Контакт

Свет

Гугл со тужба против руски хакери кои заразиле повеќе од милион уреди

Објавено пред

„Гугл“ презеде акција против хакерски операции за кои се верува дека заразиле повеќе од милион уреди.

Технолошкиот гигант ќе ги тужи двајцата Руси кои наводно стојат зад нападот, објави „Сан“.

Станува збор за озлогласен малициозен софтвер познат по преземањето контрола врз оперативните системи Виндоус на компјутерите.

Кога ќе влезе малициозен софтвер, крадците можат да украдат податоци, детали за поединци, но и да користат машина за „минирање“ на криптовалути.

Злонамерниот напад се шири на илјадници уреди на дневна основа.

„Гугл“ соопшти дека ја запрел операцијата на хакирање со отповикување на околу 63 милиони документи на „Гугл“ откриени дека споделуваат „Глуптеб“, повеќе од 1.100 сметки на „Гугл“ и 870 реклами на „Гугл“.

Сепак, „Гугл“ предупредува дека сајбер-криминалците зад нападот презеле чекори за да ја одржат мрежата поврзана.

„Ги разбираме и препознаваме заканите со кои се соочува интернетот и правиме се што можеме за да ги решиме“, изјавија од американскиот технолошки гигант.

Свет

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени на границата меѓу Монголија и Кина

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди пограничниот регион на Монголија и Кина, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC).

Според ЕМСЦ, земјотресот се случил на длабочина од пет километри, пренесува Ројтерс.

Британската агенција не соопштува дали има податоци за евентуални жртви, повредени или материјална штета.

Прикажи повеќе...

Свет

Голема трагедија на француските Алпи – животот го загуби петгодишно девојче

Објавено пред

Страшна несреќа се случила на француските Алпи кога 40-годишен маж додека скијал налетал на петгодишното девојче Офелија од Британија и го убил на лице место!

Според британските медиуми, несреќното дете било на патеката за скијање кога на неа налетал маж со голема брзина.

Девојчето, како што е соопштено, немало шанси да преживее поради екстремно тешките повреди, а на пат кон болница починало.

Трагедијата се случила во луксузното одморалиште Флен, кое се наоѓа на околу 80 километри од швајцарскиот град Женева. Малата Офелија живеела со семејството во тој град.

Непосредно пред да го изгуби својот живот, таа скијала со уште четири деца кои стоеле недалеку од инструкторот на самиот раб на патеката.

– Се работи за човек кој очигледно бил добар скијач, волонтирал како пожарникар, но очигледно се движел со голема брзина – рекол обвинителот од блискиот Боневил и открил дека против човекот ќе биде спроведена постапка за убиство, пред се поради загрозување на безбедноста.

Обвинетиот 40-годишен маж ќе добие казна од најмалку пет години затвор, како и парична казна од околу 65.000 евра.

Медиумите јавуваат дека семејството на малата Офелија е во исклучително тешка ситуација и дека моментално работат на изнаоѓање психолошка поддршка за нив, пред да пристигнат назад во Женева.

Инаку, максималната дозволена брзина на делот каде што загина детето е 48 километри на час, но човекот се движел многу побрзо од тоа.

Прикажи повеќе...

Свет

Беспилотни летала над шведските нуклеарни централи – во тек е истрага

Објавено пред

Шведската безбедносна служба поведе истрага во врска со беспилотните летала кои беа видени како прелетуваат над три шведски нуклеарни централи, се наведува во денешното соопштение на службата на оваа земја.

Според агенцијата „Ројтерс“, шведската полиција распоредила патроли и хеликоптери во близина на нуклеарната централа Форсмарк во потрага по дронот што прелетал над тие локации во петокот, но не успеале да го фатат.

Во соопштението се наведува и дека дронот бил голем и способен за работа.

Безбедносната служба во соопштение наведува дека беспилотни летала денеска биле забележани и над другите две шведски нуклеарни централи, во Оскаршамн и Рингхалс.

„Безбедносните закани за Шведска се зголемија со пошироки и подлабоки разузнавачки закани“, се вели во соопштението на Службата за безбедност.

Како што се наведува, околу 30 отсто од вкупното производство на електрична енергија во Шведска доаѓа од три електрани.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија4 часа

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија6 часа

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија7 часа

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија7 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет7 часа

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт8 часа

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија8 часа

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување,...

Регион8 часа

Од денеска сите Грци постари од 60 години мора да се вакцинираат или ќе платат казна

Во Грција од денеска стапуваат во сила мерките за изрекување казни за лица над 60 години што не се вакцинирани...

Свет9 часа

Научниците утврдија зошто некој природно подобро се бори со вирусот

Утврдено е дека една третина од луѓето во Европа може полесно да се борат со инфекцијата со коронавирус. Идентификуван е...

Свет10 часа

Aвстриска министерка со босанско потекло осомничена за плагијат

Познатиот ловец на плагијати Стефан Вебер најде нова жртва во австриската политика – министерката за правда Алма Задиќ, кој тврди...

Свет10 часа

Вонредна состојба во повеќе американски држави – најави за невреме и поплави

Снежна бура донесе снег и мраз во делови од САД и Канада. Откажани се илјадници летови, а електричната енергија е...

Македонија19 часа

Собранието го изгласа новиот состав на Владата

Со 62 гласаа „за“, 46 „против“ и без возджани Собранието го избра новиот состав на Владата. Нов премиер ќе биде...

Македонија1 ден

Петков: Не постои македонско малцинство во Бугарија

Никогаш јас или други членови на бугарската влада немаат разговарано со амбасадата на САД во Бугарија за признавање на т.н....

Македонија1 ден

1.348 нови случаи на Ковид-19 и осуммина починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.141 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи на...

Европа1 ден

Во Австрија од февруари задолжителна вакцинација, парични казни за оние што ќе одбијат

Австрија ќе воведе обврска за вакцинирање против коронавирус за возрасните граѓани на почетокот на февруари, а во исто време се...

Регион1 ден

(Видео) Ѓоковиќ ја напушти Австралија

Новак Ѓоковиќ е депортиран од Австралија. Во придружба на австралиската гранична полиција, тој денеска се качи на летот што требаше...

Топ1 ден

Инцидент на инфективно одделение во Охрид, физички нападната вработена

Едно лице физички нападнало вработена во Инфективното одделение во Охрид, информира полицијата. Имено денеска во 09.19 часот, во СВР Охрид...

Свет1 ден

(Видео) Значителни штети по цунамито во Тонга, САД и Нов Зеланд нудат помош

Цунамито предизвикано од вулканската ерупција во островската држава Тонга предизвика значителна штета во главниот град на архипелагот. Како што изјави...

Топ1 ден

Малолетници затекнати на забава во тетовски клуб, четворица биле под дејство на акохол

26 малолетни лица биле затекнати во угостителски објект во Тетово, кај дел од нив според полицијата бил констатиран алкохол во...

Досие