Контакт

Свет

Зеленски го обвини Путин дека го поддржал Хамас во убиствено беснеење против Израел на 7 октомври

Објавено пред

Володимир Зеленски го обвини режимот на Путин дека го поддржал убиствениот напад на Хамас врз Израел.

dobivaj vesti na viber

Водачот на војната во Украина тврди дека џихадистичките злосторства од 7 октомври се “навистина голема желба” за Русија, објави „Делји мејл“.

Истакнувајќи ги врските на Москва со поддржувачите на Хамас во Иран, тој додаде дека војната во Газа сега го оддалечила вниманието на светот од незаконската и варварска инвазија на Кремљ во Украина.

Во долго интервју за „Сан“, Зеленски ја обвини Русија за “палење пожари” низ целиот свет и доведување на планетата на работ на Третата светска војна со нејзината војна во источна Европа.

Тој, исто така, откри дека преживеал околу шест очигледни обиди за атентат од страна на Путин од избувнувањето на војната на 24 февруари – додавајќи дека Кремљ планира да го сруши пред крајот на годината во мисијата, очигледно наречена “Мајдан 3” – референца на евромајданската револуција од 2014 година која ја предизвика руската анексија на Крим.

Зеленски рече: “Украина денес е во центарот на овие глобални ризици од оваа Трета светска војна. И навистина мислам дека Русија ќе притисне додека САД и Кина заедно не им кажат многу, многу сериозно да излезат од нашата територија.”

Ова доаѓа откога американскиот министер за одбрана, Лојд Остин, вети понатамошна американска поддршка за Украина за време на ненајавуваната посета на Киев во понеделникот, со цел да се спречи загриженоста дека помошта од нејзиниот најголем сојузник може да се поколеба.

САД обезбедија преку 40 милијарди американски долари безбедносна помош за Украина од инвазијата на Русија и вети дека ќе го поддржи Киев за “колку што е потребно”, но противењето на тврдокорните републиканци предизвика сомневање за иднината на американската помош.

Свет

Прекинати преговорите меѓу Израел и Хамас за ослободување на заложниците

Објавено пред

Преговорите меѓу Израел и Хамас за заложниците држени во Газа прекинаа денеска откако Израел продолжи да инсистира на ослободување на група жени, а Хамас одби, изјави за „Си-Ен-Ен“ извор запознаен со преговорите.

dobivaj vesti na viber

Додека преговорите за жените беа во ќорсокак, Хамас се залагаше за отворање на разговорите за ослободување на мажите, според изворот, веројатно под различни услови. Израел ја отфрли идејата, инсистирајќи на тоа дека е императив прво да се ослободат сите жени.

Израелските и американските власти веруваат дека Хамас сè уште држи во заложништво голем број жени на возраст меѓу 20 и 30 години – многу од нив киднапирани од музичкиот фестивал. Хамас тврди дека некои од преостанатите жени ги смета за заложници како дел од израелските одбранбени сили, што Израел го негира.

Претходно во саботата, израелската влада објави дека го повлекла својот тим преговарачи од Катар откако разговорите дојдоа во ќорсокак.

„Терористичката организација Хамас не го исполни својот дел од договорот, кој вклучуваше враќање на сите жени и деца држени како заложници, во согласност со списокот испратен до Хамас и одобрен од нив“, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Опасноста од цунами на Филипините е надмината, објави Геолошкиот институт на САД

Објавено пред

Врз основа на сите достапни податоци, заканата од цунами од земјотресот на Филипините сега помина, соопшти Геолошкиот институт на САД.

dobivaj vesti na viber

Сепак, локалните власти се уште не го повлекле своето предупредување.

Опасноста од цунами во Јапонија и на Филипините беше издадена по разорниот земјотрес од 7,6 степени.

„Силно и долготрајно”, „Тресењето ме разбуди од сонот и тресењето продолжи како да нема крај. Ги видов таванот и ѕидовите како се тресат во темнината. Најдолгото и најсилното тресење што сум го почувствувал“, „Чувствував вртоглавица додека стоев таму“, „На некои места снема струја“, сведочат луѓето на Филлипините.

По првиот земјотрес се случија серија последователни потреси, а голем број лица итно се евакуираа.

Засега е познато дека штетите се огромни, а се уште нема информации за загинати лица.

Прикажи повеќе...

Регион

Пронајдени тинејџерките кои со денови беа исчезнати во Грција

Објавено пред

Среќно заврши потрагата по 13-годишната Елефтерија и 14-годишната Катерини во Калитеа, Грција, кои беа исчезнати од четвртокот на 30 ноември, јавуваат грчките медиуми.

dobivaj vesti na viber

Според соопштението на грчката невладина организација „Насмевката на детето“, двете девојчиња биле пронајдени утрово и се во добра здравствена состојба. Воедно, како што нагласуваат од организацијата, ќе им биде дадена психолошка поддршка и се’ друго што е потребно во такви ситуации.

Девојчињата биле затекнати на подрачјето на општина Агиос Димитриос, но засега грчките медиуми не објавија како и зошто исчезнале. Според претходно објавените информации, двете тинејџерки влегле во такси по што им се изгубила секаква трага.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Деца силувале дете во Скопје, таткото на момчето пријавил во полиција

Maж од Скопје пријавил во полицијата дека две лица го силувале неговиот малолетен син. Според информациите во полицијата, таткото рекол...

Македонија5 часа

Приведени пет лица за случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, полицијата обезбеди и едно возило

Пет лица се приведени доцна синоќа во врска со случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, и обезбедено е едно возило,...

Македонија6 часа

Ковачевски вели дека не постои расположение сега да се укине техничката влада, туку од следните избори

Не постои консензуално расположение сега на краток период пред одржување на изборите да се укине техничката влада. Ова го истакна...

Македонија8 часа

(Видео) Автомобил удри во мечка кај Тетово – полесно повредени децата во возилото

Доцна синоќа на локалниот пат Тетово – Ноштено , автомобил удрил во млада мечка која го минувала патот заедно со...

Регион9 часа

Случаен избор или порака – сите очи вперени во вратоврската на кралот Чарлс со грчкото знаме

Изборот на вратоврската од страна на британскиот крал Чарлс на конференцијата COP28 во Дубаи поттикна шпекулации дека тоа е шифрирана...

Регион9 часа

Не сакав да седам на маса со земји кои не’ прогласија за непријатели, рече бугарската министерка која го напушти Скопје пред да стигне Лавров

Не можам да седам на иста маса со луѓе кои имаат антибугарски и антиевропски манифестации, изјави бугарската вицепремиерка и министерка...

Македонија9 часа

Шести ден ни трага ни глас од исчезнатата Вања, се пребаруваат и подруми и речни корита

Шести ден се трага по исчезнатата Вања Ѓорчевска, на која и’ се изгуби трагата на пат кон училиштето „Песталоци“. Во...

Свет10 часа

Војната во Газа повторно се разгорe: Израел нападна 400 цели, Хамас тврди дека се убиени 240 луѓе

Израелската војска соопшти дека погодила повеќе од 400 цели во Појасот Газа по истекот на прекинот на огнот, при што...

Македонија11 часа

Скопје повторно на врвот на листите на загаденост на воздухот

Скопје и оваа зима е загадено. Откако синоќа повторно градот се проби меѓу првите 10 држави во светот според загаденоста,...

Македонија21 час

Лавров се врати во Москва прегу Грција и Турција: Министерот за надворешни работи на Русија најбараниот гостин во Скопје

Авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој присуствуваше на состанокот на Советот на министри на ОБСЕ во...

Свет23 часа

Путин потпиша нова уредба како одговор на агресивната активност на НАТО

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за одредување на бројот на редовни припадници на вооружените сили на Руската Федерација, соопшти...

Свет1 ден

Обновени судирите меѓу израелската армија и Хезболах: две лица загинаа во јужен Либан

Израелската армија соопшти дека погодила „терористичка ќелија“ во јужен Либан, а либанскиот Хезболах ги обнови нападите врз Израел. Две лица...

Македонија1 ден

Зеќири за казната затвор: Јас само спроведов предлог на вицепремиерот Фатмир Битиќи, ќе се жалам

Ексгенералниот секретар на Владата, Мухамед Зеќири, рече дека две и полгодишната затворска казна е неоснована и дека преку адвокатскиот тим...

Македонија1 ден

Лавров: Со години имавте понижувачко име, Западот ги подбуцнува народите на Балканот

Балканот има проблеми поради однесувањето на Западот, оценува министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров. На прашање за македонско-бугарските...

Македонија1 ден

Неколку стотини полицајци ја бараат исчезнатата Вања: проверени подруми, речното корито на Вардар, околните цркви и манастири  

За пронаоѓање на исчезнатото 14-годишно девојче досега се пребарани речното корито на Вардар, сите подрумски простории, не само во околината...

Македонија1 ден

(Во живо) Втор ден министерски совет на ОБСЕ

Денеска е вториот ден од триесеттиот министерски совет на ОБСЕ, кој се одржува во главниот град на Северна Македонија, Скопје....

Македонија1 ден

„Поради нерационалноста на Арсовска ќе се исплатат 1,5 милион евра долг кон приватните превозници и непотребни 1,5 милион денари камати и судски трошоци“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„На виделина излезе дека ЈСП, раководено од страна на кадарот на Данела Арсовска и СДС, на приватните превозници им должел...

Економија1 ден

Се враќа евтината тарифа на струја, сега 11 часа дневно e достапна за граѓаните, велат СДСМ

„Евтината тарифа на електричната енергија од денеска се враќа кај домаќинствата. Сега домаќинствата ќе имаат на располагање вкупно 11 часа...

Македонија1 ден

Пожар во три објекти во Охрид, голема материјална штета, извести ЦУК

Според последниот 24-часовен извештај на Центарот за упраување со кризи, од вкупниот број 1.509 повици на Единствениот број за итни...

Свет1 ден

Нетанјаху за крајот на примирјето: Хамас нè нападна, не сакаше да ослободи уште заложници

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека Хамас не се согласил да ослободи дополнителни заложници, со што ги прекршил условите...