Контакт

Свет

Данска го забрза законот за одземање на државјанството на терористите од ИД

Објавено пред

Поради ескалирањето на конфликтот меѓу Турција и Курдите, Данска го забрза законот за одземање на данското државјанство на терористите на Исламската држава, пренесува „Спутник“. Според данската влада, постои голем ризик терористи да избегаат од камповите во подрачјата контролирани од Курдите.

„Актуелната состојба во пограничниот регион меѓу Турција и Сирија претставува значителен ризик странските борци со данско државјанство набргу да бидат на пат за Данска“, соопшти данската влада.

„Затоа, владата ќе побара од парламентот што е можно побргу да одобри закон што ќе овозможи административно да им се поништи данското државјанство на странски државјани со двојно државјанство. Ова значи дека Данска ќе може да им го одземе државјанството на странските државјани додека тие с2 уште се во странство“, велат од данската влада.

Според премиерот Мет Фредериксен, кој доаѓа од редовите на на социјалдемократите, владата ќе стори сè за да ги спречи терористите да се вратат во Данска.

„Постои ризик логорите за затворениците од ИД, контролирани од курдските сили во граничната област, да се растурат и странските борци со данско државјанство да се обидат да се вратат во Данска. Тоа се луѓе што ѝ свртија грб на Данска и насилно се бореа против нашата демократија и слобода. Тие претставуваат закана за нашата безбедност и се непожелни во Данска “, објасни Фредериксен.

Свет

ЕУ го прошири образовниот проект за сириските деца во Турција

Објавено пред

Европската Унија во средата објави дека ќе продолжи да го финансира образовниот проект за сириски деца во Турција, познат под кратенката ПИКТЕС – Промовирање на интеграција на сириските деца во образовниот систем – кој треба да се финансира најмалку уште една година, пренесува „Мидл Ист монитор“.

Шефот на мисијата на ЕУ во Анкара, амбасадорот Николаос Мајер-Ландрут, ова го соопшти за време на својата посета на јужната турска провинција Адана. Тој го потенцираше големиот успех на проектот и го истакна активниот придонес на Министерството за образование на Турција.

Многу проекти, објасни Мајер-Ландрут, се спроведуваат во Адана во рамките на програмите на ЕУ.

„ПИКТЕС“ беше лансиран на 7 октомври 2017 година. Тој има за цел да се погрижи сириските деца што живеат во Турција, според одредбите за привремена заштита на земјата, да имаат пристап до образование. Проектот, исто така, ја поддржува нивната интеграција во општеството.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО ќе ја процени вакцинaта на „Синофрам“ на 26 април, а на „Синовак“ на 3 мај

Објавено пред

Експертите од Светската здравствена организација (СЗО) ќе ја проценат вакцината против Ковид-19 на кинескиот производител „Синофарм“ на 26 април за можно одобрување за итна употреба, а потоа на 3 мај треба да следи процена на втората кинеска вакцина произведена од „Синовак“, објави денес СЗО.

Одлука за одобрување ја очекуваме неколку дена по процената, потврди СЗО за „Ројтерс“.

Досега, вакцините произведени од „Фајзер“, „Астразенека“ и „Џонсон и Џонсон“ добија сертификат за безбедност од ЗСО, што е корисно за регулаторните тела на државите при издавањето дозволи за употреба.

Прикажи повеќе...

Свет

Лукашенко пристигна во Москва, наскоро ќе се сретне со Путин

Објавено пред

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, пристигна денескa во работна посета на Москва, каде што треба да се сретне со рускиот лидер Владимир Путин.

Претседателот на Белорусија беше пречекан од заменик-шефот на руската дипломатија Андреј Руденко и амбасадорот на Белорусија Владимир Семашко, јави агенцијата ТАСС.

Лукашенко и Путин се очекува да разговараат за тековните билатерални односи, со фокус на трговската и економската соработка.

Тие, исто така, треба да разговараат за прашања поврзани со соработката во борбата против пандемијата на коронавирусот. Лукашенко и Путин ќе разговараат и за заедничкиот одговор на актуелните закани и ќе разменат мислења за меѓународните теми и ситуацијата во регионот, пренесува TАСС.

Претходната средба на двајцата лидери се одржа на 22 февруари во Сочи.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ47 минути

Приведено лицето што утрово пред кривичниот суд ѝ избега на затворската полиција

Единицата за прв одговор и интервенција при МВР кај Камениот мост во Скопје го привела 30-годишниот А.З. од Скопје, кој...

Македонија2 часа

Нов состанок на македонските и бугарските историчари, на дневен ред царот Самоил

Заедничката македонско-бугарска историска комисија одржува онлајн сесија денес и утре, јавуваат бугарските медиуми. Ова е втор состанок оваа година и...

Македонија3 часа

Тројца обвинители од поранешното СЈО во тимот на Русковска

Пет кандидати од кои тројца обвинители од поранешното специјално јавно обвинителство се избрани за нови јавни обвинители во Обвинителството за...

Топ3 часа

Уапсен 59-годишен маж кој им испраќал еротски фотографии на малолетнички на „Фејсбук“

Полицијата приведе 59-годишен маж од село Ораовица, Радовишко, со престојувалиште во село Ерџелија, Светиниколско, кој е обвинет дека им испраќал еротски...

Македонија4 часа

Браќа од Сарај заболени од Ковид-19 фатени со лажни ПЦР-тестотви на скопскиот аеродром

Скопското oсновно јавно обвинителство поднесе предлог за парични казни против двајца браќа од Сарај, на возраст од 24 и 26...

Европа4 часа

ЕУ подготвува тужба против „Астразенека“

Европската комисија се подготвува да преземе правни активности против „Астразенека“, објави „Политико“, повикувајќи се на пет неименувани европски дипломати. Вчера...

Топ4 часа

Обвинение за српски државјанин за сообраќајката кај Ростуше во која загинаа две лица

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинение за српски државјанин кој предизвика сообраќајна несреќа со камион кај Ростуше во која загинаа...

Свет5 часа

Во Индија откриен троен мутиран вид на Ковид-19

Индија откри нов троен вид на ковид во време кога се бори да го спречи најлошиот бран на коронавирус од...

Свет5 часа

Вакцинирани лица во старски дом во Америка масовно се заразиле со нов вид на вирусот

Случаи на Ковид-19 „експлодирале“ во март во пензионерски дом во САД каде што голем дел од корисниците биле вакцинирани, откако...

Македонија21 час

Рашковски, од куќен притвор, ќе оди во затворот во Шуто Оризари, одлучи Кривичниот совет

Кривичниот совет ја преиначи одлуката и, наместо куќен притвор, на ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, и на сопственикот на...

Македонија22 часа

Нови 627 случаи на Ковид-19, починати се 47 лицa

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа, од направени...

Македонија23 часа

Инспекторите утврдија дека немало прекршувања за гласањето во скафандери

Не се констатирани неправилности и протоколите се обезбедни од страна на Собранието, извести Државниот инспекторат за труд по направениот вонреден...

Македонија24 часа

Владата за комплексот спроти „Холидеј ин“: Ќе се гради ако е во согласност со Законот за градење

Одобрението за градба се издава доколку се исполнети сите услови пропишани во Законот за градење, изјави владиниот портпарол Душко Арсовски, прашан...

Македонија1 ден

Шилегов: Го остваруваме 40 години стариот сон на скопјани за трамвај, обезбедувајќи систем подобар од трамвајот

Со денешното потпишување на договорот за заем меѓу Град Скопје, Министерството за финансии и Европската банка за обнова и развој...

Топ1 ден

(Видео) 12-годишно девојче тепа врснички во Велес, во полиција повикан и родителот

Малолетничка од Велес нападна врсничка, а настанот беше снимен со мобилен телефон и објавен на социјалните мрежи. Видеото на кое...

Македонија1 ден

Филипче: Иако бројките на заразени се намалуваат, периодов мора да бидеме претпазливи

Мерките даваат резултати, оцени министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната утринска координација со директорите на клиниките. На состанокот се...

Македонија1 ден

Обвинeние за Вера Иванова, за аферата со дијализа

До кривичниот суд во Скопје поднесено е обвинение против Вера Иванова поради сторени кривични дела перење пари и злоупотреба на...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека Богдановиќ седел во кафеана додека сите се под клуч, тој демантира

Саша Богдановиќ вчера беше во кафеана, го служеа келнери, додека сите останати се под клуч и полициски час, обвини денеска...

Регион1 ден

Рама: Мини шенгенoт е можност за отстранување на границите меѓу Албанија и Косово

Албанскиот премиер Еди Рама го гледа мини шенгенoт како можност за, како што рече, отстранување на границите меѓу Албанија и...

Топ1 ден

Детали за убиството во Струга: Ја избол сопругата до смрт додека биле на гости кај пријатели

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга синоќа изврши увид во стан во Струга каде што маж си ја...

Досие