Контакт

Свет

Египетската полиција влезе во дописништвото на „Анадолија“ во Каиро и уапси четири лица

Објавено пред

Турската државна новинска агенција „Анадолија“ известува дека египетската полиција влегла во дописништвото во Каиро и уапсила четворица вработени.

„Анадолија“ наведува дека нема информации каде се однесени вработените, од кои едниот е турски државјанин. Турција го поддржуваше соборениот египетски претседател Мухамед Мурси и честопати го критикуваше актуелниот претседател Абдел Фатах ел-Сиди.

Министерството за надворешни работи на Турција го осуди полицискиот упад и побара ослободување на вработените во „Анадолија“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Норвешка им помага на мигрантите да си ги испраќаат децата во исламски училишта во странство

Објавено пред

Во процес еуфемистички наречен „културна рехабилитација“, млади од Норвешка со мигрантско потекло се испраќаат во нивните родни земји за да не бидат „совладани“ од западните вредности, а во меѓувреме се појавија извештаи за тортура и идеолошко перење мозок од Исламистите во тие училишта, пренесува „Спутник“.

Извештајот на 125 страници насловен „Не е само одмор“, напишан од заедничка експертска комисија на норвешкото Министерство за деца и семејни работи, ја истакнува улогата на надлежните органи во процесот на испраќање млади луѓе од мигрантски семејства во странство, честопати против нивната волја.

Експертската група изрази критика за тоа како надлежните го решаваат проблемот.

Според извештајот, норвешките власти во неколку случаи активно им помагале на семејствата да ги испратат децата во т.н. „курански училишта“ во странство, чии брутални педагошки методи и пријавени злоупотреби претходно предизвикаа загриженост и го привлекоа вниманието на премиерот Ерна Солберг, кој ја нарече оваа практика нелегална.

Не само што не успеа да ја спречи оваа состојба, Службата за заштита на децата во некои случаи дури и плаќала за билетите за патување, се вели во извештајот.

„Кога станува збор за спречување на испраќање на децата надвор од земјата, завршената работа не е доволна. Видовме дека Службата за заштита на децата во некои случаи ги поддржувала семејствата кои ги испраќаат своите деца во исламски училишта во Сомалија. Ние сме многу критични за ова. Препорачуваме третирање на овие сличаи како киднапирање деца “, изјави истражувачот Ања Бредал од тинк-тенкот „Нова“ за националниот радиодифузер НРК.

Експертскиот панел интервјуирал млади луѓе испратени во странство против нивната волја и добиени се информации од професионалци, членови на семејството и разни служби. Меѓу другото, во извештајот се заклучува дека речиси половина од жртвите подоцна имаат психолошки проблеми.

Според експертскиот панел, децата и младите треба да се едуцираат за своите права, а може дури и да се назначи специјален портпарол кој ќе се занимава со овој проблем. Бредал истакна дека  итно мора да се зголеми надлежноста на образовните власти, службите за заштита на децата и на полицијата.

Министерот за образование и интеграција Гури Мелби вети нов акционен план за справување со проблемот.

„Не бевме доволно добри. Главното правило да не се случува ова е семејствата да бидат добро интегрирани во Норвешка, добро запознаени со норвешки вредности и децата да бидат запознаени со нивните права “, рече Мелби.

Извештајот беше нарачан по обелоденувањето дека норвешки млади лица со мигрантско потекло биле испраќани во исламски училишта во Сомалија и Кенија од страна на нивните семејства за да ги спречат да станат Норвежани.

Покрај тешките услови и тортурата, жртвите се пожалија и мозоците им биле испрани со исламистички учења и омраза кон Западот. Сличен феномен е забележан и во соседна Шведска, која исто така има значителна сомалиска заедница.

Според јануарскиот извештај нарачан од Министерството за образование, најмалку 400 деца и млади луѓе кои живеат во Норвешка биле испратени во странство против нивната волја меѓу 2016 и 2018 година и биле подложени на т.н. „културна рехабилитација“.

Прикажи повеќе...

Свет

Кинеските власти сакаат да ја прошират примената на здравствените апликации, јавноста се противи

Објавено пред

Локалните кинески власти сакаат да ја прошират употребата на здравствени баркодови, кои одиграа клучна улога во борбата против коронавирусот во земјата, но тие најави предизвикаа загриженост за приватноста и безбедноста на личните податоци.

QR-кодовите вградени во популарните апликации WeChat и Alipay на паметните телефони ги користеле објавите на корисниците и автоматски собраните патни и медицински податоци за да им дадат на луѓето црвена, жолта или зелена ознака за веројатноста за појава на инфекција со коронавирус.

За да можат слободно да се движат, жителите во Кина треба да имаат зелена ознака. Од февруари, кога влегуваат во ресторан, парк или на друго место, треба да го покажат својот здравствен баркод.

Тогаш имало само мал отпор на јавноста поради баркодовите кои се сметале како неопходна алатка за рестартирање на економијата.

Но, тоа се смени кога властите во Хангжу предложија доделување здравствен беџ за секој жител. На тој начин жителите би се оценувале до максимум 100 поени користејќи ги податоците од нивните здравствени картони и животните навики.

Резултатот на жителите би се бележел според тоа колку вежбале, што јаделе и пиеле, дали биле пушачи и колку спиеле минатата ноќ.

Соопштението предизвика многу критики од корисниците на социјалната мрежа Веибо, која е слична на Твитер, и предизвика расправа за приватноста и безбедноста на податоците.

 

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Русија отвори истрага за кршење на правилата за летање по падот на Ми-8

Објавено пред

Рускиот истражен комитет соопшти денеска дека почнува кривична истрага за кршење на правилата на летање или подготовките за летање по катастрофата во која учествуваше воен хеликоптер Ми-8, пренесува „Спутник“.

„Отворена е кривична истрага за прекршок кршење на правилата за летање или подготовките за него, по катастрофата со хеликоптерот Ми-8“, се вели во соопштението.

Претходно во текот на денот, воениот хеликоптер Ми-8 падна во автономната област Чукотка на Далечниот исток од Русија додека изведуваше тренинг-лет. Четири лица загинаа во несреќата, информира руското Министерство за одбрана.

Експертите во моментот го проучуваат местото на инцидентот и ја запленуваат документација пред летот и примероци од горивото, додаде комитетот. Според првичните податоци, несреќата се случила поради технички проблеми, соопштија надлежните од регионот Чукотка, пренесува ТАСС.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија44 минути

Адвокатот на Јанева вели дека Русковска нема докази против неа

Адвокатот Дељо Кадиев, кој ја застапува обвинетата Катица Јанева во предметот „Рекет“, по судењето на кое завршни зборови даваше Обвинителството,...

Македонија1 час

Русковска: Доживеавме разочарување кога клучниот лик во „Чарлиевите ангели“ премина на страната на злото

Во завршните зборови во случајот „Рекет“, обвинителката Вилма Русковска пред судот кажа дека одбраната на обвинетите Бојан Јовановски-Боки 13 и...

Македонија1 час

Арсовски: Избори во јуни не се можни

Избори во јуни не се можни, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Одговарајќи на новинарски прашања тој ја отфрли можноста...

Македонија2 часа

Укинување на полицискиот час и отворање на границите и кафулињата предлага Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок одлучила да побара од Владата укинување на полицискиот час, а веќе во текот...

Свет2 часа

СЗО го суспендира тестирањето на лекот против малaрија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) го суспендира тестирањето на лекот против малaрија „хидроксиклорокин“ кај пациенти со Ковид-19 поради стравувањата за нивната...

Европа4 часа

Шпанија го намали вкупниот број на починати од Ковид-19 за 2.000

Шпанија синоќа објави дека од коронавирусот починале речиси 2.000 луѓе помалку отколку што се сметаше претходно. Министерството за здравство соопшти дека...

Регион4 часа

Црна Гора дозволи свадби, крштевки, публика на стадионите…

За разлика од многу европски првенства, во Црна Гора натпреварите ќе се играат во присуство на публиката, рече премиерот Душан...

Европа5 часа

Германија и Франција повикаа на отворање на границите во Европa

Претседателот на францускиот парламент и неговиот германски колега побараа што побргу да се отворат границите меѓу европските земји по затворањето...

Македонија5 часа

Зоолошката градина од денеска е отворена за посети со нов протокол за движење

Од денеска скопската Зоолошка градина повторно е отворена за посети, но со нов протокол за движење поради ситуацијата предизвикана од...

Регион5 часа

Брнабиќ ги повика Србите да не летуваат во Црна Гора

Кога Србија не се најде на списокот на земји за кои Црна Гора ќе ги отвори своите граници на 1...

Свет16 часа

Италија бара 60.000 доброволци, кои ќе надгледуваат дали се држи физичка дистанца

Италија планира на улиците да испрати речиси 60.000 доброволци, кои би внимавале на одржување на правилата за физичка дистанца и...

Македонија18 часа

Чулев: Ако се потврди автентичноста на „орото во Чаир“ ќе следат казни

Намалување на бројот на заразени од вирусот Ковид-19 е возможно само доколку граѓаните се дисциплинирани и ги почитуваат мерките за...

Свет18 часа

(Видео) Додека претседателот на Бразил јадеше хот-дог на улица минувачите извикуваа „убиец“

Минувачите во Бразил извикуваа „убиец“ и „ѓубре“ кон бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој во саботата опкружен со телохранители излезе на...

Европа19 часа

Виена: За првпат во Европа извршена трансплантација на белите дробови на заразен со коронавирус

На Медицинскиот универзитет во Виена деновиве била извршена итна и екстремно комплицирана трансплантација на белите дробови кај 45-годишна пациентка кој...

Свет19 часа

Боливиски министер во притвор – купил респиратори за трипати повисока цена од реалната

Боливискиот министер за здравство Марсел Навахас е задржан во тримесечен притвор поради обвинувањата дека купил респиратори за трипати повисока цела...

Свет20 часа

Во Вухан 6,5 милиони луѓе тестирани за десет дена

Во изминатите десетина дена, 6,5 милиони луѓе се тестирани за присуство на коронавирусот во Вухан, а целта е да се...

Европа21 час

Психијатарот поради невозвратена љубов ги труел своите колеги со торта

Млад доктор со српско потекло им донел торта на колегите во психијатриска болница во австриски затвор, во која ставил разни...

Македонија24 часа

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна...

Македонија1 ден

Потврден 21 нов случај на коронавирус, нема починати пациенти

Во изминатите 24 часа потврден е 21 нов случај на коронавирус, а Министерството за здравство соопшти дека не се регистрирани починати...

Свет1 ден

Психијатар со српско потекло со торта отрул колеги во Австрија

Психијатар вработен во затвор со српско потекло е уапсен недалеку од Виена под сомнение дека на колегите им дал торта...

Досие