Контакт

Свет

Делегациите на САД и Израел слетаа во Бахреин за официјализирање на историскиот договор за мир

Објавено пред

Слетувајќи во Бахреин доцна синоќа за официјализирање на новопотпишаниот договор за нормализација на односите со Израел со посредство на САД, шефот на израелската делегација на арапски јазик рече дека Израел „ги подава рацете за вистински мир со народот на Бахреин“, пренесува „Тајмс оф Израел“.

„Заедно ќе ја промениме реалноста во регионот во корист на нашите нации. Дај Боже, наскоро ќе ве примиме во Израел“, рече израелскиот советник за национална безбедност, Меир Бен-Шабат.

Тој потоа на хебрејски цитира пасус од Стариот завет, од Битието: „Нека биде светлина! И настана светлина. И Бог виде дека светлината е нешто добро. Да донесеме светлина и да го рашириме доброто.“

Заедничката американско-израелска делегација пристигна во малото царство во Заливот со првиот директен патнички лет од Израел. На чело на американската делегација се секретарот за финансии, Стивен Мнучин, и специјалниот пратеник на Белата куќа за израелско-палестинскиот конфликт, Ави Берковиц.

Министерот за надворешни работи на Бахреин, Абдулатиф бин Рашид Ал-Зајани, кој ги поздрави делегациите на пистата, рече дека поводот ја надградува историската пригода во Белата куќа минатиот месец, преземајќи ги следните чекори за спроведување на декларацијата за поддршка на мирот и Аврамските договори.

„Денеска ги ставаме темелите преку кои можеме да ја постигнеме оваа цел, воспоставувајќи практична рамка за унапредување на нашата билатерална соработка и на постојаното партнерство што го уживаат нашите земји со САД“, рече првиот дипломат на Бахреин.

„Се надевам дека оваа посета претставува уште еден чекор напред на патот кон вистински мирен, безбеден, стабилен и просперитетен Блиски Исток, оној во кој сите држави, раси и вери ги решаваат разликите преку дијалог и развиваат нова реалност за соживот и просперитет за нашите деца.“

Двете земји треба да потпишат заедничко коминике за кое израелските медиуми објавија дека ќе вклучува околу осум меморандуми за разбирање на различни теми, вклучувајќи правда, комуникации, визи, наука и технологија, трговија, енергија и земјоделство.

Договорот за нормализација на Бахреин, заедно со сличен договор со ОАЕ, го сочинуваат Аврамскиот договор потпишан минатиот месец во Белата куќа.

Договорот со ОАЕ помина со огромно мнозинство на гласањето во Кнесет во четвртокот, освен 13 пратеници – сите од партијата Арапска заедничка листа – кои гласаа против бидејќи договорот, наводно, го поткопува мировниот процес со Палестинците. Според стратешкиот советник на премиерот Бенјамин Нетанјаху, Арон Клајн, арапските парламентарци застанале на страната на Иран, Хезболах, Хамас и Турција во гласањето против договорот.

Клајн рече дека сè повеќе арапски и муслимански земји конечно разбираат дека е време да му се приклучат на мирот и да дејствуваат во свој интерес.

„Договорите претставуваат мир низ сила, мир низ заеднички интереси и мир за мир. Палестинското раководство, сепак, е заглавено во отфрлање со децении “, рече Клајн.

По мировниот договор од Осло од 1993 година, Палестинците упатуваа екстремни барања, вклучително и повик Израел да ги исели еврејските заедници на Западниот Брег и да го предаде Ридот на храмовите – најсветото место на јудаизмот – под контрола на Палестинците. Клајн истакна дека раководството, а не самите Палестинци, е главниот проблем.

„Многу Палестинци би сакале мир со Израел со оглед на тоа каде се движи регионот и со оглед на огромната економска корист што би ја имал. Тоа ќе ѝ помогне на нивната економија и ќе донесе огромен број работни места на палестинската арена “, рече тој.

„Историски гледано, Палестинците беа навистина наградени за нивните неконтролирани позиции. Израел беше туркан во сè повеќе отстапки. Палестинците треба да разберат дека ќе останат назад ако продолжат по патот на отпорот “, рече Клајн.

Регион

(Видео) Силен земјотрес ја погоди Анталија

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала ја погоди турската крајбрежна провинција Анталија.

Епицентарот бил на длабочина од 93,3 километри.

Турските медиуми јавуваат дека земјотресот бил почувствуван во Анталија и соседните провинции, пренесува „Ројтерс“.

Засега нема извештаи за жртви или штети.

Прикажи повеќе...

Европа

Меркел: Државната помош за компаниите не може да трае до недоглед

Објавено пред

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека огромната помош на државата за компаниите погодени од корона-кризата не може да продолжи до недоглед во сегашниот обем.

„Сојузната Влада, покраините и советите мора да работат заедно, добро и конструктивно, за да ја надминеме пандемијата и нејзините последици на најдобар можен начин“, рече Меркел во неделното видеообраќање.

Бундестагот во вторник треба да расправа за буџетот за следната година, а се очекува повеќе од една третина од буџетот да се финансира со задолжување, пишува SeeBiz.

Коалициската влада планира следната година да позајми дополнителни 180 милијарди евра.

„Ако голем број компании пропаднат и милиони работни места бидат изгубени, тоа ќе нè чини уште повеќе, и финансиски и социјално“, предупреди Меркел.

Таа додаде дека во 2021 година државата може повторно да потроши големи суми пари, благодарение на заштедите од претходните години.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Ескалираа протестите во Париз, полицијата употреби солзавец

Објавено пред

Илјадници демонстранти се собраа на улиците на Париз во знак на протест против полициската бруталност и плановите на безбедносната политика на претседателот, Емануел Макрон.

Демонстрантите сметаат дека плановите за безбедносна политика ги поткопуваат граѓанските слободи.

Полицијата употреби солзавец на протестите додека демонстрантите испукаа пиротехнички средства во нивна насока, а група млади луѓе го искршија излогот на една продавница, пренесува „Ројтерс“.

Демонстрантите носеа транспаренти „Франција – земја на полициските права“ и „Повлечете го законот за безбедност“.

„Се повеќе се ограничуваат слободите, нема оправдување за такво нешто“, рече еден од учесниците на протестот.

На сличен протест минатата недела се случија насилни судири меѓу демонстрантите и полицијата.

Партијата на Макрон неделава објави дека ќе изврши измени во предложениот закон, со кој се ограничува споделувањето фотографии и снимки на полицајци, откако наиде на силно противење од јавноста и левицата.

Незадоволството во јавноста ескалираше кон крајот на ноември откако неколку полицајци претепаа музички продуцент роден во Африка, Мишел Зеклер, а граѓаните дознаа за инцидентот откако беше споделено видео на Интернет.

Критичарите велат дека законот би им овозможил на полициските службеници да ги злоупотребуваат своите овластувања. Многумина тврдат дека дури и изменетиот предлог-закон не претставува напредок во таа насока.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Маж од Дебар е нова жртва на измамниците со купопродажба на автомобили

Во последно време зачестени се кривичните дела – измами при купопродажба на патнички моторни возила. Четириесет и двегодишен маж од...

Македонија2 часа

Заев: Нема дилми во употребата на придавката „македонски“

Придавката „македонски“ е употреблива насекаде низ светот. Таа е идентитетска, и нема дилеми во нејзината употреба. Ова го изјави премиерот...

Македонија2 часа

Вкупно во Македонија се хоспитализирани 1.326 пациенти со коронавирус

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија3 часа

Се поставува модуларната болница во Гевгелија

Денеска во Гевгелија започна поставувањето на модуларната болница, а во текот на следната недела монтажа на објектите ќе започне во...

Топ4 часа

Две лица повредени во сообраќајна несреќа на Партизанска

Две лица се повредени во сообраќајна несреќа помеѓу две возила што се случи на булеварот Партизански одреди, во близина на...

Македонија6 часа

Штип ќе добие модуларна болница и ново возило за итна помош

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека до крајот на месецов ќе биде готова модуларната болница во Штип. „Имајќи предвид...

Свет7 часа

Русија почна со вакцинирање на населението против коронавирус

Од утрово почна вакцинацијата против коронавирус во Москва со вакцината „Спутник 5“, со што Русија стана првата земја која го...

Македонија8 часа

Бугарски интелектуалци: Не може да се очекува едната страна да изврши политичко самоубиство

Несоодветно е да се очекува едната страна во преговорите да изврши политичко самоубиство. Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и...

Македонија9 часа

Бучковски: Можеме да најдеме решение за нашата иднина

Македонската влада е свесна дека треба да изготви патоказ за да покаже дека е цврсто посветена на спроведувањето на Договорот...

Македонија9 часа

Регистриран земјотрес во Скопје околу полноќ

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија23 часа

Во Македонија 1.100 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија 30 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 1.100 нови случаи, соопшти Министерството за...

Македонија1 ден

Мицкоски: Од комисијата има признание дека се преговара за идентитетот, Заев лажеше

Од изјавите на историчарите од комисиите дознаваме дека бугарската страна се противи за терминот македонски, кој го означува нашиот идентитет,...

Македонија1 ден

Историската комисија заглави кај цар Самуил, спорна придавката македонски

Мешовитата македонско-бугарска историска комисија на 11. средба не постигна напредок во преговорите. Историчарите се обиделе да ги надминат разликите за...

Македонија1 ден

Вакцинирањето во земјата ќе почне до март и ќе биде бесплатно

Вакцинирањето против Ковид-19 ќе почне во првите два-три месеци в година, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Ќе се примаат...

Македонија1 ден

Граѓаните над 65 години први ќе ја примат вакцината против Ковид-19

Граѓаните со хронични белодробни и кардиоваскуларни болести и граѓаните постари од 65 години ќе имаат предност за вакцината против Ковид-19,...

Македонија1 ден

Холандската амбасада демантира дека Холандија го поддржува ветото

Холандската амбасада попладнево ја демантира и ја оценува како лажна вест информацијата дека Холандија го поддржала бугарското вето за Северна...

Европа1 ден

„Астразенека“ и „Оксфорд“ презентираа различни тврдења за нивната вакцина

Компанијата „Астразенека“ и Универзитетот Оксфорд дадоа спротивставени тврдења за начинот на дозирање на нивната вакцина против коронавирус, што е редок...

Македонија1 ден

Нефи Усеини не е повеќе советник во Општина Охрид

Дванаесет советници на Општина Охрид гласаа „за“ прифаќање на оставката поднесена од охридскиот светник Нефи Усеини. На наредната седница Советот...

Македонија1 ден

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против Ковид-19

Сојузот на здруженија на пензионери апелира приоритет при вакцинирањето против Ковид-19 да имаат пензионерите. „Во име на над 300.000 возрасни...

Топ1 ден

Разбиена криминална група која шверцувала дрога во македонски затвори

Криминалистичката полиција во соработка со СВР Скопје, поднесе кривична пријава против 27-годишниот А.М. од Дебар, поради сомнение за сторено продолжено...

Досие