчките премини Дојрани и Ники ќе се отворат по 15 август

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека грчките гранични премини Дојрани и Ники ќе бидат целосно затворени за сообраќај до 15.8.2020...

Топ3 часа

Прегазена жена во Охрид

Деветнаесетгодишен скопјанец со „мерцедес“ на улицата Сирма Војвода во Охрид удрил во пешакот М. Т. (58) од Охрид. Жената била...

Свет5 часа

Гутереш: Коронавирусот ќе уништи генерации поради затворањето на училиштата

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди дека светот се соочува со генерациска катастрофа поради затворањето на училиштата во...

Свет5 часа

СЗО ќе распореди меѓународен тим експерти во Вухан

Светската здравствена организација соопшти дека тимот што го истражува потеклото на пандемијата на коронавирусот ја завршил својата мисија во Кина...

Европа6 часа

Расте бројот на тешко заболени од коронавирус во Франција

Бројот на пациенти заразени со коронавирус во одделите за интензивна нега во Франција денеска се искачи на 384, што е...

Македонија17 часа

Привремено е прекината потрагата по момчето кое се удави во Преспанското езеро

Потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанското езеро е привремено прекината поради временските услови. Како што информираат од...

Регион17 часа

Преглед на состојбата во регионот: Во Албанија почина уште еден лекар, во Србија пад на бројот на новозаразени

Преглед на состојбата со коронавирусот во регионот во изминатото деноноќие. Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус Во болницата...

Македонија19 часа

Поранешни вработени во СЈО бараат од Пендаровски да им се извини: „Обвинителството не беше една личност“

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не...

Топ21 час

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно...

Македонија21 час

Досега 500 лица починаа од коронавирус во Македонија

Бројот на починати од коронавирус во земјава достигна 500 лица, откако денеска беа потврдени 3 нови смртни случаи. Тројцата починати...

Македонија22 часа

Гостивар со најмногу новозаразени во изминатото деноноќие

Гостивар е на врвот на листата со најмногу новозаразени од коронавирус во земјава во изминатите 24 часа. Според податоците на...

Свет23 часа

СЗО: Mајките да ги дојат своите деца и кога имаат ковид-19

Светската здравствена организација денеска предупреди дека наспроти големите надежи за пронаоѓање на вакцина, можеби никогаш нема да има чудотворено решение...

Македонија1 ден

Нови 74 заболени и тројца починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Свет1 ден

Германските ученици се вратија во училишните клупи во екот на пандемијата

Десетици илјади училишни деца денеска се вратија во училиштата во северна Германија. Мекленбург-Западна Померанија е првата од 16 германски држави...

Македонија1 ден

Џафери: Добро се чувствувам, јас ќе ја водам седницата

Претседателот на Собранието, Тала Џафери изјави дека утре тој ќе ја води конститутивната седница. Џафери денеска ја напушта Клиниката за...

Свет1 ден

Руски доктор: Пандемијата личи на проба за биолошка војна

Ситуацијата со пандемијата на коронавирус личи на проба за биолошка војна, изјави рускиот детски хирург, Леонид Рошаљ, пренесе „Спутник“. „...

Свет1 ден

Мелбурн ги затвора речиси сите продавници и фабрики за да го спречи вирусот

Вториот по големина австралиски град Мелбурн, во кој веќе на сила е ноќен полициски час, најави нови ограничувања за индустријата,...

Досие