Контакт

Свет

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Објавено пред

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во моментот нема лек или вакцина.

dobivaj vesti na viber

Властите воведоа ограничувања за патувањата во и надвор од дури три големи града – Хуанганг, Ежоу и Вухан, во кои вкупно живеат 20 милиони луѓе.

Правилата стапија во сила утрово, а со нив најпрвин беа прекинати железничките линии и авионските летови во и од 11-милионскиот Вухан, најголемиот град во централна Кина, кој се смета за жариште на ифекцијата. Властите исто така го стопираа јавниот превоз во градот – автобусите, подземната железница и траектите. Покрај тоа, наредено е сите пешаци на улиците да носат заштитни маски.

Властите уште во средата во 10 часот по локално време почнале да ги спроведуваат мерките. До средата напладне сообраќајот со автомобили сè уште бил дозволен, меѓутоа, по ова, почнало затворањето на автопатиштата кон Вухан. Во средата исто така беше објавено дека здравствените власти ќе им ја мерат температурата на сите што влегуваат и излегуваат од градот.

Голем број Кинези на социјалните мрежи, вклучувајќи и блогери, вчера тврдеа дека мерката е премногу задоцнета и дека се прекриваат вистинските размери на епидемијата поради што некои побараа оставка од градоначалникот на Вухан, Жоу Ксијанванг. Болеста во меѓувреме се прошири речиси во сите кинески провинции вклучувајќи го и Хонгконг.

Вирусот во средата беше потврден во шест земји надвор од Кина.

Најголемиот карантин во историјата е воведен во Кина кога бројот на заболени и смртни случаи во еден ден, од вторникот до средата, практично се удвои – од 270 првично заболени бројката скокна на 570, а бројот на починати се зголеми од 9 на 17. До утрово бројот на смртни случаи се искачи на најмалку 25.

 

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Двајца сојузници на Путин беа убиени за неколку часа

Објавено пред

Двајца сојузници на рускиот претседател Владимир Путин беа убиени во средата за неколку часа еден од друг, пишува американскиот Newsweek.

dobivaj vesti na viber

Се утврдува истрагата за убиството на поранешниот украински политичар Илја Киев, 46-годишен проруски политичар чие тело беше пронајдено во предградие во близина на Москва. Според извештајот на АФП, официјален претставник на украинската одбрана рекол дека Службата за безбедност на Украина (СБУ) го организирала атентатот.

Рускиот истражен комитет изјави за АФП дека „непознато лице пукало“ во поранешниот пратеник и дека е покрената истрага за неговото убиство.

Руските медиуми објавија и дека Олег Попов, поранешен пратеник на парламентот на самопрогласената Луганска Народна Република, дел од Украина под руска окупација, загинал во експлозија на автомобил во средата. ЛПР беше основан откако Путин незаконски анектираше четири украински региони во есента 2022 година.

Полицијата за рускиот прорежимски ТАСС изјави дека Попов бил убиен во близина на стадионот „Авангард“ во градот Луганск. Јуриј Јуров, пратеник во парламентот на ЛНР, исто така, ја потврди смртта на Попов на својот канал на Телеграм.

Прикажи повеќе...

Свет

По неколку децении активиран е членот 99. Израелците: Шефот на ОН го загрозува светскиот мир

Објавено пред

Министерот за надворешни работи на Израел го нарече генералниот секретар „закана за светскиот мир“ додека Антонио Гутереш за првпат во својот мандат активираше член во кој го повикува Советот за безбедност да спречи хуманитарна катастрофа во Појасот Газа.

dobivaj vesti na viber

Тешката загуба на животи во Појасот Газа и Израел за релативно краток временски период ја поттикна одлуката на Гутереш да се повика на членот 99 од Повелбата на ОН во писмо до Советот за безбедност, за првпат откако ја презеде функцијата во 2017 година.

„Соочен со сериозен ризик од колапс на хуманитарниот систем во Газа, го повикувам Советот да помогне да се спречи хуманитарна катастрофа и апелирам за прогласување хуманитарен прекин на огнот“, објави Гутереш на X (поранешен Твитер). Членот 99 му дозволува на генералниот секретар да го насочи вниманието на Советот за безбедност кон „секое прашање што, според него, може да го загрози одржувањето на меѓународниот мир и безбедност“.

Израелскиот министер за надворешни работи Ели Коен остро го критикуваше потегот на Гутереш.

„Мандатот на Гутереш е опасност за светскиот мир. Неговото барање за активирање на членот 99 и повик за прекин на огнот во Газа претставува поддршка за терористичката организација Хамас и одобрување за убиство на стари лица, киднапирање бебиња и силување на жени“, објави Коен на X.

„Секој кој го поддржува светскиот мир мора да го поддржи ослободувањето на Газа од Хамас“, додаде тој.

Генералните секретари со децении не се повикуваат на членот 99.

Нема директни последици од повикувањето на член 99. Сепак, треба да се очекува дека Советот за безбедност ќе се состане оваа недела за да разговара за ова прашање и дека Гутереш исто така ќе биде присутен. Вообичаено е членовите на Советот за безбедност сами да одлучуваат кои прашања ги сметаат за закана за светскиот мир и затоа да ги стават на дневен ред.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Борел го поддржа повикот на Гутереш за интервенирање на Советот за безбедност во врска со војната во Газа

Објавено пред

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, го поддржа повикот на генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш до Советот за безбедност да интервенира во врска со војната во Газа.

dobivaj vesti na viber

Тој во објава на платформата Икс (Твитер) апелираше до „членовите на Советот за безбедност на ОН и истомислениците од ЕУ“ да го поддржат повикот на генералниот секретар, објави бриселскиот портал Политико.

Борел, исто така, ги критикуваше израелските доселеници на окупираниот Западен Брег за уривањето на палестинското училиште изградено со средства на ЕУ, нарекувајќи го тоа „кршење на меѓународното право“ и додавајќи дека „насилството на доселениците врз палестинските заедници мора да престане“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија22 минути

Анѓушев: Малта не треба да има почесен конзул со сенка врз неговото име, колку и да е таа неоправдана

Малтешкото Министерство за надворешни работи му ја прекина функцијата почесен конзул на Малта на поранешниот вицепремиер, Кочо Анѓушев, поради неговото...

Македонија2 часа

Мајката на Вања: Сè уште не можам да разберам зошто моето девојче е сега во гроб

Не ме интересираше неговиот живот. Мојот живот беа моите деца и мојата работа. Беше оставен на мира и разговаравме само...

Македонија2 часа

Во Македонија уапсено лице од Косово кое се сомничи за убиство на Еквадор

Македонската полиција го приведе Рамзи Аземи од Косово поради распишана потерница по него во Еквадор за убиство на државјанинот на...

Македонија3 часа

Спасовски го обвини ВМРО-ДПМНЕ за политиканство и најави дека ќе се испитуваат комуникациите на осомничените со лица надвор од групата

Политиканството во вакви случаи на убиства, уште еднаш ги убива жртвите и тоа не е добро. Ова го изјави министерот...

Македонија3 часа

Лога за екстрадицијата на Палевски: За релативно кратко време очекувам да биде меѓу нас и да докажува што се случило

Барањето за екстрадиција на Љупчо Пелвски- Палчо, осомничен дека е организатор и извршител на убиствата на 14 – годишната Вања...

Македонија3 часа

Спасовски: Адвокатот на Палевски се’ уште е на распит во полиција

Васко Стојков – адвокатотот на осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски, се’ уште е на распит во полициската станица. Министерот...

Македонија3 часа

Кривична ќе има и за возачот кој го носел Палевски до Турција

Возачот кој го превезуваше осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски,  во Турција и кој беше приведен на влез во земјава...

Македонија4 часа

Поднесен предлог за разрешување на јавен обвинител поради сторена тешка дисциплинска повреда

Комисијата за утврдување на дисциплинска одговорност на јавен обвинител во вршење на јавнообвинителската функција при Јавното обвинителство на Република Северна...

Свет5 часа

(Видео) Објавени снимки на кои се слушаат истрели: Русија вознемирена поради осмоодделенката која упадна со пиштол во училиште

Убиено е девојчето Марија Н., а уште пет лица се ранети во училиштето во Брјанск, Русија, кога утрово во одделението...

Свет6 часа

Бразил испраќа војници на границата со Венецуела, расте стравот од нова војна

Бразил објави дека распоредува војници долж границата со Венецуела, откако венецуелската влада ги објави плановите за вклучување на областите контролирани...

Македонија6 часа

Запленети непријавени 50.600 евра на скопскиот аеродром

Запленети 50.600 евра коишто патник на влез во државата на царинската испостава Аеродром Скопје не ги пријавил кај царинските службеници,...

Македонија7 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Треба да се одговори зошто веднаш МВР не тргнало во потрага по возилото на убиениот Панче

МВР направи низа пропусти во истрагата за убиствата на Палевски, што ја отвора дилемата дали Вања можела да биде спасена,...

Свет7 часа

Сенатот го блокираше новиот пакет американска помош за Украина и за Израел

Пакетот нова безбедносна помош за Украина и за Израел во вредност од милијарди долари беше блокиран вчера од републиканците во...

Македонија19 часа

Адвокатот на Љупчо Палевски на распит во полициска станица

Адвокатот Васко Стојков, со кого Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и велешанецот Панче Жежовски, замина...

Македонија20 часа

(Видео) Пендаровски: За втор мандат ќе се произнесам кога ќе дојде време, не е момент во овие траорни времиња да зборуваме за втор мандат

Претседателот Стево Пендаровски денеска кажа дека не размислува за втор мандат во вакви траорни времиња. „Прашањето на вашата колешка беше...

Македонија1 ден

Лога го потпиша барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски

Министерот за правда Кренар Лога го потпиша барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски, информираат од ресорното министерство. Појаснуваат дека истото...

Македонија1 ден

Побарана екстрадиција на Палевски поради убиствата

Основното јавно обвинителство Скопје го изготви Барањето за екстрадиција за Љупчо Палевски-Палчо кој е осомничен за убиствата на 14-годишната Вања...

Македонија1 ден

Пендаровски: Функционерите мора да работат и да градат, без да крадат, корупцијата најголем проблем за граѓаните

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на дводневниот Отворен Форум за антикорупција организиран од Македонскиот центар за меѓународна...

Македонија1 ден

Мажoт кој го возел Палевски до Турција доби 48-часовен притвор

Судија го прифати предлогот и определи мерка краткотраен притвор од 48 часа за С.Д. од Струмица, кој го возел првиоосомничениот...

Македонија1 ден

Дали е нормално кога возрасен маж со возило за време на настава бара да оди на „кафе“ со малолетно девојче од 13 години, му се обрати Паунов на Спасовски

Виктор Паунов, градоначалник на општина Карбинци утрово преку друштвените мрежи му се обрати на Спасовски и рече дека граѓаните не...