Контакт

Свет

Владата на Курдистан во Ирак им ги суспендира платите на 10.000 вработени

Објавено пред

Министерството за финансии и економија на Регионалната влада на Курдистан (КРГ) во Северен Ирак вчера им ги суспендира платите на повеќе од 10.000 луѓе што примиле повеќекратни исплати од владата, пренесува „Мидл Ист монитор“.

Министерството во изјавата објасни дека одлуката засега 10.609 лица, вклучително и пензионери што добивале две или повеќе плати од владата додавајќи дека таа доаѓа во рамките на планот за реформи усвоен од владата.

Досега КРГ им ги суспендира платите на 21.588 лица од истата причина.

 

Европа

(Видео) Германија: Маж со нож бодел луѓе на улица, има ранети

Објавено пред

Германската полиција соопшти дека еден човек со нож нападнал и ранил неколку лица во градот Франкфурт пред властите да го приведат.

Полицијата во Франкфурт преку твит соопшти дека ниту една жртва на нападот не е во животна опасност.

Тие не објавија никакви детали за напаѓачот, ниту, пак, кажаа колку лица се повредени.

Локалните медиуми објавија дека инцидентот се случил во близина на главната железничка станица во градот и дека жртвите биле пренесени во блиските болници, пренесува АП.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп нема да ја напушти Републиканската партија

Објавено пред

Претседателскиот комитет на кампањата „Доналд Трамп за претседател“ ги отфрли шпекулациите дека се занимава со заеднички активности за собирање средства со Патриотската партија, основана минатата недела во Џорџија, пренесува „Спутник“.

Комитетот рече дека контактирал со Федералната изборна комисија (ФЕЦ) од загриженост дека јавноста може да биде наведена да поверува дека активностите на Патриотската партија се одобрени од експретседателот или неговата кампања кога тоа не е точно.

На 22 јануари Мајкл Џозеф Гол објави документ до ФЕЦ во кој тврди дека кампањата на Трамп собира средства заедно со Патриотската партија.

„Ние не го поддржуваме овој напор, немаме ништо со тоа и знаеме за тоа само преку јавното известување“, рече портпаролот на Трамп, Џејсон Милер во СМС-порака.

Кампањата на Трамп исто така истакна дека тој не планира да ја напушти Републиканската партија за да формира нова организација. Милер рече дека експретседателот е посветен на реизборот на републиканците на идните избори.

По неговиот пораз на претседателските избори во 2020 година, Трамп навести дека може да се кандидира за претседател во 2024 година.

„Ние се обидуваме да добиеме уште четири години. Во спротивно, ќе се видиме за четири години”, им рече републиканецот на новинарите на прием во Белата куќа во декември 2020 година.

Само еден претседател на САД отслужи два последователни мандати, демократот Гровер Кливленд избран во 1884 и во 1892 година.

Шпекулациите за можно враќање на Трамп се интензивираа во деновите пред инаугурацијата на Џо Бајден, а медиумите објавија дека бизнисменот политичар сака да формира своја партија бидејќи се вознемири зашто некои републиканци одбија да ги поддржат неговите тврдења дека демократите ги местат изборите.

Без оглед дали е вистина или не, неговата судбина сега лежи во рацете на американскиот Сенат бидејќи се соочува со второто судење за импичмент.

Претставничкиот дом ја одобри постапката претходно овој месец со префрлување на процесот во Сенатот. Судењето е закажано на 9 февруари. За да биде осуден, потребно е двотретинско мнозинство. Сенаторите може да гласаат и за забрана Трамп повторно да добие јавна функција.

.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Бугарија 772 нови случаи, 60 лица починаа

Објавено пред

Во Бугарија 60 лица починаа од коронавирус во последните 24 часа, а потврдени е нови 772 случаи на оваа инфекција, меѓу 13.540 тестирани лица. Од почетокот на пандемијата во Бугарија, потврдени се 215.589 случаи на коронавирус, а починале 8.880 лица, пренесува БТА. Има 26.582 активни случаи, од кои 2.822 заразени лица се во болница.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа18 минути

(Видео) Германија: Маж со нож бодел луѓе на улица, има ранети

Германската полиција соопшти дека еден човек со нож нападнал и ранил неколку лица во градот Франкфурт пред властите да го...

Европа1 час

Бразилскиот вид на Ковид-19 пристигна во Италија, вирусолозите предупредуваат дека вакцината не е ефикасна против него

Болница во градот Варезе, во регионот на Ломбардија, лекува лице на кое му е дијагностициран првиот случај во Италија на...

Македонија1 час

Семејство завеано во викендичка на Попова Шапка, без струја и без храна

Четиричлено семејство од Скопје останало заглавено во викендичка на Попова Шапка, бидејќи поради големите снежни навеви пристапот бил отсечен. За...

Македонија2 часа

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот...

Европа2 часа

Меркел: Ситуацијата со коронавирусот ни избега од контрола

Германската канцеларка Ангела Меркел призна дека ситуацијата во земјата, во борбата против коронавирусот, им избегала од контрола на властите. Според...

Европа3 часа

Италијанскиот премиер Конте поднесе оставка

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка, пишуваат италијанските медиуми. Агенцијата „Анса“ пишува дека премиерот ја објавил својата одлука пред членовите...

Македонија3 часа

Брзи антиген тестови на скопскиот аеродром

Со цел да одговори на најновите рестрикции за патување воведени поради Ковид-19 од страна на земјите од ЕУ/Шенген зоната, ТАВ...

Македонија4 часа

Португалското претседателство ќе настојува да почнат преговорите на Македонија со Европската Унија

За португалското претседателство процесот на проширување е важно прашање, истакна министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва. Како претставник...

Македонија4 часа

СДСМ: Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти е која било етничка заедница

Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти на која било етничка заедница, велат од владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија,...

Европа5 часа

(Видео) Нови насилни протести во Холандија поради полицискиот час

Холандската полиција уапси 70 лица откако избувнаа нови немири трета ноќ по ред за време на протестите за одлуката на...

Свет5 часа

Поднесено обвинение против Трамп во Сенатот

Претставничкиот дом на американскиот конгрес поднесе обвинение до Сенатот за отповикување на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, бидејќи неговиот говор...

Свет16 часа

Пирати киднапираa 15 морнари од турски брод, еден убиен

Во насилeн напад во близина на брегот на Нигерија пирати киднапирале 15 морнари од турскиот брод „Моцарт“, а еден член...

Свет18 часа

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и против новите видови коронавирус

Вакцината на „Модерна“ дејствува и против новите видови коронавирус пронајдени во Велика Британија и Јужна Африка, тврдат научници од оваа...

Македонија18 часа

Собранието го избра Насер Зибери за народен правобранител

Иако Насер Зибери не успеа да стане првиот премиер Албанец, се избори за функцијата народен правобранител. Го предложи ДУИ, а...

Свет18 часа

Џонсон најави ублажување на рестриктивните мерки во февруари

Британскиот премиер, Борис Џонсон, бара начини за олеснување на некои рестриктивни мерки воведени за забавување на ширењето на Ковид-19 пред...

Топ19 часа

Џудо-федерацијата лани му ја одзела лиценцата на тренерот осомничен за полови злоупотреби на ученички

Четириесет и шестгодишниот тренер по џудо од Прилеп, кој се сомничи за полови злоупотреби на малолетнички што му биле ученички,...

Македонија23 часа

Законот за лекови доби зелено светло, ВМРО-ДПМНЕ не гласаше

Измените на Законот за лекови и медицински помагала со кој се уредува набавката на вакцините од компанијата „Фајзер“ го помина...

Македонија23 часа

Шестмина починати и 63 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на...

Европа23 часа

Руските научници тврдат: Ова е прва микроскопска слика од британскиот вид на коронавирус

Научници од „Роспотребнадзор“, руската федерална агенција и надзорно тело во јавното здравство, тврдат дека први направиле микроскопска слика од британската...

Македонија24 часа

Пендаровски го потпиша указот за прогласување на Законот за попис

Претседателот Стево Пендаровски денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за попис на населението. Oд кабинетот на Пендаровски информираат...

Досие