Контакт

Свет

Во кланица во Германија 400 лица заразени со коронавирус

Објавено пред

Властите во западна Германија соопштија дека 400 луѓе биле заразени со коронавирусот во кланицата на компанијата „Тенис“, во градот Реда Виденбрик.

Вирусот се појави во неколку германски кланици изминативе недели, поради што владата воведе построги правила за безбедност во месната индустрија и забрани употреба на
подизведувачи.

Компанијата „Тенис“ објави дека кланицата во Реда Виденбрик е нејзин најголем погон, со повеќе од 6.000 вработени, јавува АП.

Регион

Албанската телевизија ќе емитува вести на црногорски јазик

Објавено пред

Албанскиот јавен сервис ќе почне да емитува вести на црногорски јазик на втората телевизиска програма (РТШ 2), соопшти денеска Матицата на Црногорците.

Вестите ќе се емитуваат двапати дневно, од понеделник до петок.

Заслугата за тоа му припаѓа на претседателот на Унијата на Црногорците во Албанија, Маринко Чулафиќ, кому Матицата на Црногорците му упати срдечни честитки и признание за макотрпната работа.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Масовни собири во Берлин, Германците протестираат против забраната за големи настани

Објавено пред

Членовите на Германската асоцијација на забавувачите (Deutscher Schaustellerbund), како и сите оние што се незадоволни од ограничувањата наметнати поради пандемијата на коронавирусот, одржуваат митинг во Берлин спротивставувајќи се на забраната за големи настани во земјата, пренесува „Спутник“.

Тековните ограничувања ги оставија без работа саемите, панаѓурите и организаторите на настани бидејќи не може да привлечат туристи на настаните.

Германската влада претходно олесни некои ограничувања, но остана забраната за големи настани до крајот на октомври, што значеше откажување на легендарниот фестивал на пивото „Октоберфест“, како и други манифестации.

Во моментот центарот на германската престолнина е блокиран бидејќи демонстрантите собраа речиси 300 возила на митингот.

 

 

Прикажи повеќе...

Свет

Иран потврди дека мистериозен инцидент ја оштетил неговата клучна нуклеарка во Натанз

Објавено пред

Материјална штета е предизвикана на зграда која во моментот е во изградба во нуклеарна установа во Натанз, соопшти Иранската организација за атомска енергија, нагласувајќи дека сепак нема потреба за загриженост за можна радијација, пренесува РТ.

„Неодредениот инцидент вклучува една од бараките во фаза на изградба во објектот за нуклеарно збогатување во Натанз. Немаше жртви меѓу персоналот и инцидентот не ги наруши тековните активности на овој комплекс“, изјави портпаролот на организацијата, Бехруз Камалванди, за државната новинска агенција ИРНА.

Комплексот Натанз се смета дека е главниот објект за збогатување ураниум во Иран и клучен дел од нуклеарната програма на Исламската Република. Нарекувајќи го местото за збогатување неактивно, Камалванди рече дека нема потреба од загриженост поради можно радиоактивно загадување.

Тој не сподели повеќе детали, но рече дека биле распоредени стручни тимови од Организацијата за атомска енергија за да го испитаат инцидентот.

Сместен на околу 250 км јужно од Техеран, објектот Натанз беше цел та на софистициран компјутерски напад пред речиси една деценија. Вирусот„стакснет“, наводно, бил употребен за да го саботира збогатувањето преку онеспособување на гасните центрифуги, а мрежниот напад влијаел на целата нуклеарна програма, призна тогашниот претседател Махмуд Ахмадинеџад.

Локацијата беше спомената и во нуклеарниот договор во 2015 година, кој е во опасност откако САД се повлекоа од него во 2018 година. Како одговор на повлекувањето, Техеран се повлече од своите обврски и одново почна со збогатување ураниум над границите утврдени во договорот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Милошоски со втор негативен тест на Ковид-19

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, објави на социјалните мрежи дека и вториот тест на Ковид-19 му е негативен. „Почитувани пријатели,...

Македонија2 часа

Градоначалникот на Охрид бара поддршка за уривање на дивоградбите на охридското крајбрежје

„Процесот на рушење на дивоградби во Охрид ќе трае и можеби ќе треба да го продолжи некој друг градоначалник по...

Македонија2 часа

15 починати и 173 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на...

Македонија3 часа

Утре ќе се разговара за затворање на границите со Србија и Косово

Министерството за здравство информира дека, со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести на...

Спорт5 часа

Ѓоковиќ и сопругата се негативни на Ковид-19

Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена се негативни на вирусот Ковид-19, покажале резултатите од последните ПЦР тестови кои на сопружниците...

Економија6 часа

(Видео) Ангеловска: Резултатите се подобри од очекуваното, економијата почна да закрепнува

„Она што го почнавме на почетокот на оваа ковид-криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури...

Македонија7 часа

Османи: Процедурите за попис на населението ќе почнат по изборите

Вицепремиерот  Бујар Османи, кој истовремено е висок функционер во ДУИ, најави дека подготовки за спроведување на пописот ќе започнат по...

Македонија8 часа

(Видео) Заев: Се забрзува интеграцијата во ЕУ, да запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференција пред Собранието порача дека македонската интеграција во Европската Унија се забрзува, а за...

Свет8 часа

Пресечена пратка за Европа: Запленети 7,5 тони кокаин, вреден 286 милиони долари

Во заедничка акција на полицијата на Колумбија и САД, запленети се 7,5 тони кокаин во вредност од 286 милиони долари,...

Свет8 часа

Трамп се предомисли: Сите треба да носат маски

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој се противеше на тоа да го покрива лицето во јавноста, рече дека е за тоа...

Македонија8 часа

Со донација на коскена срцевина, македонски дарител му помогна на пациент од Бугарија

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека во изминатите два дена било спроведено колекционирање на хематопоетски матични клетки од доброволен...

Свет9 часа

Вооружен напад на рехабилитациски центар во Мексико – 24 убиени

Најмалку 24 луѓе се убиени, а седум се ранети во вооружен напад во нерегистриран центар за лекување зависности од дрога...

Македонија9 часа

Санкционирани 461 лице за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (1/2.07.2020 година) на територијата на целата држава по однос на мерката за неносење лична заштита...

Свет9 часа

По низа грешки, министерот за здравство на Нов Зеланд поднесе оставка и се нарече идиот

Новозеландскиот министер за здравство, Дејвид Кларк, денеска поднесе оставка по низа лични грешки за време на пандемијата на коронавирусот. Кларк...

Свет9 часа

Голема трагедија во рудник во Мјанмар, загинаа најмалку 50 рудари

Најмалку 50 рудари загинаа во одрони во рудник за жад на северот на Мјанмар, соопштија властите. Се претпоставува дека бројот...

Свет9 часа

По два месеци пауза, коронавирусот се врати во Токио

Во Токио се забележани над 100 новозаболени од коронавирус што е најголем број на нови случаи во последните два месеци....

Свет20 часа

Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата за прекин на сите конфликти поради коронавирусот

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно ja усвои резолуцијата со која се бара прекинување на конфликтите низ целиот свет...

Македонија1 ден

Нови 120 заболени и четворица починати oд Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија1 ден

Ако има потреба ќе бидат воведени рестриктивни мерки, велат Спасовски и Филипче

Ако има потреба ќе бидат препорачани и воведени рестриктивни мерки. Вака техничкиот премиер Оливер Спасовски и министерот за здравство, Венко...

Македонија1 ден

Oколу 900 патници поминале низ двата аеродрома кои денеска беа отворени

Околу 900 патници денеска поминале низ скопскиот и охридскиот аеродром, на првиот ден од нивното отворање, по неколкумесечниот застој поради состојбата...

Досие