Контакт

Свет

ЕП ќе му исплати 40.000 евра на Пучдемон

Објавено пред

Европскиот парламент ќе им исплати 80.000 евра заостанати плати на двајца пратеници од Каталонија, Карлес Пучдемон и Тони Комин. Двајцата треба да добијат по околу 40.000 евра.

И двајцата се соочуваат со обвиненија во Шпанија за улогата во референдумот за независност на Каталонија во 2017 година, а беа избрани на изборите во мај во Европскиот парламент. Тие ќе добијат плата за изминатите шест месеци, од јули до декември 2019 година.

Месечната плата е 8.757 евра, а тие исто така имаат право на 4.563 евра за трошоци.

Пучдемон, кој е поранешен претседател на Каталонија и Комин, министер за здравство во неговата влада, требаше да го почнат мандатот на 2 јули, но шпанските власти одбија да ги признаат како европратеници, освен ако не положат заклетва во оваа земја во која се соочуваат со апсење.

Тие ја напуштија Шпанија во 2017 година и побегнаа во Белгија. Минатиот месец Европскиот суд на правдата донесе одлука дека двајцата имаат пратенички имунитет.

По оваа одлука, претседателот на Европскиот парламент Дејвид Сасоли ја укина забраната на Шпанија и им дозволи на Пуџдемон и на Комин влез во зградата на ЕП.

Покрај платите, Пучдемон и Комин ќе можат да вработуваат луѓе, да пишуваат извештаи, јавно да зборуваат на состаноците на комисиите или на седниците на Европскиот парламент.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Саудиска Арабија негира дека го хакирала телефонот на Џеф Безос

Објавено пред

Саудиска Арабија ги отфрли како апсурдни пишувањата на „Гардијан“ дека го хакирала телефонот на сопственикот на „Амазон“ и на „Вашингтон пост“, Џеф Безос.

Повикувајќи се на неименувани извори, „Гардијан“ вчера објави дека Безос бил мета на хакери пет месеци пред убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во 2018 година во саудискиот конзулат во Истанбул.

Според весникот, телефонот на Безос бил хакиран откако примил порака преку WhatsApp, која била испратена од личниот број на принцот на Саудиска Арабија, Мухамед бин Салман.

„Медиумските наводи кои сугерираат дека Кралството стои зад хакирање на телефонот на господинот Џеф Безос се апсурдни. Бараме да се спроведе истрага за да се утврдат фактите“, објави на „Твитер“ саудиската амбасада во САД.

„Гардијан“ објави дека според резултатите од форензичка анализа, пораката била кодирана и содржела податоци со вируси.

Безос, кој е сопственик на „Вашингтон пост“, до 1 мај 2018 година си разменувал пораки со принцот, сè додека на телефонот не му стигнала датотека која не ја побарал од саудискиот престолонаследник, дознава „Гардијан“ од анонимен извор.

За неколку часа биле преземени голем број податоци од телефонот на Безос, но, како што наведува „Гардијан“, не се знае содржината на истите.

Ова откритие може да доведе до повторно отворање на истрагата за активностите на Бин Салман и неговите блиски соработници пред убиството на Кашоги, кој беше новинар во „Вашингтон пост“.

Фото: Saudi Press Agency

Прикажи повеќе...

Регион

Грција по првпат доби претседателка

Објавено пред

Грчкиот парламент ја избра поранешната претседателка на Врховниот суд во Атина, Катерина Сакеларопулу, за прва жена претседател на Грција, јави грчки „Катимерини“, а пренесе Б92.

Сакеларопулу доби поддршка од 261 пратеник во грчкиот парламент, од вкупно 300.

Таа беше поддржана од пратениците на владејачката „Нова демократија“, најголемата опозициска партија СИРИЗА, како и опозициското Движење за промени (КИНАЛ).

Сакеларопулу ќе ја преземе функцијата на 13 март, кога истекува мандатот на сегашниот грчки претседател, Прокопис Павлопулос.

Мандатот на претседателот е пет години.

Во Грција, претседателот се избира на индиректни избори, во парламентот.

Прикажи повеќе...

Регион

Судијката што ѝ го одзеде синот на Северина добила подароци од 330 000 евра 

Објавено пред

Судијката Теа Голуб, која пресуди синот на Северина Вучковиќ да живее со неговиот татко, Милан Поповиќ, се нашла во центарот на скандалот кога се открило дека била на луксузен одмор во истиот хотел во кој бил српскиот бизнисмен.

Откако почнало да се поставува прашањето  од каде ѝ се парите за седумдневно зимување кое чини колку две нејзини плати, таа ја дала на увид својата имотна карта.

Со плата во Општинскиот граѓански суд во Загреб од околу 1.700 евра, таа поседува импозантен имот. Меѓутоа тоа не го стекнала, туку го добила како подарок, тврди таа.

Во имотната карта на Теа Голуб стои дека поседува стан од 103 квадратни метри во Загреб, вреден 200.000 евра и гаража од 19 квадратни метри, вредна речиси 23.000. За двете недвижнини таа изјавила дека ги добила како подарок. За подарок добила часовник од 4.000 евра и друг накит од 5.500 евра. Во две банки, напишала таа, има вкупна заштеда од 98.000 евра. И тоа го навела како подарок.

Многу поголем имот поседува сопругот на Теа Голуб, но не го навела  ниту неговото име ниту неговиот бизнис. Според она што судијката го напишала во имотната карта, тој е косопственик на нива и куќа во вредност од 10.000 евра, куќа од 361 квадратни метри во Загреб, вредна 340.000 евра.

Под рубриката „извор на стекнување имот“ се наведува приход од несамостојна работа, кредит и подарок. Партнерот на судијката исто така има колекција часовници од 20.000 евра, кои тој самиот ги купил, како и виолина од 6.700 евра што ја добил. Тој исто така поседува акции во три трговски и инвестициски фондови.

Хрватските медиуми тврдат дека Теа Голуб и нејзиниот сопруг не би можеле да го стекнат тој имот со платите што ги добиваат.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет50 минути

Саудиска Арабија негира дека го хакирала телефонот на Џеф Безос

Саудиска Арабија ги отфрли како апсурдни пишувањата на „Гардијан“ дека го хакирала телефонот на сопственикот на „Амазон“ и на „Вашингтон...

Свет3 часа

Путин го потпиша указот, Шојгу и Лавров и во новата руска влада

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа потпиша указ за составот на новата влада предводена од премиерот Михаил Мишустин, при што ресорите...

Свет3 часа

(Видео) Импичмент на Трамп: Сенаторите се судрија околу правилата на судењето

Додека американскиот претседател Доналд Трамп е на Светскиот економски форум во Давос,американскиот Сенат отфрли неколку барања на демократите во врска...

Свет3 часа

Кина: Новиот вирус мутира, расте бројот на починати

Кинеската здравствена комисија соопшти дека 440 луѓе во 13 провинции биле заразени од новиот респираторен и смртоносен вирус од кои...

Македонија3 часа

Владата ги поништи одлуките на Мизрахи за в.д. директори на центри за социјална работа

Владата донесе одлука за поништување на решенијата за разрешување од должност и именување на вршители на должност директори во јавните...

Култура15 часа

Владата ќе ги плати трошоците за патување на екипата на „Медена земја“ на „оскарите“

Владата ќе ги плати патните трошоци за патувањето на петчлената филмска екипа и за хероината на филмот „Медена земја“ Атиџе...

Свет16 часа

Прв случај на мистериозниот вирус во САД

Официјални лица од здравствените власти го потврдија првиот случај на мистериозниот корона вирус во САД, кој уби шест луѓе во...

Спорт16 часа

Норвежаните во полуфинале по триумфот над Исланд (видео)

Норвешката ракометна репрезентација се приклучи на Хрватска и на Шпанија во полуфиналето на Европското првенство, откако во нордиската пресметка со...

Свет17 часа

Папата до учесниците на форумот во Давос: Луѓето, а не профитот, мора да бидат во центарот на политиката

Папата Франциско испрати писмена порака за да ги потсети делегатите на годинешниот Светски економски форум во Давос на моралната обврска...

Регион19 часа

Брисел: Летот меѓу Белград и Приштина е чекор кон нормализација на односите

Воспоставувањето на комерцијален лет помеѓу Белград и Приштина е добар чекор кон нормализирање на односите, изјави денеска Питер Стано, портпарол...

Свет21 час

Паника во светот поради новиот вирус, ригорозни контроли на аеродромите и железничките станици

Земјите во Азија и другите делови на светот почнаа со проверки на телесната температура на аеродромите, железничките станици и автопатиштата....

Македонија22 часа

(Видео) Ѓорчев: 10.000 граѓани лани се иселиле во Германија

Речиси 10.000 граѓани во 2019 година добиле работни визи и заминале во Германија, рече опозицискиот пратеник Владимир Ѓорчев, кој додаде...

Македонија23 часа

Димитров во Давос: Крајно време е да тргнеме напред

Крајно време е Северна Македонија да направи чекор напред на својот европски пат: отворање на заслужените пристапни преговори со ЕУ,...

Македонија24 часа

Дерковски: Избирачкиот список никогаш не може да биде идеално чист

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, се надева дека на престојните избори нема да има злоупотреба на лични карти...

Македонија1 ден

Османи до партиите: Донесете го Законот за Јавното обвинителство пред изборите

Вицепремиерот Бујар Османи смета дека законот за Јавно обвинителство, кој со месеци е заглавен во Собранието, треба да биде донесен...

Свет1 ден

(Видео) Грета во Давос: Ништо не направивме за климатските промени

Младата активистка за борба против климатските промени, Грета Тунберг, одржа говор на годишниот собир на Светскиот економски форум, кој се...

Свет1 ден

Маж од Австралија со симптоми на смртоносниот корона вирус ставен во карантин

Здравствените власти во Квинсленд потврдија дека во Австралија, најверојатно, се појавил првиот случај на зараза со новиот смртоносен корона вирус...

Свет1 ден

Почнува судењето за импичмент на Трамп, адвокатите повикаа веднаш да се ослободи претседателот

Во Сенатот на американскиот Конгрес почнува судскиот процес за импичмент на претседателот Доналд Трамп. Минатата недела Претставничкиот дом ги испрати...

Економија1 ден

Отворен 50. Светски економски форум во Давос

Педесетиот Светски економски форум во Давос беше отворен синоќа со концерт на Младинскиот оркестар на Европската унија, Симфонискиот оркестар од...

Регион1 ден

Во БиХ секоја година умираат по 3 300 луѓе како последица на загадениот воздух

Во Босна и Херцеговина секоја година прерано умираат околу 3 300 луѓе како последица на изложеноста на воздух загаден со...

Досие