Контакт

Свет

Експерт тврди дека анексијата ги спречува Палестинците од етничко чистење на Евреите

Објавено пред

Планот на Израел да го примени суверенитетот на делови од Западниот Брег става крај на морално одвратната идеја – поддржана од сите американски администрации, освен онаа на Трамп – дека Евреите треба да бидат етнички исчистени од територијата, изјави правниот експерт Еуген Конторович во ексклузивно интервју за „Брејтбарт њуз“.

„Администрацијата на Обама зазеде став дека мирот со Палестинците бара Израел етнички да ја исчисти територијата. Администрацијата на Трамп имаше морална јасност да признае дека отстранувањето на еврејскиот народ од населбите на Западен Брег како израелска обврска во мировниот договор е морално одвратно“, истакна Конторович.

Таканаречената визија за мир на претседателот Доналд Трамп предвидува Израел да анектира 30 отсто од Западниот Брег и долината на Јордан. Исто така, се разграничува демилитаризирана палестинска држава основана на поголемиот дел од Западниот Брег со делови од источен Ерусалим, кои се наоѓаат надвор од израелската безбедносна ограда како нејзин главен град.

Ако Израел продолжи со плановите, Палестинската Самоуправа предупреди дека еднострано ќе прогласи држава заснована на линиите од пред 1967 година.

Според Конторович, професор по право кој работи како директор на Центарот за Блискиот Исток и меѓународно право на Правниот факултетот при Универзитетот „Џорџ Мејсон“, сите мировни предлози – освен оние на Трамп – кои се изнесени низ годините откако Израел го ослободи Западниот Брег од јорданската окупација во одбранбената војна во 1967 година, се засноваа на погрешна идеја дека еврејското присуство таму е нелегално и треба да се смени.

Овие предлози бараа Израел да одржи подрачјето од кое Јордан етнички ги исчисти Евреите во 1948 година како зона со постојан „јуденреин“, рече тој, користејќи ја нацистичката терминологија за исклучување на Евреите. И покрај тоа што ниту една израелска влада досега не предложила евакуација на Палестинците од областа, тој рече дека протерувањето на Евреите е минимално барање за какви било палестински преговори.

„Израел треба да го примени израелскиот закон над оваа област како што требаше да се направи пред 53 години по Шестдневната војна,“ изјави професорот по право.

Израел во тоа време верувал дека станува збор само за привремена ситуација и дека еврејската држава ќе склучи мировен договор со Палестинците. Но, Палестинците ги отфрлија сите израелски понуди, па близу половина милион доселеници со децении требаше да живеат под кафказијанска бирократија  слична на мрачните отомански закони што владеат во таа област.

На прашањето дали премиерот Бенџамин Нетанјаху е претпазлив околу притисок за суверенитет и покрај европското и арапското отфрлање – па дури и двоумењето од страна на САД – Конторович е одлучен.

„Не мислам дека постои понежен и попретпазлив начин отколку да не го сториш тоа 53 години и притоа да нудиш државјанство на Палестинците во безброј прилики. Тоа е долг период на смирување на ситуацијата“, рече тој.

Кондорович, исто така, се занимава со терминот анексија објаснувајќи дека во меѓународното право анекцијата е дефинирана како една држава која зема земја од друга суверена држава. Бидејќи во овој случај Западниот Брег нема суверенитет, терминот анексија е погрешен.

„Вистинскиот агресор не чека 53 години да го примени законот на својата територија. Сепак, според двојните стандарди на меѓународната заедница, Израел секогаш ќе се смета за агресор. Европејците дури признаа дека правилата според тие постапуваат со Израел не исти како оние за некоја грубо споредлива ситуација и тие се се повеќе отворени за тој факт “, рече тој.

Во меѓународното право на Израел не му е дозволено да стори ништо ж, рече тој.

„Тоа е затоа што постои посебен систем на меѓународно право за Израел“, рече Конторович и додаде дека еврејската држава е „меѓународно правно гето, кое се состои од правила што се создадени и дизајнирани и се применуваат само за таму“.

Свет

Кина ја забрзува постапката за извоз на нејзината вакцина против Ковид-19

Објавено пред

Кина објави дека нејзината царинска служба треба да обезбеди приоритет при извозот на вакцини против Ковид-19 и да го олесни нивното царинење.

Царината треба да ги постави како приоритетни инспекциските процедури за превозниците кои учествуваат во извозот на вакцини против Ковид-19 и да го олеснат царинењето на тие пратки, соопшти кинеското Министерство за транспорт во упатствата за логистика на вакцините против Ковид-19, пренесува „Ројтерс“.

Локалните транспортни власти во Кина, исто така, треба да воспостават зелени канали за да се направи приоритет на испорака на пратките со вакцини, се наведува во упатствата на Министерството.

Вакцината „коронаВак“ на кинеската компанија „Синовак“ се доставува до Индонезија, Турција и Бразил за масовна имунизација, додека некои земји, вклучувајќи ги Египет и Обединетите Арапски Емирати, ги добија потребните дози од кинеската национална фармацевтска група „Синофарм“, наведува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Хрватска 23 починати и 448 новозаболени од Ковид-19

Објавено пред

Во последните 24 часа во Хрватска се пријавени 23 смртни случаи и 448 новозаразени со коронавирус, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита.

Во моментов има 2.510 активни случаи, меѓу кои 1.491 пациент се во болница, од кои 139 се на апарати за дишење.

Од почетокот на епидемијата во февруари минатата година, во Хрватска се евидентирани вкупно 229.502 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 4.882 починале, а вкупно закрепнале 222.110 лица, од кои 434 во последните 24 часа.

Во моментов има 14.793 лица во самоизолација.

До денес се тестирани вкупно 1.162.664 лица, од кои 6.208 во последните 24 часа.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО: Меѓународните патници не би требало да се приоритет за вакцинација

Објавено пред

Експертите на Светската здравствена организација претпазливо го поддржаа одложувањето на втората доза на вакцината против коронавирус на „Модерна“ во одредени ситуации, како што тоа веќе го сторија за вакцините ФАјзер-Бионтех.

Експертите за имунизација на Стратешката советодавна група (САГЕ) на СЗО, исто така, инсистираат на тоа дека меѓународните патници не треба да бидат приоритет за вакцинирање уште некое време. За време на состанокот минатата недела, експертите разговараа за вакцината „Модерна“, која, како и вакцината „Фајзер-Бионтех“, користи технологија mRNA и се користи во голем број земји.

И за двете вакцини е потребна втора доза (ревакцинација) по три до четири недели, но неколку земји со кои се соочуваат ограничени залихи на вакцини изјавија дека ќе го одложат давање втора инјекција, за да можат што повеќе луѓе да ја земат првата доза.

Советничката група за вакцини на СЗО рече дека е најдобро да се следат тестираните 28-дневни интервали помеѓу дозите. Групата, сепак, соопшти овој месец дека во „исклучителни околности“ е можно да се почека до 42 дена за да се инјектира втора доза вакцина Фајзер-Бионтех, и денес го изјави истото за вакцината „Модерна“.

Агенцијата за јавно здравје на ООН досега ја одобри само вакцината Фајзер-Бионтех за употреба, но исто така се очекува да издаде одобрение за вакцината „Модерна“. СЗО ги повика здравствените работници и најранливите 20 проценти од луѓето во секоја земја да примаат вакцини пред да шират програми за имунизација на нивните популации.

„ Во сегашната ситуација со многу ограничени залихи, повластената вакцинација на меѓународните патници би била спротивна на принципот на еднаквост“, наведува САГЕ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

ИЈЗ: Намалување на бројот на нови случаи и на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036...

Свет2 часа

СЗО: Нови совети во врска со лекувањето на Ковид-19, тимот во Вухан започнува со работа

Светската здравствена организација (СЗО) денес ги издаде најновите совет до клиничарите за лекување  пациенти со Ковид-19, вклучувајќи ги и оние...

Европа2 часа

(Видео) Германија: Маж со нож бодел луѓе на улица, има ранети

Германската полиција соопшти дека еден човек со нож нападнал и ранил неколку лица во градот Франкфурт пред властите да го...

Европа3 часа

Бразилскиот вид на Ковид-19 пристигна во Италија, вирусолозите предупредуваат дека вакцината не е ефикасна против него

Болница во градот Варезе, во регионот на Ломбардија, лекува лице на кое му е дијагностициран првиот случај во Италија на...

Македонија3 часа

Семејство завеано во викендичка на Попова Шапка, без струја и без храна

Четиричлено семејство од Скопје останало заглавено во викендичка на Попова Шапка, бидејќи поради големите снежни навеви пристапот бил отсечен. За...

Македонија3 часа

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот...

Европа4 часа

Меркел: Ситуацијата со коронавирусот ни избега од контрола

Германската канцеларка Ангела Меркел призна дека ситуацијата во земјата, во борбата против коронавирусот, им избегала од контрола на властите. Според...

Европа4 часа

Италијанскиот премиер Конте поднесе оставка

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка, пишуваат италијанските медиуми. Агенцијата „Анса“ пишува дека премиерот ја објавил својата одлука пред членовите...

Македонија5 часа

Брзи антиген тестови на скопскиот аеродром

Со цел да одговори на најновите рестрикции за патување воведени поради Ковид-19 од страна на земјите од ЕУ/Шенген зоната, ТАВ...

Македонија6 часа

Португалското претседателство ќе настојува да почнат преговорите на Македонија со Европската Унија

За португалското претседателство процесот на проширување е важно прашање, истакна министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва. Како претставник...

Македонија6 часа

СДСМ: Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти е која било етничка заедница

Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти на која било етничка заедница, велат од владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија,...

Европа6 часа

(Видео) Нови насилни протести во Холандија поради полицискиот час

Холандската полиција уапси 70 лица откако избувнаа нови немири трета ноќ по ред за време на протестите за одлуката на...

Свет7 часа

Поднесено обвинение против Трамп во Сенатот

Претставничкиот дом на американскиот конгрес поднесе обвинение до Сенатот за отповикување на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, бидејќи неговиот говор...

Свет18 часа

Пирати киднапираa 15 морнари од турски брод, еден убиен

Во насилeн напад во близина на брегот на Нигерија пирати киднапирале 15 морнари од турскиот брод „Моцарт“, а еден член...

Свет19 часа

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и против новите видови коронавирус

Вакцината на „Модерна“ дејствува и против новите видови коронавирус пронајдени во Велика Британија и Јужна Африка, тврдат научници од оваа...

Македонија20 часа

Собранието го избра Насер Зибери за народен правобранител

Иако Насер Зибери не успеа да стане првиот премиер Албанец, се избори за функцијата народен правобранител. Го предложи ДУИ, а...

Свет20 часа

Џонсон најави ублажување на рестриктивните мерки во февруари

Британскиот премиер, Борис Џонсон, бара начини за олеснување на некои рестриктивни мерки воведени за забавување на ширењето на Ковид-19 пред...

Топ21 час

Џудо-федерацијата лани му ја одзела лиценцата на тренерот осомничен за полови злоупотреби на ученички

Четириесет и шестгодишниот тренер по џудо од Прилеп, кој се сомничи за полови злоупотреби на малолетнички што му биле ученички,...

Македонија1 ден

Законот за лекови доби зелено светло, ВМРО-ДПМНЕ не гласаше

Измените на Законот за лекови и медицински помагала со кој се уредува набавката на вакцините од компанијата „Фајзер“ го помина...

Македонија1 ден

Шестмина починати и 63 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на...

Досие