Контакт

Свет

Демонстрантите во Судан повикуваат на револуција, паднаа првите жртви

Објавено пред

Две лица се убиени во Судан во текот на протестите ширум земјата против военото преземање на власта.

Опозицијата во Судан ги повика граѓаните да одржат милионски протест против воениот пуч, со барање за враќање на граѓанската преодна влада. Во понеделникот армијата го приведе суданскиот премиер, Абдала Хамдок и неколку други членови на владата.

Шефот на вооружените сили, генералот Абдел Фатах ал-Бурхан, кој го воедеше военото преземање на власта, го распушти заедничкиот цивилно-воен совет кој беше формиран да управува во земјата до демократските избори, по соборувањето од власт на автократот Омар ал-Башир во народниот бунт од април 2019 година.

Следниот ден беше објавено дека премиерот и неговата сопруга се вратиле дома. Во септември годинава, суданските власти објавија дека спречиле обид за воен удар, пренесува „Спутник“.

Светска банка ја запре помошта за Судан по државниот удар, а ОН, ЕУ и САД бараат враќање на обезвластениот премиер.

Африканската унија, исто така, го суспендираше Судан поради „неуставно“ преземање на власта.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Објавено пред

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот вид омикрон, изјави Владимир Гушчин, шеф на лабораторијата на рускиот истражувачки центар „Гамалеја“ за механизмите на различноста на популацијата на патогени организми.

„Можеме да бидеме сигурни дека вакцините ќе продолжат да работат и ќе штитат од потешки форми на инфекција, како што се случи со сите претходни видови на вирусот, а тоа е најважното нешто“, изјави Гушчин за вестите на телевизијата „Русија-24“.

На прашањето дали е неопходно да се прилагоди составот на вакцините против Ковид-19 поради појавата на сојот омикрон, Гушчин одговори дека ќе може да се каже нешто поконкретно по доволно проучување на вирусот.

„Одговорот на тоа прашање ќе биде можен дури по експерименталното истражување. Претпоставувам дека првите резултати ќе бидат достапни за научната заедница за три или четири недели. Ќе може да се потпрете на нив. Засега не можеме да кажеме колку тоа ќе биде потребно“, објасни Гушчин.

Според него, ако е вистина дека вирусот претрпел повеќе мутации, првото прашање што се поставува е како влијаел на ефикасноста на вакцините, бидејќи одредени мутации можат да ја намалат можноста за неутрализирање на вирусот.

„Тоа го знаеме од искуството на справување со претходните соеви. „Иако постои одредено намалување на ефикасноста во однос на одредени соеви, не исчезнува целата заштитна функција на антителата“, додаде Гушчин.

Светската здравствена организација (СЗО) именуваше нов вид на омикрон минатата недела. Станува збор за сој кој има голем број мутации, од кои некои се загрижувачки за СЗО.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО почнува специјална седница за борба против пандемијата

Објавено пред

СЗО започнува долго планирана специјална седница на која земјите-членки ќе разговараат за начините за зајакнување на глобалната борба против пандемии како што е коронавирусот.

Состанокот доаѓа во многу чувствително време, кога нова варијанта на омикрон предизвикува непосредна загриженост ширум светот.

Нацрт-резолуцијата донесена за време на викендот ќе им биде претставена на министрите за здравство на тридневното специјално собрание на СЗО, наведоа дипломати.

Обединетото Кралство, заедно со ЕУ и околу 70 други земји, се залагаше за правно обврзувачки договор. САД, со поддршка на некои земји, вклучително и Бразил и Индија, не сакаа да се согласат на обврзувачки договор, велат дипломатите.

Договорот би значел правно обврзувачки договор кој би барал ратификација и најверојатно би предизвикал внатрешно-политички судири во некои земји.

Британскиот амбасадор во Женева, Сајмон Менли, на Твитер објави копија од нацрт-текстот договорен со консензус, како што налагаат правилата на СЗО за такви прашања, и ги пофали Чиле и Австралија за нивната работа како копретседавачи.

„ Варијантата омикрон уште еднаш покажува зошто ни треба заедничко разбирање за тоа како да се подготвиме за пандемии и како да реагираме на нив, за сите да играме по исти правила“, напиша тој.

Нацртот не го споменува зборот „договор“, но, меѓу другото, повикува на создавање меѓувладино преговарачко тело меѓу земјите-членки на СЗО за да се изработи можен договор за подобрување на превенцијата, подготвеноста и одговорот на пандемијата.

Тридневниот, главно виртуелен состанок што започнува денеска се однесува на долгорочен пристап: веројатно ќе бидат потребни многу месеци, ако не и години, за да се склучи и стапи во сила секој договор поддржан од ОН, наведува АП.

Прикажи повеќе...

Европа

Макрон прими трета доза од вакцината против Ковид-19

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, денеска соопшти дека ја примил третата доза од вакцината против Ковид-19.

Макрон на својот твитер налог постави објава во која штиклирани се фразите „трета доза вакцина“ и „вакцина против грип“, објави „Ројтерс“.

Телевизијата BFM и дневниот весник „Фигаро“ објавија дека Макрон ја примил третата доза од вакцината против Ковид-19 во текот на викендот.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа8 минути

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот вид омикрон, изјави...

Македонија1 час

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Европа2 часа

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека...

Свет3 часа

СЗО со конкретно соопштение: Mожни се сериозни последици од новооткриената варијанта омикрон

Ризикот од новооткриената варијанта на коронавирусот т.н. омикрон е висок, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во своето утринско соопштение, СЗО...

Македонија1 ден

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет1 ден

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија1 ден

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија1 ден

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет1 ден

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија2 дена

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија2 дена

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Македонија2 дена

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија2 дена

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија2 дена

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија2 дена

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет2 дена

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет2 дена

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Македонија2 дена

Двајца од повредените во несреќата се отпуштени од болницата „Пирогов“

Двајца повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од болницата во „Пирогов“. Отпуштените се во добра и стабилна состојба,...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140...

Македонија3 дена

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Досие