Контакт

Свет

Избори во Пакистан: води партијата на поранешниот премиер со поддршка од моќни генерали

Објавено пред

Партијата на поранешниот пакистански премиер Наваз Шариф има мала предност на општите избори, покажаа првичните резултати објавени утринава, по одложувањето на броењето на гласовите што владата го припишува на исклучувањето на мобилните интернет услуги.

dobivaj vesti na viber

Изборната комисија на Пакистан ги објави резултатите за 47 од 265 места во Националното собрание, при што 17 места ќе добијат Пакистанската муслиманска лига на Шариф и 14 на приврзаниците на затворениот поранешен премиер Имран Кан.

Пакистанската народна партија на Билавал Буто Зардари, син на убиената премиерка Беназир Буто, освои 12 пратенички места. Остатокот отиде кај помалите партии или независни кандидати.

Бидејќи Кан е во затвор, а неговата партија Тахрик-е-Инсаф не може да учествува на изборите, неговите поддржувачи се кандидираа како независни.

Пред изборите, аналитичарите предвидуваа дека изборите нема да дадат јасен победник, што само ќе ги зголеми неволјите во земјата, која е погодена од милитантното насилство и длабоката економска криза во високополаризирано политичко опкружување.

Главната битка на овие избори се очекува да биде меѓу кандидатите на Кан, чија партија победи на последните избори, и партијата на трикратниот премиер Наваз Шариф.

Кан смета дека моќната пакистанска армија стои зад прогонот на неговата партија со цел нејзино целосно уништување. Аналитичарите и ривалите на Сахариф се убедени дека Шариф има поддршка од генералите.

Во 76-те години од постоењето на Пакистан како независна држава, војската директно или индиректно доминираше со оваа нуклеарна сила, но веќе неколку години тврдеше дека не се меша во политиката.

Европа

Белорусија ја зајакна одбраната; Лукашенко: Остро ќе одговориме на можните украински напади

Објавено пред

Белорусија ги зајакна заштитата и одбраната на инфраструктурните објекти во близина на украинската граница, а во случај на потенцијални напади од украинска страна силно ќе одговори, изјави лидерот на земјата, Александар Лукашенко, за новинарите во Кремљ.

dobivaj vesti na viber

Лукашенко најави и дека со Путин разговарал за безбедносни прашања што не ја засегаат само Украина.

Претседателот на Белорусија смета дека НАТО сака да ја вовлече Белорусија во украинскиот конфликт.

Според него, ако Минск сега влезе во војна против Украина, тоа нема да донесе ништо бидејќи украинската граница е целосно минирана и бетонирана.

Покрај тоа, белорускиот лидер истакна дека Украина треба да ја разбере неизбежноста од брз и повеќекратен одговор доколку испрати беспилотни летала во Русија.

Тој исто така посочи дека сега е погоден момент Украинците и Западот да седнат на преговарачка маса и да се договорат.

Тој потсети дека во мај завршува мандатот на украинскиот претседател Володимир Зеленски и може да дојде до ситуација во која Русија нема да има со кого да потпише мировен договор.

Коментирајќи го планираниот мировен форум во Швајцарија за решавање на украинскиот конфликт, белорускиот лидер рече дека мировните преговори во Швајцарија за Украина не се можни без Русија.

Лукашенко исто така истакна дека Белорусија многу внимателно следи што се случува во Украина, вклучително и колку бргу паѓа рејтингот на Зеленски меѓу граѓаните.

Лукашенко исто така рече дека ниту тој ниту Путин не сака братскиот украински народ да страда.

„Вчера реков дека на Русија сега ѝ е потребна Белорусија, која е мирна, тивка, која си ја врши работата. Нема да ви кажам детаљно што правиме. Но, јас директно велам: ниту јас ниту Путин – и вчера разговаравме на оваа тема – не сака да страда нашиот братски украински народ. Не сакаме!“, ја пренесе државната агенција „Белта“ изјавата на Лукашенко.

Прикажи повеќе...

Свет

Блинкен побара од Кина, Турција и од Саудиска Арабија да го одвратат Иран да го нападне Израел

Објавено пред

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен телефонски разговара со министрите за надворешни работи на Кина, Турција и на Саудиска Арабија и побара од нив да го искористат своето влијание врз Иран и да го одвратат официјален Техеран од потенцијален напад врз Израел.

dobivaj vesti na viber

„Секретарот Блинкен имаше низа повици до странски колеги, вклучително и турскиот министер за надворешни работи, Хакан Фидан, кинескиот министер за надворешни работи, Ванг Ји, и министерот за надворешни работи на Саудиска Арабија, Фајсал бин Фархан, на кои јасно им стави до знаење дека ескалацијата не е во ничиј интерес и дека земјите треба да го одвратат Иран од ескалација“, рече Милер на брифингот со новинарите.

Тој додаде дека американските претставници претходните денови разговарале со европските партнери и ги повикале да испратат јасна порака до Иран дека „ескалацијата не е во интерес на Иран, регионот и светот“.

Претходно оваа недела, „Блумберг“, повикувајќи се на неименувани извори, објави дека САД и нивните сојузници веруваат дека иранскиот напад врз Израел е неизбежен.

Потенцијален напад, со употреба на ракети со висока прецизност, наводно би можел да се случи во наредните денови, наведуваат изворите на „Блумберг“ додавајќи дека прашање е само кога Иран директно или индиректно ќе го нападне Израел, а не дали ќе го нападне.

Веста за ова подоцна ја објави „Ројтерс“.

Односите меѓу Израел и Иран станаа позатегнати по избувнувањето на конфликтот меѓу Израел и Хамас на 7 октомври минатата година.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија прогласи персона нон грата вработен во словенечката амбасада во Москва

Објавено пред

Како одговор на протерувањето вработен во руската амбасада во Словенија, Русија прогласи персона нон грата вработен во словенечката амбасада во Москва, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

dobivaj vesti na viber

МНР оцени дека тоа е „уште еден отворен непријателски чекор“ во контекст на општата политика на Словенија за уривање на врските меѓу двете земји.

Од Министерството посочија дека одговорноста за последиците од ваквата деструктивна политика е целосно на словенечка страна.

Од МНР објаснија дека вработениот во словенечката амбасада бил протеран по принципот на реципроцитет.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ4 минути

МВР со нови детали за пукањето во Тетово: пронајдено возилото од кое беше пукано во куќа на тетовец

Синоќа во 22.45 часот во СВР Тетово, М.Т. од Тетово пријавил дека од патничко возило „фолксваген поло“ во движење од...

Македонија55 минути

Над еден милион евра незаконски се поделени како социјална помош, најмногу пари потрошени во Гостивар и Прилеп

Над еден милион евра државни пари се поделени како социјална помош на лица што не ги исполнувале условите оти на...

Македонија3 часа

Универзалната сала не изгоре, изгоре она што требаше да биде дислоцирано, вели Арсовски

Надзорниците на изградбата на Универзална сала, објект што во вторникот пламна во пожар, по денешниот брифинг со медиумите, рекоа дека...

Македонија3 часа

Постојан приход на родителите е решение на проблемот со децата питачи, омбудсманот алармира дека сегашните мерки не даваат резултат

Досегашните мерки за згрижување на децата од улица и работата со нив не го даваат посакуваниот резултат, вели Васка Бајрамовска-Мустафа...

Македонија4 часа

(Видео) Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажа сточарот кој беше нападнат од мечка

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, се сретна и разговара со повредениот Цане Србиновски, 61-годишник, жител на село Дреновци во општина...

Македонија5 часа

Грција реагира за употребата на името Македонија во кампањата, а сѐ уште ги нема ратификувано меморандумите поврзани со преспанскиот договор

Грчките медиуми пишуваат дека Атина одблиску ги следи политичките изјави поврзани со преспанскиот договор и употребата на името Македонија во...

Топ6 часа

МВР со детали: Непознато лице пукало од автомобил во движење во семејната куќа во Тетово

Непознато лице од автомобил во движење пукало во семејната куќа во Тетово. МВР се огласи по инцидентот што синоќа ги...

Македонија7 часа

(Видео) Пендаровски заигра оро во Кавадарци, Силјановска со коментар: „Ни се случува ‘Тешкото’“

Кандидатот за претседател од СДСМ, Стево Пендаровски, повторно се фати за оро за време на митинзите. Во Кавадарци му се...

Регион8 часа

Братот на убиецот закопан, мештаните револтирани: За неговиот гроб се знае, но каде е на Данка?“

Далибор Драгијевиќ (40) од Злот, брат на Дејан Драгијевиќ (50), кој е осомничен дека на 26 март ја уби малата...

Свет8 часа

Најтешките поплави во последните децении во Русија, евакуации и во Казахстан – „Целиот град ни е под вода“

Русија соопшти дека ситуацијата е многу напната бидејќи нивото на водата продолжи да расте во градот Оренбург и околните области....

Свет8 часа

Америка предупредува: Очекуваме ирански напад врз Израел

САД очекуваат дека ќе има напад од Иран врз Израел, но тој нема да биде од толку голем обем за...

Регион8 часа

(Видео) Голем пожар кај Нови Сад, повеќе од 10 возила на противпожарната служба се на терен

Голем пожар утрово околу 4.30 часот ја зафати населбата Бангладеш кај Нови Сад. На терен има повеќе од десет противпожарни...

Македонија8 часа

Пендаровски: Јас сум првиот претседател што постави жена за аѓутант во Армијата, прва во историјата на нашата држава

Пред граѓаните на Гевгелија, кандидатот за претседател Стево Пендаровски даде коментар на обвинувањата од страна на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски...

Македонија24 часа

По завршување на истрагата, ќе продолжи реконструкцијата на Универзална, да не се шират шпекулации, рече министерката Костадиновска-Стојчевска

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, по пожарот што ја зафати Универзална сала, денеска изјави дека Министерството за култура ги чека...

Македонија1 ден

Во затворот „Идризово“ се извршија претреси на повеќе простории, извести МВР

Министерството за внатрешни работи извести дека денеска под координација на ОЈО Скопје и по барање на КПУ „Идризово“, даде асистенција...

Топ1 ден

Велосипедист загина по удар од комбе во Скопје – МВР со детали за несреќата

Шеесет и осумгодишен велосипедист загина во сообраќајна несреќа во Скопје. Според информациите од МВР, несреќата се случила вчера околу 11...

Економија1 ден

Тутунопроизводителите да си ги проверат сметките, денес исплатени 1,5 милијарда денари за субвенции, порача Николовски

Денеска, на сметките на речиси 14.300 тутунопроизводители се исплатени субвенциите за реколтата од 2023 година во вредност од речиси една...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Поради дефект на компресорите, беа одложени елективните програми, а не итните случаи

Министерството за здравство информира дека поради дефект на еден од компресорите, во текот на два дена беше одложен елективниот програм,...

Топ1 ден

Во тек е голема полициска акција во затворот „Идризово“, извршени претреси

Во тек е голема полициска акција во затворот „Идризово“. Се вршат претреси, а од Обвинителството ја потврдуваат акцијата. „Во акција...

Македонија1 ден

Цикличен хибрид – Македонија назадува во правото и борбата против корупцијата, нотира извештајот на „Фридом хаус“

Назадување во владеењето на правото и борбата против корупцијата во Северна Македонија бележи најновиот извештај „Државите во транзиција“ (Nations in...