Контакт

Свет

Горили во зоолошка во САД заразени со коронавирус

Објавено пред

Коронавирус е потврден кај горили во зоолошка градина во Атланта, во сојузната американска држава Џорџија.

Во соопштението од зоолошката градина се вели дека горилите имале симптоми како што се кашлање, течење на носот и губење на апетитот.

По земени брисеви од уста, нос и примерок од столицата, резултатите покажале дека се позитивни на коронавирус.

Од зоолошката не дале податоци за бројот на горили заразени со Ковид-19. Американските медиуми наведуваат дека 13 од 20 горили се заразени со вирусот.

Ковид-19 беше дијагностициран во јануари кај две горили во зоолошката градина во Сан Диего.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Скандал во Англија: 43.000 луѓе наводно добиле неточни резултати од ковид-тестови

Објавено пред

Во лабораторија во Англија прекинати се тестирањата на Ковид-19 по појавувањето сомнежи дека речиси 43.000 луѓе можеби добиле неточни резултати од тестот.

Поведена е истрага по појавувањето информации за луѓе што добиле негативни резултати на ПЦР-тестот во лабораторија во Вулверхемптон откако претходно биле позитивни на уредот со кој се спроведува тестирањето.

Се проценува дека во таа лабораторија биле спроведени 400.000 теста и дека речиси 43.000 луѓе добиле неточни резултати од 8 септември до 12 октомври.

„Во рамките на нашата истрага соработуваме со компанијата NHS Test and Trace за да ги идентификуваме лабораториските технички проблеми што довеле до тоа луѓето да добијат неточни ПЦР-резултати“, рече Вил Велфер од британската Агенција за здравствена безбедност.

Од клиниката во чија лабораторија се откриени погрешни резултати велат дека целосно соработуваат со Агенцијата.

Прикажи повеќе...

Европа

Аеродромот во Виена станува првиот зелен аеродром во Европа

Објавено пред

Аеродромот во Виена e на пат да стане првиот зелен аеродром во Европа бидејќи во моментот во него се создава најголемата фотоволтаична централа во Австрија.

На површина од 24 хектари ќе бидат поставени 55.000 фотоволтаични панели.

Со инвестиција од 20 милиони евра аеродромот планира годишно да произведува речиси 30 милиони киловат-часа електрична енергија, што е една третина од сегашната потрошувачка.

Постројката треба да биде завршена и ставена во функција напролет.

Директорот на аеродромот, Гинтер Офнер, рече дека со овој проект аеродромот во Виена се движи кон тоа да стане првиот зелен аеродром во Европа, неутрален на јаглероден диоксид.

Прикажи повеќе...

Свет

Бил Клинтон хоспитализиран на интензивна нега

Објавено пред

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон е хоспитализиран во Калифорнија под сомнение за инфекција на крвта.

Си-ен-ен објави дека Клинтон (75) е сместен на одделот за интензивна нега. Неговата состојба не е поврзана со претходни проблеми со срцето или Ковид-19.

„Станува збор за инфекција на уринарниот тракт, што се прошири во неговиот крвоток“, велат лекарите за Си-ен-ен.

„Во вторникот вечерта, поранешниот претседател Бил Клинтон беше примен во болница за лекување инфекција, која не е Ковид-19. Тој закрепнува, добро е расположен и благодарен им е на лекарите, медицинските сестри и на персоналот што му дадоа одлична нега“, објави неговиот портпарол Ангел Урена на „Твитер“.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија3 часа

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија3 часа

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија3 часа

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија21 час

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Македонија23 часа

Град Скопје ќе им додели по 100.000 денари на семејствата на загинатите во пожарот во Тетово

Поради трагичниот пожар во модуларната ковид-болница во Тетово, Советот на Град Скопје се состана уште еднаш за да гласа за...

Македонија24 часа

Заврши привремениот престој во земјата за група Авганистанци, заминаа за Франција

Група од 10 граѓани од Авганистан, кои привремено беа згрижени во Македонија, заминаа синоќа од Меѓународниот аеродром „Скопје“. Прибежиште им...

Економија1 ден

(Видео) Заев: Спроведуваме политики што обезбедија стабилност и раст и во услови на Ковид-19

Западен Балкан во постковид-светот: Кој е вистинскиот пат до стабилност и просперитет?, е темата на самитот на Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО формира нов експертски тим за утврдување на потеклото на коронавирусот

Светската здравствена организација формира нова експертска група за тестирање опасни патогени, која, како што проценува, е последна шанса да се...

Свет1 ден

Курц: Не сум робот, туку човек со грешки и мани

Лидерот на Австриската народна партија (ОВП), Себастијан Курц, кој поднесе оставка на функцијата канцелар поради истрагата против него и луѓето...

Регион1 ден

Мирна ноќ во Косово и Метохија – повлечени барикадите

Ноќта во Косово и Метохија помина мирно. Барикадите што граѓаните од северот на Косово и Метохија ги поставија во текот...

Регион1 ден

Вучиќ: Ќе го одбраниме нашиот народ на Косово и Метохија, нема повлекување

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави фотографија на својот инстаграм-профил под која напиша: „Ќе ги браниме нашите луѓе на Косово...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку петмина загинати во нападот во Норвешка, напаѓачот е Данец

Најмалку пет луѓе загинаа во вчерашниот напад во Норвешка, а уште двајца се повредени, јавија локалните медиуми. Меѓу повредените, кои...

Свет1 ден

(Видео) Пожар во зграда на Тајван, 25 загинати и 44 се повредени

Најмалку 25 луѓе загинаа, а 44 се повредени во пожар што зафати 13-катна зграда во јужниот дел на Тајван. Зградата...

Регион1 ден

Докторка од Словенија за 50 евра издавала лажни потврди за прележан Ковид-19

Докторка од Помурје во Словенија издавала лажни потврди за прележан коронавирус за 50 евра. Случајот го истражува и Лекарската комора...

Европа2 дена

(Видео) Маж со лак и стрела извршил напад во Норвешка, има повеќе загинати и повредени

Маж бил уапсен откако повредил неколку луѓе со лак и стрела во Конгсберг, Норвешка, а полицијата во меѓувреме ја евакуирала...

Свет2 дена

СЗО ja запре постапката за итно одобрување на „спутник В“

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека е прекината постапката за итно одобрување на руската вакцина „спутник В“ бидејќи недостасува одредена...

Македонија2 дена

12 починати, регистрирани 412 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.567 тестирања,...

Македонија2 дена

Влада: До 50 проценти присуство на публика на настани во затворено, услов се две дози на вакцина

Владата на денешната 112-та седница, врз основа на препораки на Комисијата за заразни болести донесе повеќе заклучоци и одлуки за...

Топ2 дена

19-годишно момче од Тетово испраќало порнографски снимки на малолетно девојче

19-годишно момче од Тетово се сомничи за прикажување порнографски материјал на дете, соопшти полицијата. СВР Тетово поднесе кривична пријава против...

Досие