Контакт

Свет

Германија се затвора за велигденските празници

Објавено пред

Германија ги продолжи рестриктивните мерки до 18 април и ги повикува граѓаните да останат дома пет дена за време на велигденските празници во обид земјата да го спречи третиот бран на пандемијата.

„Ние сме во нова пандемија поради ширењето на новите варијанти на коронавирусот. Имаме суштински нов вирус, се разбира од ист тип, но со сосема различни карактеристики, многу посмртоносен, многу позаразен“, рече канцеларката Ангела Меркел.

Според новата одлука, Германија ги продолжува ограничувањата за уште еден месец и воведува некои построги мерки за време на велигденските празници во обид да се запре ширењето на коронавирусот.

Повеќето продавници ќе бидат затворени, а верските служби ќе бидат откажани за велигденскиот викенд од 1 до 5 април.

Собирите, како и рестораните на отворено, ќе бидат забранети од 1 до 5 април, а само продавниците за храна можат да бидат повторно отворени на 3 април.

Покрај тоа, голем број ограничувања што се во сила од крајот на 2020 година, како што се забраната на приватни собири, затворањето на културните објекти и ноќните клубови, се продолжени до 18 април.

„Ситуацијата е сериозна, бројот на случаи експоненцијално расте и креветите на интензивна нега се полнат“, рече канцеларката на прес-конференција по 12-часовните разговори со гувернерите.

Таа рече дека станува збор за експоненцијален раст на епидемијата предизвикан од британскиот вид на вирусот.

Стапката на инфекција во Германија вчера надмина 107,3 ​​случаи на 100.000 жители, со нови 7.700 случаи и 50 смртни случаи.

„Ние сме во трка што побрзо да се вакцинираме“, рече канцеларката. Додаде дека ситуацијата ќе биде подобра кога ќе се вакцинираат повеќе луѓе.

Во Германија, само околу девет проценти од населението се вакцинирани со првата доза на вакцината, а четири проценти ги примиле двете дози.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

(Видео) Корона-забава во БиХ заврши со истрели од митралез

Објавено пред

На местото Кадино Врело во БиХ дошло до пукање за време на корона-забава. Според порталот „Кликс“, еден од присутните на забавата бил славеник, а се прославувал неговиот 18. роденден.

На видеото кое кружи на социјалните мрежи, може да се види забавата и музиката во живо, се додека во еден момент во просторијата не влезе млад човек во црна облека и извика: „Исклучете ја музиката“.

Во рацете има и митралез, а веднаш по влегувањето во просторијата започнува да пука. Тука завршува снимката.

Сараевскиот портал пренесува и дека од полицијата потврдиле оти човекот е уапсен и дека никој не е повреден во инцидентот.

Прикажи повеќе...

Свет

Фаучи: Mожно е да добиете Ковид-19 откако ќе ја примите вакцината, иако тоа не е чест случај

Објавено пред

Доктор Ентони Фаучи, претседател и директор на Националниот институт за алергија и инфективни болести во Америка, во интервју за Си-ен-ен објaснува дали вакцинираните лица може повторно да се заразат со Ковид-19 и дали вирусот може да се шири и по вакцинирањето.

„Да, можно е да добиете Ковид-19 откако ќе ја примите вакцината, иако тоа не е чест случај. Институтот процени дека имало околу 5.800 случаи на новозаразени со коронавирус, од околу 77 милиони вакцинирани лица“, вели тој.

„Иако е невообичаено, гледаме дека се случува и тоа“, објасни Фаучи.

„Како може да се случи ова? Може да биде пред сè неуспех на вакцината, кога телото не дава соодветен имунолошки одговор на вакцината од повеќе причини. Тоа може да биде имунолошки статус, здравствен статус, употреба на лекови или неуспех во чување на лековите. Ова е дополнително зошто треба да носите маски и да се дистанцирате откако сте ја примиле вакцината“, препорачува Фаучи.

Тој дава одговор и на прашањето дали коронавирусот може да се шири дури и по вакцинирањето.

„Првото нешто што треба да го запомните е дека откако ќе се вакцинирате, ризикот од нова зараза е драстично намален. Логично е да го поставите прашањето зошто мерките мора да продолжат да се почитуваат “, додаде Фаучи. Тој на ова прашање одговори со зборовите дека во одредени ситуации, едно лице може да се вакцинира, да нема клинички знаци и да ја шири заразата дури и без да знае за тоа. Вирусот може да се најде во носот и да се пренесе на некој што не бил вакциниран и тоа лице може да се разболи. Поради оваа причина, неопходно е да се носат маски.

Друга добра причина зошто е неопходно да се носат маски е секако фактот дека кружат нови видови на вирусот, а експертите сметаат дека тие се доста загрижувачки. За среќа, вакцината дејствува на некои видови, како што е вирусот што се појави во Велика Британија, но има и други на кои треба да се внимава.

Она на што треба да бидете внимателни е да не заразите случајно некого, а со оглед на тоа што бројот на заразени постојано се зголемува, ова е особено чувствително прашање. Фаучи нагласува дека не сака луѓето да мислат дека ризикот не е драстично намален по вакцината, бидејќи таа е безбедна. Ризикот е мал и луѓето ќе одлучат што сакаат да направат, но мора да се запрашаат колку ризик се подготвени да преземат, заклучи Фаучи.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија испратила повеќе од 100.000 војници на украинската граница

Објавено пред

Повеќе од 100.000 руски војници се собраа по должина на украинската граница и во анектираниот Крим, соопшти кабинетот на европскиот министер за надворешни работи Џозеп Борел по состанокот меѓу европските министри за надворешни работи и украинскиот колега.

Борел вчера на прес-конференција зборуваше за повеќе од 150.000 војници, одбивајќи да го открие изворот за таа бројка. Неговата канцеларија потоа објави исправка без да дава дополнително објаснување за новиот, помал број од над 100.000 војници.

Американски официјален претставник, кој зборуваше за „Ројтерс“ под услов да не се открива неговиот идентитет, рече дека Русија собира десетици илјади војници, но не му е познато дека станува збор за повеќе од 150.000 војници.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет13 минути

Фаучи: Mожно е да добиете Ковид-19 откако ќе ја примите вакцината, иако тоа не е чест случај

Доктор Ентони Фаучи, претседател и директор на Националниот институт за алергија и инфективни болести во Америка, во интервју за Си-ен-ен...

Македонија20 минути

Владата ќе ги разгледа препораките за рестриктивните мерки

Владата денеска на седница ќе ги разгледа препораките на Комисијата за заразни болести за продолжување на рестриктивните мерки до 27...

Регион31 минута

Грчки министер за туризам: Целата земја е безбедна

Грчкиот министер за туризам Харис Теохарис ги објави плановите на владата за вакцинирање на 280.000 работници во туристичкиот сектор во...

Свет52 минути

Научници за носењето маски на отворено: Престојот надвор е многу побезбеден

Пандемијата предизвика позната глетка во многу градови низ светот – луѓе кои шетаат, возат велосипед или седат во парк со...

Македонија2 часа

Македонија во мај добива 119.000 дози, ЕУ ќе испрати 651.000 вакцини за регионот

Австрија потврди дека ЕУ планира да дистрибуира 651.000 дози вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус во шест земји од...

Македонија13 часа

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа14 часа

Прага бара руската амбасада да го ослободи објектот, на таа локација ќе се прави парк

Властите во Прага бараат руската амбасада во Чешка да го напушти просторот што моментно го зафаќа на површина од пет...

Македонија15 часа

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа18 часа

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија18 часа

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија18 часа

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Македонија20 часа

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој...

Економија22 часа

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква...

Македонија22 часа

Филипче: Состојбата со новозаразени е стабилна, бројот на пациенти намален

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал состанок со директорите на клиниките и на ковид-центрите на кој била направена...

Македонија1 ден

Границата со Грција останува затворена за македонските граѓани, Србите можат да патуваат преку Бугарија

Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Северна Македонија. За нив, владата во...

Регион1 ден

Словенија ги ублажува мерките, до 100 луѓе ќе можат да се соберат на едно место

Словенија полека ги олеснува мерките, па од денес е во сила одлуката на владата дека можат да се соберат до...

Македонија1 ден

Денеска во Македонија пристигнуваат 10.000 вакцини на „Фајзер“

Попладнево се очекува да стигнат 10.000 вакцини на „Фајзер“, а според најавите, уште толку ќе пристигнат и следната недела. Вакцините...

Европа1 ден

Макрон: Санкциите не се доволни за Русите, треба остро да се разговара со нив

Тензиите на руско-украинската граница се неприфатливи, смета францускиот претседател Емануел Макрон, тврдејќи дека санкциите против Русија не се доволни. „Денешната...

Свет2 дена

Убиецот кој застрела осум луѓе во „Федекс“ го купил оружјето легално

Момчето кое уби осум лица со огнено оружје во објект на „Федекс“ во Индијанаполис, САД, а потоа изврши самоубиство, купил...

Свет2 дена

Келин: Руските власти нема да дозволат Навални да умре во затвор

Рускиот амбасадор во Велика Британија, Андреј Келин, изјави денеска во интервју за Би-Би-Си дека власта нема да дозволи Алексеј Навални...

Досие