Контакт

Свет

Затворот во кој оди Ел Чапо го сметаат за непробојна тврдина и е полн со озлогласени цимери

Објавено пред

Еден од најпознатите наркобосови, 62-годишниот Хоакин Гусман, познат по прекарот Ел Чапо, на кој денеска во Њујорк треба да му биде изречена финалната пресуда, речиси сигурно ќе добие доживотна казна затвор.

Сите светски медиуми пишуваат дека рочиштето е повеќе или помалку чиста формалност. Гусман, поранешен лидер на наркокартелот Синалоа, во февруари беше прогласен за виновен за кривични дела извршени во период од четвртина век, вклучувајќи и шверц на стотици тони кокаин, хероин, метамфетамин и марихуана во САД.

Поротниците на судењето имаа можност да го слушнат секој детаљ од работата на картелот, како и детали од возбудливиот живот на Гусман. Тој кариерата ја почнал работејќи на плантажи за марихуана во колумбиската држава Синалоа, но сега се чини остатокот од животот ќе го мине во затворот познат како Алкатраз на Карпите – федерален затвор со најстроги безбедносни мерки лоциран во Флоренс, Колорадо.

Како што пишува Си-ен-ен, ADX Florence e најсигурниот затвор под максимална безбедност во САД, изграден за најлошите меѓу најлошите осуденици во затворскиот систем вклучувајќи насилни затвореници и осудени домашни терористи. Повеќе од 400 затвореници, колку што има вкупно зад ѕидовите на оваа тврдина, 23 часа од денот минуваат целосно сами, во бетонски и звучно изолирани ќелии со димензија од 2 на 3,5 метри.

Таму Гусман ќе го пречекаат еднакво познати и озлогласени цимери вклучувајќи го анархотерористот и брилијантен математичар Тед Качински познат како Унабомбер, исто така домашниот терорист Тери Николс, кој во 1995 година разнесе канцелариски комплекс на федералните служби во центарот на Оклахома Сити, при што загинаа 168 лица, а повеќе од 800 беа повредени, Ричард Рид, британски терорист и следбеник на Ал каеда, познат како бомбашот со чевли, кој беше осуден на доживотен затвор поради обидот во 2001 година да разнесе авион на прекуокеански лет со експлозив скриен во чевлите и Џокар Царнаев, терорист кој во 2013 година изврши напад врз учесниците на бостонскиот маратон. Тој е во затворот и го чека извршувањето на изречената смртна казна.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Бразилската војка е подготвена да ја одбрани Амазонија

Објавено пред

Бразилската војска е подготвена да ја одбрани прашумата Амазонија, изјави командантот на вооружените сили на Бразил, Едисон Леал Пужол, додека се зголемува меѓународниот притисок врз земјата и се бара поголема акција акција во борбата против шумските пожари.

„Војниците секогаш ќе бидат подготвени да ја одбијат секоја закана“, изјави Пужол, пренесе „Ројтерс“.

Францускиот претседател Емануел Макрон и генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, претходно на „Твитер“ изразија загриженост поради рекордниот број пожари што ја зафатија Амазонија.

Макрон предупреди дека овие пожари претставуваат меѓународна криза ги повика членките на Г7 да разговараат за овој проблем на самитот што ќе се случува викендов во Франција.

„Нашата куќа гори. Буквално гори Амазонија, белите дробови на нашата планета, кои произведуваат 20 проценти од достапниот кислород на планетата. Тоа е меѓународна криза. Членови на Г7, ќе се видиме за два дена и ќе разговараме за ова прашање“, напиша Макрон на „Твитер“.

Европската Унија го поддржа предлогот на Макрон, додека бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека е можно земјоделците нелегално да подметнуваат шумски пожари, но рече дека странците не треба да се мешаат во внатрешните прашања на Бразил.

Прикажи повеќе...

Свет

Експлозија на Западниот Брег, убиена израелска девојка

Објавено пред

Во експлозија на Западниот Брег, за која Израел ја обвинува Палестина, убиена е 17-годишна девојка, а нејзините татко и брат се ранети, соопштија израелските власти.

Првично беше објавено дека тројца Израелци се ранети во експлозија во населбата Долев, северозападно од Ерусалим, но властите подоцна соопштија дека девојката починала, а нејзиниот брат е во критична состојба.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го осуди нападот и порача дека виновниците ќе бидат гонети, а израелската населба во окупираниот Западен Брег ќе биде „зајакната“.

За време на експлозијата семејството било во близина на изворот на вода. Засега не е познато дали експлозивот бил фрлен кон нив или претходно бил поставен на тоа место, пренесе АП.

Од друга страна, лидерот на Хамас во Газа, Ислаим Ханије го поздрави нападот нарекувајќи го „херојска операција“.

Тој не ја презеде одговорноста за нападот, но ги пофали напаѓачите без оглед на тоа кои се тие.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Шпанија втор смртен случај од листерија

Објавено пред

Во Шпанија почина уште едно лице од бактеријата листерија, која ја доби преку консумирање заразено свинско месо, што е втор смртен случај од избувнувањето на епидемијата, изјави денеска портпаролот на Андалузискиот здравствен секретаријат, Хозе Мигел Кисненос.

Според неговите зборови, починал 72-годишен маж кој бил во терминална фаза на рак на панкреас.

Листеријата може да биде особено опасна за лица со слаб имунитет и трудници.

Епидемија на листерија е прогласена во Андалузија на 15 август и досега се заразени 186 лица. Првата жртва беше 90-годишна жена.

Здравствените власти во Шпанија издадоа предупредување за целата земја.

Заразеното месо е произведено во компанијата „Магрудис“ од Севиља, пренесува „Ел Паис“.

Истовремено и Светската здравствена организација соопшти дека постои можност да се појават случаи на листерија и во други земји, доколку туристите јадат заразено свинско месо.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

(Видео) УЈП во затворот го извести Јовановски за финансиската контрола на неговата невладина

Инспектори на УЈП влегоа во затворот во Шуто Оризари за да го известат притворениот Бојан Јовановски, претседател на невладината Меѓународен...

Македонија5 часа

Советот на јавните обвинители го доби извештајот за „Рекет“, се чека седница за Јанева

Обвинителството за организиран криминал до Сoветот на јавните обвинители го достави извештајот за преземени активности и дејства во предистражната и...

Македонија7 часа

(Видео) Стефанова: Немам намера да конкурирам за шеф на СЈО

„Од самиот почеток се оградував од Јанева. Денеска гледаме расчистување со криминалот и треба да се гордееме на тоа. Не...

Македонија8 часа

17 здруженија ѝ порачуваат на Владата итно да се спречи најавениот масакр на животни

„Животните не се предмети за да се уништуваат, туку свесни интелигентни суштества и потребно е само малку разум и совест...

Македонија8 часа

Никој не се појави на судењето за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Судијката Даниела Алексовска-Стојановска го одложи првото рочиште за предметот на СЈО „Талир 2“ за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ....

Свет9 часа

Додека Амазонија гори, Болсонаро го нападна светот: „Не мешајте се во внатрешни работи“

Во екот на зголемена меѓународна критика за пожарите што беснеат во Амазонија, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека е можно...

Македонија9 часа

Заев денеска ќе ги достави до Собранието предлозите за нови министри

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, денеска се очекува да ги достави до Собранието предлозите за испразнетите министерски места...

Регион9 часа

(Видео) Се заглави рингишпил во Биоград, пожарникарите еден и пол час ги спасувале децата

Поради дефект, се заглави рингишпилот „Скај флаер“ во Биоград во Далмација по што пожарникарите еден и пол час ги спасувале...

Свет10 часа

Навални излезе од притвор

Портпаролката на Алексеј Навални, Кира Јармиш, на „Твитер“ соопшти дека рускиот опозициски лидер по 30 дена, излегол од притвор откако...

Свет11 час

Туристите честа цел на крадците во Барселона, само годинава имало над 5.000 насилни грабежи

Од почетокот на годинава имало 5.331 насилен грабеж во Барселона, што е 30 проценти повеќе во однос на истиот период...

Македонија21 час

Заев: Ова се мачни и тешки случаи, но секој што се огрешил треба да одговара

Горди сме дека како власт овозможивме услови независниот правосуден систем да работи и да го врати владеењето на правото, изјави...

Македонија23 часа

Жалбата на Јанева одбиена од судот, обвинителката останува во притвор

Кривичен совет од тројца судии ѝ ја одбил жалбата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за определениот 30-дневен притвор, потврдија...

Европа1 ден

Макрон: Нема време за нов договор, Британија ќе стане вазал на САД

Францускиот претседател Емануел Макрон непопустливо му порача на британскиот премиер Борис Џонсон дека нема доволно време да се преговара за...

Топ1 ден

2019 е најцрна година на патиштата во земјата – за шест месеци загинале 70 лица

Декларативни заложби, намален интизитет на активности и реформи, никакви суштински и системски промени. Искршени возила, семејства што живеат во трагедии...

Топ1 ден

(Видео) Очевидци раскажуваат: Возачот се обиде да го изгасне пожарот во автобусот, но огнот бргу се ширеше

Двокатниот автобус со број 5 на ЈСП, кој гореше во близината на Oпштината Ѓорче Петров, се запалил пред автосервис. Возачот...

Македонија1 ден

Фатиме Фетаи: Секој што згрешил мора да одговара

„Никој не е недопирлив“, вели обвинителката Фатиме Фетаи по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и приведувањето на шефицaта на...

Македонија1 ден

(Видео) Се запали автобус на ЈСП во Ѓорче Петров, нема повредени патници

Автобус на ЈСП со број 5 утрово се запали во близина на Општината Ѓорче Петров. Од ЈСП информираат дека при...

Македонија1 ден

СДСМ: Правната држава функционира, законите важат за сите

Правната држава функционира, а законите важат за сите еднакво, коментира СДСМ преку соопштение кога вчера беше приведена специјалната обвинителка во...

Свет1 ден

Во Тексас извршена смртна казна, осуденикот тврдел дека е невин

Во Тексас е извршена смртна казна над Лери Сверинген (48), кој беше осуден на смртна казна во 2000 година за...

Македонија1 ден

„Ла Верита“: Катица Јанева е осудена да стане громобран за сите судии и политичари вклучени во системот за изнуда

Италијанскиот весник „Ла Верита“ најавува дополнителни докази кои потврдуваат директна контрола од страна на државниот врв врз активностите за изнудувањето...

Досие