Контакт

Регион

Во Хрватска годишно се фрлаат околу 380 илјади тони храна

Објавено пред

Во Хрватска на годишно ниво се фрлаат околу 380 илјади тони здрава храна, покажуваат податоците земени од студија направена од страна на Европската комисија. Истата студија покажува дека на ниво на Европската Унија, на годишно ниво се фрлаат околу 88 милиони тони храна, изјави координаторката за Хрватска на проектот.

Како дел од проектот денеска во Хрватска била спроведена и панел-дискусија, чија цел била да се едуцираат сите граѓани, вклучувајќи ги и произведувачите на храна, како да придонесат до помало фрлање на храната.

„Често како потрошувачи на храна сметаме дека најголемата количина на фрлена храна доаѓа од супермаркетите и угостители, но 53 проценти од фрлената храна сепак доаѓа од домаќинствата. Статистичките податоци покажуваат дека поголем дел од храната ја фрлаат луѓето кои живеат сами, потоа следуваат луѓето кои живеат во урбаните средини и имаат повисоки примања и семејства со мали деца”, рече хрватската координаторка на проектот, Татјана Поповиќ-Филиповиќ, и додаде дека целта на Европската комисија до 2030 година е да се намали отпадот-храна за 50 проценти.

Регион

Крадци во Албанија бараат потонати антички бродови

Објавено пред

Потонати антички бродови останале со векови на дното на Јадранското и Јонското Море, полни со скапоцености и обложени со школки: денес тие се цел на подморските разбојници.

Од 2006 година, Американската асоцијација за научни истражувања RPM Nautical Foundation идентификуваше четириесет остатоци од бродови долж 450 километри албански брег.

Таму има потонати антички бродови, римски, можеби феникиски, грчки или ирски, понекогаш од VII век пред нашата ера, но исто така и модерни воени бродови. Но, денес, „поголемиот дел од богатството што лежи на длабочина од 20 до 30 метри речиси целосно исчезнало без трага”, вели археологот и историчар на уметноста Неритан Цека.

Според него, „Албанците и странците соработувале во криумчарење на археолошки предмети”.

Тешко е да се процени вкупната вредност на криумчарените антички предмети во Албанија.

На светско ниво се работи за повеќе од 3,5 милијарди евра годишно, според Аурон Таре, Албанец кој претседава со Научно-техничкиот совет на културното наследство при УНЕСКО.

Прикажи повеќе...

Регион

Српски медиуми: Вучиќ добил непристојна понуда од Брисел и ја отфрлил

Објавено пред

Српските медиуми утрово пишуваат дека Брисел му упатил на српскиот претседател, Александар Вучиќ, по пат на дипломатски канали непристојна понуда, односно уцена – продолжување на дијалогот со Приштина, во замена за нови поглавја за членството на Србија во ЕУ. Белград категорично го отфрлил предлогот.

„Скандалозно барање, проследено преку дипломатски канали, во кое за возврат на Србија и се нуди ЕУ да отвори три преговарачки поглавја“, наведува извор за „Телеграф“.

„Новости“ пишуваат дека Белград нема да ги прифати уцените, макар цената да биде замрзнување на процесот за евроинтеграциите на подолго време.

Министерката задолжена за ЕУ, Јадранка Јокимовиќ за „Новости“ вели дека Србија во однос на спроведените активности во областа на владеењето на правото, во поглавјата 23 и 24 реално заслужила отворање на најмалку три нови поглавја, од вкупно седум кои во целост ги подготвила.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Спасени 40 мигранти заглавени во обид да стигнат до Грција

Објавено пред

Турската крајбрежна стража спасила 40 мигранти кои со пловило заглавиле кај брегот на турски западен остров, во обид да влезат на грчка територија.

Турската крајбрежна стража испратила два хеликоптери и брод по повикот за помош што го упатиле мигрантите, пренесе новинската агенција „АП“.

Националноста на мигрантите не е јавно соопштена.

Турската крајбрежна стража годинава пресретна повеќе од 23.500 лица кои се обиделе да заминат за Грција, преку Турција.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија5 минути

Мисијата на ММФ за Македонија: Економската активност се опоравува, но невработеноста сѐ уште е висока

Враќањето на политичката стабилност и напредокот во решавањето на спорот за името со Грција конкретно ги зголеми шансите за отворање...

Македонија2 часа

Земјотерес во Грција изутринава почувствуван и во земјава

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при...

Македонија3 часа

Премиерите на Западен Балкан на појадок кај Курц, Заев ја откажа поканата

Австрискиот канцелар ги повика денеска на работен појадок во Виена премиерите на Западен Балкан. Премиерот Зоран Заев, кој претходно беше...

Македонија14 часа

(Видео) Протестот заврши, за малку избегнат инцидент

По речиси два часа заврши протестот пред Собранието против уставните имени. За малку беше избегнат инцидент меѓу организаторите – движењето...

Спорт14 часа

Зверев го „здроби“ Ѓоковиќ за својот најголем трофеј во кариерата

Александер Зверев стигна до својата најголема победа во кариерата, откако го совлада светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со 6:4/6:3...

Европа17 часа

Европа: Сообраќајките се водечка причина за смртност кај децата

Во Европа на секои шест минути има по една жртва на патиштата, 230 секој ден или 83 000 секоја година,...

Вести18 часа

Нови тврдења: Можно е телото на Кашоги да било изнесено од Турција како багаж

Убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги можно е да го изнеле неговото распарчено тело од Турција како багаж, изјави министерот...

Економија18 часа

Џеф Безос: „Амазон“ ќе банкротира

„Амазон“ еден ден ќе пропадне и ќе банкротира, рекол основачот на оваа компанија, Џеф Безос, кој е најбогат човек во...

Свет20 часа

Папата: Неправдата е изопачен корен на сиромаштијата, богатите се се помалубројни, но побогати

Папата Франциско го криткуваше растот на нееднаквоста во богатството во светот, но и третманот кон мигрантите. Поглаварот на Римокатоличката црква...

Македонија21 час

СЈО истражува криминал при купопродажбата на акциите на „Фершпед“

Специјалното јавно обвинителство води предистражна постапка за купопродажбата на акциите на „Фершпед“ од 2013 година, кога повеќе акционери пријавија дека...

Македонија23 часа

(Видео) Мицкоски: На претседателските избори ќе ги победиме СДСМ

И покрај целокупниот политички терор и покрај сите, закани и уцени кои што ми ги упатуваат мене и моето семејство...

Бегството на Груевски23 часа

Maкедонија нема договор за екстрадиција со Унгарија – Груевски ќе го бараме со други правни акти

Македонија нема склучено меѓудржавен договор за екстрадиција со Унгарија со кој би го побарала експремиерот Никола Греувски да ја издржи...

Свет23 часа

(Видео) Трамп ја посети Калифорнија: Тажно е ова, итно да им се помогне на оние кои се најлошо погодени

Американскиот претседател Доналд Трамп пристигна во Калифорнија за да го испита теренот кој беше погоен од најсмртоносниот шумски пожар во...

Регион24 часа

(Видео) Запалено американското знаме за време на судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Атина

Грчката полиција доцна синоќа се судри со групи маскирани лица во Атина, по завршувањето на протестниот марш за одбелужвањето на...

Свет1 ден

Стејт департмент: Извештаите за убиството на Кашоги се уште не се конечни

Американскиот Стејт департмент издаде соопштение дека владата на сАД не донела конечен заклучок за тоа кој учествувал во убиството на...

Свет2 дена

(Видео) Девојка се разнесе пред полициски пункт во Чеченија

Девојка се разнесе со експлозив пред полициски пункт во главниот град на Чеченија, Грозни. Никој друг не е убиен, ниту...

Бегството на Груевски2 дена

Бугарски „Фокус“: Груевски ја напуштил Унгарија

Според сè уште непотврдена информација, поранешниот македонски премиер Никола Груевски веќе ја напуштил Унгарија, објави бугарската агенција „Фокус“ повикувајќи се на изјава...

Македонија2 дена

(Видео) Револтирана студентка: Доста се криете зад Фејсбук, излезете и кажете дека сакате чист воздух

Доста се криете зад лажни Фејсбук профили и седите по кафулиња, излезете и кажете дека саакате чист воздух , порача...

Македонија2 дена

СЈО: Јанакиески и Божиновски се во притвор поради сознанијата дека планираат бегство

На поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, им е определен...

Македонија2 дена

Клиника за гинекологија: Намален бројот на починати предвреме родени бебиња

Според податоците на Универзитетската клиника за гинекологија и акушертво, годинава е забележан намален процент на смртност на предвреме родените новороденчиња....

Досие