Контакт

Свет

Еврејска група ја осуди аукцијата на говорите на Хитлер во Германија

Објавено пред

Видна европска еврејска организација жестоко ја критикуваше одлуката на една аукциска куќа во Минхен да продаде неколку рачно напишани белешки за говорот на нацистичкиот диктатор Адолф Хитлер, велејќи дека тоа им пркоси на логиката, пристојноста и хуманоста за да ги пласира на пазарот, пренесува „Асошиејтед прес“.

Рабинот Менахем Марголин, лидер на Европската еврејска асоцијација со седиште во Брисел, рече дека претстојната продажба на ракописите е особено загрижувачка поради неодамнешните бројки кои покажуваат зголемен антисемитизам во Германија и може да ги охрабри неонацистите.

„Не можам да ја сфатам неодговорноста и нечувствителноста, во таква налудничава атмосфера, за продажба на предмети како што бесмислиците на најголемиот убиец на Евреите во светот на купувачот со највисока понуда. Ваквите аукции помагаат да се легитимизираат почитувачите на Хитлер кои живат од вакви работи“, рече тој во изјавата.

„Понудените белешки од говорите, кои датираат од пред Втората светска војна, се насочени кон нацистичките партиски организации и соработници на различни функции и се однесуваат на подготвување на Германија за војна и за еврејскиот проблем“, вели Бернхард Пачер, директор на аукциската куќа „Херман хисторика“.

Тој ја бранеше продажбата, велејќи дека трудовите припаѓаат во некој музеј или во рацете на истражувачи како историски документи.

„Ова се рачно напишани белешки од Адолф Хитлер со кои, ако го анализирате она што го напишал, можете да докажете дека тој јавно зборувал за војна, за решавање на еврејскиот проблем “, изјави Пачер.

„Ако ги уништиме овие работи и тие не одат во музеј за експертите да работат на нив, ќе им го препуштите толкувањето на она што се случуваше на десничарските нацистички апологети, кои ќе речат дека Хитлер никогаш не го рекол тоа. Човекот ги подготвуваше Германците дека ќе има војна, а оние што не сакаа да го видат тоа, беа тотално слепи – сето тоа го пишува таму “.

Аукциската куќа во минатото се најде на удар на критики за продажбата на предмети од нацистичката ера и тврди дека многу се потрудила да се осигура дека тие нема да бидат продадени на неонацисти, посочувајќи дека обично ги купуваат музеи и истражувачки институции.

Во 2016 година понуди на аукција една од униформите на Хитлер за 275.000 евра, а претходно продаде машина за пишување и десетици други предмети во сопственост на нацистичкиот лидер.

Минатата година еден швајцарски магнат за недвижнини роден во Либан ги купи капата на Хитлер, посребрено издание на „Мојата борба“ и други предмети што ги понуди аукциската куќа за да ги задржи подалеку од рацете на неонацистите, и ги донираше на една еврејска група.

Аукциската куќа се занимаваше и со многу други предмети во сопственост на познати историски личности, вклучително и посребрената и позлатена четка за заби на Наполеон Бонапарта, сабјата што му припаѓала на британскиот поморски херој, адмиралот Хорацио Нелсон, и меч што некогаш му припаѓал на славниот италијански заводник Џакомо Казанова.

Марголин го нарече ланскиот потег на бизнисменот „чудо“, но рече дека не можеме секогаш да се надеваме на чуда и ја повика аукциската куќа да ги повлече говорите од претстојната продажба.

Почетните цени на белешките за говорот се движат помеѓу 2.500 евра и 7.500 евра, што Пачер рече дека може да биде пречка за да бидат купени од десничарски екстремисти.

Европа

Драматично апсење словачки олигарх поради прикривање докази

Објавено пред

Словачката полиција го уапси Јарослав Хашчак, еден од најбогатите и највлијателни луѓе во земјата. Тој пред новинарите изјави дека не знае за што го обвинуваат.

Според локалните медиуми, апсењето на водачот на инвестициската групација Пента е најдраматичниот потег во серијата апсења откако во февруари 2018 година беше убиен истражувачкиот новинар Јан Куцијак. Хашчак се сметаше за најмоќен меѓу словачките олигарси повеќе од 20 години и ја уживал поддршката на политичарите.

Информативниот портал Aktuality.sk, на кој работеше Куцијак, се повикува на извори блиски до истрагата и известува дека постојат докази за вмешаност на Хашчак во прикривање докази. Досега немало доволно докази за да се обвини Хашчак.

Групацијата Пента се претставува како водечки играч на пазарот на недвижности во Словачка, Чешка и во Полска“. Тој е сопственик на банки и финансиски фабрики во Чешка и Словачка и е главен акционер во словачките и чешките медиуми, како и во словачкото приватно здравство.

Прикажи повеќе...

Европа

Белгија планира да почне со вакцинација од 5 јануари

Објавено пред

Белгија планира да почне со вакцинација на 5 јануари доколку се одобри вакцина развиена против коронавирусот. Премиерот Александер де Кро рече дека стратегиите за вакцинација ќе станат јасни за неколку дена.

„Немаме време да губиме. Ќе бидеме подготвени на 5 јануари, како и многу земји“, рече тој.

Де Кро очекува Европската агенција за лекови (ЕМА) да ги одобри развиените вакцини. Де Кро рече дека сакаат да вакцинираат што повеќе луѓе штом вакцините се подготвени.

Тој изјави дека ќе биде потребно време за сите да бидат вакцинирани во земја со 11 милиони жители и дека ќе почне кампања за вакцинација со одредени групи. Оваа група вклучува здравствени работници, стари лица и оние со хронични заболувања.

Прикажи повеќе...

Свет

Земјотрес со јачина од 5,8 степени го погоди Чиле

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди провинцијата Антофагаста во Чиле, објави Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Земјотресот бил на длабочина од 80 километри, пренесува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Белгија планира да почне со вакцинација од 5 јануари

Белгија планира да почне со вакцинација на 5 јануари доколку се одобри вакцина развиена против коронавирусот. Премиерот Александер де Кро...

Свет2 часа

Убиецот на словачкиот новинар осуден на 25 години затвор

Словачкиот Врховен суд го осуди убиецот на истражувачкиот новинар Јан Куцијак на 25 години затвор. Оваа пресуда на апелацискиот суд...

Спорт3 часа

Синот на Марадона бара Меси да се откаже од „десетката“ во чест на татко му

Диего Синагра, попознат како Диего Јуниор, синот на Диего Марадона, вели дека бил потресен од гестот на Лионел Меси со...

Македонија3 часа

946 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 33 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на...

Македонија4 часа

Лингвистите апелираат: Не прифаќајте разговори за јазик, нација и историја

„Прифаќањето договори за добрососедство, анекси и слично, во кои македонскиот јазик ќе биде заменет со синтагми од типот – официјален...

Македонија7 часа

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени

Телеметриската сеизмолошка мрежа во Македонија објави дека денешниот земјотрес бил со јачина од 3,5 степени според Рихеровата скала. Епицентарот на...

Свет7 часа

Во Виена развиен најбрз тест за Ковид-19 во светот

На Виенскиот универзитет за технологија (ТУ Виен) е развиен нов метод на тестирање за коронавирус, кој е исклучително чувствителен и...

Македонија9 часа

Пратениците да покажат бојадисано јајце за Велигден, бара опозицијата во еден од амандманите

Во еден од амандманите на опозицијата се вели дека за време на велигденските празници, пратениците кои ќе учествуваат во работата...

Македонија9 часа

ИЈЗ: Се намалува бројот на новозаболени, расте бројот на оздравени пациенти

Бројот на новозаболени со коронавирус во периодот од 23 до 29 ноември се намалува, додека расте бројот на оздравени пациенти,...

Македонија10 часа

Филипче: Го подготвуваме здравствениот систем за вакцинација за Ковид-19

Здравствениот систем го подготвуваме за вакцинација за Ковид-19. Ова ќе биде една од најголемите логистички операции која ќе треба да...

Македонија10 часа

Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ не ги исплатила долговите за 270 уметнички слики со позлатени рамки

ВМРО-ДПМНЕ е партија во стечај со блокирани сметки и замрзнати недвижности, меѓу кои и мегаломанското квази барокно здание, седиште на...

Економија10 часа

Групацијата АРИКОМА ја купува компанијата „Сеавус“

Претставниците на Групацијата АРИКОМА (ARICOMA), која е дел од чешката Групација ККЦГ(KKCG) на Карел Комарек, најавуваат значаен чекор поврзан со...

Свет10 часа

Русија почна со вакцинација на војниците против коронавирус

Во Централниот воен округ на Русија почна вакцинација на војниците со вакцината против коронавирус „Спутник V“ и прво ќе се...

Регион11 час

„Коха“: Тачи ќе го бранат пет адвокати во Хаг

Поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи, ќе го бранат пет адвокати пред Специјалниот суд во Хаг, пишува „Коха“. Специјализираниот совет...

Свет11 час

Интерпол предупредува на опасноста од лажни вакцини

Интерпол предупредува дека меѓународната мрежа на организиран криминал може да се насочи кон новите вакцини против Ковид-19. Како што е...

Регион11 час

Во Хрватска 3.539 новозаразени и 55 починати од Ковид-19

Според официјалните податоци, во Хрватска денес има 3.539 новозаразени лица со Ковид-19, а 55 пациенти починале. Хоспитализирани се 2.408 пациенти,...

Македонија12 часа

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се примени 30 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 30 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно...

Македонија13 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира во 16 града

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе протестира во 16 града. Од партијата најавија дека на протестите ќе биде испратена порака до премиерот Зоран...

Свет13 часа

Во САД повеќе од 2.500 починати од коронавирус за 24 часа

Соединетите Американски Држави во вторникот потврдија повеќе од 2.500 смртни случаи за 24 часа, што е најголем број смртни случаи...

Свет14 часа

Велика Британија ја одобри вакцината против коронавирус на „Фајзер“

Велика Британија е првата западна земја што одобри вакцина против коронавирус од производителот „Фајзер“. Британскиот регулатор, МХРА, вели дека вакцината,...

Досие