Контакт

Свет

Детективи во Мексико трагаа по студентите исчезнати во 2014 година, и самите ги снема на два дена

Објавено пред

Двајца мексикански детективи, кои трагаа по 43 студенти што исчезнаа пред речиси 10 години, исто така ги снема пред два дена во државата Гереро на крајбрежјето на Тихиот Океан. Но, како што рекоа надлежните, детективите биле пронајдени неповредени, но не соопштуваат детали дали можеби биле во заробеништво, пишува „Гардијан“.

dobivaj vesti na viber

Вчера, мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор изјави дека е почната потера за пронаоѓање двајца федерални детективи, маж и жена. „Се надевам дека ова не е поврзано со оние што не сакаат да ја најдеме исчезнатата младина“, рече претседателот вчера говорејќи на брифинг со новинарите.

Исчезнувањето на детективите е уште еден доказ дека законот и редот во мексиканската држава Гереро, каде што се наоѓа популарното летувалиште Акапулко, доживеа општ пад. Земјата цела деценија ја прогонува случајот со 43 студенти, кои исчезнаа во 2014 година од учителскиот колеџ во Герера. Се верува дека тие биле киднапирани од локалните власти и предадени на наркобандите за да бидат убиени.

Студентите на колеџот, кој се наоѓа во Тикстла, северно од Акапулко, имаат долга историја на протести и судири со полицијата, а минатата недела еден студент беше застрелан во, како што соопшти полицијата, пресметка со студенти што се возеле во украден автомобил.

Еден од полицајците вклучени во престрелката беше приведен и ставен под истрага за случајот откога претседателот го опиша пукањето како „злоупотреба на овластувањата“ и потврди дека студентот што беше убиен не пукал со пиштол. Но, Лопез Обрадор вчера призна дека државниот полицаец уапсен во случајот избегал од државниот притвор пред да биде предаден на федералните обвинители.

Претседателот сугерира дека полицијата на државата Гереро не го заштитила добро нивниот колега. „Протоколот не беше следен при апсењето“, рече тој.

Се верува дека 43-те исчезнати студенти биле убиени и запалени од членови на наркобандата во 2014 година. Детективите што исчезнаа два дена истражуваа каде се фрлени посмртните останки на учениците.

Властите успеаја да ги идентификуваат изгорените коскени фрагменти на само тројца од 43 исчезнати ученици. Работата во голема мера вклучува пребарување тајни депонии на тела во руралните, изолирани делови од земјата, каде што се активни наркокартелите.

Наркокартелите се толку доминантни во Гереро што видеата објавени на социјалните мрежи оваа недела покажуваат дека членовите на бандата брутално ги тепаат возачите на автобуси во Акапулко затоа што не дејствувале како чувари на картел.

Свет

Руски МиГ-ови пресретнаа американски бомбардери над Баренцовото Море

Објавено пред

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека руски борбени авиони спречиле два американски стратешки бомбардери да ја преминат државната граница во Баренцовото Море. Откако забележаа воздушни цели кои се приближуваа до руската граница, војската се справи со борбени авиони МиГ-29 и МиГ-31, се вели во соопштението на Министерството. МиГ-овите го идентификуваа леталото како два американски стратешки бомбардери Б-52Х.

dobivaj vesti na viber

„Како што се приближуваа руските ловци, американските стратешки бомбардери го прилагодија својот курс и потоа се свртеа од државната граница на Руската Федерација“, стои во соопштението во кое е наведено и дека руските борбени авиони полетале во согласност со меѓународните правила за користење на воздушниот простор над неутрални води.

Од Пентагон нема објаснување за настанот.

Русија имаше слични инциденти кога нејзините авиони се соочија со воени авиони од земјите-членки на НАТО кои летаа блиску до нејзините граници во време на високите тензии поради војната во Украина.

Прикажи повеќе...

Регион

(Фото+видео) Град со големина на лешник направи огромни штети во Србија, невреме зафати и делови од Македонија

Објавено пред

Силно невреме пропратено со силен дожд и град попладне зафати делови од општина Горњи Милановац, а најмногу селата на падините на Сувобор и Рајац, во соседна Србија.

dobivaj vesti na viber

Градот со големина на лешник нанесе најголеми штети на земјоделските култури, додека нивото на реката Чемерница драстично порасна поради обилните врнежи од дожд.

„Реката Чемерница толку многу се покачи што нејзиното ниво порасна за повеќе од еден метар“, изјави за Танјуг Јован Николиќ од Коштуниќ.

Невремето не ја заобиколи ниту Македонија. Во одредени делови од нашата земја веќе има интензивни врнежи од дожд.

Според УХМР, поизразена нестабилност има во регионот на Велес. Од неа има појава на пороен дожд и грмежи и краткотрајно услови за појава на град.

Прикажи повеќе...

Свет

Повеќе од половина метар снег падна во југоисточниот дел на Австралија

Објавено пред

Повеќе од 50 сантиметри снег паднаа во популарните скијачки центри во југоисточниот дел на Австралија.

dobivaj vesti na viber

На местото Фолс Крик на северо-источниот дел на Викторија во изминатите 24 часа наврнале 45 сантиметри снег, а во последните седум дена повеќе од 70 сантиметри. Менаџерот на планината Булер и Менаџерот на ски-центарот на планината Стирлинг, Дејвид Кларк, изјавија дека снегот постојано паѓа од петокот вечерта, пишува Гардијан.

На планината Хотам до утрово падна 31 сантиметар снег, а на север, во ски-центарот Тредбо, во текот на ноќта паднаа 27 сантиметри снег. Метеоролозите предвидуваат дека во следните десет дена би можеле да наврнат уште 50 сантиметри снег.

Студениот бран кој се движи низ Јужна Австралија кон Викторија, Нов Јужен Велс и Квинсленд донесе снег, виулици и рекордно ниски температури, пренесува Танјуг.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Кузеска обвини за луксуз со народни пари: И премиерот и министрите во Вашингтон патувале со бизнис класа, еден билет е 4-5.000 евра

Со обвинување дека влегол во улога на султан па парите на граѓаните ги троши за сопствени луксузирања, Богданка Кузеска, портпаролка...

Култура3 часа

Директорката на „Охридско лето“ одликувана со орден „Витез на редот на ѕвезда на Италија“

Претседателот на Република Италија, Серџо Матарела,  ја одликува директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ со орден „Витез  на редот...

Свет3 часа

Руски МиГ-ови пресретнаа американски бомбардери над Баренцовото Море

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека руски борбени авиони спречиле два американски стратешки бомбардери да ја преминат државната граница...

Македонија5 часа

На журка кај Бабуна, велешко, синоќа уапсени деветмина, полицијата им нашла дрога

Велешката полиција синоќа уапси девет лица од кои тројца малолетници оти на журка кај местото викано Бабуна, велешко, им нашла...

Топ7 часа

Ограбиле фирма во Долно Српци, полицијата ги фати и ги уапси сосе украденото на патот Битола-Прилеп

Битолската полиција вчера уапси двајца крадци на регионалниот пат Битола-Прилеп. Се сомничат дека дената украле повеќе предмети од фирма во...

Македонија7 часа

Армиски хеликоптер полета кон пожарот кај Македонски Брод, но се врати оти од премногу густ чад не може да дејствува, рече Ангелов

Од вкупно триесет пожари вчера, девет се уште се активни, а под контрола за да не се шират се ставени...

Македонија8 часа

Серија земјотреси на Крит утрово, најсилниот со магнитуда од 5,3 степени

Серија земјотреси на Крит утрово регистрираат грчките сеизмолошки лаборатории. Најсилниот е со магнитуда од 5,3 степени според Рихтер од четири...

Македонија9 часа

Не полевајте бавчи и не полнете базени, апелира скопски „Водовод“ по регистрирана енормна потрошувачка

Јавното претпријатие „Водовод и канализација – Скопје“ апелира до скопјани рационално и внимателно да ја користат водата во деновите со...

Македонија24 часа

Без плата, без здравствено и со возило старо 38 години, вработените во Национални шуми 11 дена се борат со огнот на Серта (ФОТО+ВИДЕО)

Без здравствено осигурување, со плата која доцни и не им е исплатена од мај годинава, вработените во Национални Шуми на...

Македонија1 ден

(Видео) Илиевски: ОЈО и ДКСК веднаш да го истражат случајот поклон од 325.000 евра за Јанушев

ВМРО-ДПМНЕ беше и остана партија на криминалци кои во политиката се влезени само за да се збогатат на сметка на...

Македонија1 ден

МНР ќе одлучува дали има оправдани причини антикорупционерите да добијат дипломатски пасоши

Веста дека претседателката на ДКСК, Татјана Димитровска, добила дипломатски пасош, а останатите членови исто така поднеле барање, оти многу патувале,...

Македонија1 ден

(Видео) Лефков: Братот на Венко Филипче, заедно со Вице Заев ќе произведуваат струја од фотоволтаици

Братот на Венко Филипче, заедно со Вице Заев ќе произведуваат струја од фотоволтаици, пред заминување од власт направиле централа од...

Топ1 ден

Приведен разбојник во Скопје, со употреба на сила од вработена во продажен објект одзел производи

Полицијата приведе 31-годишен скопјанец кој со употреба на сила одзел производи од продажен објект во Драчево, информира МВР. „На 19.07.2024...

Македонија1 ден

Расте бројот на пожари низ Македонија: во моментов активно беснеат 12, познато е каде гори

Центарот за управување со кризи во последното деноноќие регистрира вкупно 35 пожари. Од нив 12 се се’ уште активни, а...

Македонија1 ден

Доаѓа невреме: пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Времето во Македонија денеска претпладне ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Во попладневните и вечерните...

Македонија2 дена

(Видео) Пороен дожд, грмотевици и град попладнево во Охрид, Свети Николе и Струмица

Во централниот дел од Пелагонија има појава на невреме со интензивен пороен дожд, грмежи, силен ветер и град, извести Центарот...

Топ2 дена

Почина осуденик во Идризово, телото е дадено на обдукција

Денеска во 02.08 часот во СВР Скопје, од Казнено – поправната установа Затвор Идризово било пријавено дека во амбулантата во...

Топ2 дена

Уапсен 53-годишник, извршил обљуба врз малолетник од Струмица со пречки во развојот

Вчера во 18.25 часот, полициски службеници од СВР Струмица лишиле од слобода 53-годишно лице од струмичко, кој се сомничи дека...

Македонија2 дена

(Видео) Полицискиот хеликоптер фрли над 39 тони вода врз пожарот меѓу селата Драгоево и Селце

Денеска полициски воздухоплов од типот Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици продолжи да дејствува на пожар што избувна на планината...

Македонија2 дена

Министерот Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Министерството за здравство информира дека министерот д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именува нови в.д. директори во повеќе здравствени установи....