Контакт

Свет

Грета Тунберг: Нападите врз мене се смешни

Објавено пред

Климатската активистка Грета Тунберг изјави дека оние што ја напаѓаат, вклучително и американскиот претседател Доналд Трамп, се исплашени од младите луѓе што носат промени, а кои тие, всушност, не ги сакаат.

Таа на радио „Би-би-си“ рече дека тие напади се смешни, пренесува „Политико“.

„Мислам дека тие очигледно не значат ништо. Претпоставувам дека тоа значи нешто. Тоа значи дека тие се исплашени од младите што донесуваат промени, а кои тие, всушност, не ги сакаат. Тоа е доказ дека ние правиме нешто и затоа тие нè гледаат како своевидна закана“, рече Тунберг.

Таа имаше интервју преку „Скајп“ со Дејвид Атенборо, кој ја пофали дека ја подигнала свеста за климатската криза и дека, како што рече, постигнала многу повеќе отколку што некои постигнале во 20 години.

Претходно овој месец магазинот „Тајм“ ја прогласи Грета за личност на годината, а Трамп напиша на „Твитер“ дека мора да работи на контролирање на својот гнев и ѝ порача да „олади“.

Свет

(Видео) Морска пена покри делови од Каталонија, а џиновски бранови удираат на Мајорка

Објавено пред

Џиновски бранови опфатија цели станбени згради на Мајорка, а делови од Каталонија се прекриени со морска пена додека бурата Глорија го истура својот гнев врз Шпанија, пренесува РТ.

Морска пена, предизвикана од агитација на органска материја во водата, ги поплави улиците на Тоса де Мар во Гирона. Шпанските власти прогласија црвен аларм во неколку провинции поради лошите временски услови.

На Балеарските Острови, неколку очевидци не можеле да ѝ одолеат на привлечноста на моќта на природата и ја снимиле застрашувачката бура, некои од безбедноста на своите станови и автомобили, други … не толку многу.

Супермаркетите низ Мајорка имаат резерви на минимум бидејќи немирното море спречува испораки од копно.

Службите за итни случаи реагираа на околу 322 инциденти поврзани со бурата Глорија на Балеарските Острови, почнувајќи од паднати дрвја до свлечишта и поплави, при што налетите на ветрот достигнале и до 84 километри на час. Засега бројот на загинати од бурата Глорија е четири.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО: Постои голема веројатност корона вирусот да се прошири и надвор од Кина

Објавено пред

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека постои голема веројатност новиот корона вирус да се прошири и во други делови на Кина, како и во други земји.

„Во наредните денови, може да се очекуваат повеќе случаи во другите делови на Кина, како и во други земји“, изјави портпаролот на СЗО, Тарик Јашаревиќ.

Засега во Кина најмногу случаи се забележани во градот Вухан, а се верува дека се проширил од пазарите со морска храна, иако изолирани случаи се регистрирани и во Шангај и во Пекинг.

Запрашан за причините за појавување на нови случаи, Јашаревиќ рекол дека Кина го зголемува надзорот над вирусот.

„Ако го зајакнете надзорот и тестирањето, големи се шансите да има нови случаи“, рекол тој.

Вирусот стигна и до САД. Маж кој неодамна се вратил во Сиетл од Вухан, каде бил на пат, е прво лице заразено со новиот вирус во Америка. Американскиот државјанин не покажувал симптоми кога се вратил во земјата минатата среда, кога сè уште не беа прегледувани патниците од Кина на неколку аеродроми во САД.

Мажот е хоспитализиран и е во добра состојба и претставува мал ризик за останатите.

Се верува дека сите меѓународни случаи на вирусот се поврзани со првобитната појава на вирусот во Вухан. Освен во Кина, заболени од вирусот има во Хонгконг, САД, Тајланд, Јужна Кореја, Јапонија и Тајван.

Прикажи повеќе...

Свет

Потврден првиот случај на корона вирусот во Хонгконг

Објавено пред

Првиот случај на маж заразен со новиот корона вирус е потврден во Хонгконг. Претходно денеска, прв случај беше потврден и во кинескиот специјален административен регион Макао. Станува збор за 52-годишна жена турист од Вухан, градот од каде што вирусот почна забрзано да се шири.

Властите ги заострија мерките за да се спречи ширењето на инфекцијата. Во Макао мора да се носат маски за лице. Скенери за мерење на телесната температура се инсталирани на различни локации во поранешната португалска колонија, вклучително и на влезовите во казината.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 минута

СЗО: Постои голема веројатност корона вирусот да се прошири и надвор од Кина

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека постои голема веројатност новиот корона вирус да се прошири и во други делови на...

Свет36 минути

Сенатот на САД ги усвои правилата за постапката за импичмент на Трамп

По 13 часовна расправа, американскиот Сенат ги усвои правилата за водење на постапката за отповикување на претседателот Доналд Трамп, вклучувајќи...

Свет48 минути

Трамп: Имаме добар план за новиот корона вирус

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека САД имаат план за борба против корона вирусот, од коj во Кина загинаа деветмина,...

Регион58 минути

Протести на грчките острови поради преполните мигрантски кампови

Штрајкови и протести се одржаа на грчките острови Лезбос, Самос и Киос, поради владиното справување со мигрантите кои пристигуваат од...

Свет2 часа

Саудиска Арабија негира дека го хакирала телефонот на Џеф Безос

Саудиска Арабија ги отфрли како апсурдни пишувањата на „Гардијан“ дека го хакирала телефонот на сопственикот на „Амазон“ и на „Вашингтон...

Свет4 часа

Путин го потпиша указот, Шојгу и Лавров и во новата руска влада

Рускиот претседател, Владимир Путин, синоќа потпиша указ за составот на новата влада предводена од премиерот Михаил Мишустин, при што ресорите...

Свет5 часа

Кина: Новиот вирус мутира, расте бројот на починати

Кинеската здравствена комисија соопшти дека 440 луѓе во 13 провинции биле заразени од новиот респираторен и смртоносен вирус од кои...

Македонија5 часа

Владата ги поништи одлуките на Мизрахи за в.д. директори на центри за социјална работа

Владата донесе одлука за поништување на решенијата за разрешување од должност и именување на вршители на должност директори во јавните...

Култура16 часа

Владата ќе ги плати трошоците за патување на екипата на „Медена земја“ на „оскарите“

Владата ќе ги плати патните трошоци за патувањето на петчлената филмска екипа и за хероината на филмот „Медена земја“ Атиџе...

Свет17 часа

Прв случај на мистериозниот вирус во САД

Официјални лица од здравствените власти го потврдија првиот случај на мистериозниот корона вирус во САД, кој уби шест луѓе во...

Спорт17 часа

Норвежаните во полуфинале по триумфот над Исланд (видео)

Норвешката ракометна репрезентација се приклучи на Хрватска и на Шпанија во полуфиналето на Европското првенство, откако во нордиската пресметка со...

Свет18 часа

Папата до учесниците на форумот во Давос: Луѓето, а не профитот, мора да бидат во центарот на политиката

Папата Франциско испрати писмена порака за да ги потсети делегатите на годинешниот Светски економски форум во Давос на моралната обврска...

Регион21 час

Брисел: Летот меѓу Белград и Приштина е чекор кон нормализација на односите

Воспоставувањето на комерцијален лет помеѓу Белград и Приштина е добар чекор кон нормализирање на односите, изјави денеска Питер Стано, портпарол...

Свет22 часа

Паника во светот поради новиот вирус, ригорозни контроли на аеродромите и железничките станици

Земјите во Азија и другите делови на светот почнаа со проверки на телесната температура на аеродромите, железничките станици и автопатиштата....

Македонија24 часа

(Видео) Ѓорчев: 10.000 граѓани лани се иселиле во Германија

Речиси 10.000 граѓани во 2019 година добиле работни визи и заминале во Германија, рече опозицискиот пратеник Владимир Ѓорчев, кој додаде...

Македонија1 ден

Димитров во Давос: Крајно време е да тргнеме напред

Крајно време е Северна Македонија да направи чекор напред на својот европски пат: отворање на заслужените пристапни преговори со ЕУ,...

Македонија1 ден

Дерковски: Избирачкиот список никогаш не може да биде идеално чист

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, се надева дека на престојните избори нема да има злоупотреба на лични карти...

Македонија1 ден

Османи до партиите: Донесете го Законот за Јавното обвинителство пред изборите

Вицепремиерот Бујар Османи смета дека законот за Јавно обвинителство, кој со месеци е заглавен во Собранието, треба да биде донесен...

Свет1 ден

(Видео) Грета во Давос: Ништо не направивме за климатските промени

Младата активистка за борба против климатските промени, Грета Тунберг, одржа говор на годишниот собир на Светскиот економски форум, кој се...

Свет1 ден

Маж од Австралија со симптоми на смртоносниот корона вирус ставен во карантин

Здравствените власти во Квинсленд потврдија дека во Австралија, најверојатно, се појавил првиот случај на зараза со новиот смртоносен корона вирус...

Досие