Контакт

Свет

Зеленски призна: Офанзивата не ја постигна целта, но имаме решение од кое најмногу се плашат Русите

Објавено пред

Зеленски неуспесите ги припишува на недостаток на оружје од сојузниците, недостаток на обука и поддршка

dobivaj vesti na viber

Украинскиот претседател Володимир Зеленски призна неколку тешки вистини во интервју за „АП“.

Пред се’, дека почетокот на зимата означува нова фаза од војната со Русија – која трае 21 месец – и дека зимата ќе влијае не само на борбата на првата линија, туку и на цивилите во градовите и селата, како и на житото. извозот. Тој призна и дека летната контраофанзива не ги постигнала посакуваните резултати бидејќи Украина не го добила очекуваното оружје од сојузниците. Накратко, според Зеленски, војната нема да заврши толку брзо.

„Имаме нова фаза од војната и тоа е факт. Зимата како целина претставува нова фаза од војната“, рече Зеленски во интервју за „Асошиетед прес“.

Повеќето аналитичари се согласија дека летната контраофанзива е пропуштена шанса и сега Украина се соочува со долготрајна војна. Според некои проценки, Украина вратила половина од територијата што Русија ја окупираше на почетокот на годината. Но, тие не успеаја во својата стратешка цел да ги поделат руските сили на два дела, изолирајќи ги Херсон, Запорожје и Крим од Луганск, Доњецк и Харков.

Зеленски ги припишува овие неуспеси на недостатокот на оружје од сојузниците, недостатокот на обука и поддршка, но „Фајненшл Тајмс“ неодамна напиша дека скромните резултати на бојното поле најверојатно се резултат на несогласувањата меѓу Украина и одредени западни претставници околу воената стратегија, како и несогласувањата во самата украинска армија.

Зеленски додаде дека, и покрај неуспесите, Украина нема да се откаже, дека е задоволен од отпорот што земјата им го нуди на Русите.

„Видете, не се повлекуваме, јас сум задоволен. Но губиме луѓе и не можам да бидам задоволен со тоа. Не го добивме целиот посакуван арсенал на оружје“, рече тој.

Зеленски во интервјуто ја изрази и својата загриженост дека војната меѓу Израел и Хамас ќе го засени конфликтот во Украина и ќе ја доведе во прашање воената помош на Западот, кој, заедно со ограничените ресурси, сега има и некои други политички агенди.

„Веќе можеме да ги видиме последиците од пренасочувањето (вниманието) на меѓународната заедница поради трагедијата на Блискиот Исток“, рече тој. Ова не го препознаваат само слепите“.

Зеленски смета дека покрај борбата на теренот треба да се води и борбата за вниманието на светот.

„Не смееме да дозволиме луѓето да заборават на војната“, вели тој.

Како што се очекуваше, промената на фокусот на војната на Блискиот Исток може да доведе до помала економска и воена помош за неговата земја. Покрај тоа, за Зеленски постои и страв дека американските избори во 2024 година повторно ќе го доведат Доналд Трамп на власт, што би ја поткопало американската поддршка за Украина. Коментирајќи дека американскиот претседател Џо Бајден се соочува со скептицизам во САД поради неговата силна поддршка за Киев, Зеленски призна дека се плаши од изборите: „Изборите секогаш се шок и тоа е сосема разбирливо“.

Имено, неколку десетици милијарди долари западна воена помош веќе се одлеани во Украина, пишува „АП“. Но, тоа не го донесе очекуваниот развој на настаните. Некои украински официјални лица се загрижени дали понатамошната американска помош ќе биде толку дарежлива.

„Сакавме побрзи резултати. Од таа перспектива, за жал, не ги постигнавме посакуваните резултати. И тоа е факт. Нема доволно сила за побрзо да ги постигнеме посакуваните резултати. Но, тоа не значи дека треба да се откажеме, дека мора да се предадеме“, рече Зеленски.

Тој додаде дека има некои позитивни исходи во последните неколку месеци. Украина успеала да постигне важни територијални придобивки, моќта на Московската Црноморска флота е намалена по украинските напади кои ја пробија противвоздушната одбрана и го погодија нејзиното седиште во окупираниот Крим. Конечно, сè уште функционира привремениот коридор за жито што го воспостави Киев по повлекувањето на Русија од воениот договор.

Зеленски вели дека е фокусиран на следната фаза од војната – зајакнување на домашното производство на оружје.

„Ова е излезот. Ништо не ја плаши Русија повеќе од воено самодоволна Украина“, вели тој.

Иако значителен дел од украинскиот буџет е веќе посветен на производството на оружје, тоа не е ни приближно доволно за да се сврти текот на војната. Кога Зеленски последен пат се сретна со претседателот Бајден, членовите на Конгресот и други високи американски функционери, тој упати итен апел до нив: дајте евтини заеми на Украина и дозволи за производство на американско оружје.

„Дајте ни шанса и ќе изградиме“, рече тој. „Колку и да е потребно многу труд и време, ние ќе го направиме тоа и ќе го направиме тоа многу брзо.

Во исто време, рускиот претседател Владимир Путин спроведува стратегија на исцрпување. И Русија се надеваше на брз колапс на украинските сили кога изврши инвазија во февруари 2022 година, но тоа не се случи.

Зимата, се разбира, им носи познати проблеми на војниците: ниски температури, празни полиња кои ги оставаат изложени, а постои и закана од руски воздушни напади врз градови со енергетска инфраструктура и цивили. Во исто време, резервите на муниција се при крај.

„Затоа е тешка зимската војна“, заклучи Зеленски.

Свет

Иран ѝ испорачал на Русија околу 400 балистички ракети

Објавено пред

Иран ѝ испорачал на Русија голем број балистички ракети, јавија  британските медиуми, повикувајќи се на неименувани извори.

dobivaj vesti na viber

Тројца ирански извори изјавија дека Иран и испратил на Русија околу 400 балистички ракети со краток дострел, како што е „Золфагар“, ракета што може да погоди цели на одалеченост од 300 до 700 километри. Испораките почнале на почетокот на јануари, по состаноците од крајот на минатата година меѓу иранските и руските воени и безбедносни претставници одржани во Техеран и Москва, наведува еден од иранските извори.

Некои проектили беа доставени до Русија со бродови преку Каспиското Море, додека други беа транспортирани со авиони.

-Ќе има повеќе пратки. Дозволено ни е да извезуваме оружје во која било земја што сакаме, изјави неименуван извор близок до иранската војска.

Ограничувањата на Советот за безбедност на ОН за иранскиот извоз на ракети, беспилотни летала и друга технологија истекоа во октомври.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Трите најголеми кинески банки престанаа да примаат уплати од Русија

Објавено пред

Три од четирите најголеми кинески банки, Индустриската и Комерцијалната банка на Кина (ICBC), China Construction Bank (CCB) и Bank of China, престанаа да примаат уплати од санкционираните руски кредитни институции на почетокот на годината.

dobivaj vesti na viber

Оваа одлука е донесена поради зголемената контрола на американските власти по воведувањето на 12. пакет санкции против Русија, пишува „Москва тајмс“.

Кинеските банки почнаа да ги одбиваат сите трансфери од санкционирани финансиски институции, без разлика кој систем на плаќање се користи, SVIFT, руски SPFS или кинески CIPS.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Потресна снимка од девојче од Газа, плачејќи вели дека и недостига леб

Објавено пред

Дека состојбата со храна во Газа е критична, покажува видео објавено на социјалните мрежи на кое расплакана Палестинка вели дека и недостига леб. Исто така, девојчето вели дека нејзиниот „татко е во рајот“ и затоа не и носи леб.

dobivaj vesti na viber

„Времето го поминувам со брат ми“, вели таа.

Светската програма за храна (WFP) ја прекина испораката на „животно-спасувачка“ храна во северниот дел на Газа, велејќи дека хуманитарните конвои претрпеле „целосен хаос и насилство поради колапсот на војната“, јавува Би-Би-Си.

Агенцијата вели дека одлуката не била донесена лесно и дека нивните вработени во Газа се соочиле со пукотници и грабежи. Од декември, ОН предупредуваат на претстоен глад на северот на Газа.

WFP вели дека овие најнови извештаи се доказ за „нагло лизгање во глад и болести“.

Израелската војска им нареди на 1,1 милион палестински цивили да се евакуираат од сите области северно од Вади Газа и да бараат засолниште на југ на почетокот на копнената офанзива во октомври. Областа за евакуација го опфаќаше градот Газа, кој пред војната беше најгусто населен на територијата.

Повеќето жители ги следеа израелските наредби, но неколку стотици илјади избраа да останат или не можеа да побегнат бидејќи израелските трупи го опколија регионот и потоа во голема мера ја презедоа контролата врз упориштата на Хамас таму.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Пендаровски ќе биде претседателскиот кандидат на СДСМ, партиските тела ќе го гласаат на трети март

Актуелниот претседател Стево Пендаровски влегува во претседателска трка, извори од СДСМ потврдија за Макфакс. Оваа одлука на трети март ќе...

Македонија11 часа

Таравари сака претседателот да се избира во Собрание, а не на избори: „ДУИ да ја поддржи мојата кандидатура“

Кандидатот за претседател на Македонија од страна на албанскиот опозициски блок, Арбен Таравари ги објави целите поради коишто се вклучил...

Македонија12 часа

Стевчо Јакимовски кандидат за претседател на Македонија

Актуелниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, ќе биде кандидат за претседател на Македонија, на предлог на неговата партија, ГРОМ....

Македонија12 часа

Гордана Силјановска-Давкова се пријави за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, ќе се одлучува на 2 март

ВМРО-ДПМНЕ објави дека на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните претседателски избори пријавена е професорката Гордана Силјановска Давкова...

Македонија14 часа

Швајцарија дозволува движење со старите пасоши, а Босна не ги признава ниту старите лични карти, рече Османи

Државите самите одлучуваат како ќе се однесуваат во однос на валидноста на македонските пасоши, појасни министерот Бујар Османи. Одговарајќи на...

Македонија15 часа

„ФЗО ниту беше известен, ниту учествуваше во организацијата за транспортот со хеликоптер“, се огласија од Фондот за Леонид

Од ФЗОРСМ се огласија преку зоопштение и велат дека од првиот момент со внимание го следат случајот на Л.И. од...

Топ15 часа

Повторно дете нападнало дете во училишен двор во Карпош – случајот е во рацете на полицијата

Мајка од Скопје пријавила во полицијата дека пред два дена, околу 21.40 часот, син ѝ бил нападнат во училиштен двор...

Македонија16 часа

„Ахмети ќе ја соопшти големата вест“ – ДУИ најави обраќање во живо на „Фејсбук“

Демократската унија за интегрцаија (ДУИ) објави дека утре во 11 часот, партискиот лидер Али Ахмети ќе им се обрати на...

Топ16 часа

Брат пукаше во сестра си и во нејзините два сина во Куманово – две од лицата починаа

Три лица беа застрелани, а двајца починаа во кумановското село Габреш. Според информациите од МВР, зад убиствата стои Д. Ѓ....

Македонија17 часа

Костадиновска-Стојчевска: Да се поништи конзерваторското решение за зградата кај Воената болница

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, за изградбата на висококатницата до „Воена болница“ во Скопје, информираше дека го добила Извештајот од...

Македонија18 часа

Цените за катастарските услуги удрија по џебот на граѓаните: поскапувањето не е 300 отсто, туку 90

Според претседателот на Комората на трговските друштва за геодетски работи, Никола Рибароски, најновите поскапувања на тарифниците на Агенцијата за катастар...

Македонија18 часа

Вкупно 56 потврдени случаи на голема кашлица, во следните недели се очекува зголемен број кај повозрасните

По денешниот редовен состанок на Комисијата за заразни болести, претседателот Александар Петличковски рече дека состојбата со големата кашлица е под...

Македонија19 часа

Ковачевски се извини: Ги прифаќам сите реакции, не сакам да дојде време да се случува она што се случуваше до 2016

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, присуствуваше на почетокот на градежните работи на објектот Универзална сала, каде повторно им се извини...

Македонија22 часа

„Мицкоски опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога“, велат СДСМ

„Мицкоски постојано е опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога. Пред неколку месеци претседателот на ДПМНЕ Христијан Мицкоски и...

Македонија22 часа

„И во последните денови од владеењето власта е брутална, сега си играат со судбината на Леонид“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Со СДС и ДУИ секојдневно тоне се, а цената дури и на последните денови од нивното владеење е висока, чини...

Свет24 часа

Кина остро ги критикува САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара...

Европа1 ден

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се...

Свет1 ден

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се...

Регион1 ден

(Видео) Протест во Албанија, фрлени „молотови коктели“ врз зградата на владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност...

Европа1 ден

Лукашенко: Десетици илјади војници на НАТО се распоредени во близина на Белорусија и Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека загриженоста за можниот почеток на Третата светска војна е целосно оправдана, пренесува руската...