Контакт

Свет

За италијанската крајна левица, тинејџерката силувана и убиена од мигранти имала среќа

Објавено пред

Фејсбук-страница на една италијанска крајнолевчарска група вели дека 16-годишната Дезире Мариотини имала среќа што била дрогирана, силувана и убиена од група мигранти бидејќи сега ја сметаат за жртва, пренесува „Ил џорнале“.

Во постот, кој беше поставен на страницата Potere al Popolo (Моќта на надорот), се вели дека убиената Дезире имала среќа што ја убиле мигранти велејќи дека немало да има толку гнев меѓу Италијанците ако нејзините убијци не биле мигранти.

„Тоа посочува дека всушност не постојат права за жените, сè зависи од оние што ќе ве повредат. Среќата на Дезире е трагедија на илјадници жени кои се малтретирани и злоупотребувани од италијански мажи. Деновите поминуваат и Дезире станува сè повеќе и повеќе невина: таа беше наркоманка, но сега можеби тајно ја дрогирале, навистина таа дури и не барала дрога”, пишува авторот, кој е дел од групата „антирасисти”.

Италијанската полиција уапси тројца емигранти, двајца Сенегалци и еден Нигериец, во врска со наводното дрогирање, силување и убиство на 16-годишната Дезире Мариоттини. Убиството на тинејџерката во квартот Сан Лоренцо во Рим ги шокираше многумина во Италија, меѓу кои и популистичкиот министер за внатрешни работи, Матео Салвини, кој рече:

„Ќе сторам сé за црвите виновни за овој ужас да платат за тоа.”

Обвинителите во случајот веруваат оти тинејџерката била дрогирана за да биде несвесна за време на силувањето, но исто така тврдат дека мажите кои ја дрогирале ѝ дале доволно дрога за намерно да ја предизвикаат смртта.

Свет

Во Мексико во просек секој ден се извршуваат по 95 убиства

Објавено пред

Во Мексико минатата година биле извршени 34.582 убиства, најмногу од 1997 година, кога почнале да се регистрираат кривичните дела, објавија властите.

Тоа значи дека во просек дневно се извршуваат по 95 убиства, што е за 2,5 отсто повеќе од претходната година.

Мексико ја користи војската во борбата против наркокартелите од 2006 година. Но, и покрај апсењата или убиствата на водечките криминалци, кампањата за борба против криминалот не доведе до намалување на насилствата поврзани со дрога и допринесе до поголем број меѓусебни криминални банди, пренесува Ројтерс.

Прикажи повеќе...

Свет

Директорката на „Хуавеј“ на сослушување во Ванкувер

Објавено пред

Финансиската директорка и потпретседателка на компанијата „Хуавеј“, Менг Ванжоу се појави вчера на рочиште во Ванкувер.

Судењето, како што предупредуваат адвокатите, може да трае и неколку години, поради можноста за жалби во канадскиот правен систем.

Додека Пекинг бара од Канада да ја ослободи Менг Ванжоу, за да не биде екстрадирана во САД, каде е обвинета за измама, но и за кршење на санкциите на САД врз Иран, Менг тврди дека е невина. Судот во Ванкувер треба да одлучи дали кривичното дело за кое ја товарат САД ќе се смета за кривично дело и во Канада.

Прикажи повеќе...

Свет

Поранешниот директор на Интерпол осуден на 13 години затвор

Објавено пред

Поранешниот директор на Интерпол, Менг Хонгвеј, е осуден денеска на суд во Кина на 13,5 години затвор за земање мито.

Менгу беше осуден во судот во Тијанџин, северна Кина.

Поранешниот шеф на Интерпол се изјасни за виновен минатиот јули.

Во март минатата година, владејачката Комунистичка партија објави дека истрагата открила оти Менг потрошил огромни суми од државни фондови, ја злоупотребил својата положба и одбил да ги почитува партиските одлуки, потсети „Ројтерс“.

Кон крајот на 2018 година, Интерпол објави дека Менг поднел оставка на чело на светската полициска агенција.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет35 минути

Маж од Австралија со симптоми на смртоносниот корона вирус, ставен e во карантин

Здравствените власти во Квинсленд потврдија дека во Австралија најверојатно се појавил првиот случај на зараза со новиот смртоносен корона вирус...

Свет1 час

Почнува судењето за импичмент на Трамп, адвокатите повикаа веднаш да се ослободи претседателот

Во Сенатот на американскиот Конгрес почнува судскиот процес за импичмент на претседателот Доналд Трамп. Минатата недела Претставничкиот дом ги испрати...

Економија1 час

Отворен 50. Светски економски форум во Давос

Педесетиот Светски економски форум во Давос беше отворен синоќа со концерт на Младинскиот оркестар на Европската унија, Симфонискиот оркестар од...

Регион1 час

Во БиХ секоја година умираат по 3 300 луѓе како последица на загадениот воздух

Во Босна и Херцеговина секоја година прерано умираат околу 3 300 луѓе како последица на изложеноста на воздух загаден со...

Забава4 часа

Автомобилите на Пол Вокер продадени на аукција за 2,33 милиона долари

Дваесет и едно возило во сопственост на трагично починатиот актер Пол Вокер, најпознат по улогата во популарната филмска франшиза „Брзи...

Македонија14 часа

Атиџе од „Медена земја“ добива работа во Општина Лозово и ќе сними две песни

Градоначалникот на општина Лозово, Ацо Велковски, објави дека Атиџе Муратова од филмот „Медена земја“ по турнеите ќе биде работно ангажирана...

Македонија18 часа

Царинска управа: Го подигнавме степенот на проверка на секаков отпад

Во контекст на актуелизирањето на увозот на отпад во земјава, посебно по случувањата во соседството, Царинската управа дополнително го подигнала...

Економија18 часа

Дизелот поевтинува

Од ноќеска на полноќ дизелот ќе поевтини 1,5 денар, а цената на бензините ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија за...

Македонија20 часа

Командир од Полициската станицата Гази Баба сексуално вознемирувал полицајки

Командир во полициската станица Гази Баба сексуално вознемирувал три колешки. Против него ќе биде поведена постапка за утврдување дисциплинска одговорност...

Македонија20 часа

(Видео) Горан Ангелов ќе биде сменет, ќе се истражува каков отпад бил согоруван на „Дрисла“

Утре ќе биде разрешен досегашниот директор на депонијата „Дрисла“, а на 29 јануари на седница на Советот ќе бидат избрани...

Свет21 час

Во светот има 2.153 милијардери со богатство поголемо од 4,6 милијарди луѓе

Во светот има 2.153 милијардери со поголемо богатство од 4,6 милијарди луѓе, што претставува 60 проценти од светската популација, се...

Македонија22 часа

(Видео) Заев: Укинувањето на договорот од Преспа е опасност за државата

„Како што се наближуваат изборите, сегашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ продолжува да заговара опасни идеи за укинување или поништување на договорот...

Македонија23 часа

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено, се разболеле адвокатите на Јанева

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшeфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, утринава се одложи...

Македонија24 часа

Одложено судењето против Елизабета Канческа-Милевска

Поради новото закажано рочиште за ТНТ, се одложи судењето за „Тендери“, во кој првообвинета е ексминистерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска....

Топ24 часа

Еден загинат и тројца повредени во сообраќајна незгода во Струмичко

Еден човек загина, а тројца се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне кај крстосницата кај Габровските...

Свет1 ден

Хари: Меган и јас немавме избор, одлуката не беше лесна

„Меган и јас продолжуваме кон непознато, но навистина немавме избор“, порача принцот Хари на првиот настап во јавноста по најавите...

Свет1 ден

Шестмина загинати во поплави во Бразил

Најмалку шест лица загинаа, а едно е пријавено за исчезнато по силните поплави во јужниот дел на Бразил, соопштија властите....

Македонија1 ден

Албанија, Црна Гора, Србија и Северна Македонија со рекорден број затвореници во регионот

Албанија, Црна Гора, Србија и Македонија имаат рекорден број затвореници во регионот. Ова го покажуваат податоците на Евростат, според кои...

Свет1 ден

Берлин: Постигнат договор да се почитува ембаргото за оружје во Либија

Земјите кои имаат интереси во долгогодишната граѓанска војна во Либија се договорија во Берлин да го почитуваат ембаргото за оружје...

Свет2 дена

Пожарите би можеле да го чинат австралискиот туризам 3,1 милијарди долари

Разорните пожари во Австралија би можеле да го чинат туристички сектор најмалку 3,1 милијарди американски долари до крајот на годината....

Досие