Контакт

Регион

Додик: Му благодарам на Макрон што соопшти дека БиХ е темпирана бомба

Објавено пред

Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик, изјави дека му е благодарен на францускиот претседател, Емануел Макрон, за неговата изјава дека БиХ е темпирана бомба и претставува опасност за Европската Унија поради исламскиот тероризам.

„Му благодарам на претседателот Макрон што на светската, но и на својата јавност, ѝ ја соопшти вистината на која подолго време укажувам кога е во прашање БиХ, а поради што трпев критики од некои од меѓународната заедница, на кои не им одговараше вистината за состојбата во БиХ“, вели Додик. Тој додаде дека Макрон признал оти уредувањето на БиХ претставува опасност за ЕУ поради исламскиот тероризам и џихадистите што се регрутирани во БиХ, а војувале во Сирија, Ирак и други земји, и сега се враќаат во земјата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

ЕУ повика на итно затворање на кампот за мигранти „Вучјак“ во БиХ

Објавено пред

Европската унија повика на итно затворање на кампот за мигранти „Вучјак“ во Босна и Херцеговина и релокација на мигрантите на локации со адекватно сместување.

Во Европскиот парламент беше одржана расправа за мигрантската ситуација во БиХ, на која финската министерка за надворешни работи, Тити Тупураинен, изрази загриженост од тоа што постоечките капацитети за прием во БиХ во голема мера се недоволни.

„За жал, и покрај спремноста на ЕУ да ја пружи потребната финансиска поддршка, владата не додели нови локации ниту, пак, предложи постоечки локации за дополнителни приемни центри“, рече таа.

Еврокомесарот за внатрешни работи, Димитрис Аврамопулос, оцени дека условите во кампот „Вучјак“ се неподносливи.

„Не можеме да прифатиме непрекинат трансфер на мигрантите и бегалците на сосема непримерна локација односно во ‘Вучјак’, каде тие се изложени на сериозен ризик поради недостиг на вода, лоши санитарни услови и немање заштита“, рече тој и порача дека ЕУ нема да додели финансиска помош за оваа локација.

Прикажи повеќе...

Регион

Претседателските избори во Хрватска закажани за 22 декември

Објавено пред

Претседателските избори во Хрватска ќе се одржат на 22 декември, потврди премиерот Андреј Пленковиќ на отворена седница на хрватската влада.

„Денес, ќе донесеме одлука да ги распишеме претседателските избори. Првиот круг од претседателските избори ќе се одржи на 22 декември“, рече Пленковиќ.

Покрај одлуката да се распишат претседателски избори, владата ќе донесе одлука за висината на надоместокот за трошоците на изборната кампања за избор на претседател на Хрватска.

Меѓу кандидатите што се спомнуваат се и официјалнната претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ, поранешниот хрватски премиер Зоран Милановиќ, а кандидатурата на пејачот Мирослав Шкоро е најголемото изненадување.

Прикажи повеќе...

Регион

Рекордни бранови во Хрватска, експертите велат ова е само почеток

Објавено пред

Највисоко ниво на морето измерено од 1955 година во близина на Сплит, бран со рекордна висина во близина на Дубровник, поплави по должината на целото хрватско крајбрежје – тоа се само делови од целосното сценарио, кои се навестување за она што во следните години и децении ќе станува сè почеста појава, пишуваат хрватските медиуми.

Со климатските промени ќе се зајакнат сите метеоролошки феномени што резултираат во вакви временски непогоди, пренесува хрватскиот портал „Индекс“.

Геофизичарот Мирко Орлиќ, специјализиран за цунами, вели дека кај Дубровник во вторникот, 12 ноември, е измерен највисокиот бран со висина од 10,87 метри.

Ветерот и брановите се само дел од приказната за поплавите какви што малкумина во Хрватска паметат. Другиот дел е високото ниво на морето.

„Арктичкиот мраз годинава кон крајот на октомври беше на рекордно ниско ниво, најнизок досега, а сега е изедначен со претходното најниско ниво од 2012 година. Тоа е поврзано со глобалното затоплување, кое не е униформирано и еднакво во целиот свет, туку е поголемо кај половите, а помалку изразено на екваторот“, нагласува Орлиќ.

Тој вели дека тековните настани на Јадранот се еден вид поглед кон иднината.

Во последните триесет години нивото на морето во Јадранот е зголемено речиси седум сантиметри. Најпрвин се развивало побавно на целиот Медитеран, но во последните години нивото е изедначено со порастот на океаните во целиот свет.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Нападнати двајца новинари во близина на угостителски објект во Скопје

Двајца новинари синоќа биле физички нападнати од страна на неколку 20-годишни лица. Од МВР информираа дека нападот се случил на...

Македонија3 часа

Сведочење на полицаец: Проверив 78 луѓе од Избирачкиот список, ниту еден не беше на пријавената адреса

Полицаецот Агрон Кранлиевски од Ресен во предметот „Титаник“ на СЈО сведочеше дека во 2012 година правел проверки на живеалишта на...

Македонија3 часа

Контрола на автобуси и комбиња во Тетово – 14 возеле патници со неисправни сопирачки, 8 без технички преглед

Вчера, во Тетово, била спроведена акциска контрола за техничка исправност на возилата што вршат јавен превоз на патници, најмногу автобуси...

Македонија3 часа

Заев заедно со Мицотакис и Борисов учествува на самит во Солун

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска учествува на годинашниот самит во Солун, кој е под покровителство на претседателот на Република...

Свет4 часа

Насилството во Хонгконг ескалира: демонстрантите со стрели ги гаѓаат полицајците

Полицијата во Хонгконг соопшти денеска дека демонстрантите со стрели ги гаѓале полицајците што патролирале во близина на Политехничкиот универзитет, а...

Европа5 часа

(Видео) Вонредна состојба во Венеција

Италијанската влада денеска ќе прогласи вонредна состојба поради поплавата во Венеција со цел што побргу да се мобилизираат средства за...

Македонија5 часа

Едно од девет возрасни лица во Северна Македонија има дијабетес

Во Северна Македонија едно од девет возрасни лица има дијабетес или околу 175 илјади луѓе, објави Асоцијацијата за детски дијабетес на...

Регион16 часа

Полициско куче откри рекордна количина хероин во Словенија, вредна речиси 90 милиони евра

Словенечката полиција и цариниците заплениле 730 килограми хероин во пристаништето Копер, што е најголема количина хероин запленета во историјата на...

Свет17 часа

(Видео) Трамп: Се обидуваат да ме спречат

Ова е најголема измама во историјата на американската историја, порача американскиот претседател Доналд Трамп, во врска со почетокот на јавните...

Македонија17 часа

(Видео) Пендаровски: Реформите се потребни за да ја вратиме довербата на граѓаните

Функционалната правна држава е основен услов за опстанок на поредокот и неговиот одржлив развој. Реформите во сферата на владеењето на...

Регион18 часа

Страшна сообраќајна несреќа во Словачка, најмалку 12 загинати и 20 повредени

Најмалку 12 лица, од кои четири деца, загинаа денеска во судир на автобус и камион во западниот дел на Словачка....

Македонија19 часа

(Видео) Заев-Мас: Да се изнајде начин што побрзо до позитивна одлука за Северна Македонија

Претседателот на Владата, Зоран Заев и министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас изразија жалење за одлуката на...

Македонија22 часа

„Никофон“ платил 1.800 место 5.000 денари за квадрат за гаражата кај „Аутомакедонија“, Центар бара раскинување на договорот

Заедно со граѓаните до крај ќе се бориме кај „Аутомакедонија“ да не се изгради катна гаража, туку парцелата да им...

Македонија24 часа

(Видео) Зеќир Рамчиловиќ изгласан за потпретседател на Собранието

Со 62 гласа „за“, 16 „против“ и без воздржани, пратеникот Зеќир Рамчиловиќ е изгласан за потпретседател на Собранието. За оваа...

Македонија1 ден

Во Швајцарија уапсени членови на „Пинк Пантер“, меѓу кои и еден Македонец, ограбиле златарница

Швајцарската полиција уапси двајца црногорски државјани, двајца германски државјани, едно лице од Босна и Херцеговина и едно од Северна Македонија...

Македонија1 ден

Груевски нема да одговара за „Траeкторија“ поради застареност на делото

Експремиерот во бегство, Никола Груевски, нема да одговара за кривичното дело во предметот „Траекторија“, кое се однесува на изградбата на...

Македонија1 ден

Закажано првото рочиште за „Рекет“

Првото рочиште за предметот „Рекет“, во кој се обвинети Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, и...

Македонија1 ден

Заев: „Југохром“ ќе биде затворен додека не се стават филтрите

„Југохром,“ додека не се стават филтрите, нема да функционира, истакна премиерот Зоран Заев пред вчерашната владина седница во Тетово зборувајќи...

Европа1 ден

(Видео) Венеција под вода, регистриран вториот најголем бран во историјата

Венеција е погодена од вториот најголем бран на плима во историјата, кој ја поплави историската базилика и многу од градските...

Македонија1 ден

Игор Јанушев ќе биде шеф на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб...

Досие