Контакт

Свет

Во воздушни напади во Јемен убиени 29 деца и уште толку повредени

Објавено пред

Најмалку 43 лица, меѓу кои и голем број деца, се убиени во воздушни напади на фреквентен пазар и училиштен автобус во провинцијата Сада, на северот во Јемен.

dobivaj vesti na viber

Како што соопшти Меѓународниот комитет на Црвениот крст, во нападите загинале 29 деца помлади од 15 години.

„Нашиот медицински тим доби 29 тела на деца помлади од 15 години, а стигнаа и 48 повредени лица, меѓу кои 30 деца“, објави Црвениот крст наведувајќи дека повредените и жртвите биле пренесени во болница во Сада, која е упориште на бунтовничките Хути.

Во меѓувреме коалицијата предводена од Саудиска Арабија соопшти дека ги нападнала Хутите бидејќи во средата лансирале ракета кон саудискиот град Џизан. Коалицијата соопшти дека во прашање била легитимна воена акција.

Според меѓународното право, цивилите мора да бидат заштитени за време на конфликт. Во граѓанската војна во Јемен досега загинаа околу 10.000 лица, неколку десетици илјади се повредени, а повеќе од 2,5 милиона се во бегство.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

САД одобрија продажба на оружје на Тајван во вредност од 360 милиони долари

Објавено пред

Американскиот Стејт департмент одобри можна продажба на беспилотни летала и ракети на Тајван за околу 360 милиони долари, објави Агенцијата за одбранбена безбедносна соработка на Пентагон, пренесе Ројтерс.

dobivaj vesti na viber

Кина го засили воениот притисок врз Тајван минатиот месец по инаугурацијата на Лаи Чинг-те за претседател.

„Продажбата ќе помогне да се подобри безбедноста на примачот и ќе помогне во одржувањето на политичката стабилност, воената рамнотежа и економскиот напредок во регионот“, соопшти Пентагон.

Продажбата вклучува противпешадиска и противтенковска муниција Switchblade 300 и соодветна опрема.

Министерството за одбрана на Тајван ја изрази својата благодарност, особено за напорите на САД за зголемување на продажбата на оружје на островот. Тајван постојано се жалеше на доцните испораки.

„Соочени со честите кинески комунистички воени операции околу Тајван, ова оружје одобрено од САД ќе има способност да открива закани и напади во реално време и може брзо да одговори на непријателските закани“, се вели во соопштението.

„Се надеваме дека Народноослободителната армија ќе ги прекине своите угнетувачки воени операции околу Тајван и заеднички ќе придонесе за регионалната стабилност“, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Свет

Хезболах: Ниту едно место во Израел нема да биде поштедено во случај на напад врз Либан

Објавено пред

Лидерот на либанскиот Хезболах, шеикот Хасан Насрала денеска предупреди дека ниедно место во Израел нема да биде поштедено од нивните проектили доколку израелските лидери го нападнат Либан.

dobivaj vesti na viber

Хасан Насрала се закани и на Кипар.

„Отворањето на кипарските аеродроми и бази за израелскиот непријател за цел на Либан би значело дека кипарската влада е учесник во војната“, предупреди тој во говорот емитуван во живо на телевизија.

„(Израелскиот) непријател одлично знае дека сме подготвени за најлошото (…) Тој знае дека ниедно место (…) нема да биде поштедено од нашите проектили“, рече Насрала.

Израелската армија вчера објави дека одобрила планови за офанзива на Либан поради интензивирањето на прекуграничните судири со Хезболах во контекст на војната меѓу Израел и Хамас во Појасот Газа.

Лидерот на Хезболах рече дека во случај на војна, Израел „треба да ги очекува од копно, море и воздух“.

Тој рече дека Хезболах има повеќе од 100.000 луѓе подготвени да се борат. Хезболах е финансиран од Иран, заколнатиот непријател на Израел.

Во повеќе од осум месеци насилство меѓу Хезболах и израелската армија во пограничните области во Либан, загинаа најмалку 478 лица, главно борци на Хезболах и 93 цивили, според АФП. На израелска страна според израелските податоци загинале најмалку 15 војници и 11 цивили.

Прикажи повеќе...

Свет

ОН го обвинија Израел: Можеби систематски го крши меѓународното право во Газа

Објавено пред

Израелските сили може често да го прекршуваат меѓународното хуманитарно право и да не прават разлика меѓу цивили и борци во конфликтот во Појасот Газа, обвини Канцеларијата на Високиот комесаријат на ОН за човекови права.

dobivaj vesti na viber

Освен тоа, шефот на истрагата на ОН ја обвини израелската армија дека извршила „истребување“ на Палестинците.

Во извештајот за шест смртоносни израелски напади, Канцеларијата на Високиот комесаријат за човекови права на ОН рече дека израелските сили „можеби систематски ги кршат принципите на разликување, пропорционалност и мерки на претпазливост при нападот“.

„Се чини дека израелската кампања за бомбардирање постојано ја нарушува обврската да се изберат средства и методи на војување со кои се избегнува или барем минимизира штетата на цивилите колку што е можно повеќе“, рече високиот комесар на ОН за човекови права Волкер Турк.

Постојаната мисија на Израел во ОН во Женева ја окарактеризира таа анализа како „фактички, законски и методолошки погрешна“.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Исчезнаа седум Непалци кои работеле во скопски фирми

Седум лица од Непал исчезнаа во текот на вчерашниот ден. Според информациите, тие работеле во две скопски фирми, а им...

Македонија5 часа

Вонреден наздор во битолската болница и детската клиника по смртта на бебето

Заменичката-министерка за здравство, Маја Манолева испратила наредба до Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) веднаш да спроведе вонреден инспекциски надзор...

Економија10 часа

Бислимоски: Во однос на регионот, Македонија е една од земјите со највисоки загуби на вода

Претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски кажа дека загубите на вода во Македонија се некаде околу 62 проценти на ниво на...

Топ10 часа

Тешка сообраќајна несреќа на патот Куманово – Липково, загина 19-годишник

Вчера во 17.20 часот во СВР Куманово било пријавено дека на регионалниот пат Куманово – Липково, во село Оризаре, липковско,...

Македонија11 часа

Прегазена мечка на патниот правец Гостивар – Охрид

Регионалниот ЦУК Тетово известува, дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК е добиена пријава за сообраќајна...

Македонија12 часа

Петмина осомничени за насилството во дворот на Клиничкиот центар: со клоци и тупаници, со метални шипки, дрвени палки претепале едно лице

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против пет лица, кои се осомничени дека заедно сториле кривично...

Регион13 часа

Три земјотреси за неколку минути го погодија Крит

Три земјотреси со јачина од 3, 3,4 и 3 степени според Рихтеровата скала се случија во раните утрински часови во...

Европа13 часа

(Видео) Руски нуклеарни подморници лансираа проектили, целта била оддалечена 170 километри

Подморници на руската северна флота со нуклеарен погон лансираа крстосувачки ракети кон морските цели како дел од вежбите во Баренцовото...

Свет14 часа

Путин го нападна Западот во разговорот со Ким, лидерот на Северна Кореја порача: Ова е историски момент

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна синоќа во својата прва посета на Северна Кореја по 24 години, ветувајќи дека ќе ги...

Европа15 часа

Американски војник осуден во Русија на речиси четири години затвор

Руски суд осуди американски војник на три години и девет месеци затвор под обвинение за кражба и закана со убиство,...

Свет15 часа

Шефот на НАТО за посетата на Путин на Северна Кореја: Загрижени сме

НАТО е загрижен за поддршката што Русија би можела да ја даде на севернокорејската ракетна и нуклеарна програма, изјави шефот...

Македонија1 ден

Топлотен бран во Македонија: Бремените и лицата над 60 години да се ослободат од работа, децата да не излегуваат на отворено до 17 часот

Владата на барање на Министерството за здравство, одржа вонредна седница, поради најавите за топлотен бран во државата и донесе соодветни...

Топ1 ден

Залутан куршум заврши во грбот на скопјанец додека возел велосипед низ Чаир

Додека 35-годишниот А.Ф. од Скопје се возел со својот велосипед во Чаир, почувствувал болка во грбот. Бил пренесен во болница,...

Македонија1 ден

(Видео) Спасовски: Каде што има големи ветувањата, одете со мала торба, предлогот за влада е без план во економијата и стратешките цели

Од она што денеска беше соопштено во јавноста при поднесувањето на предлогот за работа и состав на новата влада јасно...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: До Собранието поднесени програмата и составот на новата влада, очекувам на дневен ред да бидат ставени викендов

„Штотуку во архивата на македонското Собрание ја поднесов предлог-програмата за работа на идната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ како мандатар, а...

Македонија1 ден

„Тарифата на нотарите енормно зголемена – партиите на власт со нов удар по џебот на граѓаните“, велат од партијата Левица

„Министерот за правда во заминување, Кренар Лога, неколку дена пред напуштање на функцијата, која ја извршуваше катастрофално и со секојдневни...

Македонија1 ден

Од четврток активно портокалово ниво за опасност од високи температури во Македонија

Од утре до недела нашето подрачје ќе биде под влијание на стабилна и многу топла воздушна маса од југ, која...

Македонија1 ден

Колку ги чинеше граѓаните театарот за фабриката за електроавтомобили, прашуваат од партијата Левица

„Компанијата за производство на електрични возила од Ахен, Next.E.Go, банкротира и, дефинитивно, оди во стечај. Next.E.Go, или кај нас познати...

Топ2 дена

Познат идентитетот на двете лица што загинаа на Галичица, паднале во бездна длабока 200 метри

Вчера околу 13.00 часот во провалија покрај патот Охрид – Отешево, полициски службеници од Полициската станица Ресен со помош од...

Свет2 дена

Столтенберг: Ако не престане да ја поддржува Русија, Кина треба да ги сноси последиците

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска за Би-Би-Си изјави дека Кина, доколку не го промени своето однесување, треба да...