Контакт

Свет

Во Пакистан организирана трибина за феминизмот на која ниту една жена не била поканета

Објавено пред

Пакистанскиот совет бил принуден да го преименува и да го реорганизира панелот за феминизмот бидејќи не била поканета ниту една жена.

Кога се дознало дека на панелот во Карачи, со наслов „Феминизам: Друга перспектива“, ќе зборуваат исклучиво мажи, пакистанските власти наишле на жестоки критики на социјалните мрежи. Советот потоа поканил две жени на панелот и го преименувал во „Разбирање на феминизмот“.

Единствената жена чие име било спомнато во оригиналната форма на панелот била водителката на дискусијата, Узма ал-Карим, чие име било ставено на дното на промотивната литература, пишува Би-би-си.

По острата критика на социјалните мрежи упатени до организаторите на панелот, на настанот се додадени две говорнички: феминистката Мехтаб Акбар Рашди и новинарката Катрина Хосеин.

Европа

Се очекува Макрон да објави мерка за нов карантин во Франција

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон денес треба да воведе карантин на национално ниво (локдаун) за да се спречи ширењето на коронавирусот, објавија француските медиуми.

Тие исто така додаваат дека затворањето најверојатно ќе трае четири недели.

Објавата се очекува по рекордниот број на заразени во земјата што доведе до притисок врз болниците, а бројот на смртни случаи исто така е зголемен.

Макрон треба сè да објави вечерва во телевизиско обраќање до нацијата, а во текот на денот треба да одржи состанок со министрите во владата.

Премиерот Жан Кастекс денес се среќава со лидерите на синдикатите и опозициските партии за да ги оправда построгите мерки.

Во големи делови на Франција, вклучително и Париз, е воведен полициски час, но властите велат дека тој не е доволен за да се запре вирусот.

Бројни француски лекари повикаа на целосно заклучување и рекоа дека 58 проценти од креветите за интензивна нега се зафатени.

„Владата не зеде предвид каков беше првиот бран и тие не научија доволно од него“, рече Фредерик Валету, претседател на Француската болничка федерација. Тој повика на заклучување во траење од еден месец, додавајќи дека вториот бран во болничките системи ќе биде уште попоразителен од првиот и дека болниците нема да преживеат без драстични мерки.

Прикажи повеќе...

Свет

Тбилиси вели дека партијата на Саакашвили подготвува револуција по изборите

Објавено пред

Опозициската политичка партија „Грузиско обединето национално движење“ основана од поранешниот претседател Михаил Саакашвили подготвува сценарио за револуција по претстојните претседателски избори, кои ќе се одржат на 31 октомври, изјави на брифингот извршниот секретар на владејачката партија „Грузиски сон – Демократска Грузија“, Иракли Кобахидзе, пренесува ТАСС.

„Имаме информации за кои јавноста треба да знае. Освен што има официјален изборен штаб, Обединето национално движење има т.н револуционерен штаб на чело со криминалецот Вано Мерабишвили [поранешен премиер на Грузија под Саакашвили], чија цел е подбуцнувањ на граѓаните, поттикнување насилство и насочување на политичките процеси на револуционерен курс “, објасни тој.

Според Кобахидзе, владејачката партија очекува провокации низ целата земја.

Тој истакна дека одредена компанија ИПМ, тесно поврзана со опозицијата, во последно време организира анкети, поставувајќи им го на луѓето следното прашање: „Кој облик на протест ќе го сметате за прифатлив ако не бидете задоволни од резултатите на изборите?“,проследено со избор од одговори: „блокирање на владините институции“, „штрајк со глад“ или „употреба на физичка или вооружена сила за исполнување на барањата“.

Грузија регистрираше 48 партии и два блока за учество на претстојните парламентарни избори.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Италијанската полиција употреби водени топови, солзавец и шок-бомби потив демонстрантите во Рим

Објавено пред

За време на протестот на екстремната десница во Рим, против мерките воведени за спречување на ширењето на епидемијата од новиот вид коронавирус, дојде до судир меѓу демонстрантите и припадниците на безбедносните сили, пренесува РТ.

Десничарските екстремисти повторно се собраа во знак на протест против рестриктивните мерки за сузбивање на епидемијата на плоштадот „Попол“, негодувајќи поради полицискиот час што беше воведен од саботата кон неделата.

Преземајќи опсежни безбедносни мерки на и околу плоштадот, безбедносните сили ги контролираа патиштата што водат до Кабинетот на премиерот.

Безбедносните сили интервенираа со водени топови и солзавец врз групата која извикуваше „Слобода, слобода“ и ја скандираше италијанската химна палејќи факли.

Меѓу демонстрантите и безбедносните сили дојде до судири. Демонстрантите фрлаа со камења и шишиња кон безбедносните сили, а палеа и контејнери за отпадоци. Италијанските медиуми наведуваат дека се приведени 16 лица.

Во меѓувреме, за време на протестот на плоштадот „Пополо“, премиерот Џузепе Конте, кој најави нов пакет помош за сопствениците на ресторани кои ќе бидат погодени од најновите мерки, исто така, рече дека се свесни за болката, но дека не го одобрува насилството за време на демонстрациите.

Протестите што започнаа во Италија минатиот викенд како одговор на полицискиот час воведен најпрво во Неапол, а потоа и во Рим, се проширија низ целата земја поради најавата за нови рестриктивни мерки од страна на премиерот Конте во неделата. Насилни инциденти имаше и во Милано, Торино и Трст.

Според истражувањето на јавното мислење на компанијата за истражувања СВГ (SWG), 28 отсто од испитаниците сметаат дека преземените мерки се соодветни на сегашната состојба, 36 отсто ги сметаат за недоволни, додека 25 отсто за прекумерни.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија38 минути

Советот за безбедност ќе одржи седница за состојбата со коронавирусот

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“  утре, 29 октомври, со почеток во 11 часот ќе се одржи...

Свет46 минути

Куба ја регистрира својата втора вакцина против коронавирус

Куба официјално регистрираше втора вакцина против Ковид-19, а испитувањата се очекува да започнат наскоро, објави „Агенсија Кубана де нотисијас“ (АКН)....

Македонија2 часа

Мицкоски: Бремените жени да се ослободат од работа поради загадувањето и пандемијата

Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата на Ковид-19, апелирам бремените жени да се ослободат од работа, и во...

Свет2 часа

(Видео) Меланија Трамп: Медиумите од мојот сопруг направија личност што не је препознавам

Првата дама на САД, Меланија Трамп, вчера одржа говор на предизборен митинг во Пенсилванија – тоа беше нејзино прво соло...

Свет3 часа

Турција остро ја осуди карикатурата на Ердоган во „Шарли ебдо“

Водечките турски претставници ги осудија карикатурите на претседателот Реџеп Таип Ердоган во денешното издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“....

Македонија4 часа

Митко Јанчев повикува на протест за смена на Мицкоски

Митко Јанчев повикува на протест за смена на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.   Поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен...

Свет4 часа

Блумберг донира уште 15 милиони долари за кампања на Бајден

Американскиот милијардер Мајкл Блумберг донира дополнителни 15 милиони долари за претседателската кампања на демократскиот претседателски кандидат Џо Бајден во Охајо...

Свет4 часа

Од коронавирус во светот заразени повеќе од 44.155.000 лица

Повеќе од 44.155.000 лица се заразени од коронавирус во светот, според најновите статистички податоци што ги одржува специјализираната страница worldometers.info....

Свет4 часа

Русија ја поднесе својата вакцина во СЗО за забрзана регистрација

Русија поднесе барање до Светската здравствена организација (СЗО) за забрзана за регистрација и претквалификација на својата прва вакцина против новиот...

Европа4 часа

Ватикан најави божикна прослава на папата на интернет

Божикната прослава на папата Франциско ќе се емитува преку интернет оваа година без лично присуство на јавноста поради пандемијата на...

Свет15 часа

СЗО: Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела

Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела, соопшти Светската здравствена организација (СЗО)....

Македонија15 часа

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, позитивна на Ковид-19

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, објави дека е позитивна на Ковид-19. Таа вели дека нема симптоми и дека се чувствува...

Европа17 часа

Во Италија рекордни 21.994 новозаболени и 221 починат од коронавирус

Во изминатите 24 часа во Италија се регистрирани 21.994 нови случаи на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е...

Македонија18 часа

Во Македонија 628 нови случаи на коронавирус и 15 починати

Во последните 24 часа во Македонија потврдени се 628 нови случаи на коронавирус, починаа 15 пациенти, соопшти Министерството за здравство....

Македонија19 часа

Собранието ги верифицира мандатите на четворицата нови пратеници

Собранието на денешната седница ги верифицираше мандатите на новите чет ворицатапратеници Мирче Аџиоски од ВМРО-ДПМНЕ, Рина Ајдари од ДУИ, Мирослав...

Македонија19 часа

Одобрена набавката на лекот „ремдесивир“, државата ќе потроши 67,5 милиони денари

Владата одобри набавка на лекот „ремдесивир“ за третман на пациенти со коронавирус. За испорака на овој лек во следните пет...

Спорт22 часа

Нови заразени во Вардар, одложен е натпреварот со ПСЖ

Ракометниот клуб Вардар 1961 потврди дека е одложен натпреварот против ПСЖ, во Лигата на шампионите. Вардар, во рамките на 6....

Свет22 часа

Во Русија од утре маските се задолжителни во јавниот превоз, парковите и во лифтовите

Русија од утре воведува задолжително носење маски поради зголемувањето на бројот на случаи со коронавирус. Според уредбата објавена на веб-страницата...

Свет23 часа

(Видео) Муслиманскиот свет го претстави Макрон како сатанист

Францускиот претседател Емануел Макрон беше цел на демонстрантите во исламскиот свет по изјавата по повод објавувањето на карикатурата на пророкот...

Македонија23 часа

Позитивни на Ковид-19 биле 24 отсто од тестираните во текот на изминатата недела

Министерството за здравство информира дека во согласност со извештајот на Институтот за јавно здравје, кој се однесува на периодот од...

Досие