Контакт

Свет

Жена бара развод затоа што сопругот премногу ја сака и никогаш не се кара со неа

Објавено пред

Муслиманка од Индија побарала развод од шеријатскиот суд затоа што нејзиниот сопруг премногу ја сака, пренесува „Одити централ“.

Неидентификувана жена од индискиот округ Самбал во сојузната држава Утар Прадеш се обратила до шеријатскиот суд за да побара развод од нејзиниот сопруг со кого е во брак 18 месеци.

На прашањето да го објасни своето барање, жената рекла дека нејзиниот сопруг ја сака премногу и никогаш не се скарал со неа и таа не може да го прифати тоа. Исто така  нејзиниот сопруг готвел и чистел и и помагал во разни домашни работи. Обраќајќи му се на судот, таа рекла дека и е доста и побарала од судот да стави крај на нејзиниот брак.

„Не ми вика и никогаш не ме налутил. Дури ми готви и ми помага во домашните работи“, рекла незадоволната жена. „Кога и да погрешам, тој секогаш ми простува. Сакав да се расправам со него. Не ми треба живот во кој сопругот се согласува со мене за сè.“

Откако ја ислушале, збунетите свештеници од шеријатскиот суд веднаш го одбиле нејзиното барање, кое тие го опишале како несериозно, и побарале од двојката да ги реши своите несогласувања самостојно. Но, жената не застанала тука. Откако нејзиното барање за развод било одбиено, таа им се обратила на членовите на локалниот совет, но тие исто така одбиле да се мешаат во нејзиниот брак.

Според локалните медиуми, сопругот на жената изјавил дека не сторил ништо лошо, туку само сакал да биде совршен сопруг.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Лавров: Русија го поддржува повикот на ОН за глобален прекин на огнот во услови на пандемија  

Објавено пред

Русија го поддржува повикот на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, за глобален прекин на огнот во услови на пандемија на коронавирус, посочи рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, пренесува ТАСС.

„Руската Федерација верува дека повикот на генералниот секретар на ОН за глобален прекин на огнот во услови на пандемијата со Ковид-19 да е навремен, а земјите-членки на ЦСТО едногласно го поддржаа тоа“, рече Лавров.

Според Лавров, Студената војна што почна кратко време по создавањето на ОН спречи глобалната организација целосно да го искористи својот креативен потенцијал.

„Новата надеж се роди дури 44 години подоцна, со падот на Берлинскиот ѕид како симбол на геополитичката конфронтација помеѓу два непомирливи системи. Ова не беше само за спречување на воена конфронтација, туку и за надминување на недовербата и нееднаквоста,  контрола на неоколонијалните  аспирации и промовирање конструктивна соработка заради градење заедничка иднина“, рече тој.

„Жално е што денес воените конфликти продолжуваат непречено во различни региони, надополнети со голем број предизвици со кои се соочува светот денес: меѓународен тероризам, трговија со дрога, компјутерски криминал и климатски промени. Оваа година на списокот беше додаден уште еден голем предизвик: пандемијата на коронавирус што предизвика сериозни социоекономски и други кризи “, додаде Лавров.

Прикажи повеќе...

Европа

Џонсон повторно воведува карантин поради ширењето на коронавирусот

Објавено пред

Британскиот премиер Борис Џонсон ќе ги повика граѓаните да работат од дома и ќе воведе нови ограничувања за пабовите, баровите и рестораните во обид да го запре забрзаниот втор бран на ширење на инфекцијата.

Обраќајќи му се на парламентот во 13:30 часот, а потоа и на јавноста во 21 часот, Џонсон ќе воведе малку поблаг карантин отколку што беше во март.

„Знаеме дека нема да биде лесно, но треба да преземеме дополнителни активности за да го контролираме повторното ширење на инфекцијата и да го заштитиме државниот здравствен систем“, ќе рече Џонсон, според делови од говорот објавен од неговата канцеларија на „Даунинг стрит“.

Мерките следуваат откако водечките здравствени експерти предупредија дека Велика Британија ќе се соочи со експоненцијално зголемена стапка на смртност за неколку недели, доколку не се преземат итни мерки.

Новите случаи на Ковид-19 во Велика Британија се зголемуваат најмалку за 6.000 на ден, според податоците од минатата недела, приемите во болниците се удвојуваат на секои осум дена и системот за тестирање се распаѓа.

Само неколку недели откако ги повика граѓаните да почнат да се враќаат на работа, Џонсон ќе ги советува да работат од дома ако можат.

Исто така, ќе се нареди од четврток сите пабови, барови, ресторани и други угостителски објекти низ Англија да се затворат во 22 часот.

„Една од работите што ќе ја потенцираме е дека ако е можно да работиме од дома, ќе ги охрабриме луѓето да го сторат тоа“, изјави Мајкл Гоув, министер на кабинет, пренесува „Скај њуз“.

Иако милиони луѓе низ Англија, Шкотска, Велс и Северна Ирска се веќе под одредена форма на ограничување, не се очекува дека Џонсон ќе објави целосен карантин како оној во март.

Прикажи повеќе...

Европа

Германија ѝ порача на Велика Британија: Престанете со игрите

Објавено пред

Германскиот државен секретар за европски прашања, Мајкл Рот, ја повика Велика Британија да го почитува договорот за одвојување од ЕУ, пред клучното гласање на британскиот парламент за нацрт-законот со кој се укинуваат делови од тој договор.

„Ние сме навистина, но навистина разочарани од резултатите од досегашните преговори“, им рече Рот на новинарите на патот кон разговорите со европските колеги во Брисел.

„Овој таканаречен нацрт-закон за внатрешен пазар многу нè загрижува бидејќи ги крши водечките принципи на договорот за раздружување. И тоа за нас е целосно неприфатливо“, нагласи тој.

„Но, ве молам, драги пријатели во Лондон, престанете со игрите. Времето истекува“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

(Видео) Бектеши: Субвенциите за етнички вработувања се дел од изгласаната владина програма

Вработувањата кои ќе поттикнат добри меѓуетнички односи се вметнати во Владината програма која е изгласана од Собранието, изјави министерот за...

Свет53 минути

Русија очекува до 15 октомври да регистрира втора вакцина против коронавирус

Русија очекува до 15 октомври да регистрира уште една, втора по ред, потенцијална вакцина против коронавирус, јави агенцијата ТАСС повикувајќи...

Европа2 часа

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го...

Спорт3 часа

Италијански судија убиен во својот дом

Италијанскиот фудбалски судија Даниеле Де Сантис (33) и неговата девојка Елеонора Манта (30) биле убиени во домот на судијата во...

Македонија3 часа

Училишниот час ќе трае пократко од 40 минути, постои можност и учебната година да заврши порано

Собранието вчера вечерта ги изгласа измените на Законите за основно и средно образование со кои се обезбедува непречено организирање на...

Македонија3 часа

Од почетокот на пандемијата во Македонија починаа 700 лица

Од почетокот на пандемијата досега починаа 700 лица, откако вчера беше потврдена смртта на уште 7 пациенти. Меѓу починатите вчера...

Свет4 часа

„Сите мораме да соработуваме“, порачаа светските лидери на годишнината на Обединетите нации

Светските лидери за време на специјалната сесија на ООН посветена на 75-годишнината од основањето на таа организација се согласија дека...

Македонија4 часа

Собраниска седница за избор на заменик-министри во Владата

Собранието денеска треба да ја одржи 13-тата седница на чиј дневен ред е предлогот за именување на заменик-министри во Владата....

Македонија4 часа

Пендаровски: Неопходни се силни Обединети нации, реформирани и прилагодени на новата реалност

Претседателот Стево Пендаровски преку видеопорака се обрати на настанот на високо ниво, што по повод 75-годишнината од формирањето на Организацијата...

Македонија6 часа

Димитров во прва работна посета на Брисел од формирањето на новата Влада

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, што всушност е...

Македонија15 часа

Игор Јанушев се повлече од функцијата

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва избра нови членови на Извршниот комитет на партијата. Генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, се...

Македонија15 часа

(Видео) Мицкоски: Предложив вонреден конгрес на кој јас нема да бидам претседател, но предлогот беше одбиен

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, предложил вонреден конгрес за избор на нов лидер, каде што тој нема да се кандидира,...

Македонија21 час

Седум лица починаа од коронавирус, потврдени се 45 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на...

Свет21 час

СЗО ѝ се заблагодари на Русија за напорите за развој на безбедна и ефикасна вакцина против коронавирусот

Првата официјално регистрирана вакцина против Ковид-19, развиена од Институтот за епидемиологија и микробиологија при Научноистражувачкиот центар „Гамалеја“, сега се наоѓа...

Македонија21 час

Пратениците на Беса го напуштија СДСМ во Собранието, но договорот за коалиција не се растура

Четворицата пратеници на партијата Беса од денеска во Собранието нема да дејствуваат како дел од коалицијата со СДСМ туку како...

Македонија22 часа

Станиците Битола 1 и Миладиновци не мерат ПМ10 оти дотраените инструменти биле извор на радијација

Мерните станици се во функција, но дел од инструментите кои ги мерат ПМ10-честичките не работат, велат од Министрството за здрава и...

Македонија23 часа

Драма во Струмица: Роднини насилно го однеле телото на починат пациент, заедно со болничкиот кревет

Роднини и пријатели на пациент кој починал во струмичката болница насилно го зеле телото сосе болничкиот кревет и преку оградата...

Економија24 часа

Наместо карго-аеродром во Штип, ќе се градат училишта, водовод и канализации, соопшти Бектеши

Министерството за економија лани направило измени на Законот за јавно приватно партнерство со кој се отвора можноста средствата предвидени во...

Македонија1 ден

Од Германија екстрадиран Јетон Љужа, обвинет за убиството на Саздо

Третообвинетиот Јетон Љужа во случајот за убиството на Никола Саздовски-Саздо денеска бил екстрадиран од Германија, соопшти МВР. „Денеска од Германија...

Европа1 ден

Две волонтерки претрпеле невролошки проблеми по примањето на оксфордската вакцина

Две лица се разболеле за време на испитувањето на вакцината против коронавирусот на компанијата „Астра Зенека“ во Велика Британија, откриваат...

Досие