Контакт

Свет

Две лица загинаа, а четворица се повредени во пукање во ноќен клуб во Индијана

Објавено пред

Две лица загинаа, а четворица се повредени во пукање во ноќен клуб во градот Гери, Индијана, соопшти во неделата локалната полиција.

dobivaj vesti na viber

Полицијата соопшти дека на местото на пукањето биле пронајдени две лица без знаци на живот – 34-годишен маж во близина на влезот на ноќниот клуб и 26-годишна жена во клубот, пренесува АП.

Во престрелката се ранети четири лица, од кои едно е во критична состојба.

Свет

Захарова: Ерменците не беа предадени од Москва, туку од Брисел

Објавено пред

Русија не ја предаде Ерменија, тоа го направи ЕУ, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

dobivaj vesti na viber

Таа истакна дека Брисел нема намера да го олесни примирјето и да обезбеди хуманитарна помош.

Според неа, ЕУ гледала од страна додека руските мировници дејствувале како посредници во постигнувањето на примирјето и не покажале знаци на намера да дадат каква било практична помош.

Захарова рече дека Брисел немо гледал од страна додека претставниците на Русија организирале обезбедување хуманитарна помош за НагорноК-арабах и ги придружувале жителите на Карабах на пат кон Ерменија по деблокирањето на коридорот „Лачин“.

„Брисел ги поттикнува ерменските граѓани и им кажува измислени приказни за тоа како Русија наводно ги предала. ЕУ е таа што го убедила Ереван да не го почитува договореното со посредство на Русија, ги предаде Ерменците“, нагласи Захарова.

Захарова истакна дека мисијата на ЕУ во Ерменија не носи ниту деескалација ниту стабилност и дека главната цел на мисијата не е безбедност или помош во нормализирање на односите меѓу Баку и Ереван, туку разузнавачко набљудување и дестабилизација, пренесе ТАСС.

„Првин ја бодреа Ерменија и ветуваа, а потоа немо гледаа како се развива ситуацијата. Западот е тој што го оддалечи Ереван од патот на спроведување на договорите постигнати со посредство на Москва“, заклучи Захарова.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Вучиќ им порача на граѓаните: Држете ја главата горе, да се бориме уште посилно за нашата Србија

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, им порача на граѓаните дека уште посилно ќе се бори за Србија.

dobivaj vesti na viber

„Мојата порака до граѓаните на Србија е да ја кренеме главата и да се бориме, да се бориме за нашата Србија уште посилно. Да работиме понапорно. Да ја заштитиме нашата земја на секое место, да ја чуваме нашата земја“, напиша Вучиќ на својот инстаграм-профил.

Прикажи повеќе...

Свет

„Политико“: ЕУ се подготвува да почне преговори со Украина

Објавено пред

Официјалните лица на ЕУ се подготвуваат да почнат преговори со Украина за нејзиниот иден влез во Унијата, пишува американскиот весник „Политико“ повикувајќи се на извори.

dobivaj vesti na viber

Соговорниците на изданието рекоа дека лидерите на земјите од ЕУ се подготвуваат да му дадат зелено светло на Киев за почеток на официјални преговори за приклучување кон Унијата до крајот на годинава.

„Политико“ пишува дека Европската комисија треба да објави извештај за напредокот за тоа колку Украина и другите кандидати за членство ги исполнуваат барањата на ЕУ за влез во блокот.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ55 минути

Маж нападнат во кафуле во Битола: напаѓачот го удрил со тупаници, па посегнал и со стол по него

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против едно лице за насилство. На 30 септември, во кафе-бар на улицата Генерал Васко...

Македонија2 часа

Ако не ни ги прифатат барањата, продолжуваме со поригорозен штрајк, порачаа судските административци

Штрајкот во Обвинителството ќе продолжи. Од УПОЗ велат дека добро е што е формирана работна група за да се решат...

Македонија2 часа

Лидерите да им објаснат на граѓаните зошто се носи законот за амнестија, порача американската амбасадорка Агелер

Политичките лидери треба да им објаснат на граѓаните зошто се носи законот за амнестија, изјави американската амбасадорка, Анџела Агелер, одговарајќи...

Економија3 часа

Македонците почнаа да плаќаат 30 отсто поевтин роаминг во ЕУ, во 2028 година цените ќе бидат исти како дома

Договореното намалување на трошоците за роаминг е веќе во сила и Македонците што патуваат надвор од државата имаат 30 %...

Европа3 часа

Шарл Мишел: Украина може да се приклучи на ЕУ во 2030 година ако двете страни си ја завршат домашната задача

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, изјави дека Украина може да ѝ се приклучи на Европската Унија во 2030 година...

Македонија5 часа

Поведена постапка за делови од Законот за средното образование, кои се однесуваат на користење бесплатен јавен превоз

Судот, постапувајќи по иницијативата на Лука Павиќевиќ од Скопје, одлучи да се поведе постапка за оценување на уставноста на членот...

Македонија5 часа

ЦУК: Вчера имаше 29 пожари на отворен простор, има уште еден активен пожар

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имаше 29 пожари на отворен простор. Гореле стрништа, пасишта, отпадоци, сува трева,...

Европа6 часа

(Видео) Идентификувани 11 повредени во сообраќајната несреќа кај Венеција, многумина се на интензивна нега

Работник од Гамбија, кој работел во „Финкантиери“, заедно со својот колега стана еден од хероите на спасувањето патници од автобус....

Свет7 часа

(Видео) Пукање на универзитет во Балтимор, САД, неколку повредени

Неколку лица се повредени во пукотница во близина на универзитетскиот кампус во Балтимор доцна синоќа, соопшти полицијата во градот на...

Регион7 часа

(Видео) Голем пожар во компанија во Осиек: „Не останувајте на отворено“

40-ина минути по полноќ избувна пожар во дворот на компанијата „Драва интернешнл“ во населбата Брјест во Осиек. Гори пластична маса...

Европа8 часа

(Видео) 21 лице загинаа во страшната несреќа кај Венеција, меѓу загинатите и две деца

Најмалку 21 лице загина кога автобус излетал од надвозник во близина на Венеција. Scene in Venice, Italy where a bus...

Македонија15 часа

(Видео) Мечка и вечерва се спушти во Жировница

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, објави видео од мечка во селото Жировница. „Вечерва низ тесните улички...

Македонија16 часа

Ако секој политичар јасно ги кажува ставовите државата ќе оди напред, рече Спасовски

Јасно и гласно го кажувам својот став. Ако секој политичар има одговорност и ги кажува јасно ставовиве државата ќе оди...

Регион17 часа

Османи за „Си-ен-ен“: Потребни се санкции против Србија, сакаме Радоичиќ да биде екстрадиран во Косово

Косовската претседателка Вјоса Османи за Си-Ен-Ен изјави дека Косово е нападнато и дека меѓународната заедница треба да воведе санкции кон...

Македонија19 часа

Нема да има отстрел на мечки: проблемот ќе се решава преку чистење на ѓубрето, посебни хранилишта, обезбедување на имотите

Владата, на денешната седница, го разгледа Записникот од седница на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот на управување...

Македонија21 час

Народниот правобранител најави постапка, а инепкторатот надзор во „Демир Хисар“ по случајот со 17-годишното момче со аутизам

Институцијата народен правобранител ќе поведе постапка за случајот со 17-годишно момче со аутизам, за кое претходно во медиумите беше објавено...

Македонија1 ден

Мицкоски: Ако Спасовски не се согласува со законот за амнестија, тогаш нека ја напушти Владата веднаш

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, запрашан дали Спасовски прави театар или вистинско изразување за незадоволството со тоа што рече дека...

Македонија1 ден

Ковачевски: Одредени лица нема да бидат опфатени со законот за амнестија, СДСМ ќе поднесе амандман

Законот за амнестија е испратен во Собранието во процедура, без европско знаменце, рече денес премиерот Димитар Ковачевски. Нагласи дека неколку...

Македонија1 ден

Тренчевска: За линеарно покачување на пензиите повеќе нема да се разговара, легитимно е да се протестира

Пензионерите имаат демократско право да протестираат, но за линеарно покачување на пензиите повеќе со нив нема да се разговара, рече...

Топ1 ден

Загина 18-годишник од Тетовско: со возилото излетал од патот и удрил во столб

Вчеравечер, околу 21.30 часот, во СВР Тетово пријавено е дека на регионалниот пат Пирок – Тетово, во тетовско Долно Палчиште,...