Контакт

Свет

Евакуирани американскиот амбасадор и персоналот во Багдад

Објавено пред

Американскиот амбасадор во Багдад, како и персоналот на амбасадата, беа евакуирани денес од зградата, поради протестите што се одржуваат пред зградата, соопштија официјални претставници на Министерството за надворешни работи.

Илјадници Ирачани и припадници на војската се собраа денес пред главниот влез на американската амбасада во Багдад во знак на протест поради американските воздушни напади во кои загинаа 25 шиитски борци во Ирак.

Некои учесници фрлаат камења кон портата, додека други викаат „Не Америка“ и „Не Трамп“ и носат знамиња на Хезболах, соопшти „Ројтерс“, додавајќи дека ирачките специјални сили биле распоредени околу влезот за да го спречат влегувањето во амбасадата.

Меѓу учесниците се и водачи на одредени воени групи.

АП известува дека некои учесници фрлале пластични шишиња во зградата на амбасадата и ги кршеле видеокамерите во амбасадата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Судијката што ѝ го одзеде синот на Северина добила подароци од 330 000 евра 

Објавено пред

Судијката Теа Голуб, која пресуди синот на Северина Вучковиќ да живее со неговиот татко, Милан Поповиќ, се нашла во центарот на скандалот кога се открило дека била на луксузен одмор во истиот хотел во кој бил српскиот бизнисмен.

Откако почнало да се поставува прашањето  од каде ѝ се парите за седумдневно зимување кое чини колку две нејзини плати, таа ја дала на увид својата имотна карта.

Со плата во Општинскиот граѓански суд во Загреб од околу 1.700 евра, таа поседува импозантен имот. Меѓутоа тоа не го стекнала, туку го добила како подарок, тврди таа.

Во имотната карта на Теа Голуб стои дека поседува стан од 103 квадратни метри во Загреб, вреден 200.000 евра и гаража од 19 квадратни метри, вредна речиси 23.000. За двете недвижнини таа изјавила дека ги добила како подарок. За подарок добила часовник од 4.000 евра и друг накит од 5.500 евра. Во две банки, напишала таа, има вкупна заштеда од 98.000 евра. И тоа го навела како подарок.

Многу поголем имот поседува сопругот на Теа Голуб, но не го навела  ниту неговото име ниту неговиот бизнис. Според она што судијката го напишала во имотната карта, тој е косопственик на нива и куќа во вредност од 10.000 евра, куќа од 361 квадратни метри во Загреб, вредна 340.000 евра.

Под рубриката „извор на стекнување имот“ се наведува приход од несамостојна работа, кредит и подарок. Партнерот на судијката исто така има колекција часовници од 20.000 евра, кои тој самиот ги купил, како и виолина од 6.700 евра што ја добил. Тој исто така поседува акции во три трговски и инвестициски фондови.

Хрватските медиуми тврдат дека Теа Голуб и нејзиниот сопруг не би можеле да го стекнат тој имот со платите што ги добиваат.

Прикажи повеќе...

Свет

Клинтон го нападна Сандерс: Неспособен е и никој не го сака

Објавено пред

Поранешната кандидатка за претседател Хилари Клинтон во новиот документарец го критикува својот демократски ривал, Берни Сандерс, кој денеска повторно е кандидат за Белата куќа, нарекувајќи го неспособен американски сенатор, кој на никого не му се допаѓа.

Клинтон се приклучи на спорот меѓу Сандерс и Елизабет Ворен, неговата актуелна демократска ривалка за овогодинешните избори, која рекла дека тој на приватна средба во 2018 година рекол дека жена не може да го победи актуелниот претседател Доналд Трамп.

Клинтон во документарецот на телевизиската платформа „Хулу“, кој ќе биде прикажан во сабота на филмскиот фестивал „Санденс“ рекла дека тоа ja покажува „шемата“ во нападите на жените од кампањата на Сандерс.

Прикажи повеќе...

Свет

Северна Кореја ги затвора границите за сите туристи поради корона вирусот

Објавено пред

Северна Кореја ќе ги затвори своите граници за туристи за да се заштити од ширењето на корона вирусот кој се појави во соседна Кина, од каде пак објавиja дека вирусот може да мутира и да продолжи да се шири.

Повеќе земји ги засилија контролите на аеродромите поради епидемијата што започна во декември во кинескиот град Вухан и во меѓувреме се прошири и во други азиски земји и стигна дури до САД.

Поголемиот дел од странските туристи во Северна Кореја доаѓаат од Кина, а нивниот број се зголеми минатата година поради подобрувањето на односите меѓу двете соседни земји.

Сепак од денеска Северна Кореја привремено ќе ги затвори границите за сите странски туристи, што е мерка на претпазливост поради корона вирусот, се вели во соопштение на кинеската туристичка агенција „Јанг пионер турс“, специјализирана за патување во Северна Кореја.

Ова не е првпат Северна Кореја да ги затвори границите за туристи поради страв од епидемија. Во октомври 2014 година истото го стори и за вирусот ебола, иако во Азија не беше забележан ниту еден случај.

Случаи на инфекција со корона вирусот се идентификувани и надвор од Кина, во Тајван, Филипините, Тајланд, Јапонија, Јужна Кореја, а во вторникот беше потврден и првиот случај во САД.

Новиот вирус припаѓа на групата вируси кои предизвикуваат САРС, болест од која загинаа 800 луѓе ширум светот пред 17 години, а исто така се прошири од Кина.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Путин го потпиша указот, Шојгу и Лавров и во новата руска влада

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа потпиша указ за составот на новата влада предводена од премиерот Михаил Мишустин, при што ресорите...

Свет2 часа

(Видео) Импичмент на Трамп: Сенаторите се судрија околу правилата на судењето

Додека американскиот претседател Доналд Трамп е на Светскиот економски форум во Давос,американскиот Сенат отфрли неколку барања на демократите во врска...

Свет2 часа

Кина: Новиот вирус мутира, расте бројот на починати

Кинеската здравствена комисија соопшти дека 440 луѓе во 13 провинции биле заразени од новиот респираторен и смртоносен вирус од кои...

Македонија2 часа

Владата ги поништи одлуките на Мизрахи за в.д. директори на центри за социјална работа

Владата донесе одлука за поништување на решенијата за разрешување од должност и именување на вршители на должност директори во јавните...

Култура13 часа

Владата ќе ги плати трошоците за патување на екипата на „Медена земја“ на „оскарите“

Владата ќе ги плати патните трошоци за патувањето на петчлената филмска екипа и за хероината на филмот „Медена земја“ Атиџе...

Свет14 часа

Прв случај на мистериозниот вирус во САД

Официјални лица од здравствените власти го потврдија првиот случај на мистериозниот корона вирус во САД, кој уби шест луѓе во...

Спорт15 часа

Норвежаните во полуфинале по триумфот над Исланд (видео)

Норвешката ракометна репрезентација се приклучи на Хрватска и на Шпанија во полуфиналето на Европското првенство, откако во нордиската пресметка со...

Свет16 часа

Папата до учесниците на форумот во Давос: Луѓето, а не профитот, мора да бидат во центарот на политиката

Папата Франциско испрати писмена порака за да ги потсети делегатите на годинешниот Светски економски форум во Давос на моралната обврска...

Регион18 часа

Брисел: Летот меѓу Белград и Приштина е чекор кон нормализација на односите

Воспоставувањето на комерцијален лет помеѓу Белград и Приштина е добар чекор кон нормализирање на односите, изјави денеска Питер Стано, портпарол...

Свет20 часа

Паника во светот поради новиот вирус, ригорозни контроли на аеродромите и железничките станици

Земјите во Азија и другите делови на светот почнаа со проверки на телесната температура на аеродромите, железничките станици и автопатиштата....

Македонија21 час

(Видео) Ѓорчев: 10.000 граѓани лани се иселиле во Германија

Речиси 10.000 граѓани во 2019 година добиле работни визи и заминале во Германија, рече опозицискиот пратеник Владимир Ѓорчев, кој додаде...

Македонија22 часа

Димитров во Давос: Крајно време е да тргнеме напред

Крајно време е Северна Македонија да направи чекор напред на својот европски пат: отворање на заслужените пристапни преговори со ЕУ,...

Македонија23 часа

Дерковски: Избирачкиот список никогаш не може да биде идеално чист

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, се надева дека на престојните избори нема да има злоупотреба на лични карти...

Македонија23 часа

Османи до партиите: Донесете го Законот за Јавното обвинителство пред изборите

Вицепремиерот Бујар Османи смета дека законот за Јавно обвинителство, кој со месеци е заглавен во Собранието, треба да биде донесен...

Свет24 часа

(Видео) Грета во Давос: Ништо не направивме за климатските промени

Младата активистка за борба против климатските промени, Грета Тунберг, одржа говор на годишниот собир на Светскиот економски форум, кој се...

Свет1 ден

Маж од Австралија со симптоми на смртоносниот корона вирус ставен во карантин

Здравствените власти во Квинсленд потврдија дека во Австралија, најверојатно, се појавил првиот случај на зараза со новиот смртоносен корона вирус...

Свет1 ден

Почнува судењето за импичмент на Трамп, адвокатите повикаа веднаш да се ослободи претседателот

Во Сенатот на американскиот Конгрес почнува судскиот процес за импичмент на претседателот Доналд Трамп. Минатата недела Претставничкиот дом ги испрати...

Економија1 ден

Отворен 50. Светски економски форум во Давос

Педесетиот Светски економски форум во Давос беше отворен синоќа со концерт на Младинскиот оркестар на Европската унија, Симфонискиот оркестар од...

Регион1 ден

Во БиХ секоја година умираат по 3 300 луѓе како последица на загадениот воздух

Во Босна и Херцеговина секоја година прерано умираат околу 3 300 луѓе како последица на изложеноста на воздух загаден со...

Забава1 ден

Автомобилите на Пол Вокер продадени на аукција за 2,33 милиона долари

Дваесет и едно возило во сопственост на трагично починатиот актер Пол Вокер, најпознат по улогата во популарната филмска франшиза „Брзи...

Досие