Контакт

Свет

Европскиот суд на правдата на страната на „Гугл“ за тужбата од Брисел

Објавено пред

„Гугл“ победи во клучниот случај што против компанијата го водеше Брисел кога Европскиот суд на правдата пресуди дека американската компанија не мора да ги прошири европските прописи за правото на заборавање врз своите пребарувачи, пренесува „Спутник“.

dobivaj vesti na viber

Европскиот суд пресуди дека според законите на ЕУ не постои обврска за пребарувачите надвор од територијата на земјите членки на ЕУ да ја применуваат одлуката на судот од 2014 година според која луѓето имаат право да контролираат што ќе се појави кога некој ќе го внесе нивното име во пребарувач на интернет.

Меѓутоа, во одлуката се наведува дека операторот на пребарувачот мора да преземе мерки за да ги одврати корисниците на интернет да излегуваат надвор од ЕУ за да дојдат од информации.

Како што се наведува, случајот ја нагласи потребата од балансирање меѓу заштитата на приватните податоци и правото на јавноста на информации, а се поставува и прашањето како да се применат разни надлежости кога интернетот не признава граници.

Случајот на Брисел се засноваше на пресудата на Европскиот суд од 2014 година дека луѓето имаат право да го контролираат она што се појавува кога нивното име ќе се пребарува на мрежата. Пресудата дојде по тужбата на еден Шпанец, кој побара „Гугл“ да ги отстрани линковите од новинарска статија од 1998 година во која се вели дека неговата куќа му била одземена поради даночен долг.

Поради тоа, „Гугл“ беше принуден да ги избрише врските што водат до застарени или срамни лични податоци кои се појавуваа во пребарувањата во рамките на ЕУ.

Една година подоцна Франција побара од компанијата да ги отстрани резултатите на сите свои пребарувачи, а не само на европските локации, како www.google.fr.

Француската агенција за заштита на податоците, ЦНИЛ, се обиде да го казни „Гугл“ со 100.000 евра во 2016 година за неотстранување на линковите побарани од европските граѓани. „Гугл“ соопшти дека ќе ги отстрани резултатите од пребарувањето само во ЕУ, но не и на другите локации, и ја обжали одлуката до Судот на правдата на ЕУ.

Судот пресуди дека таквата примена на териториите надвор од ЕУ не е законска.

Оние што се залагаа за проширување на прописите тврдат дека на интернет е лесно да се премине од националните верзии на веб-страниците на оние надвор од ЕУ за да ги најдат избришаните информации.

Во изминатите пет години „Гугл“ прими речиси 850.000 барања од поединци што бараат отстранување линкови до 3,3 милиони веб-страници.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Полска ќе испрати авиони Ф-16 во Украина

Објавено пред

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки денеска изјави дека Полска е подготвена да испрати борбени авиони Ф-16 од американско производство.

dobivaj vesti na viber

„По ова прашање ќе дејствуваме во координација со другите членки на НАТО и со САД“, рече Моравјецки.

Се повеќе воени претставници во Пентагон тивко лобираат да одобрат испраќање борбени авиони Ф-16 во Украина за да и помогнат да се одбрани од руски беспилотни летала и ракети, потврдија за „Политико“ три извори запознаени со ситуацијата.

Американските Ф-16 се блиску до врвот на листата на желби на Украина од почетокот на руската инвазија. Сепак, и Вашингтон и Киев досега им даваа приоритет на артилеријата, оклопните возила и системите за противвоздушна одбрана, поради потребата да се заштити цивилната инфраструктура, но и да се започне со ослободување на териториите окупирани од руските сили.

Но, имајќи предвид дека Украина планира да започне нова офанзива на пролет за ослободување на окупираните територии, кампањата за испраќање борбени авиони на Украинците се вжештува во американското Министерство за одбрана, претставник на министерството и уште две лица вклучени во разговорите во Пентагон, потврдија за Политико.

Во саботата, висок украински функционер изјави дека Украина и нејзините западни сојузници започнале разговори за можно распоредување на борбени авиони и ракети со долг дострел. Советник на украинската влада изјави дека темата била покрената во разговорите со Вашингтон, додавајќи дека „сè уште нема ништо сериозно“ на масата.

Еден извор на „Политико“, запознаен со разговорите меѓу Вашингтон и Киев, рекол дека „може да поминат неколку недели“ пред американската одлука за испраќање сопствен авион Ф-16 или одобрение за други земји за реекспорт на такви авиони во Украина.

„ Ако ги добиеме, нашата предност на бојното поле ќе биде огромна… Не зборуваме само за Ф-16, туку сакаме авиони од четврта генерација“, изјави за „Ројтерс“ Јури Сак, советник на украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО: Пандемијата е во преодна фаза

Објавено пред

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека коронавирусот продолжува да претставува извонредна меѓународна јавно здравствена криза, што е највисоката форма на предупредување на агенцијата.

dobivaj vesti na viber

Пандемијата е веројатно на „преодна точка“, која сè уште бара внимателно управување за „да се ублажат потенцијалните негативни последици“, се вели во изјавата на СЗО.

Поминаа три години откако агенцијата на Обединетите нации го прогласи Ковид-19 за глобална здравствена закана. Повеќе од 6,8 милиони луѓе починаа во пандемијата во сите делови на светот, а болеста имаше негативно влијание врз светската економија и функционирањето на општествата.

Ситуацијата се менува во 2020 година со доаѓањето на вакцините и терапиите, пишува „Ројтерс“. Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус изрази надеж дека вонредната состојба ќе биде укината оваа година, особено ако пристапот до мерките против инфекција се подобри на глобално ниво.

Советниците на експертскиот комитет на СЗО за статусот на пандемијата во декември минатата година рекоа дека веројатно не е време да се прогласи нејзиниот крај поради неизвесноста околу бранот на инфекции во Кина, која ги укина строгите мерки за нулта ковид кон крајот на 2022 година.

Прикажи повеќе...

Свет

Песков: Лага е дека Путин му се заканувал на Џонсон

Објавено пред

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска ги демантираше тврдењата на поранешниот британски премиер Борис Џонсон дека рускиот претседател Владимир Путин „му се заканувал со ракетен напад“ и изјави дека знае што разговарале Путин и Џонсон.

dobivaj vesti na viber

„Не, тоа што го кажа г-дин Џонсон не е точно, туку е лага. И, згора на тоа, ќе кажам дека тоа е или свесна лага, тогаш прашањето е со која цел избрал таква верзија на изјавата, или е несвесна, бидејќи тој всушност не разбрал што му кажал претседателот Путин“, рече Песков одговарајќи на новинарско прашање.

Песков рече дека знае што разговарале Путин и Џонсон, пренесува РИА Новости.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија32 минути

(Видео) Ковачевски: Отворени се нови можности за економијата и членството во ЕУ, повикувам на обединување и паметни одлуки

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се обрати на годишната конференција „Година на нови можности“, што се...

Регион44 минути

Милановиќ: Ја провоцираат Русија од 2014 да почне војна, па ние и Србите не се мрзевме толку

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска ја коментира ситуацијата во Украина нагласувајќи дека Русија со години била провоцирана. Тој рече дека...

Македонија53 минути

(Видео) Јаневска: Доцни исплатата на стипендиите, а на студентите не им се исплатени ни парите за студентски оброк

„Учениците и студентите останаа без поддршка од државата. Доцни исплатата на ученичките и студентските стипендии. Наместо државата да ги мотивира,...

Регион3 часа

„Демостат“: Србија во ЕУ до 2030 година ако го прифати европскиот план за косовското прашање

Јасната перспектива за членство на Србија во Европската Унија, инвестициите во енергетскиот сектор и ослободувањето од зависноста од Русија во...

Европа4 часа

Ги чувале децата во вински подрум во Австрија, соседите се посомневале, реагира полицијата

Шест британски деца се спасени во Австрија кога беа откриени дека живеат во напуштен вински подрум со своите родители. Полицијата...

Македонија4 часа

Бугарскиот министер за внатрешни работи доаѓа во Скопје на средба со министерот Спасовски

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Бугарија, Иван Демерџиев, со придружна делегација, денеска, ќе...

Европа4 часа

Путин на Џонсон му се заканил со ракетен напад: Ќе трае само една минута

Борис Џонсон, поранешниот премиер на Велика Британија, откри дека Владимир Путин, претседателот на Русија, му се заканувал со ракетен напад...

Македонија4 часа

Османи во Брисел на средби во НАТО и ЕУ

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Османи, денес и утре е во работна посета на Брисел, каде што ќе оствари средби со...

Македонија15 часа

Милков: Најважен чекор за заштита на правата на Бугарите во Македонија е вклучувањето во Уставот

„Сакаме во Северна Македонија да бидат заштитени правата на Бугарите. Ние се стремиме кон таква деескалација, која ќе доведе до...

Спорт23 часа

(Видео) Ѓоковиќ во солзи ја прослави победата, плачеа и фановите

Новак Ѓоковиќ е шампион на Австралија Опен и повторно прв на АТП листата. Српскиот тенисер ја освои Австралија една година...

Македонија24 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ бара од власта да ги преиспита тврдењата дека странски држави се вмешани во провокациите кон Македонија

Државата сериозно да ги преиспита наводите кои и самиот Пендаровски ги кажа дека здруженија, фондации, поединци и агентурни мрежи од...

Македонија1 ден

Полицијата упадна во над 200 локали и казина, приведени се лица за дрога и оружје

Синоќа по полноќ до 4 часот утринава, полицицијата спроведе акциска контрола во угостителски објекти на 272 локации. Во контролата беа...

Свет1 ден

По терористичките напади Израел размислува да им дозволи на цивилите да носат оружје

Кабинетот за безбедност на Израел одобри мерки со кои на Израелците ќе им се овозможи носењето оружје по двата одделни...

Свет1 ден

(Видео) Дронови нападнаа воена база во Иран

Со беспилотни летала извршен е напад врз воена фабрика во градот Исфахан во Иран, соопшти официјален Техеран. „Експлозијата се случи...

Македонија1 ден

Ќучук: Надворешни фактори не сакаат да бидеме во добри односи со Северна Македонија

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да бидат во добри односи. Тоа се сите оние луѓе...

Свет1 ден

Нетанјаху: Не сакаме ескалација, но подготвени сме на секое сценарио

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави силен и цврст одговор на тероризмот по двата палестински напади во источен Ерусалим, од кои...

Свет1 ден

Зеленски воведе санкции за 185 комапнии и поединци кои ја поддржуваат Москва

Украинскиот претседател Володимир Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат руската војна, која трае веќе 12...

Свет1 ден

Земјотрес од 5,9 степени го погоди Иран, најмалку тројца загинати и стотици повредени

Најмалку три лица загинаа, а стотици се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала што го...

Македонија2 дена

Место да ја плукате и мразите Македонија, подобрете го стандардот, за 30 отсто е намален бројот на жители во Бугарија, порача Мицкоски

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски ги повика македонските власти да престанат со аматеризмот кога се работи за македонско – бугарските...

Топ2 дена

Возачот кој прегази пензионер на пешачки во Бутел имал 17-години и возел брзо, обвинителството побара притвор

Обвинителството објави нови детали за синоќешната сообраќајна несреќа во скопската населба Бутел, каде што животот го загуби пешак. Од тука...