Контакт

Свет

Владимир Путин ќе ја дочека Новата година со семејството и пријателите

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин традиционално ќе ја дочека Новата година во друштво на семејството и пријателите, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој за ТАС С изјави дека празниците за Путин ќе бидат делумно работни и додаде дека претседателот на Русија ретко го поминува тоа време целосно „како новогодишни празници“.

„Мислам дека тој (Путин), како и сите други, првите денови ќе ги искористи само за одмор. Сепак, тој не може да има комплетен одмор“, изјави Песков.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Повеќекратно убиство во Милвоки – во куќа пронајдени пет тела

Објавено пред

Мртвите тела на пет лица се пронајдени во куќа во американскиот град Милвоки, а полицијата смета дека се работи за повеќекратно убиство, соопштија локалните власти.

Полицијата на Милвоки одговорила на повикот околу 15:45 часот во неделата за да ја провери ситуацијата во куќата во која подоцна биле пронајдени мртви четворица мажи и една жена, изјави на прес-конференција помошник началникот на полицијата во Милвоки, Пол Формоло.

Идентитетот на жртвите сè уште се утврдува.

„Граѓаните на нашата заедница беа загрижени за станарите што живееја таму. Ова е нормален повик на кој треба да одговориме. Тоа го правиме постојано“ – изјави Формоло.

Тој додаде дека сè уште не се познати мотивите и дека нема информации што би навестиле дека постои опасност за заедницата.

Обдукциите, како што беше најавено, ќе бидат извршени денеска.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Две групи американски носачи на авиони впловија во Јужното Кинеско Море

Објавено пред

Две групи американски носачи на авиони впловија на обука во Јужното Кинеско Море, соопшти денеска американското Министерство за одбрана

Во соопштението на Министерството се наведува дека две ударни групи на американски поморски носачи, предводени од нивните водечки бродови US Carl Vinson и US Abraham Lincoln, започнале со операции во Јужното Кинеско Море во неделата, пренесува Reuters.

Во соопштението се додава дека ќе спроведат вежби кои вклучуваат операции против подморници, операции за воздушно војување и операции за поморска забрана со цел да се зголеми борбената готовност.

Обуката ќе се одвива во согласност со меѓународното право во меѓународни води, додаваат од Министерството за одбрана, не наведувајќи детали.

„ Операциите како овие ни овозможуваат да ја подобриме нашата способност за борба, да ги убедиме нашите сојузници и партнери во решеноста на морнарицата да обезбеди регионална стабилност и да се бори против злонамерното влијание“ – рече командантот Ј.Т. Андерсон, кој ја предводи групата Абрахам Линколн

Прикажи повеќе...

Свет

Рекорден број на починати од Ковид-19 во Русија

Објавено пред

Во Русија, бројот на новозаразени со вирусот е зголемен за 65.109 во изминатите 24 часа, објави Рускиот кризен центар за борба против Ковид-19.

Вкупно 5.970 хоспитализации се пријавени поради коронавирус во последните 24 часа, што е пад од 3,9 отсто во однос на претходниот ден, јавува руската агенција ТАС С.

Во исто време, регистрирани се 655 нови смртни случаи, со што вкупниот број на починати од Ковид во Русија се искачи на 326.767 од почетокот на пандемијата.

Вчера беа потврдени дури 679 смртни случаи.

Уште 21.714 лица закрепнале од Ковид во изминатите 24 часа, со што вкупниот број на закрепнати се искачи на 10.045.336.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија34 минути

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Економија45 минути

Повторно поскапување – од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Македонија1 час

Мицевски: Поднесовме предлог за укинување на техничката Влада

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието денес поднесе предлог на Законот за изменување и...

Македонија2 часа

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

Владата го прифати усогласениот текст на Меморандумот за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република...

Свет2 часа

Бродови и авиони во базите на НАТО – алијансата испраќа дополнителни сили во Источна Европа

Сојузниците на НАТО денеска ја ставија својата армија на подготвеност и ќе испратат дополнителни бродови и борбени авиони во нивните...

Македонија3 часа

Зимското одржување на патиштата оваа сезона ќе чини осум милиони евра

Државните институции склучиле договори за јавни набавки со приватни фирми за механизација, работници, сол и ризла за одржување на улиците...

Свет3 часа

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

Во екот на уривањето на рекордите на новозаразени луѓе во светот, СЗО ги повика сите земји да работат заедно за...

Македонија3 часа

(Видео) Јанакиески спроведен на судење со полициско возило

На патерици, легнат во полициско возило, Миле Јанакиески е земен од дома со судска наредба и спроведен на судење. Денеска...

Свет4 часа

По САД и Британија повлекува дел од персоналот во амбасадата во Киев

Велика Британија почна да го повлекува персоналот од амбасадата во Украина поради предупредувањата за руската инвазија. Според извештајот, официјалните лица...

Свет5 часа

Kазнети 3.600 долари зашто на една минута го напуштиле карантинот

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за...

Свет5 часа

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата...

Македонија16 часа

Локализиран пожарот во „Жито Битола“

Локализиран е пожарот што избувна околу 17 часот во „Жито Битола“. Пожарникарите остануваат на терен, до целосно гасење на огнот....

Македонија18 часа

Нови 1.424 случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 5.604 тестови, а регистрирани се 1.424...

Свет19 часа

НАТО испраќа се’ повеќе оружје во Украина

Во последните денови, членките на НАТО испраќаат оружје и воен персонал во Украина, како и во блиските европски земји, во...

Македонија21 час

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Економија1 ден

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница

„Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен...

Топ1 ден

Прегазен малолетник на улица во Тетово, возачот избегал

Седумнаесетгодишно момче било прегазено од автомобил вчера на улицата Благоја Тоска во Тетово. Возачот кој управувал со возилото избегал од местото,...

Свет1 ден

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

Алберт Бурла, извршен директор на компанијата „Фајзер“, рече дека годишната вакцинација против короната би била подобра опција од почестите засилувачки...

Регион1 ден

Вучиќ добил список со седум лица кои му спремале атентат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синoќа се обрати до јавноста по обелоденувањето на веста дека бил подготвуван атенатат врз него....

Македонија1 ден

Пецаков да одговара што не се изолирал додека чекал резултати од тестот за ковид, порача владејачката партија

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков додека чекал резултати од тестот за коронавирусот наместо да се изолира, свесно присуствувал на јавен...

Досие