Контакт

Свет

Г7 во Лондон: Конечно повторно на иста маса

Објавено пред

Состанокот на министрите за надворешни работи на Г7 – Велика Британија, Франција, Германија, Италија, САД, Канада и Јапонија, кои се собраа на едно место за првпат во последните две години, продолжува денес во Лондон, а ќе биде дискутирано за новите начини да се одбрани меѓународното право.

Дискусиите за кризата во Мјанмар, како и за односите со Русија, Кина и Иран, ќе ги води британскиот министер за надворешни работи, Доминик Раб, кој оцени дека собирот е добра можност да се разговара за заедничките предизвици и растечките закани, пренесува Би-би-си.

За време на вчерашната средба на министерот за надворешни работи на Велика Британија, Доминик Раб, и на САД, Ентони Блинкен, беше наведено дека е потребно зајакнување на глобалниот сојуз на слободарските земји, дека Кина да не треба да биде запрена, но дека Пекинг мора да прифати да ги почитува правилата.

На денешните состаноци ќе се разговара за ситуацијата во Мјанмар и преземање на поодлучни мерки против воената хунта, кои вклучуваат поостри санкции, поддршка за спроведување на ембаргото за оружје и поголема хуманитарна помош.

Во вториот дел од денешните дискусии, темите ќе бидат Русија и прашањата како да се одговори на распоредувањето на руски трупи по должина на границата со Украина и третманот на опозицискиот лидер Алексеј Навални.

Доминик Раб претходно објави дека Г7 треба да размисли за воспоставување заедничка служба за борба против руската дезинформација и пропаганда.

Како дел од продлабочувањето на односите на Велика Британија со земјите од Индо-пацифичкиот Регион, официјалните претставници на Индија, Австралија и Јужна Кореја беа поканети да присуствуваат како гости на тридневниот самит.

„Британското претседателство со самитот Г7 е можност да се соберат претставници на отворени, демократски општества и да покажат единство во време кога треба заедно да се соочиме со предизвици и растечки закани“, рече Доминик Раб, пренесува „Ројтерс“.

Велика Британија, која е ротирачки претседател на Г7, смета дека оваа недела е шанса да се потврди влијанието на Западот и да се решат прашања како што се закрепнување од коронавирусот, климатските промени и односите со Кина и Русија, пренесува „Ројтерс“.

Раб и Блинкен исто така треба да ги постават темелите за првото планирано патување на американскиот претседател Џо Бајден во странство од стапувањето на должноста. Во тој контекст, „Ројтерс“ забележува дека самитот на лидерите на Г7, што се одржува во јуни во Велика Британија, треба да ја оживее соработката меѓу тие традиционални сојузници.

Свет

(Видео) Голем пожар во магацин за пиротехника во Москва предизвика силни експлозии

Објавено пред

Избувна пожар во магацин за пиротехника во Москва, при што се случија низа експлозии. Огнот зафати петарди и други уреди исполнети со барут, соопшти Службата за итни ситуации. Нема информации за евентуални жртви во пожарот.

Бело сив густ чад излегува од магацинот и лебди над градот. Сообраќајната полиција излегла на местото на експлозијата, а руското Министерство за вонредни состојби потврди дека во магацинот има пожар.

Очевидци пријавија пожар и експлозии во областа на насипот Лузњец. Поради пожарот, сообраќајот е ограничен.

„ Според прелиминарните податоци, пожарот зафатил површина од 150 квадратни метри, а потоа се проширил на блиската зграда“, наведува извор на ТАС С.

Пожарникарите побараа дополнителни единици бидејќи пожарот сè уште е надвор од контрола.

Прикажи повеќе...

Свет

Меркел: Причина за срам за Германците е денот кога нацистичка Германија го нападна СССР

Објавено пред

Денот кога нацистичка Германија го нападна Советскиот Сојуз е причина за срам за Германците, рече германската канцеларка Ангела Меркел во обраќањето објавено на веб-страницата на германската влада.

„ За неколку дена, 22 јуни ќе ја одбележи годишнината од нападот на нацистичка Германија врз тогашниот Советски сојуз. По германскиот напад врз Полска во 1939 година, започна Втората светска војна, две години подоцна Германија го отвори следното страшно поглавје. За нас Германците, тој ден е причина за срам “, рече Меркел.

Таа додаде дека Германија признава дека сноси одговорност за злосторствата на нацистичкиот режим.

„ Тоа вклучува постојано сеќавање на она што се случило. Тоа не смее да се заборави. Тоа им го должиме на милиони жртви и нивните потомци. Од таа одговорност, расте нашата должност да дејствуваме во име на мирот и меѓународниот поредок, засновани на правила“, истакна Меркел.

Таа додаде дека и покрај ужасите од војната, народите од поранешниот Советски Сојуз подадоа рака на помирување кон нејзината земја.

„Длабоко сме благодарни за тоа“, рече канцеларката.

Според неа, Германија е тесно поврзана со Русија преку историски и економски врски и потребно е да се одржи дијалог со Москва, и покрај постојните несогласувања.

Претходно германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер изјави дека војната на нацистичка Германија против СССР е крваво варварство. Како што рече, во Втората светска војна никој не страдал повеќе од народите на поранешниот Советски сојуз.

Прикажи повеќе...

Свет

Лукашенко: Ако забрануваат тие, тогаш и ние не примаме авиони од Украина

Објавено пред

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, најави дека Минск нема да прифаќа авиони од Украина. Ова е одговор на одлуката на Киев за забрана за влез на белоруски авиони во украинскиот воздушен простор.

„ Бидејќи Украина го затвори воздушниот простор за нас, тогаш ние едноставно нема да прифаќаме авиони од Украина“, рече Лукашенко.

Украина претходно најави дека ќе го откаже воздушниот сообраќај со Белорусија од 26 мај, по ситуацијата со слетувањето на авионот на компанијата „Рајанер“ во Минск и го ограничи користењето на нејзиниот воздушен простор од белоруските авиони.

Aвионот на компанијата „Рајанер“, кој леташе од Атина за Вилнус, принудно слета на 23 мај на аеродромот во Минск, поради најава дека е поставена бомба. По тој повод беше уапсен новинарот Роман Проташевиќ, како и неговата девојка Софија Сапегаи, со која отпатуваше по одморот во Грција.

Информацијата за бомбардирањето не беше потврдена, но против Проташевиќ беше покрената кривична постапка по повеќе основи, вклучително и за „организирање масовни немири“.

Тој се соочува со затворска казна од 15 години и е на списокот на лица вклучени во тероризам во оваа земја.

Проташевиќ неодамна се покаја, велејќи дека знае каква штета и нанел на државата и дека сега сака да ја подобри состојбата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Индискиот сој потврден кај уште едно лице во земјава

Уште еден случај на индискиот сој на коронавирус е потврден во земјава. Се работи за уште еден Македонец кој дошол...

Топ4 часа

Починат затвореник пронајден во кумановскиот затвор

Во затворот „Кшање“ во Куманово ноќеска бил пронајден мртов 58-годишен затвореник од с.Старо Нагоричане. „ На 19.06.2021 во 02.45 часот...

Македонија6 часа

Еден починат и четири нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени четири нови случаи на коронавирус, едно лице почина, а 68 оздравеа, соопшти...

Македонија6 часа

Филипче: Не е вистина дека пациенти не се оперираат и дека скопските клиники се во колапс

Не е вистина дека пациенти не се оперираат и системот на скопските клиники е во колапс, тврди министерот за здравство,...

Македонија7 часа

Пендаровски и Вселенскиот Патријарх разговараа за решавање на статусот на МПЦ

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Истанбул, Турција, се сретна со Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов Рим и Вселенски...

Спорт10 часа

Македонците за четири дена го „испиле целото пиво“ во Букурешт

Фудбалската репрезентација на Македонија, во четвртокот, го напушти Букурешт и се пресели во Амстердам, каде ќе го одигра последниот натпревар...

Свет10 часа

(Видео) Трамп се огласи за спремните одговори на Бајден: Затоа државата оди по ѓаволите

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, се огласи за видеото на кое се гледа неговиот наследник, Џо Бајден, со спремни...

Македонија10 часа

За еден ден казнети 627 возачи за брзо возење

Полицијата за еден ден казни 627 возачи за брзо возење на територија на целата држава, соопшти Министерството за внатрешни работи....

Регион11 час

САД ја поздравија Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора

Американскиот Стејт департмент ја поздрави Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора во петокот. „Позицијата на САД во...

Топ24 часа

300 килограми кокаин во пакувања од „Чикаго булс“ и ПСЖ, македонски државјанин уапсен во Драч

Околу 300 килограми кокаин во пакувања со амблемите на спортските тимови „Чикаго Булс“ и „Париз Сен Жермен“, но и луксузниот...

Свет1 ден

Во Русија откриена нова опасна мутација на Ковид-19

Руската Федерална медицинско-биолошка служба (ФМБА) открила нова мутација на коронавирусот, способна да ја намали ефикасноста на медицинските третмани и превентивните...

Спорт1 ден

Премиерот најави промена на името на Фудбалската федерација на Македонија

Премиерот Зоран Заев во интервју за грчката „ЕРТ“ изјави дека по жалбата на Атина на логото на Фудбалската федерација на...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Направен е голем исчекор во македонско-бугарскиот пријателски дијалог

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Виена, каде присуствуваше на...

Македонија1 ден

Во Македонија 19 нови случаи на коронавирус, починаа две лица

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 19 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 14 пациенти, а две...

Регион1 ден

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во...

Македонија1 ден

Кривична пријава за едно лице кое се заканувало на новинари на „Фејсбук“, ЗНМ очекува судска разрешница

МВР поднесе кривична пријава против едно лице од тетовско Теарце за кривично дело загрозување на сигурноста против новинари, соопшти Здружението...

Регион1 ден

Во Србија целосно вакцинирани 40 проценти од населението

Во Србија досега се дадени вкупно 5.058.165 дози вакцини против коронавирус. Првата доза ја примиле 2.673.634 лица, а 2.384.531 граѓани...

Спорт2 дена

Ангеловски и Пандев ги прекршиле ковид-протоколите

Селекторот и капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски и Горан Пандев, по вечерашниот натпревар на ЕУРО 2020, против...

Спорт2 дена

Холанѓаните ја „решија“ Австрија и ја потврдија елиминацијата на Македонија

Холандија се пласираше во осминафиналето на ЕУРО 2020 по 2:0 победата над Австрија, резултат кој дефинитивно ги заврши и теоретските...

Регион2 дена

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Досие