Контакт

Свет

Во камион во Тексас починале 46 мигранти

Објавено пред

Американските служби јавуваат дека најмалку 46 тела се пронајдени во приколка на напуштен камион на периферијата на Сан Антонио, Тексас.

dobivaj vesti na viber

Од противпожарната служба соопштија дека 16 луѓе, меѓу кои четири деца, се пренесени во болница, а преживеаните страдале од топлотен удар и исцрпеност.

Камионот бил пронајден покрај пруга во оддалечена област на јужната периферија на градот. Сан Антонио се наоѓа на 250 километри од границата меѓу САД и Мексико, каде што е главната транзитна рута за шверц на луѓе.

Температурата вчера во овој дел од САД достигнала 39,4 Целзиусови степени.

Мексиканскиот министер за надворешни работи, Марсело Ебрард, изјавил дека двајца Гватемалци се меѓу префрлените во болница. Националноста на другите жртви засега не е позната.

Три лица се во притвор, а истрагата им е предадена на федерални агенти.

Европа

(Видео) Автомобил удрил во паб и ресторан во Вирџинија, најмалку 14 повредени

Објавено пред

Најмалку 14 лица се повредени, од кои четворица потешко, откако возило удрило во паб и ресторан во северна Вирџинија, соопштија официјални лица.

dobivaj vesti na viber

Во несреќата во објектот „Четири судови во Ирска“, која се случила синоќа, избувнал пожар кој брзо бил изгаснат, јавуваат медиумите.

Осум лица се пренесени во болница, од кои четворица се во критична состојба, а на шестмина им била укажана помош на местото на настанот и се пуштени на слобода, соопшти полицијата на округот Арлингтон и противпожарната служба на округот.

Портпаролката на полицијата во Арлингтон, Ешли Севиџ не објавила детали за причината за несреќата, која се случила на прометниот булевар Вилсон.

Според неа, меѓу оние кои се префрлени во болница е и возачот на возилото.

Прикажи повеќе...

Регион

Кој е човекот што го застрела убиецот во Цетиње? Веќе му се судело за убиство?

Објавено пред

Ненад Калуѓеровиќ, за кој се верува дека вчера попладне испукал смртоносен куршум кон убиецот од Цетиње, Вук Бориловиќ, има богата и бизарна биографија, чии најинтересни детали се во 2006 година и уште едно злосторство кое ја потресе земјата таа година Цетиње, пишува српски „Блиц“.

dobivaj vesti na viber

„Блиц“ потсетува дека на 13 август 2006 година – речиси 16 години од крвавата пресметка со Бориловиќ – околу 22:00 часот на улицата Бајова во Цетиње, пред ресторанот Амбасадор, бил убиен Жељко Јовановиќ. Како што соопштила тогаш полицијата, според медиумот, осомничен за убиството бил Ненад Калуѓеровиќ, по кого била распишана потерница.

Истиот Ненад Калуѓеровиќ вчера повторно се најде во центарот на вниманието на јавноста. Според црногорскиот портал „Стандард“, Калуѓеровиќ по убиството на Бориловиќ побегнал, а полицијата преговара со него за да се предаде.

Полицијата соопшти дека од неговиот куршум бил погоден и Бориловиќ, но дека не знаат кој бил фатален. Кој го испукал смртоносниот истрел во Бориловиќ ќе покаже само извештајот од обдукцијата, пишува во извештаите од тамошните медиуми.

Калуѓеровиќ и една од жртвите на Бориловиќ, Митар Митровиќ, биле кумови. А Митровиќ му бил кум и на Милош Мартиновиќ, чија сопруга и двете деца Бориловиќ прв ги убил.

Тој бил во бегство две години.

Како што објавија медиумите во 2006 година по убиството на Јовановиќ, семејството на убиениот Жељко Јовановиќ во писма до црногорските власти тврдело дека на Калуѓеровиќ по убиството му било дозволено да избега, дека цетинската полиција воопшто не го блокирала градот и дека МУП практично не го барал.

На семејството Јовановиќ му одговорил лично Филип Вујановиќ, тогашниот претседател на Црна Гора, кој во јуни 2008 година ги информирал дека по Ненад Калуѓеровиќ е распишана локална, национална и меѓународна потерница преку Интерпол во Подгорица и дека оперативните податоци на полицијата укажуваат дека некогаш престојувал во Босна и Херцеговина, а сега до сега бил во Русија, пишуваат медиумите.

По две години во бегство, Калуѓеровиќ се предал, пишува „Монитор“. На судењето тој изјавил дека не е виновен и дека не го убил Јовановиќ. Рекол дека избегал бидејќи претходно бил невин во притвор, па не сакал тоа да се повтори.

Во 2010 година, Калуѓеровиќ бил осуден на 10 години затвор за убиството на Јовановиќ. Седум месеци подоцна, тој бил ослободен на повторното судење.

Потоа, Калуѓеровиќ не бил споменуван во медиумите околу 10 години, се до септември минатата година кога бил уапсен под сомнение дека сторил кривично дело тероризам бидејќи бил дел од група која се обидела да го спречи устоличувањето на митрополитот Јоаники во Цетиње, пишуваат медиумите во регионот.

Прикажи повеќе...

Европа

Бајден ќе потпише нов закон за климата во вредност од 430 милијарди долари

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден најави дека следната недела ќе го потпише законот во вредност од 430 милијарди долари, најавен како најголем пакет за климатските промени во историјата на САД, дизајниран да ги намали емисиите на стакленички гасови и да ги намали медицинските трошоци.

dobivaj vesti na viber

Претходно во петокот, Долниот дом на американскиот Конгрес усвои предлог-закон за климатски промени, здравствена заштита и даноци, колоквијално наречен нацрт-закон за дефлација, додека Сенатот го направи тоа во неделата.

Од планираната сума, 370 милијарди долари ќе бидат наменети за борба против климатските промени, најдарежливото законодавство за климатските промени донесено од Конгресот до сега, анализираат медиумите.

Според написите, нацрт-законот им нуди на бизнисите и на семејствата милијарди стимулации за купување електрични возила и енергетски ефикасни уреди, како и поттикнување на нови инвестиции во ветерна и сончева енергија што ќе го удвои износот на нови, чисти капацитети за производство на енергија.

Тоа ќе им помогне на САД да го исполнат ветувањето за преполовување на емисиите на стакленички гасови под нивото од 2005 година до 2030 година.

Новиот закон, исто така, има за цел да ги намали трошоците за лекови за владата, работодавците и пациентите, а клучна промена е одредбата што му дозволува на федералниот здравствен планер Медикер да преговара за пониски цени на лековите на рецепт.

Законот го занемарува и воведувањето на нови акцизи кои ќе се плаќаат при купување на акции, од кои се очекува да се соберат дополнителни 70 милијарди долари годишно даночни приходи.

Инаку, пред гласањето за тој правен предлог во Долниот дом на Конгресот, Европската унија и Јужна Кореја ги предупредија САД дека овој закон, кој поддржува купување електрични возила, може да ги дискриминира возилата од странско производство, со што се нарушуваат прописите на Светската трговска организација (СТО).

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Кисинџер: САД се на работ на војна со Русија и Кина по одредени прашања

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер смета дека САД се „на работ на војна“ со Москва и Пекинг, „поради прашања“...

Македонија3 часа

ДУИ: Охридскиот мировен договор ја спаси земјата од идеологиите на уништување и омраза

Демократската унија за интеграција по повод 21-годишнината од потпишувањето на Охридскиот мировен договор, оценува дека тој правен акт кој утврди...

Топ3 часа

Скопјанец пукал со пиштол поради сообраќајна расправија па побегнал

Вчера во 11.40 часот во Полициска станица Бит Пазар е пријавено дека во близина на трговски центар на подрачјето на...

Регион5 часа

„Стандард“: Полицијата преговара со Ненад Калуѓеровиќ да се предаде

Според неофицијални информации, наводно се водат преговори меѓу Ненад Калуѓеровиќ и полицијата за да се предаде, бидејќи тој го напуштил...

Економија6 часа

(Видео) Ковачевски: е.GO е инвестиција од 130 милиони евра и 890 нови добро платени работни места

Македонската Влада застапувана и претставувана од Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони и „НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ“, денеска во ТИРЗ Тетово потпишаа...

Македонија10 часа

Пендаровски: Клучните придобивки од Рамковниот договор беа зачувување на суверенитетот и на територијалниот интегритет

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со порака: „Пред 21 година,...

Регион11 час

Ненад Калуѓеровиќ спречил уште пострашно сценарио на Цетиње, тој е убиецот на Вук Бориловиќ

„Новости“ дознава дека убиецот Вук Бориловиќ, кој вчера изврши незапамтен масакр во Цетиње (Црна Гора) немал криминално минато, а бил...

Европа12 часа

Зеленски за визите за Русите: Европа не смее да стане супермаркет во кој не е важно кој влегува

Украинскиот претседател Володимир Зеленски уште еднаш апелираше до земјите-членки на Европската унија да не им даваат визи на граѓаните на...

Македонија12 часа

Дваесет и една година од потпишувањето на Рамковниот договор

На денешен ден во 2001 година беше потпишан Охридскиот рамковен договор, во претседателската резиденција на Водно во Скопје од страна...

Свет12 часа

Писателот Салман Ружди е опериран, не може да зборува и најверојатно ќе го загуби окото

Британскиот писател со индиско потекло Салман Ружди (75) , кој повеќепати беше избоден со нож во вратот и стомакот од...

Македонија24 часа

Пациентот од Кичево суспектен на мајмунски сипаници има негативен брис

Министерството за здравство вечерва информираше дека од Институтот за јавно здравје се информирани дека е завршено испитувањето на брисот земен...

Македонија24 часа

Скопје ја повлече согласноста за почесен конзул на Русија во Битола

Северна Македонија официјално ја извести Русија дека ја повлекува согласноста за формирање Канцеларија на почесниот конзул на Русија во градот...

Регион1 ден

(Видео) Масакр во Цетиње, по семеен конфликт убил 11 луѓе, пукал и во деца

Во населбата Медовина во црногорскиот град Цетиње, во близина на Владата, денеска околу 16 часот загинаа 11 лица, а шестмина...

Европа1 ден

Кличко со критики за Шолц за издавањето визи на Русите

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко го критикуваше германскиот канцелар Олаф Шолц поради неговото одбивање да престане да издава визи за...

Економија1 ден

Во јавните згради во Германија ќе се дозволи греење до максимални 19 степени Целзиусови

Германскиот министер за економија Роберт Хабек денеска најави нови регулативи кои ќе се однесуваат на заштеда на енергија поради страв...

Свет1 ден

Пекинг ја предупреди Америка: Борбата против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро

Бoрбата на Соединетите Американски Држави против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро, изјави кинескиот министер за надворешни...

Македонија1 ден

Ќучук: Преговорите на Северна Македонија со ЕУ ќе почнат по завршување на скринингот

Процесот на преговори меѓу ЕУ и Република Северна Македонија сè уште не е почнат бидејќи се чека да заврши скринингот,...

Македонија1 ден

(Видео) Стојаноска: Како и со Ковид-19, така и со мајмунските сипаници власта се однесува неодговорно

Во Македонија, со власта на СДСМ и ДУИ, се случува тотален распад на системот. Земјава, од сите земји во регионот,...

Топ1 ден

Мотоциклист почина во сообраќајна несреќа во Кочани

Синоќа, во 18.55 часот, било пријавено дека на експресниот пат во изградба, Кочани – Крупиште, кај клучката за с. Спанчево,...

Економија1 ден

(Видео) Каевски: Во Македонија ќе се произведуваат електрични возила

Преку одговорните, ефикасни мерки и политики на Владата предводена од СДСМ македонската економија станува атрактивна за сериозни, големи странски инвестиции....