Контакт

Свет

Група за религиска слобода ќе се бори против користењето на Библијата за Вселенските сили на САД

Објавено пред

Воената фондација за религиска слобода (МРФФ) вети дека ќе се бори против користењето на Библијата за Вселенските сили на САД и се заканува со правно дејство ако ритуалот не биде напуштен, пренесува „Спутник“.

МРФФ во изјавата рече дека примила бројни поплаки од навредени припадници на воениот и цивилниот персонал во Министерството за одбрана откако Националната катедрала во Вашингтон ја благослови, како што ја нарече, службената Библија на новоформираните Вселенски сили.

Вселенските сили се нова воена служба на САД, основана во рамките на Воените сили во декември 2019 година за обука и опремување за операции поврзани со вселената. Околу 16.000 цивилни службеници и воздухопловци од Вселенската команда на воздухопловните сили ќе бидат распоредени во новата единица оваа година.

Катедралата твитна фотографија од отец Рандолф Маршал, кој ја благослови Библијата во неделата заедно со генерал-мајорот Стивен А. Шаик, шеф на капеланите на американските воени сили, кој беше во целосна униформа.

Исто така, беше објавено дека Библијата, донирана од Библискиот музеј во Вашингтон, ќе се користи за заклетва на командантите на Вселенските сили, вклучувајќи го и генералот Рејмонд како прв началник на вселенските операции. Од соопштението не беше јасно дали офицерите ќе можат да се откажат од оваа церемонија.

Употребата на Библијата или која било друга религиска книга на воените заклетви е личен избор во САД. Сегашниот началник на Генералштабот на воздухопловните сили, генерал Дејвид Л. Голдфејн, и неговиот претходник, генералот Марк Велш, беа фотографирани со рака врз Библијата на нивните церемонии на заклетва.

Сепак, според клаузулата за слободно практикување на религијата во прирачникот за воздухопловните сили, лидерите на сите нивоа не смеат да поддржуваат или не одобруваат или да го продолжат привилегираниот  третман на која било религија, вера или отсуство на религија.

МРФФ тврди дека благословот на Вселенските сили ги крши тие упатства. Групата, исто така, вети дека ќе поднесе тужба до секретарот за одбрана, Марк Еспер, и ќе им помогне на оние кои ќе поднесат свои жалби до Министерството за одбрана.

„Ако не успеат жестоките обиди на МРФФ да ги употребат сите административни лекови на Министерството за елиминирање на оваа фундаменталистичка христијанска тиранија и угнетување, МРФФ планира да го однесе овој случај во Сојузниот суд во Северна Вирџинија“, се вели во соопштението.

Европа

ЕУ подготвува тужба против „Астразенека“ поради кршење на договорот за испорака на вакцини

Објавено пред

Европската комисија се подготвува да преземе правни активности против „Астразенека“, објави „Политико“, повикувајќи се на пет неименувани европски дипломати.

Вчера на состанокот на европските дипломати повеќето европски земји потврдија дека ќе поддржат тужба против „Астразенека“ за кршење на договорот за испорака на вакцини до членките на ЕУ, наведува „Политико“.

Идејата зад тужбата е да се принуди „Астразенека“ да ги достави вакцините што ги вети во договорот со Европската Унија, објави „Политико“, повикувајќи се на дипломатски извори.

„Астразенека“ предизвика негодување во ЕУ во јануари кога соопшти дека нема да може да ѝ го достави на Унијата бројот на дози за кои првично се обврза.

До крајот на првиот квартал, таа испорача 30 милиони дози во земјите на ЕУ, а не 100 милиони колку што беше договорено.

Тој недостаток се одрази врз кампањите за вакцинација низ цела ЕУ, пишува „Политико“.

Компанијата соопшти дека ќе испорача околу 70 милиони дози до крајот на вториот квартал, до кога требаше да бидат доставени сите 300 милиони дози според договорот со ЕУ.

Прикажи повеќе...

Европа

На Крим уапсен Русин за откривање државна тајна на Украина

Објавено пред

Федералната служба за безбедност на Русија (ФСБ) уапси руски државјанин во Севастопол, кој ѝ ги предаваше на Украина податоците за активностите на Црноморската флота, пишуваат руските медиуми.

„Во Севастопол е уапсен државјанин на Русија, кој наменски собирал и доставувал до Главната управа за разузнавачки работи на Министерството за одбрана на Украина податоци за активностите на Црноморската флота, кои се државна тајна. Протекувањето на овие податоци надвор од земјата може да ја оштети нејзината одбранбена способност “, се вели во соопштението на Федералната служба за безбедност.

Против ова лице е поведена кривична постапка.

Прикажи повеќе...

Свет

Нема трага од исчезнатата подморница со 53 лица, во потрагата се вклучија повеќе земји

Објавено пред

Шeст индиски воени бродови ја бараат индонезиската подморница со 53 члена на екипажот, која исчезна вчера во водите недалеку од Бали, пренесува Би-би-си. Покрај бродовите, во потрагата е вклучен и хеликоптер. Вкупно, околу 400 лица се вклучени во потрагата.

Сингапур и Малезија досега биле вклучени во потрагата, а Америка, Австралија, Германија и Франција понудиле помош, известува Би-би-си.

Вчера, индонезиското Министерство за одбрана објави дека е пронајдена нафтена дамка во областа каде што подморницата изгубила контакт, пишува АФП. Би-би-си пишува дека сè уште не е познато дали оваа трага е поврзана со оштетување на резервоарот за гориво или е сигнал од екипажот. Според некои информации, исчезнувањето на подморницата се случило откако тие побарале дозвола да се нурнат во подлабоки води.

„Знаеме дека оваа област е доста длабока“, изјави за „Франс прес“ адмиралот на морнарицата Џулиус Виџојоно.

Подморницата КРИ „Нангака-402“ од германско производство со 53 члена на екипажот спроведувала вежба за торпедо во водите северно од Бали.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Вакцинирани лица во старски дом во Америка масовно се заразиле со нов вид на вирусот

Случаи на Ковид-19 „експлодирале“ во март во пензионерски дом во САД каде што голем дел од корисниците биле вакцинирани, откако...

Македонија17 часа

Рашковски, од куќен притвор, ќе оди во затворот во Шуто Оризари, одлучи Кривичниот совет

Кривичниот совет ја преиначи одлуката и, наместо куќен притвор, на ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, и на сопственикот на...

Македонија18 часа

Нови 627 случаи на Ковид-19, починати се 47 лицa

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа, од направени...

Македонија19 часа

Инспекторите утврдија дека немало прекршувања за гласањето во скафандери

Не се констатирани неправилности и протоколите се обезбедни од страна на Собранието, извести Државниот инспекторат за труд по направениот вонреден...

Македонија20 часа

Владата за комплексот спроти „Холидеј ин“: Ќе се гради ако е во согласност со Законот за градење

Одобрението за градба се издава доколку се исполнети сите услови пропишани во Законот за градење, изјави владиниот портпарол Душко Арсовски, прашан...

Македонија21 час

Шилегов: Го остваруваме 40 години стариот сон на скопјани за трамвај, обезбедувајќи систем подобар од трамвајот

Со денешното потпишување на договорот за заем меѓу Град Скопје, Министерството за финансии и Европската банка за обнова и развој...

Топ22 часа

(Видео) 12-годишно девојче тепа врснички во Велес, во полиција повикан и родителот

Малолетничка од Велес нападна врсничка, а настанот беше снимен со мобилен телефон и објавен на социјалните мрежи. Видеото на кое...

Македонија23 часа

Филипче: Иако бројките на заразени се намалуваат, периодов мора да бидеме претпазливи

Мерките даваат резултати, оцени министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната утринска координација со директорите на клиниките. На состанокот се...

Македонија24 часа

Обвинeние за Вера Иванова, за аферата со дијализа

До кривичниот суд во Скопје поднесено е обвинение против Вера Иванова поради сторени кривични дела перење пари и злоупотреба на...

Македонија24 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека Богдановиќ седел во кафеана додека сите се под клуч, тој демантира

Саша Богдановиќ вчера беше во кафеана, го служеа келнери, додека сите останати се под клуч и полициски час, обвини денеска...

Регион1 ден

Рама: Мини шенгенoт е можност за отстранување на границите меѓу Албанија и Косово

Албанскиот премиер Еди Рама го гледа мини шенгенoт како можност за, како што рече, отстранување на границите меѓу Албанија и...

Топ1 ден

Детали за убиството во Струга: Ја избол сопругата до смрт додека биле на гости кај пријатели

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга синоќа изврши увид во стан во Струга каде што маж си ја...

Свет1 ден

(Видео) Дерек Човин прогласен за виновен за убиството на Џорџ Флојд, ова е моментот на изрекување на пресудата

Поротата синоќа донесе пресуда во врска со убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Полицаецот Дерек Човин е виновен по сите точки...

Свет1 ден

Зеленски му предложи на Путин да се сретнат во Донбас

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, преку видеопорака го повика рускиот претседател Владимир Путин да се сретнат каде било во Донбас....

Топ2 дена

Стружанец си ја убил сопругата со нож и се обидел да се самоубие

Стружанец ја убил својата 34-годишна жена по расправија. Убиството се случило доцна вечерва. Според првичните информации од увидот на полицијата,...

Македонија2 дена

Продолжени мерките за ограничување на движењето до 27 април

Владата донесе одлука со која постојните мерки за ограничување на движењето и за другите рестрикции и мерки за примена на...

Македонија2 дена

Бесплатни ковид-тестови за туристи што ќе престојуваат во државата

Со мерката 7 од шестиот антиковид-пакет на Владата ќе бидат обезбедени бесплатни ковид-тестови за странски туристи што ќе престојуваат во...

Спорт2 дена

Навивачите на Челси ја добија битката – клубот подготвен да ја напушти Суперлигата?

Дел од навивачите на Челси јасно го кажаа своето мислење за новата Европска Суперлига, откако го блокираа автобусот на својот...

Македонија2 дена

Филипче: Капацитетот на производство на Институтот „Торлак“ е милион дози на месечно ниво

Министерот за здравство, Венко Филипче, во рамките на денешната посета на Белград имаше предвидено и посета на Институтот „Торлак“, каде...

Македонија2 дена

Нови 766 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирање, а регистрирани се 766 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Досие