Контакт

Свет

Во најсмртоносниот пожар во историјата на Калифорнија досега загинаа 48 луѓе

Објавено пред

Во пожарите што беснеат во Калифорнија досега загинаа најмалку 48 лица, со што оваа огнена стихија стана најсмртоносната во историјата на американската сојузна држава.

Најновите податоци за жртвите ги изнесе окружниот шериф Кони Хон, кој додаде дека форензички екипи со кучиња за откривање лешови ја пребаруваат областа опустошена од пожарот во Парадајс, околу 280 километри северно од Сан Франциско.

Најсилниот пожар со име Кемп до вчера уништи површина од 50.000 хектари.

Напорите за пронаоѓање на жртвите се интензивираат по шест дена од избивањето на пожарот кој зафати повеќе од 7.000 куќи и други градежни објекти вклучувајќи го и поголемиот дел на населеното место Парадајс, кое има 27.000 жители.

Хон претходно изјави дека 228 лица се водат за исчезнати, а неговата канцеларија работи на разјаснување на судбината на речиси 1.300 лица за кои се распрашуваат роднини и пријатели.

Повеќе од 5.000 пожарникари и натаму се борат со пожарот кој уништи површина од 505 квадратни километри по избувнувањето минатиот четврток, при што 52.000 луѓе беа принудени да се евакуираат, пренесе агенцијата АП.

Сепак, ослабените ветрови и повисоките нивоа на влажност им овозможуваат на пожарникарите да направат напредок во борбата против огнот, изјавија официјални претставници.

Во Јужна Калифорнија огнот Вулси одзеде два човечки живота и уништи повеќе од 400 објекти, а 200.000 луѓе се евакуирани во планините и во подножјето на планините во близина на Малибу, западно од Лос Анџелес.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Во последните 24 часа во Пекинг нема новозаболени од коронавирус

Објавено пред

Властите во Пекинг соопштија дека во последните 24 часа немало нови случаи на Ковид-19 во кинеската престолнина.

Како што се наведува, за прв пат нема заболени од почетокот на јуни кога имаше нагло зголемување на бројот на заразени лица во Пекинг, кога беа воведени карантински мерки заради појава на вирус во близина на пазарот на големо.

Властите сè уште истражуваат што довело до повторно појавување на епидемијата.

Неименуван претставник на управата на пазарот за локалните медиуми изјавил дека, наводно, вирусот бил пронајден на даските за сечење на увезен лосос.

Прикажи повеќе...

Свет

Недостиг на лекови против ХИВ поради коронавирусот

Објавено пред

Повеќе од 70 земји предупредуваат дека се во опасност да останат без лекови против ХИВ поради пандемијата на коронавирус, се вели во студијата спроведена од Светската здравствена организација.

Од нив, 24 земји соопштиле дека имаат критично низок број на антиретровирусни лекови, или АРВ, кои во голема мера се користат како терапија за лекување на ХИВ, или забележале нарушувања во нивниот синџир на снабдување како резултат на пандемијата, соопшти СЗО, Пренесува „Си-ен-би-си“.

„Наодите од оваа студија се многу загрижувачки“, рече генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус.

„Земјите и нивните развојни партнери мора да сторат сé што можат за да им обезбедат на лицата на кои им е потребен третман со ХИВ и натаму да имаат пристап до лекови. Не можеме да дозволиме пандемијата на „Ковид-19“ да ги поништи тешко добиените придобивки во глобалниот одговор на оваа болест“, додаде Тедрос.

СЗО и Заедничката програма на Обединетите нации за ХИВ / СИДА проценија дека смртноста на СИДА во субсахарска Африка би можела да се зголеми двојно, како резултат на шестмесечно нарушување на пристапот до антиретровирусни лекови.

Иако не постои лек за ХИВ, вирусот што предизвикува СИДА, антиретровирусни лекови го контролираат вирусот и го спречуваат пренесувањето на инфекцијата на други. Затворањето на копнениот и воздушниот транспорт, неуспехот на снабдувачите да испорачуваат лекови и ограничениот пристап до здравствени услуги беа меѓу причините за нарушувањата утврдени во студијата на СЗО.

Повеќе од 25 милиони луѓе добиле антиретровирусно лекување во 2019 година, соопшти СЗО, додавајќи дека очекува тие цели да не се исполнат во 2020 година.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Во експлозија на цистерна во Колумбија загинаа 7 лица, а 40 се повредени

Објавено пред

Во експлозија на цистерна со гориво во Колумбија загинаа 7 лица, а повредени се повеќе од 40, соопштија властите. Експлозијата се случила откако голем број луѓе се собрале околу камионот што се превртел,со намера да го соберат горивото што протекува.

На видеото се прикажани десетици луѓе околу возилото превртено на страната на патот, на околу 65 километри од градот Баранквил. Многумина носеле празни пластични шишиња, додека некои дошле да му помогнат на возачот.

Одеднаш се формирал голем оган и луѓето почнале да бегаат.

Некои претрпеле сериозни изгореници, додека некои од загинатите не можеле веднаш да ги идентификуваат.

Колумбискиот сенатор Армандо Бенедети рече дека инцидентот укажува на долгогодишни проблеми како што се неводење грижа од државата и голема сиромаштија и нееднаквост.

„Сето ова се случи затоа што тие бараа начин да преживеат“, напиша Бенедети.

Инспекторите сметаат дека несреќата се случила откако возачот заспал зад воланот. Инцидентот се случил во време кога болниците во таа област биле преполни поради зголемениот број на заразени со коронавирус.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Црна Гора воведе карантин за сите што доаѓаат од Србија

Националното координативно тело за заразни болести во Црна Гора најави неколку епидемиолошки мерки за целата земја и особено за северот...

Македонија1 час

Филипче: Се подготвуваат капацитети за есен – ќе се поставува модуларна амбуланта до Клиниката за пулмологија

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека здравствениот систем веќе се подготвува за нов бран на ковид наесен во однос...

Македонија1 час

Управниот суд ја отфрли тужбата на Наќе Чулев против Владата

Владата соопшти дека како тужена страна, го доби решението од Управниот суд со кое тужбата на тужителот Министерство за внатрешни...

Свет2 часа

Мелбурн ставен во карантин поради коронавирусот

Вториот по големина австралиски град, Мелбурн, ќе биде ставен под карантин поради коронавирусот, пренесе агенцијата АФП. Засега нема повеќе информации...

Свет2 часа

Коронавирусот може да се пренесе преку воздухот, тврдат 239 научници во отворено писмо до СЗО

Ако е точно дека коронавирусот се пренесува преку воздухот, тоа значително ќе влијае на мерките за нејзина контрола, пишува „Њујорк...

Македонија13 часа

„Правда за Кољо“ – нов протестен марш во Аеродром

Стотина млади лица вечерва одржуваа протестен марш од скопската населба Аеродром до кривичниот суд, носејќи транспарент „Правда за Кољо“. Граѓаните,...

Македонија13 часа

Шилегов: И вториот тест е негативен, невидливиот противник е победен

„Вечерва ги добив резултатите од вториот тест на Ковид-19. Како и вчерашниот, и денешниот е негативен.И официјално, невидливиот противник е...

Свет14 часа

Руските власти ископале ров околу село за да го заштитат од Ковид-19

Руските власти ископале ров околу оддалечено сибирско село за да го стават во карантин, откако десетици жители се заразиле со...

Регион16 часа

Во Србија шест лица починаа од коронавирус, регистрирани 289 новозаразени

Во последните 24 часа во Србија од ефектите на коронавирусот починаа уште шест лица, додека  регистриранисе  289 новозаразени лица, соопшти...

Македонија18 часа

ДИК со герила-акција во Охрид и Струга: Ти си на ред! Гласај безбедно!

Државната изборна комисија ја води кампањата „Ти си на ред“ за претстојните предвремени парламентарни избори 2020. Со герила-акција, за првпат...

Македонија20 часа

Во просек 13 отсто од тестираните на коронавирус во земјата се позитивни

Во просек 13 отсто од тестираните на Ковид-19 се позитивни, а неделно се прават 8.000 теста, истакна министерот за здравство,...

Македонија20 часа

(Интервју) Бачев: Ќе коалираме со онаа партија што ќе се залага за враќање на уставното име

Поништување на преспанскиот договор, поништување на договорот со Бугарија, враќање на уставното име на државата – се црвените линии под...

Македонија21 час

Обвинителот Бубевски заболен од коронавирус, Фатиме Фетаи е во самоизолација

Обвинителот Гаврил Бубевски, кој беше дел од СЈО, а сега е дел од скопското Обвинителство и ги застапува предметите „Насилство...

Регион21 час

Чедомир Јовановиќ објави фотографија од болница: Уморен сум, сè уште ми е неопходен кислород

Лидерот на српската Либерално-демократска партија ЛДП, Чедомир Јовановиќ, се огласи на „Твитер“ од Клиниката за инфективни болести во Белград, каде...

Македонија21 час

Петмина починати и 78 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на...

Македонија22 часа

(Видео) Санчез: Се надевам дека по 15 јули, Северна Македонија ќе остане со проевропска влада

Се надевам дека по изборите на 15 јули, Северна Македонија ќе продолжи со ваква проевропска влада, влада што ќе остане...

Регион23 часа

(Видео) И покрај забраната, Грција им дозволи влез на српските туристи кои со часови чекале на граница

Грција донесе одлука од денеска од 6 часот наутро повторно да ги затвори границите за Србија по порастот на бројот...

Топ24 часа

Притвор за двајцата скопјани што киднапираа Италијанка

Судот им определи притвор од осум дена на двајцата скопјани што киднапираа Италијанка. Тие се осомничени за кривично дело противправно...

Култура1 ден

Почина легендарниот композитор Енио Мориконе

Познатиот италијански композитор Енио Мориконе почина на 91-годишна возраст. Мориконе се смета за еден од највлијателните филмски композитори од доцните...

Македонија1 ден

Над 7.000 заразени со коронавирус во земјата

Бројот на заразени од коронавирус во земјата надмина 7.000 лица кога вчера беа регистрирани 115 новозаболени. Во моментот активни се...

Досие