Контакт

Свет

Додека Кина чека одобрување од СЗО, Филипините ги враќаат кинеските вакцини

Објавено пред

Претседателот на Филипините, Родриго Дутерте, во понеделникот беше вакциниран пред камерите со првата доза на кинеската вакцина, што требаше да ги охрабри неговите сограѓани да го следат неговиот пример и да се вакцинираат против Ковид-19.

Наместо тоа, тој доби остри критики. Филипинците не го критикуваа Дутерте поради вакцинирањето, туку поради изборот на вакцини кои сè уште не биле одобрени од државните регулатори, пишува „Си-ен-ен“.

Дутерте затоа реши да врати 1.000 вакцини од „Синофарм“ донирани од Кина на Филипините и ѝ се извини на јавноста за вакцинирањето со неодобрена вакцина.

Претседателот му порача на кинескиот амбасадор да ги запре пратките на „Синофарм“.

„Испратете ни ја вакцината на ‘Синовак’, која ја користат сите“, рече Дутерте, цитиран од локалните медиуми, повикувајќи се на другата кинеска вакцина, која беше одобрена на Филипините во февруари.

Кинеските вакцини се соочуваат со пречки да бидат одобрени за итна употреба од Светската здравствена организација (СЗО), иако тие веќе се користат во многу други земји.

Кога „Синофарм“ аплицираше за одобрување за итна употреба кај Филипинската управа за храна и лекови (ФДА) на почетокот на март, директорот на агенцијата рече дека ќе биде потребно извесно време за одобрување бидејќи вакцината не е одобрена од други регулаторни тела, како што е СЗО.

Ситуацијата може да се промени наскоро. СЗО на прес-конференција во понеделникот изјави дека очекува одлуката за одобрување за итна употреба на вакцините на „Синофарм“ и „Синовак“ да биде донесена до крајот на оваа недела.

 

Европа

(Видео) Чесите исплашени по големото невреме: Никој овде не очекуваше торнадо

Објавено пред

Најмалку три лица загинаа, а стотици се повредени во силното невреме проследено со торнадо што го погоди југоистокот на Чешка, потврдија денеска спасувачките служби.

Жителка на Прага за српски „Блиц“ изјавила дека во главниот град немало невреме како на југот на земјата, но дека сепак почувствувале засилен ветер.

„Беше ужасно. Во Прага, одеднаш задува и помина, но на југот е страшно. Ги гледаме снимките и уште не веруваме. Сепак, бевме исплашени и тука во Прага, на северозападот од замјата, бидејќи сè дојде без никакво предупредување и тука не очекувате такво торнадо“, изјавила жената, додавајќи дека е добро што веднаш, покрај чешката армија и полиција, помош дошла и од Словачка и Австрија.

„Во Прага врнеше дожд, дуваше силен ветер, но југот нè шокираше. Има над 100 ранети, но потврдени се и мртви, ова е ужас“, вели жителката на Прага, додавајќи дека невремето се случило на границата на Чешка со Австрија и Словачка, во Јужноморавскиот регион.

Чешката локална страница Новинки.цз пишува за „апокалипса, немоќ и луѓе во солзи“.

Седум градови и села претрпеа голема материјална штета, цели згради се претворени во урнатини, а автомобили лежат превртени по улиците, додека над 120.000 домаќинства останаа без електрична енергија, откако покраината вчера беше погодена од торнадо.

Регионалната служба за спасување објави дека загинале најмалку три лица, а заменик-градоначалникот Марек Бабиш потврди дека половина од селото Хрушки во регионот Бжецлав е буквално срамнето со земја и има повредени.

Налетите на ветрот достигнале и 322 километри на час, а торнадото достигнало четвртото ниво, што е најсилно во последните неколку децении.

Властите претходно потврдија дека најмалку 200 лица се повредени и уништена е инфраструктурата во повеќе градови, а фотографиите на социјалните мрежи покажуваат дека погодените региони на Ходонин и Бжецлав изгледаат како после вооружен конфликт, со уништени автомобили, куќи и цркви без покрив, искршени прозорци и откорнати дрвја.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО: Најзагрозените да примаат вакцина секоја година

Објавено пред

Населението кое е под најголем ризик од коронавирус ќе треба да прима дополнителна доза на вакцина секоја година, предвидува Светската здравствена организација (СЗО).

Според последните проценки на СЗО, претставени на интерен документ до кој имал пристап „Ројтерс“, ова е единствениот начин да се добие заштита од сите видови.

Се проценува дека на општата популација ќе и треба дополнителна доза на секои две години.

Таа проценка е вклучена во извештајот што ќе се дискутира на состанокот на Глобалната алијанса за вакцини (ГАВИ), кој управува со програмата на СЗО, Ковакс.

Не е наведено како е донесен овој заклучок, но според прогнозите на експертите, новите варијанти на вирусот ќе продолжат да се појавуваат, а вакцините ќе мора редовно да се подобруваат.

Прикажи повеќе...

Европа

ЕУ ја отфрли можноста за средба со Путин

Објавено пред

Европската унија ја отфрли можноста за состанок на самитот со рускиот претседател Владимир Путин, бидејќи не се создадени услови за тоа, рекоа лидерите по Европскиот самит во Брисел.

„Денес не можевме да се согласиме дека наскоро треба да се сретнеме на самит“, изјави канцеларката Ангела Меркел, која заедно со Франција се заложи за остварување на средбата.

„Прерано е затоа што не гледаме радикална промена во однесувањето на Путин досега. Да се обврземе без никакви црвени линии, би била лоша одлука“, рече литванскиот претседател Гитанас Науседа.

Ангела Меркел, сепак, оцени дека „важно е да се продолжи дијалогот и да се работи на неговата форма“. Лично, би сакала „посмел“ резултат, заклучи таа.

„Ги поддржав Германија и Франција во дијалогот со Русија на највисоко ниво. Сега мора да утврдиме кои канали на дијалог можат да бидат корисни “, рече австрискиот канцелар Себастијан Курц.

„Односите со Русија не можат да се сведат на економски санкции и протерување на дипломатите. Во одреден момент, мора да имаме можност да се сретнеме на масата“, рече белгискиот премиер Александар Де Кроо.

Франција и Германија повикаа на продолжување на дијалогот со Русија, но предлогот истиот да се продолжи на највисоко ниво меѓу ЕУ и Русија ги подели европските лидери.

Дијалогот ќе се одвива во „полиња од интерес на ЕУ“, се додава во заклучоците на самитот. Европските лидери потоа ќе разговараат со Русија „за формите и условите на тој дијалог“, се додава во текстот.

Лидерите на ЕУ ја повикаа Русија да покаже „поконструктивна соработка“ и „да престане да дејствува против ЕУ и соседните земји“.

Во исто време, тие изразија „подготвеност да одговорат одлучно и координирано на секој злонамерен, нелегален и нарушен чекор на Русија, користејќи ги сите расположиви средства“.

Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи, Жозеп Борел има задача да подготвува „предлози за дополнителни ограничувачки мерки, вклучително и економски санкции“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

„Не си играјте со европската иднина на Северна Македонија“ – Сириза побара од Мицотакис ратификување на меморандумите

Грчката опозициска партија Сириза ја повика Владата на премиерот Киријакос Мицотакис итно да ги ратификува трите меморандуми потпишани меѓу Грција...

Македонија59 минути

Топлиот бран ќе се задржи и во текот на викендот

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност, информираат од УХМР. Ќе дува слаб...

Европа2 часа

(Видео) Апокалиптични снимки по торнадото во Чешка, расте бројот на мртви

Торнадо и силно невреме проследено со грмотевици, во четвртокот вечерта погоди неколку градови на југоистокот од Чешка, во регионот Јужна...

Свет16 часа

Руски претставник за британскиот брод: Следниот пат бомбите ќе паднат врз целта, а не околу неа

Шефот на руската делегација во преговорите за безбедност и контрола на оружјето во Виена, Константин Гаврилов, ја предупреди Велика Британија...

Македонија18 часа

Заев: Репрезентацијата ја претставува Северна Македонија, придавката „македонска“ е за други случаи

Кога се претставува државата, како во случајот со фудбалската репрзентација, тогаш се употребува репрезентација на Северна Македонија, додека македонско, македонска,...

Македонија19 часа

Радев: Ги издржавме притисоците, патот на Северна Македонија зависи само од дијалогот со Бугарија

Забрзувањето на европската перспектива за Република Северна Македонија зависи само од ангажманот и резултатите во дијалогот со Бугарија. Ова го...

Македонија19 часа

Регистрирани се 10 нови случаи на Ковид -19, три лица се починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 2.302 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на...

Регион21 час

Вучиќ: Не е фер што Македонија и Албанија не добија датум за преговори

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави дека жали што Скопје и Тирана не добија датум за почеток на преговорите со ЕУ....

Македонија23 часа

Утре ќе стигнат 100.000 вакцини на Фајзер, а в недела 500.000 на Синовак, најави Филипче

Утре пристигнува нова пратка од 100 илјади вакцини на „Фајзер“ преку ковакс системот, најави министерот за здравтство Филипче. В недела...

Македонија23 часа

Од септември на медицинските сестри и техничари ќе им биде платено високото образование

Од септември на медицинските сестри и техничари ќе им биде платено високото образование, најавија по денешниот работен состанок, министерот за...

Македонија1 ден

Над 180.000 граѓани кои се пријавиле за вакцинација а не добиле термин, ќе бидат вакцинирани во следните 20 дена

Голем број граѓани реагираат дека одамна се пријавиле на веб-страницата vakcinacija.mk, но се уште не добиле термин за вакцинација во...

Свет1 ден

(Видео) Москва со порака: Ќе има страшни последици ако некој изврши провокации како случајот со британскиот разурнувач

Руската Црноморска флота, заедно со Граничната служба на ФСБ, испукаа предупредувачки истрели за да го спречат британскиот разурнувач да ја...

Македонија1 ден

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, повикува Министерството за труд и социјала

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа,...

Европа1 ден

Европскиот Парламент предупредува- Бројот на мигранти расте, мора итно да дејствуваме

Со доаѓањето на летните месеци на надворешните граници на ЕУ, притисокот на мигрантите расте, затоа е потребно итно и солидарно...

Свет1 ден

(Видео) Се сруши мост во Вашингтон, повредени се повеќе лица

Пешачки мост се урна во североисточен Вашингтон. Според американските медиуми, најмалку шест лица биле повредени, додека еден камион останал заробен...

Економија2 дена

Владата го утврди предлогот за поскапувањето на горивата, на ред се пратениците

Предлогот за законски измени за повисока еколошка такса за нафтените деривати одат на усвојување во Собранието. Владата на денешната 82...

Свет2 дена

Европска здравствена агенција: Делта вирусот ќе доминира во Европа ова лето

Делта варијантата на коронавирусот, првпат откриена во Индија, значително ќе се прошири низ Европа во текот на летото, предупреди Европската...

Топ2 дена

Изгоре камп возило на туристи на Матка

Камп возило на туристи од Полска целосно изгоре на Матка, а уште едно возило е оштетено, соопшти МВР. „Вчера настанал...

Македонија2 дена

Пет нови случаи на Ковид-19, почина 39-годишник од Кичево

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.466 тестирања, а регистрирани се 5 нови случаи на...

Македонија2 дена

Заев: ЕУ има проблем, ние ќе бараме решение и не се откажуваме од заслужената интеграција

„Европа има проблем. Големата идеја за обединета Европа денес има проблем. А проблемот е самата ЕУ. Брисел ни порача дека...

Досие