Контакт

Свет

За едно деноноќие заболени 9.339 лица со коронавирус во САД

Објавено пред

Во САД за едно деноноќие бројот на новозаразени од коронавирус се зголемил за 9.339 лица, соопштија денеска волонтерите од „Ворлдометерс“.

Во големите градови, како Њујорк, Чикаго, Лас Вегас и Лос Анџелес, воведен е карантин.

Според последните податоци, досега во САД починале над 400 лица, а позитивни на вирусот се 35.121.

Во моментот САД е на трето место по број на заболени од Ковид-19 по Италија и Кина.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Забава на хрватскиот остров Паг предизвика „увоз“ на корона во Австрија

Објавено пред

Откако минатата недела околу 19.000 луѓе од Австрија присуствувале на музички фестивал во Хрватска, многумина се вратиле во Австрија заразени со коронавирус.

Во седум од деветте австриски покраини се регистрирани заболени кои се вратиле од хрватскиот остров Паг, а досега ги има повеќе од 100.

Експертите веруваат дека бројот на заразени лица кои се вратиле од тој фестивал во Австрија е далеку поголем, па затоа посетителите на фестивалот се јавно повикани на тестирање.

Станува збор за фестивалот Austria goes Zrce, што се одржа на островот Паг, каде забавата продолжи и откако 21-годишен Австриец се удави во морето.

Агенцијата за здравје и безбедност на храна (AGES) апелираше до сите луѓе што биле на фестивалот да бидат тестирани, а имајќи го предвид големиот број учесници, се претпоставува дека кластерот Паг е огромен.

Прикажи повеќе...

Свет

Најголемата австралиска сојузна држава пријави рекорден број на новозаразени

Објавено пред

Австралиската сојузна држава Нов Јужен Велс пријави најголем дневен број луѓе заразени со коронавирус, само еден ден откако карантинот во главниот град Сиднеј беше продолжен до 28 август.

Премиерката на Нов Јужен Велс, Гладис Береџиклијан, рече дека во последните 24 часа до средата вечерта, биле регистрирани 239 локални случаи на 111.000 тестови.

Само 81 заразен бил во изолација за време на заразниот период, посочија локалните власти, а најмалку 66 заразени се движеле низ заедницата.

„Врз основа на тие бројки, можеме само да претпоставиме дека најверојатно работите ќе се влошат пред да се подобрат, со оглед на бројот на заразени луѓе во заедницата“, рече Береџиклијан во нејзиниот секојдневен брифинг за Ковид-19.

Главната здравствена службеничка во Нов Јужен Велс, Кери Чант, исто така потврди уште два смртни случаја поврзани со Ковид-19 и рече дека вкупно 13 луѓе починале од појавата на кластер кон средината на јуни во областа Бонди во источното предградие на Сиднеј.

Само еден ден порано, карантинот за Сиднеј и околината беше продолжен за четири недели, до крајот на август.

Австралија практично го елиминираше Ковид-19 минатата година благодарение на екстремно строгите правила, но сега ситуацијата е отежната поради бавната програма за вакцинирање во земјата.

Кампањата за вакцинација беше попречена од лошото снабдување со вакцнини од „Фајзер“ и спротивставените мислења за тоа кој треба да добие од вакцината на „Астразенека“.

Во Нов Јужен Велс, каде што од почетокот на пандемијата има пријавено 8.342 случаја на коронавирус, досега се нанесени околу 3,6 милиони дози вакцини.

Во земјата со 25 милиони жители, околу 33.400 случаи се потврдени на национално ниво, а повеќе од 920 лица починаа од Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Земјотрес со јачина од 8 степени по Рихтер ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 8,2 степени според Рихтер се случи во близина на Алјаска, а издадено е предупредување за цунами за Северните Маријански острови и Гуам, објави Американскиот институт за геолошки истражувања (USGS).

Во соопштението се наведува дека земјотресот бил регистриран на 105 километри југоисточно од градот Перивил, во близина на брегот на Алеутските Острови.

Институтот претходно потврди дека јачината на земјотресот е најмалку 7,2 степени според Рихтеровата скала, а подоцна забележа дека може да достигне и 8,2 степени. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 35 километри.

Американскиот систем за предупредување од цунами соопшти дека земјотресот бил со јачина од 8,1 степени, додека Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ) објави дека јачината на потресот била осум степени според Рихтер.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет52 минути

Најголемата австралиска сојузна држава пријави рекорден број на новозаразени

Австралиската сојузна држава Нов Јужен Велс пријави најголем дневен број луѓе заразени со коронавирус, само еден ден откако карантинот во...

Свет1 час

(Видео) Земјотрес со јачина од 8 степени по Рихтер ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 8,2 степени според Рихтер се случи во близина на Алјаска, а издадено е предупредување за цунами...

Свет2 часа

Америка и СЗО договорија да развијат нови студии за потеклото на Ковид-19

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен вчера се сретна со генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Адхан Гебрејесус, во...

Македонија3 часа

Заев, Вучиќ и Рама на Економски форум во Скопје

Денеска во Скопје ќе се одржи Економски форум за регионална соработка на кој се очекува да учествуваат над 300 компании...

Македонија18 часа

Нови 47 лица заразени од коронавирус, во Македонија активни 359 случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.593 тестирања, а регистрирани се 47 нови случаи на...

Македонија18 часа

Груевски ќе развива бизнис во Унгарија, на 15 јули регистрирал фирма со широк опсег на дејности

Поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, регистрирал фирма со широка деловна активност во гратче во близина на Будимпешта, три години по...

Топ18 часа

(Видео) Полицаец бил дел од скопска банда за шверц на дрога и оружје, користеле и блиндирано возило

По повеќемесечно криминалистичко истражување, денеска Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал во координација со Единицата за специјални полициски операции...

Свет20 часа

Кинезите бараат СЗО да испита дали коронавирусот настанал во Америка

Повеќе од 15 милиони корисници во Кина потпишаа онлајн петиција за истрага на лабораторијата „Форт Детрик“ во Соединетите Американски Држави...

Домашен1 ден

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за среброто на Олимписките игри

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за освоениот сребрен медал во дисциплината теквондо...

Македонија1 ден

Заев и Тачи договорија соработка за локалните избори

Лидерите на СДСМ и на ДПА, Зоран Заев и Мендух Тачи, договорија соработка за локалните избори. Заев соопшти дека СДСМ...

Македонија1 ден

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, владата со препораки за заштита од топлотниот бран

Владата издаде препораки како заштита на населението од топлотниот бран и од денеска-среда до недела (29.07-01.08.2021 година) се препорачува: ослободување...

Свет1 ден

Бајден: Mаските и вакцините најдобра заштита од делта-сојот

Американскиот претседател Џо Бајден истакна дека носењето заштитни маски и вакцинирањето во области во кои доминира делта-сојот на коронавирус се...

Македонија2 дена

Maкедонците сè уште се вакцинираат на белградскиот саем

Македонските граѓани и понатаму се вакцинираат на белградскиот саем. „Меѓу 300 и 500 граѓани се вакцинираат дневно на саемот во...

Македонија2 дена

Напад врз новинар ќе се смета како напад врз службено лице, се воведува и кривично дело демнење

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, објави дека во Владата поминале измените на Кривичниот законик, со кои заштитата на медиумските работници...

Македонија2 дена

Заев по повод 20 години од Рамковниот договор: Успешна историја благодарение на партнерите ЕУ, САД и НАТО

Владата денеска одржа тематска седница посветена на 20-годишнината од Охридскиот рамковен договор. Во своето обраќање на седницата премиерот Заев потенцира...

Македонија2 дена

Дејан Георгиевски ѝ донесе олимписко сребро на Македонија

Дејан Геoргиевски го прекина 20-годишниот пост на Македонија и од Олимписки игри ќе го донесе досега најблескавиот медал во 30-годишната...

Топ2 дена

Тетовец лажно се претставувал како лекар, измамил повозрасен охриѓанец и добил 40.000 денари

45-годишен тетовец лажно се претставувал како лекар и на тој начин измамил повозрасен жител од Охрид од кого добил 40.000...

Македонија2 дена

Регистрирани 39 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.839 тестирања, а регистрирани се 39 нови случаи на...

Македонија2 дена

Заев: 17 октомври е датумот за локалните избори

И покрај дилемите за тоа дали кампањата за локалните избори ќе се поклопи со претстојниот попис, премиерот Зоран Заев денеска...

Европа2 дена

(Видео) Силна експлозија го потресе Леверкузен: Жителите добиле предупредување за екстремна опасност

Силна експлозија ги потресе куќите во германскиот град Леверкузен. Снимките од социјалните мрежи покажуваат како се крева огромен облак од...

Досие