Контакт

Свет

Десет години од масакрот на Брејвик, кој влезе во историјата како најголем терористички напад во Норвешка

Објавено пред

Пред точно десет години масовниот убиец Андерс Брејвик уби 77 лица во Осло и на островот Утоја во Норвешка.

Норвежанецот Брејвик ладнокрвно уби 69 млади луѓе, а најмладата жртва имаше само 14 години. Многумина од нив ги убил од непосредна близина.

Брејвик го изврши првиот напад врз зграда во близина на владата, каде што уби осум лица.

Непосредно пред крајот на работното време, нешто пред три и пол попладне, страшна експлозија го потресе таканаречениот владин кварт во Осло, веднаш до кабинетот на премиерот.

По тоа, тој го продолжи крвавиот масакр, што ќе остане запаметен во историјата како најтешкиот терористички напад во Норвешка.

Откако постави бомба во центарот на Осло, Брејвик замина на островот Утоја, каде што уби 69 претежно млади луѓе.

Во идиличната околина на островот Утоја тие не знаеја ништо за настаните во Осло, оддалечени четириесет километри од градот.

Покрај 77 мртви, во нападите беа повредени најмалку 242 луѓе.

Брејвик беше осуден на највисоката можна казна во Норвешка – 21 година затвор.

Тој ги шокира сите присутни на судењето со грозоморен опис на масакрот што го изврши.

Меѓу присутните во судницата беа и преживеаните од масакрот, кои плачеа прегрнати слушајќи го убиецот, а неговото сведочење во окружниот суд во Осло беше пренесувано во живо во уште 17 судници, каде што беа собрани семејствата на жртвите.

Судењето почна на 16 април во Осло, а неколку дена подоцна 33-годишникот детаљно опиша, без да изрази никакви емоции, како пукал во младите лабуристи во Утоја 75 минути.

Брејвик оцени дека неговите жртви биле легитимна цел бидејќи тие биле членови на политичка организација, која, како што рече, го изложила норвешкото општество на ислам и мултикултурализам, што ќе им овозможи на муслиманите да ја освојат Европа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Додик гневен – се закани со отцепување на Република Српска од БиХ

Објавено пред

Одлуката на високиот претставник за БиХ, Валентин Инцко, да наметне закон со кој се казнува негирање воени злосторства, како што се очекуваше, поинаку е оценета од политичарите во оваа земја, а членот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, најави дека таков закон нема да се спроведува во Република Српска и се закани со отцепување од БиХ.

Според законот за измени и дополнувања на Кривичниот законик на БиХ, кој ќе стапи во сила за осум дена, се предвидува затвор до пет години за секој што во иднина ќе негира воени злосторства, вклучително и геноцидот во Сребреница, односно нема да ги почитува пресудите изречени за сторителите или ги велича и наградува.

Меѓутоа, веднаш по објавувањето на изјавата на Инцко, членот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, свика прес-конференција во Бања Лука за луто да рече дека одлуките на високиот претставник во врска со наметнатиот закон нема да бидат признаени или спроведени во Република Српска и дека парламентот на ентитетот ќе предложи да се забранат активностите на судот и на Обвинителството на БиХ на територијата на РС.

Додик исто така порача дека е подготвен сè да подреди на бранење на интересите на Република Српска.

„Што ако прогласиме одлука за независност, тие не може да ни направат ништо. Па што? Нема да има конфликт, ние само бараме политичка поддршка за одлуките што ќе ги донесеме“, нагласи тој.

Прикажи повеќе...

Свет

САД извршија воздушни напади врз талибанците во Авганистан

Објавено пред

САД извршија воздушни напади во Авганистан за поддршка на владините сили кои се под притисок на талибанците во време кога странските сили, преведени од Америка, ја спроведуваат последната фаза од нивното повлекување од таа земја, пренесува „Ројтерс“.

Портпаролот на Пентагон, Џон Кирби, за новинарите изјави дека воздушните напади биле извршени за поддршка на авганистанските безбедносни сили во последните неколку дена, но не изнесе дополнителни детали.

Портпаролот на талибанците, Забихулах Муџахид, изјави дека нападите биле извршени во средата вечерта на периферијата на градот Кандахар на југот на земјата и дека тројца нивни борци биле убиени, а две возила биле уништени.

„Ние ги потврдуваме овие воздушни напади и силно ги осудуваме бидејќи тоа е очигледен напад и кршење на договорот од Доха бидејќи тие не може да имаат операции по мај“, рече Муџахид осврнувајќи се на договорот меѓу САД и талибанците, кој го отвори патот за повлекување на американските сили.

„Ако извршат каква било друга операција, тогаш тие ќе бидат одговорни за последиците“, предупреди портпаролот на талибанците. Речиси сите американски трупи, освен оние што ја штитат Амбасадата во Кабул и аеродромот во главниот град, ја напуштија земјата.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Сингапур три четвртини од заразените во последниот месец биле вакцинирани

Објавено пред

Три четвртини од инфекциите со коронавирус во Сингапур во последните четири недели се појавиле кај вакцинирани лица, а меѓу нив нема сериозни случаи на Ковид-19, покажуваат владините податоци, додека кампањата за забрзана вакцинација продолжува.

Во Сингапур со 5,7 милиони луѓе, вакцинирани се речиси 75 проценти од населението. Според „Ројтерс“, се работи за втората земја по нивото на вакцинираност, веднаш зад Обединетите Арапски Емирати. Половина од населението во Сингапур е целосно вакцинирано.

Во последните 28 дена земјата забележа 1.096 локални преноси на коронавирус. Од нив, 484 или 44 проценти се случиле кај целосно вакцинирани лица, 30 % од заразените биле делумно вакцинирани, а 25 % од новите случаи не биле вакцинирани.

Имало само седум случаи со потешка форма на болест што барала третман со кислород; шест од нив не примиле вакцина, а едно лице било делумно вакцинирано, соопшти тамошното Министерство за здравство.

„Постојат докази дека вакцината придонесува за спречување тешки форми на болеста“, нагласија од Министерството додавајќи дека оние што биле целосно вакцинирани и се заразиле или имале лесни симптоми или воопшто немаат.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија38 минути

(Видео) Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими и Живко Мукаетов одликувани со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за заслуги за...

Македонија2 часа

Димитров од Словенија: Или ќе го вратиме кредибилитетот на ЕУ на Балканот или ќе го изгубиме

Или ќе го вратиме кредибилитетот на ЕУ на Балканот или ќе го изгубиме. И мислам дека ние навистина се потпираме...

Македонија2 часа

Судот ги ослободи Мијалков и поранешните „алфи“, нема доволно докази дека го малтретирале Бошкоски

Кривичниот суд ги ослободи од обвинение поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина припадници на поранешната полициска единица „Алфа“...

Свет3 часа

ЕУ досега донира само три проценти од ветените вакцини, повеќето се од „Астра зенека“

Членките на Европската Унија досега донираа само мал дел од вишокот вакцини против Ковид-19 на сиромашните земји, претежно од „Астра...

Европа4 часа

Француски професор: Враќањето во нормала можеби ќе биде дури во 2023 година

Враќањето во нормалa поради пандемијата на коронавирусот може да се очекува во 2022 година, но дури и во 2023, изјави...

Спорт4 часа

Денеска официјално започнуваат 32. Олимписки игри во Токио – Македонија со 8 претставници

Во Токио денеска во 13 часот по средноевропско време ќе бидат отворени 32. Олимписки игри кои е планирано да траат...

Топ5 часа

Запленета марихуана вредна речиси 150.000 евра, уапсени двајца поранешни вработени во МВР

Полицијата заплени марихуана вредна речиси 150.000 евра. Дрогата од Албанија преку Македонија требало да стигне во Грција, а организатор на...

Македонија5 часа

Пендаровски ќе ги одликува Стефановски, Хаџиманов, Несими и Мукаетов со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ќе ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов и Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за...

Македонија15 часа

Бојан Јовановски спроведен во „Идризово“ за да ја издржува казната од девет години затвор

Осудениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски, попладнево од домашен притвор бил спроведен во затворот „Идризово“ на издржување на затворската казна...

Топ17 часа

Стрелиште во Гази Баба нелегално продавало муниција, кај негови клиенти пронајдени 300 куршуми

Секторот за оружје при МВР извршил контрола во цивилно стрелиште во Гази Баба, за кое е утврдено дека вршело неовластена...

Македонија20 часа

Заев: СДСМ и ДУИ заедно ќе настапат на локалните избори

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, попладнево преку социјалните мрежи потврди дека со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, се договориле СДСМ...

Македонија23 часа

Антикорупциската бара градоначалникот Мерко да одговара кривично за финансиски малверзации

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, треба кривично да одговара за финансиски злоупотреби во Општината, оцени Државната комисија за спречување на...

Топ1 ден

Загина 21-годишно момче, со камион паднало во Вардар

Момче на 21-годишна возраст загина кога товарното возило што го управувал паднало во Вардар. Возилото е сопственост на фирма од Куманово. Момчето...

Топ1 ден

Ресенец испраќал пораки дека има бомби на повеќе локации во Охрид

Четириесет и шестгодишен ресенец е осомничен дека испраќал пораки во кои лажел дека на неколку локации во Охрид има поставено...

Македонија1 ден

Заев: Пописот нема да влијае врз правата на граѓаните од етничките малцинства

Во интервјуто за емисијата „Конфликт зоун“ премиерот Зоран Заев зборуваше за исходот од претстојниот попис за кој изрази уверување дека...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Сѐ уште ги истражуваме сите легални начини како Груевски да биде вратен во земјата

Северна Македонија и понатаму ги истражува сите легални начини како поранешниот премиер Груевски да биде вратен назад со цел да...

Регион1 ден

(Видео) Протести против вакцинацијата во Грција, полицијата употреби солзавец и водни топови

Грчката полиција употреби солзавец и водни топови во Атина за да ја растера толпата што протестира против вакцинацијата против коронавирусот....

Македонија2 дена

Мицкоски: Резолуцијата да биде прифатена од сите партии без изговори и условувања

Резолуцијата да биде прифатена од сите политички партии, без условувања, барање изговори, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на...

Топ2 дена

(Видео) Момче натепа девојка во Куманово

Mлад дечко со шутирање натепа девојка во Куманово, а снимките попладнево беа објавени на социјалните мрежи. Подоцна дечкото беше нападнат...

Македонија2 дена

Камчев повторно однесен на Клиниката за кардиологија, се пожалил на гушење и силна главоболка

Јордан Камчев денеска пред своите адвокати повторно се пожалил на влошена здравствена состојба. Неговиот правен тим соопшти дека синоќа Камчев...

Досие