Контакт

Забава

Дубаи воведува летечко такси

Објавено пред

Обединетите Арапски Емирати потпишаа договор за воведување на летечка такси услуга до 2026 година, а Дубаи ќе стане првиот град во светот кој ќе почне со комерцијалната такси услуга, јавува Анадолија.

dobivaj vesti na viber

Новинската агенција Емирати објави на платформата X дека воздушното такси „Joby Aviation S4“ е дизајнирано да прими пилот и четворица патници и има нула емисија на издувни гасови.

Таксито, со максимален опсег на лет од 161 километар и максимална брзина од 320 километри на час, ќе биде достапно во близина на меѓународниот аеродром во Дубаи, центарот на градот, Дубаи Марина и Палм Џумеира.

Времето на патување помеѓу Меѓународниот аеродром и Палм Џумеира, кое во моментов трае 45 минути со автомобил, ќе се намали на 10 минути со летечкото такси.

Забава

Невеста од Англија само за торта платила 13 илјади фунти, а за да се направи, биле потребни речиси три месеци

Објавено пред

Секој пар се труди денот на својата венчавка да го направи посебен, а некои се подготвени, доколку можат, да потрошат милиони на својата венчавка.

dobivaj vesti na viber

Една од нив е Медлин Бартон, која се омажи за своето момче Патрик во гламурозната сала на хотелот „Савој“ во близина на Лондон.

Само за изнајмување на салата потрошиле околу 50.000 фунти. Сепак, она што најмногу го привлече вниманието на луѓето е тортата.

Тортата во облик на огромен замок ја дизајнира уметницата Сем Вудраф, а за да ја направи оваа спектакуларна торта, ѝ беа потребни околу два месеца.

За да го направи она што се очекува од неа – огромна торта што личи на замок, Сем користеше шест кружни колачи од 20 сантиметри, кои беа во основата на структурата, а остатокот од дизајнот го направи од полистирен. Сините куполи на тортата беа направени со помош на 3Д-печатач, а потоа наредени на врвот на структурата. И секој прозорец беше опремен со ЛЕД- светла за тортата да блеска.

Медлин рече дека останала без зборови кога тортата била откриена на нејзиниот голем ден. Воодушевена од тортата, венчаницата и целата свадба, таа изјави дека венчавката ѝ била совршена.

„Целиот ден ми помина совршено. Беше голема свадба со над 200 гости. А тортата беше апсолутно прекрасна. Плативме 13.000 фунти за неа, но вредеше. Врвот беше нешто неверојатно“, рекла невестата, која признала дека заедно со уметницата ја дизајнирала тортата од соништата, со што се занимава од својата 13-та година.

„Плачев кога го видов готовиот производ. Бев навистина емотивна бидејќи целиот процес на градење траеше толку долго. Никогаш порано не ја видов целосно изградена бидејќи тортата беше толку висока и не можев да ја завршам во куќата, па беше неверојатно да се види целосно осветлена со сите детали на денот на свадбата. Медлин е романтичарка и сака сè што е ренесансно и носталгично и сака богати бои“, изјави дизајнерката на торти, Сем Вудраф.

Прикажи повеќе...

Забава

Најубавото здолниште на „Оскарите“ во 2022 донесе повеќе гламур и од најелегантниот фустан

Објавено пред

Во 2022 година, кралицата на црвениот тепих, Зендаја Колман, донесе едно од многуте ремек-дела, со кои ги маѓепса модните познавачи. За „Оскарите“ во 2022 година Зендаја создаде модна магија во театарот „Долби“ заедно со колегата од филмот „Дина“, Тимоти Шаламон.

dobivaj vesti na viber

Зендаја, дефинитивно, го освои црвениот тепих таа година и се истакна во морето елегантни фустани со сосема поинаков моден изглед докажувајќи зошто важи за модна икона на помладата генерација.

Имено, Зендаја донесе комплет, кој се состоеше од бела сатенска кошула и здолниште, кое беше – грандиозно.

Целата креација ја потпиша модната куќа „Валентино“, а впечатокот беше спектакуларен. Имено, со кошулата во кроп-варијанта вклопено е феноменално сребрено долго здолниште, обложено со светки, дизајнирано специјално за неа од креативниот директор Пјерпаоло Пичиоли.

Изгледот го заокружи со чевли на Valentino Garavani прекриени со кристали, како и накит Bulgari, од дијамантски белезици на рацете до дијамантски ѓердан. Целиот накит вредел над 6 милиони долари, а носела и дијамантски прстени, обетки, брош…

Нејзиниот изглед е опишан како гламурозен и бохо-шик, а автентичниот стил до денеска само го надградила.

Прикажи повеќе...

Забава

Принцот Вилијам се појави во јавноста, ја спомена и Кејт Мидлтон

Објавено пред

Принцот Вилијам денеска се врати на должноста и го направи своето прво јавно појавување кога поради приватни причини ја пропушти комеморацијата во вторникот за својот кум, грчкиот крал Константин Втори.

dobivaj vesti na viber

Неговото отсуство на тој настан предизвика драма во Британија, а експертите посочија дека Палатата треба да биде подиректна во своите соопштенија, односно подетаљно да каже зошто се случуваат одредени работи, како одлуката на Вилијам да замине во Виндзор. Принцот од Велс денеска ја посети синагогата во центарот на Лондон за да учествува во разговор за порастот на антисемитизмот во Британија.

Тој се сретна со двајца преживеани од холокаустот, како и со млади луѓе што учествуваа во проектот „Лекции од Аушвиц“.

„Предрасудите немаат место во општеството. Тоа го кажав и претходно и ќе го повторам. Сакам сите да знаете дека можете да зборувате за тоа и за вашите искуства. Кетрин и јас сме крајно загрижени поради порастот на антисемитизмот за кој зборувавте утрово и многу ми е жал ако некој од вас морал да го доживее. Нема место за тоа… затоа сум овде денес да ве уверам сите дека луѓето се грижат и дека луѓето слушаат и дека не можеме да го дозволиме тоа“, рече Вилијам.

Состанокот требаше да се одржи минатиот месец на Денот на сеќавањето на холокаустот и на него требаше да присуствува и Кејт, како што беше планирано пред нејзината операција.

Кејт Мидлтон имаше операција на абдоменот во Лондон на 16 јануари, закрепнува во Виндзор и се чувствува добро, соопштија од Палатата. Кралот Чарлс го пропушти настанот поради здравствени проблеми, јавноста на почетокот на месецот дозна дека монархот има рак.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 часа

(Видео) Бунарите пресушуваат, изворите се повлекуваат; наместо над 400, УХМР има 40 станици за следење на подземните води

Секнати кладенци, пресушени бунари, повлечени изворишта на вода и суви поила за стока станаа главна мака во речиси сите региони...

Европа20 часа

(Видео) Путин: НАТО подготвува напад врз Русија, но мора да разберат дека и ние имаме оружје што може да ги порази на нивна територија

Владимир Путин го почна своето годишно обраќање за состојбата на нацијата пред Федералното собрание на Русија. Кремљ не ги објави...

Македонија21 час

Демири: Ќе најдеме решение да му се помогне не само на Лео, туку и на секој друг пациент што има потреба

Владата и Министерството се комплетно посветени и ќе се изнајде решение со кое ќе му се помогне на Леонид Индов,...

Македонија21 час

Во дел од општините ГУП-от не е сменет над 20 години, има голем број дивоградби и неефикасен инспекциски надзор, објави Центарот за граѓански комуникации

Центарот за граѓански комуникации го објави истражувањето на тема „Застарени ГУП-ови, често менување ДУП-ови и голем број дивоградби“ и ова,...

Македонија21 час

Ванковска на чекор до претседателска кандидатура, собра 9.085 потписи

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, заклучно со вчерашниот ден има собрано 9.085 од потребните 10.000...

Македонија22 часа

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази

ВМРО-ДПМНЕ во недостиг на суштински идеи и понуда за граѓаните, продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази,...

Топ22 часа

(Видео) Полицајци истепале лице вработено како обезбедување во казино во Куманово

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против Д.П., полициски службеник во Полициската...

Македонија23 часа

Платите на функционерите, законот за игри на среќа и стратешките инвестиции пред пратениците

На дневен ред на продолжението на 145. собраниска седница, денеска меѓу другите се Законот за изменување и дополнување на Законот...

Македонија23 часа

Лиже таму кај што плукал, Пендаровски е човек без кредибилитет и интегритет, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Стево Пендаровски е човек без кредибилитет и интегритет, или со други зборови лиже, таму кај што плукал. Во периодот кој...

Свет23 часа

Белата куќа: Израел мора да обезбеди слободен пристап до Ѕидот на плачот за време на рамазан

Портпаролот на Белата куќа Метју Милер го повика Израел да им го олесни пристапот на муслиманските верници до „Ѕидот на...

Свет24 часа

Ердоган им нуди на Русија и Украина мировни преговори во Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека Анкара продолжува да го поддржува мирното решение за сеопфатната руска инвазија на Украина...

Свет24 часа

Бајден беше на систематски: „Поминав“

„Поминав“, изјави американскиот претседател Џо Бајден (81) по неговиот годишен рутински преглед во воената болница во Мериленд, и покрај загриженоста...

Македонија1 ден

Извршниот одбор на СДСМ го поддржа Стево Пендаровски за кандидат за Претседател на државата

На денешната седница во Штип, Извршниот одбор на СДСМ ја разгледа информација за спроведената постапка за можни кандидати за Претседател...

Македонија2 дена

(Видео) Средба Пендаровски – Зеленски: Македонија силно ја осудува руската агресија врз Украина

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на самиот Украина – Југоисточна Европа, денеска во Тирана оствари средба со претседателот...

Топ2 дена

Силувана малолетничка во Скопје

Вчера во 13.30 часот во Полициското одделение Шуто Оризари, 34-годишна жена од Скопје пријавила дека 23-годишниот М.К. од Скопје извршил...

Топ2 дена

Прегазен пешак во Неготино, мажот починал на местото на несреќата

Денеска во 12.25 часот во ОВР Неготино било пријавено дека на паркинг простор на улица „ЈНА“ во Неготино, товарно возило...

Топ2 дена

52-годишна жена починала во охридската болница, била примена во тешка состојба

На 27.2.2024, во 16.25 часот, во СВР Охрид е пријавено дека во ЈЗУ Општа болница Охрид во тешка здравствена состојба...

Македонија2 дена

Уставниот суд го укина делот националност во матичните книги: „Се работи за приватно и внатрешно чувство на човекот“

Уставниот суд на денешната седница донесе одлука, со која се укинува делот националност во три члена од матичните книга на...

Економија2 дена

Од задутре нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано, порача Битиќи

Од задутре нема повеќе гарантирани цени на производите во маркетите. Но, вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, порача дека секое...

Македонија2 дена

Ванковска поблиску до претседателска кандидатура, собра 7.876 потписи, Јакимовски досега има 6.676

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, досега има собрано 7.876 од потребните 10.000 потписи за претседателската...